Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128341 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #165 poslato: Februar 18, 2020, 09:28:09 »
У праву си Војо. У све кошнице пчеле уносе полен. Лешник је и у воћњаку опустио ресе. Јуче је дувао ветрић па нису масовно излазиле иако је било топло али су ипак биле вредне. Стидљиво се појављује по који маслачак.

Јуче сам у воћњаку почео да правим неку врсту надстрешнице са оградом где ћу преместити кошнице јер нам пчеле не дозвољавају да радимо у градини (башта). Прошле године су у пролеће биле мирне али чим су мало прикупиле залиха одмах су почеле да бране то што имају...
Неће бити нешто спектакуларно али ће бити корисно и састављено већином од материјала који сам већ имао. 

Планирам да их селим следећег или оног тамо викенда. Удаљеност је неких тридесетак метара. Ставићу им папир на улазе кошница па ће када изађу урадити поновну оријентацију. Једну кошницу ћу оставити још неко време за случај да се нека пчела ипак врати па нека има где.
 
Tako je. Sve si dobro isplanirao. Nemoj žaliti listove novina - najmanje 10-12 kom.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #166 poslato: Februar 18, 2020, 09:56:52 »
Хвала Душане!
Увек је лепо и пријатно када искусне колеге похвале и дају корисне савете.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #167 poslato: Februar 22, 2020, 19:37:05 »
Danas sam još malo radio na nadstrešnici u voćnjaku gde ću prebaciti košnice.
Kako je konstrukcija lagana a ne bih želeo da ulažem prevelika sredstva, odlučio sam da preko krova prebacim zasenu koja će kada upekne zvezda pomoći da pčele dobiju malo hladovine dok ne poraste voće i loza. Voće je već posađeno ali mu treba vreme da poraste dovoljno da pravi hladovinu. Lozu ću posaditi već sutra i ako se primi pustiti da ide po krovu kao 'venjak'. Ako se ne primi pokušaću s jeseni ponovo.
Ostaje da se postave još dva ova 'polja' na zadnjoj strani krova odnosno to su stranice od palete u koju se pakuju drva koja kupujem za ogrev. Te strane još uvek nemam ali ću početkom marta da kupim još jednu paletu drva. Kada ih postavim onda ću preko krova prebaciti zasenu.
Ostaje i da se nakucaju šarke pa će cela jedna stranica biti vrata i moći će da se otvara kako bi se pristupalo unutrašnjosti gde će biti košnice. Vrata će biti na zadnjem čeonom delu kako je prikazano na fotografiji. 
Biće dovoljno prostora za par košnica a ako odlučim da proširujem u narednim sezonama onda ću dograditi dodatnu konstrukciju koja će nositi još jedan red košnica ali o tome za sada ne razmišljam ozbiljno (ali sam ipak napisao  ;))...
Razmišljao sam da ću morati malo drugačije ofarbam ovaj prednji deo da bi pčele mogle bolje da se orijentišu kada se vraćaju u košnicu. Probaću sa raznim tačkicama i crtama i linijama da razbijem 'monotoniju ograde'...

Evo kako izgleda za sada:


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #168 poslato: Februar 24, 2020, 18:59:22 »
Sinoć sam premestio košnice. Nije bilo lako ali sam uspeo. Evo kako izgleda:



Evo fotografije kako izgleda papir postavljen na ulaz košnice. 16 listova dis novina. Probušene su tri rupice.


