Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341103 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #645 poslato: Oktobar 16, 2017, 18:12:10 »
U jutarnjim časovima, oko 9 h, obišao sam pčelinjak.
Najslabije, već pominjano društvo, bilo je puno zolja. Spakovao sam ovu košnicu i odneo kući. Bilo mi žao da rasturim ovu sirotinju. Matica krenula da nosi jaja, širina dlana . Gledam danas kod kuće to društvo, pčelice izletete...
Kod ostalih primetio da vuku polen narandžasti i beli, ali tek po koja. Ostaje još jedan pregled i vađenje rama ili dva gde još treba. Nisam stigao da otvaram ostale košnice jer sam morao da idem u ZR po vrcaljku.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #646 poslato: Oktobar 22, 2017, 18:48:54 »
Iskoristio današnji dan da otvorim neke LR košnice i proverim stanje sa hranom. Bilo je od prestanka sirupiranja i svežeg unosa nektara. Leglo nisam video. Uglavnom su na 8 i 9 ramova. U sredini lepo izvučeno radiličko saće, tamnije, bez prelaznog i trutovskog legla (ovo napominjem jer sam u Šošićevim porukama pročitao da treba pripaziti upravo na to da nam se ovakvi ramovi ne ''provuku'' u plodištu).
Proverio sam najslabija i najjača društva.
ps s uživanjem sam gledao nabijene ulice pčela, iako će O celzijusa pokazati realnije stanje.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #647 poslato: Oktobar 22, 2017, 19:07:43 »
I ja sam danas pregledao dve košnice.
Prva, koja je bila bezmatak, sa trutovskim leglom, istrešena je pre tri dana i preko novina joj je pripojen rojić. Matica je tu, za sada živa i zdrava. Hrane ima i više nego što treba, a legla bih rekao da nema. Još uvek je neizvesno prezimljavanje, obzirom da ima dosta starih pčela, pa je pitanje sa kakvom će brojnošču PZ dočekati proleće.

Druga je pre tih par dana brujala i brujala, nikad da se smiri. Ostavio sam pregled za danas. Sasvim druga pesma. Nije bilo posebnog uzbudjenja, a kraljica je uočena kako šetka po ramu. Legla nema. Interesantno je da u trećem nastavku krajnji ramovi nisu nabijeni medom, a da ga ima i u ramovima drugog nastavka.

Inače, izletanja je bilo, unošenja polena takodje, ali ne kao prethodnih dana. Pčele su i u podne u nekom poluklubetu i nisu preterano živahne. kao da su osetile zahladjenje i pripremile se za njega.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #648 poslato: Oktobar 22, 2017, 21:13:05 »


 Pčele su i u podne u nekom poluklubetu i nisu preterano živahne.
Delim sa tobom ovaj uvid.
ps da ispravim svoju brzopletost u pisanju prethodne poruke: napisao sam prelazno i trutovsko leglo a trebalo je prelazno i trutovsko saće.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #649 poslato: Oktobar 25, 2017, 20:48:50 »
Gledam danas onu košnicu u bašti i vidim pčela nosi braonkast polen.
Moram otići do pčelinjaka da prepišem brojeve sa pločica i odnesem Veterinarskoj stanici u Zrenjaninu jer su nam promenili nadležne veterinare, a moj stari veterinar mi nije dao listu brojeva pločica.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #650 poslato: Oktobar 26, 2017, 17:25:58 »
Oko 13,00 h obišao sam pčelinjak da bih zapisao brojeve sa pločica. Pčele sporadično vuku narandžasti i tamniji polen. Desetak ih je na pojilici. Razigrale su se ali i zauzele gard prema nasrtljivim osama. Aktivne su.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #651 poslato: Novembar 04, 2017, 12:10:30 »
Sada sam pregledao dvomaticnu polosku , koju sam doneo kuci, ovogodisnji majski rojevi..Obe matice imaju leglo u svim stadijumima, ima nesto i jednodnevnog, na dva rama velicine dlana...Znaci ovih par dana ih je pokrenulo i treba biti oprezan, zbog intervencije OK a i potrosnje hrane...Ako nastave moze biti problema..

