Autor Tema: Moj pcelinjak u povoju  (Pročitano 37449 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #15 poslato: Jun 26, 2015, 14:26:10 »
Kad smo vec spomenuli leto dok posmatram pcelice kako unose polen do sada sam vidjala zuti, crveni i  beli a nedavno sam primetila sa tamno sivom bojom. Ima li takav polen ii je to mozda propolis. Mozda je toga bilo i ranije ali nisam primetila do nedavno. oprostite meni neukom. :)

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #16 poslato: Jun 26, 2015, 22:40:00 »
Kad smo vec spomenuli leto dok posmatram pcelice kako unose polen do sada sam vidjala zuti, crveni i  beli a nedavno sam primetila sa tamno sivom bojom. Ima li takav polen ii je to mozda propolis. Mozda je toga bilo i ranije ali nisam primetila do nedavno. oprostite meni neukom. :)

Ma, kakav propolis na nogama, dabogda te trut ujeo (šala mala).
A šta kaže knjiga povodom boja polena? Usput, i sa kukuruza ga donose.

Ako imaš vremena, posmatraj češće pravac odlaska pčela i donos polena. Tako tačno možeš uočiti u koje vrijeme pčele gdje idu i kad donose polen jedne, a kad druge boje, a kad, akobogda, budeš koristila hvatače polena, to ćeš kao sliku vidjeti u ladicama skupljača polena.
Ponekad prema pčelama skoro da možeš podešavati časovnik.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #17 poslato: Jun 26, 2015, 23:17:22 »
Propolisa nema sive boje (možda ima, ali ga ja nisam video).


Ma, kakav propolis na nogama, dabogda te trut ujeo (šala mala).


A gde bi trebao biti propilis kada ga pčele unose nego na nogicama pčela, kao i polen.


Usput, i sa kukuruza ga donose.

Nose polen sa kukuruza, ali je on žute ili tamno žute boje.


Ako imaš vremena, posmatraj češće pravac odlaska pčela i donos polena. Tako tačno možeš uočiti u koje vrijeme pčele gdje idu i kad donose polen jedne, a kad druge boje, a kad, akobogda, budeš koristila hvatače polena, to ćeš kao sliku vidjeti u ladicama skupljača polena.

Ponekad prema pčelama skoro da možeš podešavati časovnik.

Kada cveta lipa sat bi stao (nažalost), jer uglavnom unose polen lipe. Unos polena je manje vezan za doba dana, kao što je to unos nektara. Svakako da je tokom suše bitno doba dana za unos polena.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #18 poslato: Jun 27, 2015, 00:18:38 »
Uh, Dragane, što ga ti isjecka, a ne reče nešto plaho poučno, ali nema veze, neka se razgovara. Hajde da i ja malo isjeckam (vjerujem da se sjećaš one emisije, otprilike: "Jer ste to vi tražili").

Veliš:
Citat
Propolisa nema sive boje (možda ima, ali ga ja nisam video).

Ja ga jesam vidio i crnog i sivog, i blijedog i tamnog..., no važno je da si ti sam odgovorio na ovo pitanje koje si meni postavio:
Citat
A gde bi trebao biti propilis kada ga pčele unose nego na nogicama pčela, kao i polen.

Ja znam da ti znaš na šta sam mislio kad sam ono rekao jer sam tipovao na polen, a i Slavica je govorila o polenu pa se dvoumila oko propolisa. Ako uzmeš u obzir omjer donošenja propolisa i polena, onda je sve jasno. Dakle, u konkretnom slučaju, donosile su polen, vjerujem jer nisam vidio.

Nisam rekao kakve je boje polen sa kukuruza, ali, evo, ti jesi. Ja sam tipovao na raznovrsnost biljaka sa kojeg ga sakupljaju i navodio Slavicu na čitanje, što i sada i njoj i svima sugerišem jer, i pored nedostataka, kojih sve na ovom svijetu imaju, pa i knjige, ipak, za mene važi: knjiga je knjiga pa to i drugima sugerišem, a ako dokažu da griješim, duboko se izvinjavam i više neću sugerisati ni knjigu niti čitanje uopšte.

Kažeš:
Citat
Kada cveta lipa sat bi stao (nažalost), jer uglavnom unose polen lipe.

Pa, zašto bi onda stao?

Ovo dolje nisam te ja pitao, sam si to rekao pa hajde nam dokaži jer ja ne mislim tako:
Citat
Unos polena je manje vezan za doba dana

Usput, je li ga ono prijepodne najviše unose? Ili popodne? A, i prijepodne i popodne su: doba dana.

