Autor Tema: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?  (Pročitano 19194 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« poslato: Oktobar 21, 2017, 16:10:15 »
Postovane kolege ovde na starim temama mogao sam procitati prihranu pz ALI potpuno kristalisanim medom(koji izgleda kao pogača).A da li je neko za istu namenu koristio med u tecnom stanju koji se masinicom za zavarivanje kesa zatvori.I probuse dve,tri rupice.Da li je neko probao ovo u praksi?

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 21, 2017, 16:33:04 »
Ja sam prošle godine na jednom društvu dodao kristalizirani med u plastičnoj vrećici (kao pogača) na satoneše. Nije dobro ispalo, klupko grije pogaču iznad i ona se počne topiti i onda kaplje dole kroz ulice. Društvo nije stradalo ali je na podnici bilo dosta meda :(

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2018, 01:13:14 »
Meni se opet to pokazalo kao moguca varijanta hranjenja, pcele su dolazile po sirup sa gornje strane a otvore sam radio sa sklaperom duzine po 1 cm do 2 cm. Sirup je bio 1:1:1 secer med voda. To su bile te zavarene vrecice.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #3 poslato: Januar 14, 2018, 19:27:50 »
kad god sam morao da dodam,ja sam dodavao vrećicu od grubljeg najlonazyavarenu naravno,ali sam otvor veličine 4 cm x 5 cm skalpelom otvarao sa gornje strane vrećice na sredini naravno,tako da bi pčele kada temperatura to dozvoli med pokupile i nema curenja posatonošama.Nije dolazilo do grabeži jer je zimski period .

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #4 poslato: Januar 17, 2018, 13:57:41 »
Ja sam prošle godine na jednom društvu dodao kristalizirani med u plastičnoj vrećici (kao pogača) na satoneše. Nije dobro ispalo, klupko grije pogaču iznad i ona se počne topiti i onda kaplje dole kroz ulice. Društvo nije stradalo ali je na podnici bilo dosta meda :(
Spremio sam kristalizirani med u kesama a sada me interesuje kako da postavim? Da li direktno na satonoše otvore ili kao Aca Perić? A šta ako nastupi hladniji period pa ne mogu odozgo da pokupe med?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #5 poslato: Januar 17, 2018, 19:01:08 »
Edi, vidi sa Janom Supekom, on kristalisan med stavlja u zenske najlon carare i to stavlja preko satonosa..

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #6 poslato: Januar 17, 2018, 21:56:50 »
Писано је већ раније на форуму како поставити мед у кесама

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1631.msg29914#msg29914




Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #7 poslato: Januar 18, 2018, 08:52:21 »
Nakon čitanja poruke(a) dileme su razjašnjene. Hvala!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #8 poslato: Januar 18, 2018, 09:11:47 »
Moram da pitam kao taze pcelar sto se ne ostavi za svaku kosnicu po ram sa medom u rezervu pa kad dodje vreme da im se doda odozgo. Video sam da se to radi i posle vrcanja, ali praviti ili kupovati pogace? Mislim da je i "ekonomija" tanka.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #9 poslato: Januar 18, 2018, 19:28:22 »
Zorane, nije baš tanka, na tom ramu je ako je Rv 1,5-2kg meda a pogača košta 130-140dinara,znaš da ima onih koji izvade sav med pa doodaju sirup u jesen..... Svašta ljudi rade radi veće zarade..

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #10 poslato: Januar 18, 2018, 19:50:03 »
Па јел боље ставити рам са медом попреко на сатоноше или,  стављати мед у кесе или чарапе па им тако давати ако има потребе?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #11 poslato: Januar 18, 2018, 22:07:19 »
...izvrcas med, ostavis u tegle pa kad se kristalise onda u carapu pa na ramove?? Mozda da bi se sprecilo eventualno curenje meda na ramove kad otopli da se stavi prvo najlon i proreze kao u ostalom i za pogace pa odozgo ram sa medom.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #12 poslato: Januar 18, 2018, 22:14:13 »
Zorane, nije baš tanka, na tom ramu je ako je Rv 1,5-2kg meda a pogača košta 130-140dinara,znaš da ima onih koji izvade sav med pa doodaju sirup u jesen..... Svašta ljudi rade radi veće zarade..
...svasta rade iz pohlepe ali nije samo to racunica 1kg pogace 150 din. a 1 kg.meda ~ 600,00 din. U racunicu nije uneto da je med pcelinja prirodna hrana i da je sigurniji opstanak i bolji i brzi napredak ...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #13 poslato: Januar 18, 2018, 22:14:45 »
У суштини је најбоље прихранити друштво на време крајем лета и сви проблеми око додавања погаче су углавном решени.

