Autor Tema: Kasa uzajamne pomoći i više  (Pročitano 5731 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #15 poslato: Septembar 07, 2017, 22:16:57 »
Čitam temu od početka i pratim razvoj situacije.
Ja sam geografski udaljen od većine vas ali naravno podržavam ideju i rado ću se priključiti akciji.
Ipak moram reći da dijelim mišljenje sa Rakovcem. Najbolje ispadne kada stvari teku spontano. Nekakav vid registrovanog pravnog subjekta može samo da zamrsi i pokvari onaj ljudski element koji treba da bude pokretačka snaga ovakvih akcija.
Ja sam na početku pčelarenja ali već razmišljam o tome da nekome sledeće godine prenesem ovu moju "zarazu" zvanu pčelarstvo kroz skromnu donaciju koliko već budem mogao.

Tu sam na raspolaganju koliko god bude u mojoj moći.

Pozdrav svima...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #16 poslato: Septembar 08, 2017, 08:53:53 »
A bre, šta ste se svi uhvatili za registraciju pravnog subjekta?
Pa to je samo bila primedba, jer je neko spomenuo i obavljanje delatnosti za kintu ( u drugoj temi, koja prethodi i iz koje je ova proizišla ).

Dakle, evidentno je da svi podržavamo ovu ideju, koju sam ja DUHOVITO ( a ne u pravom smislu ) nazvao kasom uzajamne pomoći.
Osim što svi hvalimo Drpljaninovu pamet ( on je inicijator / kolovodja /, ako se ne varam ), možda bi sad bilo konstruktivnije da osmislimo neke kriterijume, ukoliko želimo bilo kakvu organizovanost. Ukoliko idemo na potpunu spontanost i ljudski element  :D, onda nam ova tema nije ni trebala. Dovoljno bi bilo da neko napiše - "stradalo mi X društava", pa da solidarnost proradi.
Ili ne proradi...

Ima tu i drugih stvari, o kojima se ne razmišlja, a koje mogu biti praktičan problem. Recimo, nekom strada RV pčelinjak ( što je nemoguće  ;) ) i Majkan i deda-Miško bi mu dali po 35 rojeva. Ali, imaju ih na DB ramovima....
E tu treba razraditi sistem, po kojem ova kasica-prasica može da funkcioniše...

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #17 poslato: Septembar 08, 2017, 09:54:10 »
Ту сам и ја...
А ако ми којим случајем дође на ум нешто паметно, пишем.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #18 poslato: Septembar 08, 2017, 10:01:58 »
Majkane, postoji i paketni roj...

Salu na stranu, moj predlog je bio grupa za pomoc, i clanovi grupe i foruma da se medjusobno ispomazu, bez osnivanja ikakve organizacije i osnivanja udruzenja i sl....Evo javljaju se kolege, sada treba to i ozvaniciti, ti majkane nadji nacin.Recimo kada se neko iz grupe javi , ti prosledis svima pp poruke i oni se javljaju na forumu.Pre svega treba pitati Voju, da li dozvoljava tako nesto...Izdefinisati, koji broj rojeva maksimalno da obezbedi grupa..Otvoriti novu temu u sklopu foruma, Solidarnost, kao npr. ono ostale teme o pcelarstvu i u njoj prvo izdefinisati clanove, pa pod teme, recimo, potrebna pomoc, da se jave oni sa problemom i cim se jave , moderator salje pp clanovima grupe i onda krece akcija prikupljanja rojeva, e tu su u kontaktu onaj koji pruza i onaj kome je ta pomoc potrebna... Mozda je nekome glupo da se sam javi, neka se pp javi tebi ili nekome iz grupe ,koji ce to u grupi izneti... Inace ce svi reci evo ja hocu i na tome se zavrsiti...
Zaboravio si da ja u ovom momentu, imam vise RV nego Poloski..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #19 poslato: Septembar 08, 2017, 11:16:37 »
Ma da. Evo rešili smo da idemo na Mesec, a ti Nešo smisli način... ;D
A sad ozbiljno, mislim da o temi treba još malo raspravljati. Možda ne toliko da bi se razradili metodi, već više da bi ideja ušla svima pod kožu.
U pravu si da možda ovo može "oštetiti" one, koji žive od prodaje rojeva, ali i tu se mogu uvesti odredjeni limiti. Na primer, onaj ko formira pčelinjak po prvi put nema pravo, ili ima na ograničen broj ( procenat ), kod stradanja na toliki broj ( procenat ) itd...

Majkane, ja ništa ne zaboravljam, osim zimus, kad sam zaboravio da isključim rernu sa Božićnom ćurkom...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #20 poslato: Septembar 08, 2017, 11:51:02 »
Pa da majkane, kod vas u Banatu samo ludnice i curke za Bozic, ovde skole, muzeji i prase za Bozic..Zato nam pecenica i ne izgori na raznju, nema rerne..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #21 poslato: Septembar 08, 2017, 12:46:50 »
Pa da majkane, kod vas u Banatu samo ludnice i curke za Bozic, ovde skole, muzeji i prase za Bozic..Zato nam pecenica i ne izgori na raznju, nema rerne..
A u Sremu zatvor!!! Svakom prema zaslugama i karakteru.
Tako se moj deda-Pera iz Bačke Palanke podrugivao sa malim Nešom.