Danas pčele nisu izašle i to je u redu jer mislim da bi trebalo par dana da progrizu papir.
Ono što me brine je da je vreme bilo dovoljno sunčano da bi izlazile ali je ipak hladno sa vetrićem koji nije bio prijatan. (One tako zatvorene o spoljnim uslovima ne znaju ništa osim da se košnica zagreva na suncu?)
Ukoliko je vreme predviđeno za izlazak kratko - samo nekoliko sati u sred dana - da li će im onda trebati više vremena da progrizu novine - više dana grickanja u toplom periodu dana kada su aktivnije i spremne da izađu?
Da li će to imati uticaja na leglo ako je pokrenuto?
Mislim da na pčele neće imati uticaja jer u košnici neće biti pretoplo toliko da bi im naudila visoka temperatura.
Malo sam zabrinut i nestrpljiv...
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #169 poslato: Februar 24, 2020, 20:49:14 »
Zorane, sve si dobro uradio...nema mesta brigi.
Mogu da prokomentarišem: šesnaest lista je popriličan broj (za ovo doba godine- za ovaj broj pčela). Preporučuje se "dvanaestak lista" (10-12 ), ali verovatno se misli, maja meseca...
Ove tvoje će ovo progristi za jedno 4-5 dana (moja procena - ne mora da bude sasvim tačna). Zavisi od dnevnih temp.
Mislim da će najpre progristi na dnu novina: tu između poletaljke i krajička novina.
U svakom slučaju: ništa im se neće dogoditi i ako budu i duže zatvorene.
Svako dobro...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #170 poslato: Februar 24, 2020, 22:27:16 »
Хвала Душане.
И била ми је потребна реч охрабрења, утехе и потврде да сам добро урадио. И иначе кад нешто радим добро се информишем и наоружам се и корисним и некорисним информацијама. Провртим по глави неколико пута редослед потеза а понекад и план пренесем на папир. Али ипак не може се све сазнати... потребно је добити добар искусан савет.
На овој теми пишем да би будући почетници могли да виде како сам ја пролазио кроз ова почетна пчеларска искуства.
Да би имали према нечем да се оријентишу када се са непознатим суоче на својим пчелињацима.

Хвала још једном.

другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #171 poslato: Februar 26, 2020, 19:13:33 »
Danas sam pogledao košnice. Pčele nisu izašle ali se čuje kako grickaju papir.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #172 poslato: Februar 26, 2020, 19:46:18 »
Pratimo...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #173 poslato: Februar 26, 2020, 19:59:40 »
Pratimo...

I navijamo... da što pre izađu... a prođe sezona...  :) ...kilave neke pčele  ;)... ja im stavio pogaču one ni da pipnu... ni da gricnu... neće gore... neće dole... još se nisu probudile... ne da neće doneti bagrema nego će i stabla poređati pored košnica... umetrena...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #174 poslato: Februar 27, 2020, 08:42:42 »
Ima još mnogo vremena nemoj da brineš,probudiće se one.pozdrav.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #175 poslato: Februar 27, 2020, 12:10:15 »
Malo se šalim i karikiram... ali neće pogaču kad imaju na dohvatu dovoljno hrane. Kao kad bi na trpezi preskočili pečenje da bi dohvatili salamu podrigušu  ;).
Ali u pravu si, ima još vremena i dok ne dođe kraj aprila sve je nesigurno. Vremenske prilike pre svega. Videli smo da je juče bio prelep dan a uveče je pao sneg.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #176 poslato: Februar 28, 2020, 22:19:45 »
... Изнад далеких висова се помаљало сунце покушавајући да завири испод тог паперјастог покривача што је ушушкало уснулу долину. Већ ми је у глави била позната ова слика, као да сам је негде већ видео. Или неку сличну овој. Стајао сам и помислио да сам већ ово видео када сам се раних година овог века враћао из посете манастиру Хиландар. Рано ујутру сам ухватио аутобус из Крагујевца ка Смедеревској Паланци и у путу сам се просто истопио гледајући брежуљке који су се помаљали из магле као да су морска острвца... Да ли сам само био срећан што сам поново видео своју земљу или ми је душа била олакшана пошто сам уверен да сам неке терете оставио у тој фабрици за опрост српских грехова ни данас ми није јасно. Тек заиграло ми је у грудима а нека ми је милина кренула да избија и да се шири, таман као кад видиш дете кад крене да слаже прве кораке...

