Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344984 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #825 poslato: April 11, 2019, 09:33:08 »



             Душане , тачно је да је важан сваки рам радиличког легла пре багрема. Ипак , тачно је да желимо кошнице без или бар са што мање варое. Обе ове ствари је тешко имати одједном па је на свакоме избор.
             Ја  лично , због посла , немам могућности да ограничавање матице урадим пре 19 , 20 и 21 овог месеца. Том приликом ћу поставити по 2. изграђена ЕВ рама као грађевњаке на друго и девето место. У том тренутку оно што сам направио са радилацама које ће учествовати у багремовој паши је завршена прича. Грађевњаци тада постављени не сметају. За исецање стижу таман на крају багремове паше између 15 - ог и 20 - ог маја ( време потребно да пчеле испод летвице изграде трутовско саће , да их матица залегне , да пчеле затворе то трутовско легло ... ). Све је ово већ проверено претходних година и веруј ми да солидно функционише. Да није тако у кошницама можда не бих имао пчела јер хемију не користим. Значи само грађевњак , брстивар , мравља киселина и у децембру оксална. Јесенас на добром делу пчелињака намерно нисам хтео да одрадим оксалну и та друштва ни у чему не заостају за онима које су тај третман имале.
             Дакле у оваквој ситуацији предност дајем здравим друштвима . При том ако се мало боље прерачуна број пчела радилица се уопште или баш минимално смањује. Поздрав.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #826 poslato: April 11, 2019, 17:02:33 »
      Раковац, за пример си описао коришћење рама еко воја као грађевњака-тачније испод доње летвице као мамца за трутовско легло и вароу ако је има.
      Колико рамова са затвореним леглом процењујеш да ће бити у твојим п. заједницама када постављаш м. решетку. У просеку имам оптималан број рамова са леглом у п. Заједницам, па сам одлучио да не појачавам већ да све селим на багрем.
       Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #827 poslato: April 12, 2019, 13:36:27 »



              Пре конкретног одговора на твоје питање морам дати неколико напомена јер сам у односу на њих одредио начин рада за ову годину.


              1. На пчелињаку имам РВ , ЕВ и РЕВ кошнице а одговор ће се односити само на РВ,
              2. Ограничавање матица ћу вршити 19 , 20 и 21 овог месеца,
              3. У мом непосредном окружењу багрем није измрзао у добром је стању и очекујем да крене око првог маја ( пар дана пре је                                вероватније него пар дана после ),
              4. Начин на који ћу радити ове године је условљен  стањем и бројем амбалаже коју имам ( изграђени рамови , сатне основе и сл. ),
              5. Сва друштва нису подједнаке снаге и већ сам их при претходном прегледу поделио на производна и помоћна ,
              6. Друштва која су одређена за производна су у овом тренутку сва на 2. РВ наставка док сам помоћна при задњем прегледу свео на                      један РВ наставак или су на РВ и ЕВ наставку,
              7. Сва производна друштва ће након ограничавања матице бити на 3 РВ наставка.


               Одлучио сам се за следећу комбинацију коју ће имати производна друштва :


               Први наставак на подњачи :


               - у центар рам на коме са налази матица  ,
               - лево од рама са матицом иде рам са сатном  основом , рам са храном , изграђени ЕВ рам (грађевњак) и до зида рам са сатном                           основом,
               - десно од рама са матицом иде празан изграђени рам , рам са храном , изграђени ЕВ рам ( грађевњак) и до зида рам са сатном                           основом,
               - изнад овог наставка иде матична решетка.


               Други наставак :


               - у центар иде рам са сатном основом ,
               - лево и десно по три рама затвореног легла ,
               - са обе стране до зида кошнице по рам са храном.


               Трећи наставак исто као и други стим што се ту стављају рамови са најстаријим леглом и рамови које додајем из помоћних заједница.