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #652 poslato: Novembar 04, 2017, 18:04:23 »
Dobro da si javio. Morat ću škicnut par društava prije oksalne. Inače kod mene pčele su slabo aktivne ovih dana, dali je kod tebe bilo veće aktivnosti?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #653 poslato: Novembar 05, 2017, 10:07:20 »
 Nije, uglavnom nisu izlazile, sem cetvrtka, tada kao da su sve pcele  izasle napolje u neko doba..

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #654 poslato: Novembar 05, 2017, 17:12:07 »
Danas sam obišao pčelinjak. Jutro je bilo prohladno uz jugoistočni vetar, tako da do 12 sati pčele nisu bile aktivne.
Sunčan dan je uticao na porast temperature, tako da je nakon toga bilo izleta manjeg broja pčela, a pojedine su donosile polen narandžaste boje.
Nadam se da će tokom novembra i decembra meseca temperature biti uobičajene, kako bi pčele ostale u klubetu i smanjile potrošnju hrane i ostale aktivnosti.
Košnice ću otvarati tek za mesed dana prilikom tretiranja oksalnom kiselinom.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #655 poslato: Novembar 05, 2017, 17:43:20 »
Proverio nasumicno desetak kosnica zadovoljan stanjem u samo jednoj na jednom svetlom ramu nasao pola sake zatvorenog legla koje polako izlazi. Kako kod mene najavljuju od 12-13 novembra dnevnu oko 5 C nameravam da tada odradim oksalnu sto mi je i prvi i poslednji tretman protiv varoe u ovoj godini.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #656 poslato: Novembar 05, 2017, 17:47:49 »
I jedna za mene zanimljiva stvar na koju proteklih godina nisam obracao paznju - od desetak pregledanih drustava u pola sam nasao matice - ali nisu vise tako bucmaste ko kad su pocele da polazu jaja. Ocigledno sa prekidom legla i one malo smrsaju... razlika je lako uocljiva jer su ove bile obelezene pa sam ih lako uocio... inace sve dok je bilo legla bile su normalne velicine

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #657 poslato: Novembar 06, 2017, 10:47:14 »
Citat
I jedna za mene zanimljiva stvar na koju proteklih godina nisam obracao paznju - od desetak pregledanih drustava u pola sam nasao matice - ali nisu vise tako bucmaste ko kad su pocele da polazu jaja. Ocigledno sa prekidom legla i one malo smrsaju... razlika je lako uocljiva jer su ove bile obelezene pa sam ih lako uocio... inace sve dok je bilo legla bile su normalne velicine

Ova pojava je prisutna i tokom rojenja pa se bucke kada smršaju navodno provlače i kroz matične rešetke.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #658 poslato: Novembar 06, 2017, 23:57:26 »
I jedna za mene zanimljiva stvar na koju proteklih godina nisam obracao paznju - od desetak pregledanih drustava u pola sam nasao matice - ali nisu vise tako bucmaste ko kad su pocele da polazu jaja. Ocigledno sa prekidom legla i one malo smrsaju... razlika je lako uocljiva jer su ove bile obelezene pa sam ih lako uocio... inace sve dok je bilo legla bile su normalne velicine

Добро је да су стале са леглом.

Хвала Богу па је коначно захладило.
 
Требало је још током септембра расхладити кошнице, повадити папире из збегова и раширити лета како би улазило што више свежег и хладног ваздуха у кошнице. Од касног легла имамо само штете и могућност да вароа настави да се леже.

Кад смо већ код матица, када се матице мало јаче ограниче и када смање залегање на неки минимум тада се и у сред маја или јуна смање толико да лако пролазе кроз металне матичне решетке.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #659 poslato: Novembar 10, 2017, 22:49:23 »
Danas u 14 sati temperatura 19 stepeni, pcele izlijecu, donose polen. Bojim se na sta ce ovo da izađe. Danas cujem da je ovakvo vrijeme posledica nekakvog radioaktivnog oblaka nad Evropom o kojem se cuti jos od juna

Evo i snimak da potkrijepi.