Рам са медом је најлакше оставити и сачувати. Како препоручујем вађење једног рама при зазимљавању, тај рам се може додати преко сатоноша. Проблем може бити што то не мора увек бити добро решење. У том раму може бити медљиковац нпр. Ако је топлија зима, у празним ћелијама се прикупља више топлоте и то може створити додатну узнемиреност пчела која може створити проблеме жеђи легла (и пчела) које се обично појави у условима топлије зиме (и више ветровитих дана што доприноси мањку влаге за то легло).

Колико се пчела може задржавати и на горњој страни рама је упитно. Када је стално хладно, пчеле углавном остају у улицама, али када је више топлих дана, могу „шетати“ и по горњој страни тог рама (у зависности како је постављен рам). Тако се може десити да се пчеле одвојене од клубета празне по горњој страни рама, да остају на горњој страни и при поновном захлађењу (нарочито када дуне јачи ветар) ту остану и део њих страда. Како може бити више „таласа“ променљивог времена, проблеми са овим могу бити поновљени и утицати на даље зимовање друштва. Због тога и не препоручујем отварање медене погаче са горње стране, јер ми не можемо знати колико ће бити јако захлађење и какво ће време бити убудуће.

Није неки проблем направити погаче од кристалисаног меда. То се може припремити још и док је мед у течном стању. Тако да је то најмањи проблем. Друга ствар је додавање шећерних погача са мало меда и пчеле морају да прерађују тај шећер у мед.

Шта ће пчелар одчучити то је његова ствар. Најгоре решење је да се пчеле одвоје од залиха (дешава се када има легла) или додавање шећерног теста (које има примесе меда).

ПС
Zorane, nije baš tanka, na tom ramu je ako je Rv 1,5-2kg meda a pogača košta 130-140dinara,znaš da ima onih koji izvade sav med pa doodaju sirup u jesen..... Svašta ljudi rade radi veće zarade..

Има пчелара који то раде и „дешава“ се да то будем и ја. Крајем лета нисам одмах скидао мед сав, јер сам проценио да ће бити уноса медљике. „Процена“ је била добра. Проблемчић је што су пчеле преносиле и део меда из плодишта и смањиле зимницу (већ сам решио да заимим на једном ЛР наставку јер су количине меда у плодишту биле прилично велике). Било је друштава која су прилично меда преносила из плодишта у медиште. Наравно да није никакав проблем ако се прихране више од осталих. Полен није био проблем јер га је било до касно у јесен, после киша.

Наравно, код оваквих процена треба узети у обзир и третирање варое. Ове године је код мене није било много и одлука да овако поступим је била лака.


ПС

Стигле су поруке док сам писао, па морам додати нешто: не мора да буде ствар похлепе и овде је реч о додавању меда, а не шећерног теста са примесама меда. Ако пратите стање паше (које није свуда исто), може се десити да пчеле крајем лета потроше мало више хране и "оштете" зимницу. Ако ме "меморија" не вара, колега Ранђић из Беле цркве је писао да га је мало изненадила управо таква потрошња. Постојао је неки ситан унос и пчеле на основу тог уноса гаје легло, а тиме је потрошња далеко већа од уноса.

Или случај моје "процене" (која је била добра)...то није похлепа него праћење услова у природи. Друго је код оних који су навикли да "шећеришу" увек (погаче зими, а сируп лети). Има колега који крљају много шећера током сезоне, а има и оних који то раде и у паши!


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #14 poslato: Januar 18, 2018, 22:34:07 »
Па јел боље ставити рам са медом попреко на сатоноше или,  стављати мед у кесе или чарапе па им тако давати ако има потребе?

Мислим да није добро ни једно ни друго. Ево и Шоле је навео исто оно што и ја наводим, треба само на време крајем лета додати одговарајућу количину хране то јест извршити допуну зимнице.

Сада им ништа  не бих додавао, ни храну ( кристалисани мед) у чарапи ни рам меда преко сатоноша, нити погаче, ништа. Само би мало кошнице додатно расхладио и то би пчелама помогло да евентуално легло смање а тиме смање и потрошњу хране.

Свако додавање хране у овом периоду може само да додатно утиче на проширење легла а тиме и на потрошњу постојећих залиха хране.

Поздрав драгим пријатељима...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.