...као кад крене да ромиња ђурђевданска киша, као кад домаћин седне за сто испод ораја и наспе стару, од сваког сачувану, ону добру и миловану ракију и кад зна да неће данас у атар јер ће бити мокро и кад зна да ни ту испод тог ораја неће да забави али му је милина кад је види како се уљуљкала у чашицу и кад је осети да се лагано спушта и греје не само ту око срца него и тамо где су љути убоји од тешког, сталног, здравог рада. Исковани клупа и сто од дасака зашкрипе увек кад уздахне и принесе чашицу да је проба, да је уснама такне... Десницом је и даље милује, не испушта је, јер она је ту са њим увек и кад је тешко а увек је тешко, тешко као ономад кад из родитељске, рођене куће, отишао да направи своје домаћинство, кад је сарањивао, када је је дочекивао и испраћао госте и родбину и пријатеље и комшије и увек је она, мученица, била ту да се сложи кад је свечано и јасно изговарао и наздрављао са ''Уздравље'' јер им је то из срца желео и увек се она с њим сложила и кад га је по неки пут подсетила да му је тај комшија или рођак на његовом списку, оном списку кога стално прелистава и покушава да га затури, да га заборави али се он увек врати и увек врти ко бургија... А неких дана му се она, што би се рекло, нашла. Бодрила га је да издржи, да не пусти сузу јер он је домаћин, мушко, он је борац, ратник. Не плачу ратници. Плачу деца и упишуље. И ови што се фарбају са свим бојама и иду на параде. Плачипичке плачу.
Кад домаћин плаче онда је то само кад му крава отели мртво теле. Па и тада ретко. Тешко се празни тај резервоар.
''Милунка, дедер донеси ми онај кожни гуњ и мало оног старог сира... што га као ниси пресолила.''
Послушала га. Донела. Увек слуша. Добро се оженио, сто је пута то себи рекао. Њој никад.
''Шта ме жено гледаш! Па шта ако ћу да покиснем. Видиш колика је крошња немож да прокапље. Гледај своја посла жено!''
Одлази, ситним кораком.
''Спреми неки добар ручак, данас нећу на трактор. И окади. Нешто сам се сетио.'' Она се благо окрене па га нешто пита али он је не чује већ опет утону у себе и сав се умири, само му палац и даље глади мученицу а поглед му залута тамо ка вајату...

... тамо где је први пут са њом заноћио, млад и јак, и опијен не само домаћом него и тим поносом што су се у њиховом дворишту после толико година зачули музиканти и прангије. Те се ноћи баш и не сећа јасно али и није ни важна толико колико је важно да је успео да је добије, да добије њу, да је отме целом селу и ко зна коликим још ђувегијама из околине. Тим истим мангупима што су банули на тај дан непозвани али ипак са добром намером. Зна он то добро. Види им кроз шешире, кроз облаке дима што дувају... да му признају... 
Да, беше то на сеоском вашару за заветину на летњег Светог Николу, једног лепог мајског дана када се у јаругама још белео касни багрем а док је ишао до центра села успут је видео комшију да се вере на шљиву и покушава да скине рој пчела... намах му кроз главу прође да је то добар знак, да кад се пчеле деле да се у ствари множе, знао је да је то тај дан. На тај дан је све било јасно. У пар једва прозборених речи кроз стегнута грла што им се стегла док им је срце било у грудима... Он је само питао муцаво Оца... ја... и... да дођемо... и ту му понестане ваздуха таман исто као кад је као мали треснуо са оног истог ораха код тадашње колибе и једва продисао... можда су му се уста и померала али из њих ништа се није чуло... а она је само оборила главу на тренутак... као да пристаје... као да се предаје... али се брзо сетила да је тако нису учили и да није то тако замишљала... и док су јој се у образе наливала стид погледала га пркосно и таман да прозбори све што се у том тренутку каже... да то тако не иде.... да није она вашарска ђинђува или лицидиреско срце са тезге...
...да је њени можда неће дати, да су стара лоза, да деда још држи буђелар, да би са оцем лакше али би је можда мајка грдила, да се те ствари не договарају на вашару.... али је знала да је момак кротак кад треба и да је радан а да је и бојџија кад-кад, да колико год да су јој причали да није прилика да јој је срце увек заиграло кад се његови помену или када се на њиву крене путем кроз малу одакле су... све јој је то севало у било у слепоочнице али је она знала, у том трену је она знала, тако је осећала... само је кратко кроз зубе процедила... дођите... не бавите... и окренула се као што се све окретало око ње, све се вртело, само су јој као кроз врућицу ...
А њу је пратио одавно. Отац му је већ пар пута напоменуо да је стигао, да нема шта више да чека, да је у његовим годинама већ одавно имао дете, да треба још душа ако оћемо да се ширимо јер ће пре или касније да се делимо... да тамо у Старом селу, испод друма што води у Шиловицу где су имали једну здраву њиву, он има доброг другара и да је његова ћерка стасала... ишли су неколико пута да му помажу на мобу. Његова ћерка, некако тиха и туњава, није му привукла пажњу. Али му је њена комшика и другарица запала за око, ћифтасто дивља, једра и јака, бистроока...