Oduzimao sam ja polen, govorio sam o tome, mislim i slike postavljao, kazao sam i zašto sam ga prestao oduzimati pa da ne ponavljam i ne rastežem post unedogled, a kad sam ga već oduzimao, dopustićeš, valjda sam nešto i primijetio i o bojama, i o stranama leta, i o količinama, i o dobu dana, i o određenom sprečavanju rojenja oduzimanjem polena (nisam ovo trebao reći), i još koješta. Eto, moj Šošiću.

Sugestija: ne krij se na čeki, tražeći tri dlake u jajetu, jer ti imaš znanja, nego pomozi ovim ovdje početnicima, a za moj i tvoj način, lahko ćemo - svako po svome, no znam ja da te žulja ono što sam rekao o maticama pa ti je ovo bio zgodan i prikriven način da natrčiš, i natrčao si. Pa, znam i ja malo razmišljati i zabaciti "udicu".

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #19 poslato: Jun 27, 2015, 00:38:48 »
Druže, pročitaj sve još jednom pažljivije i samo će ti se kazati. I naravno, odseli košnice negde gde ima lipe :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #20 poslato: Jun 29, 2015, 08:05:28 »
Obozavam ljude koji imaju znanje cenim sve koji se trude da nama pocetnicima razjasne nedoumice. Problem je nije da se ne citaju knjige verujte i ovde sa foruma se moze izdati dobra knjiga. Ali sve je to brdo informacija  ma kakvo brdo planina zato pocetnik ne moze iz knjige da dokuci i snadje se u trenutku. Dubok trag ostaje i vecito znanje kad dodjes do situacije koju resavas dali sam sa greskama ili potrefis po osnovu procitanog i intiucije ili ako pre toga dobijes konkretno upustvo ili savet nekog ko je to vec iskusio. Ti saveti verujte zlata vrede jer coveku uvek treba oslonac i prijatelj u svakom poslu. Ovo govorim ja koja ima problem sa citanjem posledica mozdanog udara ali to me nije sprecilo da prestanem da citam jer je ostala Bogom data mogucnost da citam i citam i ako to traje 10 puta duze nego pre samim  tim i koncentracija i memorija je daleko manja.
Veliko hvala velikim znalcima koji posvetili paznju meni na ovoj temi samim tim i svim pocetnicima dali odgovore.



 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #21 poslato: Jun 29, 2015, 22:48:09 »
Slavice, pozdravljam vas i nadam se da vas nismo uznemirili u vašoj temi o vašem pčelinjaku. Takođe se nadam da smo bili od neke koristi.

Zamoliću kolege da budu uviđavne i Slavicu da razume jer neke stvari zahtevaju odgovor s obzirom na lično imenovanje (mene) kao nekoga ko čeka u zasedi da bi npr. napisao: ovo je insekt iz roda Syrphidae (uglavnom muva a ne pčela). Nije to nikakva zaseda i nema zle namere nego se treba malo potruditi i razumno napisati o činjenicama. Ne volim da me kvalifikuju kao nekog razbojnika. Nije u skladu sa principom “čovek-čovek” kako kolega Esad reče u temi Razna pitanja. Ako smetam, slobodno se izjasnite. Neću se uvrediti, ionako su moje poruke preobimne i naizgled beskorisne. I to ne znači da neću pisati na forumu i da ću negde pobeći.



Zamolio bih da ova poruka ostane na forumu neko vreme, (kao i Esadove poruke, jer ne treba ništa brisati, po mom mišljenju), a onda može da se prebaci u neku drugu temu koju bi neko od urednika otvorio i naslovio. Poruka kojom ću odgovoriti Esadu će biti odvojena od ove. Hvala vam na razumevanju, koje očekujem.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #22 poslato: Jun 29, 2015, 22:48:52 »
Odgovor na ovu Esadovu poruku koju ne smatram korektnom i kolegijalnom

Eto, moj Šošiću.

Sugestija: ne krij se na čeki, tražeći tri dlake u jajetu, jer ti imaš znanja, nego pomozi ovim ovdje početnicima, a za moj i tvoj način, lahko ćemo - svako po svome, no znam ja da te žulja ono što sam rekao o maticama pa ti je ovo bio zgodan i prikriven način da natrčiš, i natrčao si. Pa, znam i ja malo razmišljati i zabaciti "udicu".

Pozdrav, svako dobro!


Nije mi namera da “poliemišem iza leđa” jer, koliko vidim Esad je otišao sa foruma. Smatram da treba da ukratko obrazložim zašto sam napisao to što sam napisao. Takođe, neki navodi zahtevaju odgovor (kao npr. Da sam “nešto isjeckao” a ništa pametno nisam rekao.