               Као што видиш планирам да у сва три наставка ставим по 9.рамова. Производним друштвима која се при ограничавању матице нису довољно равила додајем рамове са затвореним леглом у потребном броју. Ове рамове узимам из помоћних заједница.Кошнице пре багрема отварам још једном око Ускрса проверим да ли се негде случајно није појавио матичњак (иако не би требало) и у сваки наставак додам још по један рам са сатном основом. На овај начин су ми сва производна друштва једнака при почетку багрема.
               Помоћна друштва сводим сва на један наставак са рамом на коме је њихова матица и још једним рамом легла и са по два рама хране. Остатак су изграђени рамови.


П . С .


Разлога за баш ову комбинацију има више а највише се тичу амбалаже. Објашњење би било предугачко за писање али ако те занима можемо се чути телефоном.


               


               
   


               


               
                   

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #828 poslato: April 12, 2019, 14:03:26 »
Gorane, pošto stavljaš 9 ramova, dali stavljaš pregradnu dasku umesto desetog...?(dal neće izvući zaperke u toj praznini?)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #829 poslato: April 12, 2019, 14:15:00 »
Gorane, pošto stavljaš 9 ramova, dali stavljaš pregradnu dasku umesto desetog...?(dal neće izvući zaperke u toj praznini?)


Амбалажа Душане. Прошле године сам продао доста ројева на рамовима а нисам узимао замену са сатним основима. Немам довољно ни изграђених ни празних. Наручио сам гомилу нових рамова а све то треба да стигне па ужичити, поставити сатне основе. Фали и времена и пара. Цајтнот на све стране.
За заперке не бринем. Неће имати времена а имају основе таман док им не додам по још један рам са сатном. Ако баш нека и повуче није велика штета. Ионако скупљам чист восак за посебне намене.
Нисам могао да узмем одмор на послу па сам у тешком недостатку са временом. Не могу да ковем рамове у стану на седмом спрату. Нећу да се нервирам. Стићи ће се већ све. Знаш оно пожури - полако.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #830 poslato: April 12, 2019, 20:37:22 »
Горане, и ја сам планирао да у медишним наставцима постављам по 9 рамова, али због лакше манипулације и биљег лагеровања меда од стране пчела. Ових дана сам планирао да обиђем багремову шуму у Делиблатској пешчари ради оријенталне  процене датума цветања. Иначе јављено ми је да ће глог почети да цвета за недељу дана, па бих преселио неколико заједница пошто код мене наступа беспашни период до багрема. Наравно уколико неко производно друштво нема потребан број рамова затвореног легла биће појачано рамовима из помоћних заједница. За сада ми се заједнице боље и равномерније развијају него прошле године, што ми је улило оптимизам у иначе доста неизвесности које данас носи пчеларство.
     Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #831 poslato: April 25, 2019, 14:08:10 »



             На продају 5. нових офарбаних РВ кошница . Кошнице нису моје већ их је код мене оставио колега који мора на дуже време да отпутује у иностранство. Цена по договору у зависности да ли се купују све одједном или на комад.
             Могућа и куповина са мојим ројевима са прошлогодишњим матицама до 20.маја. Након овог датума ројеве продајем и са младим матицама.
             Заинтересовани се могу јавити овде или на тел. 069 - 20 - 24 - 250.



Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #832 poslato: April 30, 2019, 08:15:18 »



              Ако багрем изда ове године ројеви сигурно неће. Јуче продате 4 кошнице две нове и две старе са ројевима на по 6 рамова. Преузимање на крају багремове паше.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #833 poslato: Maj 06, 2019, 08:41:52 »