... е баш тамо данас му јутарњи поглед падне на воду што се са стреје сливала као што понекад снег пада... лагано и лењо... и та киша што пада у невреме кад треба да пада снег.... ни земља неће да је прими... него је подноси тешко, једва иако су јој недра сува...
...али наиђу тако мокри, кишни, тешки и блатњави дани који притискају груди као да се планина наслонила на леђа и не да да се окренеш, да се заманеш, да нађеш занимање док не дође време за поњаве... али му сада мину мисао, сетио се нечега али није сигуран... пребира по глави.... броји дане... године... сећа се да је једне године био толики снег да ни коњи нису могли кроз сметове... ал то је било кад су прадеду сарањивали... да су донекле на запреги возили сандук ка гробљу а да су се коњи уморили од високог снега, што је ту ноћ допадао као из џака, и нису могли даље... Оно мало људи што је кренуло се поделило у две групе... старији су се вратили а млађи су гурали и вукли ковчег ко санке до раке што су је дан пре ископали тако што су ложили ватру на гробу да се земља одледи... да не беше мученице не би успели да га ископају...
... али није то... нешто друго се сетио... опрезно и тихо као кад прилази икони у цркви рече:'' Милунка, јел ова година преступна... крај фебруара... беше...  на овај дан...''...
Не може да је погледа, не жели да чује уздах што јој се полако спусти низ недра... а зна да ће она сада да обрише те ситне кошчате руке у кецељу, да прво седне, да развеже мараму и да крајеве косе заметне иза... да тешко устане и да се прекрсти... да прошапута Оченаш, да упали кандило, да поново веже мараму... тако сваке године... и да подложи смедеревац да га распири да спреми ручак... док јој црне мисли и сећања растера питање где је ставила кадеоницу...
... док он тешко седа на праг а поглед му одлута кроз тамне и мокре орахове гране...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #177 poslato: Mart 01, 2020, 17:31:47 »
Pratimo...

Počele su stidljivo da izlaze kroz papir. Tek poneka izađe i prvo leti isped košnice da se verovatno orijentiše. Čak i ne donose polen.
Još uvek je hladno. Duva jugoistočni vetar i to pravo u košnice. Na prošlom mestu košnice su bile okrenute ka jugu a sada ka jugoistoku. Sunce se pojavljivalo tek povremeno i kada ga zaklone oblaci onda bude prohladno. Čak i pomalo neprijatno. Tako je kad je ovo predgrađe Banata. 
Moraću da sačekam tek sledećeg vikenda da prebacim onu preostalu košnicu.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #178 poslato: Mart 01, 2020, 18:38:48 »
Sutra se očekuje +18st.c. tako da možeš očekivati...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #179 poslato: Mart 01, 2020, 22:09:40 »
Ja sam i danas očekivao toplo vreme ali je vetar bio hladan. Večeras prska kiša.
Biće to u redu.
Нека нам живот буде сладак као мед!