Vedra pošalica “Makakav proplis na nogama…” može svakom početniku ukazati da pčele propollis dobavljaju i unose na drugačiji način. Pa se tako može na osnovu “izliva vedrine” zaključiti i da ga nose u mednom mehuru. Samo sam postavio pitanje gde bi to trebalo da bude propolis. Tako sam svakako zainteresovao i totalnog početnika da ovo proveri. Dakle, ipak jeste poučno moje pitanje koje se tiče propolisa.

“Usputnu” sugestiju: “Usput. Nose ga i sa kukuruza” sam obrazložio navodeći koje je približne boje polen kukuruza. Na osnovu onog “Usput…” moglobi se protumačiti da nose sivi polen sa kukuruza (inače, čemu svrha navođenja kukuruza. Osim pisanja tek onako pišem brišem…i porukice brojim.

Sivi propolis i dalje nisam viđeo. A polen sive boje jesam: u ovo doba može biti npr. od palamide (inače obilno ga nose od npr. kupine).

Omjer donošenja polena i propolisa nije stvar dvoumljenja i retorike. Kada pčele nose više propolisa, to je znak da drugog i nema nešto naročito. Time se može usmeriti i poneki rad oko košnice (npr. blago smanjenje prostora). Ovih dana i vodopija (cikorija) nema vesele cvetove i sa nje čak nose vrlo malo polena.

Sugerisanje na čitanje je” izvlačenje” iz “situacije”. Kako smatram da su naša iskustva iskustva, a ne teorija, neko se tu malo upetljao u svoj “parangal” koji je kao zabacio. Ne treba čitati polen iz knjige, nego gledati sa koje biljke ga pčela sakuplja. (I ovo je ipak malo poučno i ne pišem bez veze).

Onaj figurativni sat koji se može po pčelama navijati bi stao kada lipe cvatu, jer pčele nose uglavnom polen lipe (rekao sam da bi sat stao nažalost i nažalost jer je polen samo od lipe – prisustvo monoflornog polena i nije neka blagodet za pčele). Ako nije jasna stilska figura, kako bi to sat stao, obrazložiću to detaljnije: krenu da nose u pola pet ujutro i ceo dan nose lipu – nema figurativnog navijanja sata jer stoji figurativno na tih pola pet (čeka se da pređu na neki drugi polen, da kazaljka malo mrdne - figurativno, naravno).

Unos polena ne mora biti pre i posle podne. Ako tempereature ne pogoduju lučenju nektara, nose polen celog dana (i tokom cvetanja bagrema i zahlađenja se ovo može videti). Eto moj Jusiću tako je to. Ipak nisam samo “isjeckao”, nego ima i pouke za početnike, ako ih zanima.


Ne krijem se ja nigde i ne tražim nikakve tri dlake. Treba imati samo malo mere, pa ako je muva napisati muva ili pošteno reći ne znam. To je suština: imati malo mere i ne redati porku za porukom, nije lepo (verovatno odatle potiču neke opomene).

Moja razmišljanja o maticama nisu nikakvo žuljanje kada neko nešto napiše. Ne vršim selekciju i odavno sam se o tome izjasnio. O rojevim maticama i tvrdnjama da ne prenose rojevi nagon na potomstvo sam se prvi vrlo jasno i precizno izrazio na forumu SPOS-a u temi Uzgoj matica. Mnogi uglavnom ćute, što zbog pritiska javnosti, što zbog “političke korektnosti” (ružne osobine zvane dvoličnost jer ne bi da se zamere nekom dr-mr i slično). Takođe sam pisao i o rojevim matičnjacima koji se mogu dobro koristiti i da nisu dobre rojeve matice izašlog roja, jer “zbrze” sparivanje. U tome jeste nedostatak.

Čak, naprotiv, nisam bio ni “politički korektan da ne talasam” o rojevim i prinudnim maticama (a preporučivao sam i jedne i druge) jer sečem granu na kojoj sedim, a i mogu se zameriti profesorima koji su selkcijom ukinuli nagon razmnožavanja, odnosno rojevi nagon (obično kažem da je to glupost). Ali ja nisam megaloman i nisam nepošten. Treba se prisetiti one rečenice (može biti i aksiom u pčelarstvu) da je: “Najbolja matica ona koju imate kada najviše treba” (parafrazirao svoju misao, koja kako god da se napiše, ima svoju vrednost). Tako da me ništa ne žulja kda neko nešto napiše o selekcionisanim maticama. Mada mislim da svi vršimo neku vrstu odabiranja i to se kolega malo istrčao sa nelogičnostima.