           Јутрос на вестима јавише да је ово најхладнији почетак маја масеца од 1902. године. Баш лепо да лепше не може да буде. Да изненађење буде још лепше и боље по Радовању се прошетала мечка. Стигла је чак и да се трка са аутомобилима. Срећом за први мај је било кишовито па није било кампера и излетика. Шпарта мечка међу довезеним контејнерима и за сада нико не пријављује штету. Ловочувар је трагове видео још пре десетак дана али није пријавио да га не прогласе лудим или пијаним. Све се изокренуло што би Радашин рекао баш " искундачило ".
            Пчелињак за багрем припремљен и био у топ форми. Багрем отворио за сам Ускрс 27 - 28 априла. Од тада ред сунца па ред кише. Замедио тек другог маја и медобрање потрајало трећег и четвртог а онда од недеље опет киша. Данас ово време више личи на почетак новембра него на мај. На сваки зрачак сунца пчеле излазе и кидишу као луде. У току дана су знале да буду мирне и радне а пар сати касније на осећај промене времена бесне и љуте и нападале и на 30 метара од пчелињака. Уноса има али је велио питање шта ће до краја бити и остати у кошници јер војска која је затворена једе и ленствује а време брзо пролази. Телефони звоне и размењују се информације али џаба. Многи се већ данас пакују и возе на веће висине да пробају да ухвате бар други багрем по Хомољу.
            Кренуо код многих ројеви нагон па се кошнице отварају и кад треба и кад не треба. Гледајући од раније прогнозу и поучен искуствима из ранијих година пчелињак сам припремао користећи две технике - класичну код средњих и подизање плодишта са матицом на врх кошнице код најјачих друштава. У обе су донеле поприлично меда , више него што сам очекивао али је сада дискутабилоно када почети са врцањем јер како рекох велика војска зна да све што донесе потроши за кратко време.
            Ове године сам се опробао са ранијим одгајањем матица и прве младе би по евиденцији данас требало да се испиле. Прогноза каже да ће готово цео мај бити кишовит и олујни па је питање каква ће бити и оплодња иако је година ројевита.
            Све у свему већ се намаће као правило да када време дозволи да се друштва добро спреме багрем увек омане . Ја ћу се са својих 40 - так комада некако изборити али шта ће они са пар стотина биће велико питање ?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #834 poslato: Maj 06, 2019, 09:46:55 »
Bice problema majkane , vreme ne ide na ruku nikome, ljudi koji su vozili na repicu ne mogu do kosnica i kontejnera zbog blata na letnjim putevima a vreme je da se vrca repica i seli na bagrem, ako ga uopste bude. Kao da gledam sta ce biti sa suncokretom, pored trovanja , koje ovde bas uzima danak, uvek prisutna susa. Sreca pa pre neki dan savet pocetnicima, na RTS- u i ministarstvo kazu, od sto kosnica prihod 10 000 evrica.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #835 poslato: Maj 06, 2019, 15:25:59 »
Горане, Зоране леп  вам (нам) је извештај, али нажаалост са пуно сатире. Улажемо, радимо, а не да нам се да адекватно томе уберемо плодове.
    Ја ћу моје заједнице селити ових дана у Делиблатску пешчару. Тамо се цвет багрема тек отворио. Надам се да ће за који дан временске прилике бити повољније и почети да меди.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #836 poslato: Maj 06, 2019, 19:30:38 »
Veliki pozdrav,komsija kao sto smo se culi pre neki dan nemja mnogo razloga za optimizam.Ja sam bio 2.maja tad sam se nestoi ndao ad moze da bude a kako ti rece sad treba sacuvati da se ne izroji posle ovih kisa.E samo nam je jos i mecka falila?
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #837 poslato: Maj 06, 2019, 21:43:31 »
Горане, Зоране леп  вам (нам) је извештај, али нажаалост са пуно сатире. Улажемо, радимо, а не да нам се да адекватно томе уберемо плодове.
    Ја ћу моје заједнице селити ових дана у Делиблатску пешчару. Тамо се цвет багрема тек отворио. Надам се да ће за који дан временске прилике бити повољније и почети да меди.