Inače, podstaknut postom zemljaka Miroslava iz KI, još jednom podvlačim da je upravo druženje na ovom forumu podstaklo solidarnu ispomoć izmedju mene i deda-Miška, a koliko znam i još nekoliko kombinacija slične prirode.

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #22 poslato: Septembar 08, 2017, 14:47:35 »
Изаћи ћу из теме, ал да се надовежем...кажу да је Бог, делећи према заслугама, Сремцима дао затвор, Банаћинама лудару, а Бачванима Матицу Српску...
Ми у Пожаревцу тада нисмо били релевантни, тек касније је Књаз Милош  направио Забелу, да нам деца не иду далеко од куће...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #23 poslato: Septembar 08, 2017, 15:02:36 »
I Madonu ste imali majkane.......

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #24 poslato: Septembar 08, 2017, 15:12:10 »
Еее да...били смо центар културе некада;)))

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #25 poslato: Septembar 08, 2017, 19:58:31 »
odosmo van teme...
Bio sam ti u muzeju Barili.
Nisam ni Slobinu kuću omašio ( no zaključana čelična kapija ).

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #26 poslato: Septembar 08, 2017, 20:18:24 »
 Кад? Што се не јави?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #27 poslato: Septembar 08, 2017, 22:54:10 »
Кад? Што се не јави?
Pa nisam te poznavao oktobra 2013.

Van mreže Драган Николић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #28 poslato: Septembar 09, 2017, 00:33:05 »
Па оно, јест...:)

Van mreže Rade Stevanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Apatin
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #29 poslato: Septembar 09, 2017, 21:38:04 »
Mi u udruženju (Društvo pčealra "Dunav" Apatin) imamo nekoliko godina osnovan "Fond paketnih rojeva" koji funkcioniše tako da svaki član udruženja,  koji je hteo da uđe u taj fond,  potpisao se da je spreman da će pokloniti  jedan ili više paketnih rojeva u toku godine kolegama kojima su stradali pčelinjaci, od požara, poplave, saobraćajnih nezgoda , elementarnih nepogoda i sl.

Fondom upravlja tročlana komisija koja ima svog predsednika i dva člana. Kad se desi elementarna nepogoda, a desilo nam se dva puta do sada, da je izgoreo pčelinjak od 80 tak društava i pčelarska prikolica sa 60-tak društava, komisija utvrdi šta se desilo, predlaže Izvšnom odoboru da se aktivira fond paketnih rojeva. Izvršni odbor donosi odluku da se pomogne pčelaru u dogovoru sa njima, da mu se dodeli broj paketnih rojeva srazmerno broju stradalih društava. Komisija obaveštava sve potpisnike fonda da će doći po paketni roj, i da ga pčelari pripreme, preuzimaju paketne rojeve, i nose ga oštećenom pčelaru. Članovi komisije svoj rad ne naplaćaju, blagajnik udruženje im da pare za gorivo i neki dinar za doručak ili ručak.
 
Fond se nemože aktivirati da bi se nekome nadoknadila šteta zbog zimskog uginuća pčela jer se to smatra krivica pčelara, nije na vreme tretirao pčele, nije ostavio dovoljno hrane i sl.

Članovi komisije su četiri dana prikupljali paketne rojeve za pčelara kome je izgorela prikolica, pošto neki pčelari koji su članovi fonda, nisu znali da naprave paketni roj, pa su članovi komisije išli kod pojedinih pčelara , gubili vreme praveći paketne rojeve.

Sve sam ovo napisao da vidite kako to funkcioniše na nivo udruženja i gdje se dosta km napravi da bi se prikupili paketni rojevi, iako su naši članovi  svi sa područja opštine Apatin i Sombora.

E sad,  nekom kolegi stradale pčele u Nišu i ja mu želim pomoći sa paketnim rojem, kako da ga isporučim, ko će doći po paketni roj, deset puta su veći troškovi prevoza od vrednosti paketnog roja, zato smatram da ovo nemože da funkcioniše.

 Ako nekome treba pomoć, napiše se šta mu se desilo, pa ko oseća da tom pčelaru treba da pomogne, jednostavnije je da mu uplati na račun vrednost jednog paketnog roja, pa neka ga on kupi u svojoj neposrednoj blizini. Tu isto može da bude zloupotreba, uplatiš mu za paketni roj,  on odustao od pčelarenja, pare potrošio na nešto drugo, npr otišao na more da se provodi.

Najbolje je da svako pokuša u svom udruženju da pokrene jedan takav ili sličan fond solidarnosti, gdje se svi poznaju i mogu oštećenom pčelaru pomoći darivajući pčele, vosak, košnice itd.