U zaključku, nisam natrčao nego se neko istrčao, ali mi i dalje nije jasan motiv niti namera.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #23 poslato: Jul 13, 2015, 11:32:51 »
Izvestaj sa mog pcelinjaka do danas zadovoljna. Moje jedno jedino proizvodno drustvo u suncekretovoj pasi napunilo tri nastavka RV kosnice. To me najvise i brinulo dali cu imati hrane za zimu mojim novoformiranim nukleusima od jednog drustva napravila cetiri nukleusa sa maticnjacima,. U tri nukleusa matica oplodjena i sve ok leglo se  siri a kod cetvrtog bio problem izgleda sa maticom zalegano samo trutovsko leglo pored svih pokusaja i dosta nestrucne pomoci sa moje strane ipak uspelo dodavanje matice koju sam dobila na poklon od komsije kolege Dusana Lazica. Juce nakon pregleda konstatujem da se drustvo resilo trutovskog legla i primeceno samo radilicko zatvoreno leglo. Matica sa olaksanjem konstatujem prihvacena.
Moram naglasiti da drustvo koje sam kupila od naseg domacina Voje zaista pokazalo izvanredno jer se od 28.04.2015 sa jednog nastavka pcela i legla razvilo na 4 nastavka kad sam ja izvrsila razrojavanje i ponovo ta ista matica je sa jednog nastavka legla i pcela razvila se ponovo na cetiri nastavka i donela mi tri nastavka meda. Sada sam bezbrizna imacu za novoformirana drustva raspodelim visak  meda i uz vasu pomoc nadam se najbolje ih zazimim kako bi dogodine bili zmaj drustva :) . Eto jos tu zimu da preguramo pa da dobijem pocetnicku diplomu. :)


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #24 poslato: Jul 13, 2015, 11:47:36 »
 
 
                 Лепо је прочитати лепе вести са пчелињака у повоју. Вредела су сва она питања која сте имали , сви одговори које сте добили и наравно Ваша посвећеност хобију за који сте се одлучили. Узмите нешто меда из тог производног друштва и за себе , засладите се, заслужили сте. Желим Вам све најбоље у наставку пчеларења. Поздрав и медно - Раковац.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #25 poslato: Jul 13, 2015, 12:38:31 »
Hvala Gorane na lepim zeljama nisam neki tekstopisac pa se malo i ogranicavam ali svakako pratim ja i vas rad i tu ste na spisku mojih prijatelja tako da ste vi bogami dosta vise truda ulozili i ljubavi u vas pcelinjak. Meni je to u kucnom dvoristu pa je stvarno lakse dok ustanem ja sam kod njih cim dodjem sposla prvo kod njih a najvise volim da sedim pored njih i uzivam u njihovoj pesmi dok rade. Pozdrav i ssvako dobro.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #26 poslato: Jul 14, 2015, 01:48:38 »
Bravo Slavice!
Tvoji rezultati su za svaku pohvalu. Samo napred i pitaj sve što ti nije dovoljno jasno i u šta nisi sigurna kako i kada uraditi.
Ne brini se za količinu hrane za zimovanje, o tome je još rano razmišljati. U povoljnim vremenskim uslovima tokom avgusta u tvom kraju pčele mogu sasvim normalno da prikupe bogatu zimnicu. U slučaju potrebe mi smo tu da im pomognemo.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #27 poslato: Avgust 10, 2015, 13:21:55 »
Sad sam se dvoumila dali je rano dodavati dopunsku hranu u vidu sirupa 3:2 sa nozevojem. Ja sam to ipak pocela juce danas nastavljam i dodajem kad potrose iz ranilice. Ima prilicno meda za rv Kosnice posto je gro saca bilo izvuceno ali dve Db kosnice koje sam uselila sa dva rama RV legla ramom sa maticnjakom i ramom meda. Bili su vredni ali zadatak za njih je bio prevelik jer su i izvlacili sace i leglo a trebalo je i hrana tu nisu mogli obezbediti rezervu za zimu pa sam im ja dodala po jedan ram pun meda iz rv kosnice i plus dajem i sirup. Dali je to dobro neznam ako neko zna da proceni koliki venac treba da bude na db kosnici a da bude dovoljno za zimovanje.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #28 poslato: Avgust 10, 2015, 14:32:51 »
"...pa sam im dodala po jedan ram pun meda iz RV košnice..."


 Kako si to dodala?

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Moj pcelinjak u povoju
« Odgovor #29 poslato: Avgust 10, 2015, 15:25:24 »
Izvadila jedan ram db i umesto njega stavila ram RV a da bi to uspela jedno parce lima glumi oslonac za drugi kraj RV rama. :)