             Сваке вечери нешто после 20 сати добијам извештај о дневном уносу багрема. Јуче је рецимо и поред кише која се понављала током дана био 2,1 килограм у плусу. За разлику од тога данас је минус од 800 грама. Данашња дневна температура није прешла 10 степени а ноћна је ишла на 4-5 степени. Не треба бити много паметан па извући закључак да се на мом терену са багремом за ову годину прича приведена крају.
              Они који полажу наде у други багрем на већим висинама су оправдано у дилеми. Хтели ми то или не морамо пратити прогнозу а она каже да ће цео мај бити кишовит. Шта више за прекосутра ( среду ) изјутра се прогнозирају чак и мразеви . Ако тога буде било и други багрем је под великим питањем.
               Лично сам у дилеми да ли да 20 - так друштава возим у околину Крепољина на неких 550 метара надморске висине. Ту дилему имају и колеге са којима би требало да селим. Они ће у среду обићи тај терен још једном пре коначне одлуке. Селидба није ни лака ни једноставна ни јефтина. Ако се и ту промаши онда сезона није на нули већ у дебелом минусу.
               Одлука није лака јер ако се остаје на стационару друштва се морају хитно препаковати и растурати иначе ће појести сама себе а  са мердевина се нећемо скидати. Времена опет нема и опет се све мора радити у тешком цајтноту.
                Не кукам док ово пишем. Напротив , година је таква каква јесте и то је реалност која се мора прихватити. За сваку солуцију сам планирао решење и излазну стратегију. Одлука ће пасти најкасније у среду . Нама више чекања и одуговлачења.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #838 poslato: Maj 17, 2019, 09:54:22 »



             


             На продају 5. нових офарбаних РВ кошница . Кошнице нису моје већ их је код мене оставио колега који мора на дуже време да отпутује у иностранство. Цена по договору у зависности да ли се купују све одједном или на комад.
             Могућа и куповина са мојим ројевима са прошлогодишњим матицама до 20.маја. Након овог датума ројеве продајем и са младим матицама.
             Заинтересовани се могу јавити овде или на тел. 069 - 20 - 24 - 250.





             Сви ројеви са старим матицама су продати и испоручени купцима још прошлог викенда па молим заинтересоване да се више не јављају за ову поруџбину.
             Од кошница из претходне поруке остале за продају још две.
             Након долазећег викенда и прегледа пчелињака могућа продаја ројева са младим матицама.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #839 poslato: Maj 17, 2019, 12:53:38 »
У прошлу недељу сам посетио "Пчелињак Раковац" и са Гораном и Сајом провео један прелеп дан у дружењу и учењу.
То је допринело да се обогати моје знање пчелара почетника. Доста сам научио а Горан је несебично делио знање и савете.
Уз организовани и осмишљени след поступака и Горанових инструкција успео сам да пре свега не будем на сметњи а и да допринесем да се што пре ураде неопходне ствари које су тог дана планиране.
Дан је већином био леп па се и пчеле нису претерано буниле. Како се крај дана приближавао тако су и оне биле нервозније јер се приближавао овај кишни талас. У касно поподне натоварен са новом Родна Војa кошницом и ројем купљеним од Горана сам пожурио да вратим пре кише.

Кошница је нова и неупотребљавана, беспрекорна. Рој из друштва са "педигреом" и матицом која се доказала у пракси.

Иначе сам од Горана почетком прошлог месеца добио на поклон два роја која су у Еко Воја кошницама. Та сада већ друштванца су сада на три нставка. Све је препуно пчела па сам додавао и рамове са сатном основм али и празне рамове да граде саће. Горан је овај поклон очигледно дао од срца. Пчеле су мирне кад их загледам. (Још нисам купио димилицу.) Једва чекам сунца да крене багремац да пчеле могу да се засладе.

Када будем отварао тему о сада већ пчелињаку поставићу фотографије а до тада ево једне фотографије са Еко Војама док су биле на два наставка.

upload
Нека нам живот буде сладак као мед!