Autor Tema: Zimski gubici 2014/2015  (Pročitano 94398 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Zimski gubici 2014/2015
« poslato: Februar 01, 2015, 11:10:58 »
Gledao sam danas emisiju Dobra zemlje na B92 i imali su prilog o pcelarima iz opstine Kovin koji pcelare na prikolicama - od 15 decembra kada su dodavali pogace do sad su im uginule skoro sve zajednice - oko 400 drustava.


Kazu da je sve bilo u redu tog 15 decembra - tada su dodavali pogace a onda je nastupio pomor. Pcele su na podnjaci. Slali su uzorke na toksikolosku analizu ali nisu potrovane (VMA). Cekaju ostale rezultate.


Voditelj se opet "zbunio" i pitao se da li je u pitanju CCD sindrom - bice da je imao savetodavca sa SPOS foruma koji mu nije objasnio da kod CCD sindroma nema pcela u kosnici. Kada su vadili ramove (stvarno nisam strucan za procenu u tim okolnostima) ali mi se cini da ima katastrofa malo hrane. Nije bilo price o tretmanima pa ostaje da se sacekaju rezultati ostalih analiza.


Izgleda da secer i vrcanje svega iz kosnica pa opet secer i pogace - ko zna po kom receptu pocinju da uzimaju danak. Ima li jos nekih saznanja o gubicima ove zime...


Tek za desetak dana cu pregledati moje kosnice pa cu znati kakve su sa hranom i leglom. Tesi me to sto su imale uglavnom hladnije vreme sa sedam osam bas lepih dana u januaru a sada prema prognozama opet ceo februar oko 0 stepeni sa minusima u toku noci i snegom.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #1 poslato: Februar 01, 2015, 12:46:16 »
Šećer nije uzrok umiranja pčela...
Имао сам једну годину једну зазимљену заједницу са преко 90% шећера (густог лековитог сирупа) и нормално је презиумела и у пролеће се нормално развијала. Зазимљавам заједнице са 12-15 кг меда + 3-5 литара густог лековитог сирупа са Нозевојом...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #2 poslato: Februar 01, 2015, 12:58:20 »
Највећи узроци данашњих губитака у пчеларству су СПОС форум, часопис Пчелар, предавачи СПОСа, неприлагођене америчке и друге кошнице нашој раси пчела или свеукупно речено НЕЗНАЊЕ!
« Poslednja izmena: Februar 01, 2015, 13:25:07 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #3 poslato: Februar 01, 2015, 13:01:37 »
Ух, умало да заборавим, веома веома ВЕЛИКИ удео у свим губицима пчелињих заједница имају уредници СПОСовог форума...
« Poslednja izmena: Februar 01, 2015, 13:25:26 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #4 poslato: Februar 01, 2015, 16:06:16 »
Ne znam da li si g. Brstina pogledao emisiju ali hrane malo ili nimalo pogaca preko a kad se kaze 12-15 kg meda i 5 litara sirupa to je jedno a kad je 100% sirup ne bih bio tako siguran... A i nisam rekao da je samo secer ali secer plus jos nesto u pogaci mozda - posto su u trenutku davanja pogaca pcele bile tu... plus tretiranje raznim amitrazima ili hemijom pojedinih dr. ili prof. ...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #5 poslato: Februar 01, 2015, 17:05:09 »
 G.Miodaraže, nisam gledao emisiju a nije toliko ni bitno. Pčelinje zajednice mogu da zimuju na 100% šećernom sirupu ako je on blagovremeno dodan i svaka zajednica će 100% da prezimi. Vi verovatno nemate dovoljno iskustva po tom pitanju. Od sto zazimljenih zajednica na šećeru nikada ni jedna neće umreti ako je ta hrana dodana na vreme, kao što sam već rekao. Ali umreće ako se tim zajednicama dodaju pogače od jeseni pa na dalje i ako je toplo vreme( pa čak i da su zazimljene na medu). Pčele će pokrenuti leglo iscrpiti se na othranjivanju u vremne kada nema dovoljno polena i tu je kraj. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Global Moderator 3

  • Gost
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #6 poslato: Februar 01, 2015, 18:40:11 »
Reportaza pocinje od 1:45:50.


Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #7 poslato: Februar 01, 2015, 19:02:16 »
Kada se ovo pogleda, da 400 kosnica strada sto se kaze "odjednom", onda ne mislim da su pogace ili hrana u pitanju,..jer neki razum mi kaze da bi uginjavale bilo postepeno, jer u nekima ima vise a u nekima manje hrane. Kada se desi ovakvo MASOVNO uginuce za vrlo kratko vreme onda je neki drugi faktor u pitanju. Ne znam koji ali smatram da nije u pitanju pogaca ili hrana

Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #8 poslato: Februar 01, 2015, 19:22:21 »
Draganče prijatelju, nisu pčele odjednom i tek tako umrle. One su postepeno slabile. Uzroka svakako da može biti mnogo.
Svaki pčelar svojim neznanjem i neprilagođenim radom može pobiti svoje zajednice i da mu ni jedna ne preživi do proleća. Mogu to zaista biti štete od zatrovanog polena od kasnog suncokreta. Može biti i nozemoza koja se nije lečila. Može biti i forsiranje septembarskog legla i istrošenost zimskih pčela. Prekomerna upotreba nekih preparata u zaštiti od varoe. Dobili smo veoma malo informacija o radu sa pčelama i tu onda možemo da nagađamo koliko želimo. 
A šta će im pogače ako imaju hrane?
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #9 poslato: Februar 01, 2015, 20:56:10 »
Ja gledao pazljivo ali mi se cini da u tim ramovima ima vrlo malo hrane - bar poklopljenog meda ima vrlo malo. Drugo kako kaze covek oko 15 decembra su bile tu tad su davane pogace sad ih nema. Mozda ipak neki faktor u pogacama bude presudan - ne mislim na secer kao takav nego na nacin pripreme ili neki los dodatak ...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #10 poslato: Februar 01, 2015, 21:09:35 »
Eh Miodraže prijatelju. Bio sam kod mnogih "iskusnih pčelara" sa 15 ili 20 godina iskustva i bio šokiran njihovim viđenjem stanja u otvorenoj košnici. Da ne pričam o tome koliko pravilno i dobro vide mladi pčelari sa par godina iskustva.
Kad vidim koje neverovatne gluposti prave pčelari sa 20 godina iskustva šta mogu očekivati od tih pomenutih mladih pčelara. Mnogi nemaju blage veze o tome šta im se u košnicama dešava i zato i imamo tolike gubitke u pčelarstvu.
Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #11 poslato: Februar 01, 2015, 21:14:00 »
U mom kraju ugled pčelara se meri po tome kakav auto vozi, kakvu kuću ima, kako je obučen, po tome koliko ima sređen život itd. a ne po tome koliko mu zajednica prezimi i koliko poznaje život pčela. kada tom "stručnjaku" od 100 zazimljenih zajednica preživi 50 i kada od tih 50 napravi još 50 i ponovo zazimi 100 i još kad iscedi 1000 kg meda ili 20 kg po prezimeloj košnici i još slaže da je imao 2000 kg svi ga smatraju dobrim pčelarom. I kada tako pčelari 20 ili više godina eto vrhunskog pčelara koji je oduvek imao puno košnica pčela i puno meda. Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #12 poslato: Februar 01, 2015, 22:20:07 »
Kada se pogleda ono što je jedino moguće videte, a to su snimci i objašnjene da ima pčela i na tlu, onda to jeste CCD. Samo se postavlja pitane koliko i pčelari tome doprinose.

Vojo, nisi u pravi, šećer je uzrok stradanja pčela, ali zato što nije dodat na vreme (vidi se po nepoklopljenim „medu“ i pitanje je kako je prerađen). Zanimljivo je da se na ono malo ramova što se može videti ne vidi ni jedan medni venac sa medom od suncokreta (osim ako nije uopšte medio). Medni venci bi bili neprekidni i celoviti. Ovde se vidi nešto malo poklopljenog meda ili je uglavnom nepoklopljen.

Ona jedna koju smo mogli videti da je „živa“ u stvari je jedva živa i ona ima malo pčela. To bi značilo da se radi po istom obrascu, koji je izgleda ispao loš obrazac.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #13 poslato: Februar 01, 2015, 22:38:13 »
Žao mi Šole toliko umrlih zajednica a i pčelara sa tolikim gubicima. U Skorenovcu postoji suncokretova paša i tu pčelari svake godine imaju odlične prinose meda i prosto je nemoguće da nisu imali meda. Pitanje je koji sistem rada koriste u medobranju i koliko su izvrcali meda. Neke zajednice kojim se izvrca sav med pa kasno u jesen doda šećerni sirup na preradu sasvim normalno ne dočekaju proleće. To nije isto što i zajednice koje nisu donele med. Opet mnogi pčelari koriste đerzonovo "zlatno" pravilo koje ako se kasno koristi može biti uzrok gubitaka.  Vidi se dosta otvorenog meda pa i to može biti pokazatelj uzroka umiranja zajednica. Treba nekog od tih pčelara pozvati da nam se priključi na forum i da nam ovde predoči više informacija kako bi mogli pretpostaviti ili odrediti koji su stvarni pravi uzroci ovolikih gubitaka.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zimski gubici 2014/2015
« Odgovor #14 poslato: Februar 02, 2015, 00:25:46 »
Jako je simptomatično da su sve u istom  vremenskom okviru od 20-tak dana uginule što upućuje da je sa njima na isti način rađeno, iako se 400 društava mora razlikovati po snazi...