Autor Tema: Istezanje i srozavanje saća  (Pročitano 19168 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #15 poslato: Septembar 05, 2012, 23:56:18 »

Ja zicim vertikalno i nemam problema kao vi ...Ali koristio sam ove godine hladno valjane osnove od dva proizvodjaca ,kod jednog se je dolazilo do srozavanja a kod drugog ne ..Srozavali su se sveze napunjeni ramovi prepu i meda .Ali ni ovo nije bilo strasno...kao kod voska kojeg sam pre dve godine nabavio u Beceju >:(

Koji su proizvođači (prerađivači voska) ako nije tajna, da pčelari ne dolaze u situaciju da imaju puno ramova sa nepravilnim ćelijama. Ne mora ime, može isto da se navede naselje ili grad.

Pitam za, bar neke odrednice, jer se često dešava da se neki prizvođači satnih osnova preporučuju i kude na osnovu nekih nepraktičnih stavari (loša procena zbog čega je došlo do srozavanja ili istezanja saća, po nekoj prijateljskoj liniji pa i po nacionalnoj osnovi, a to ne kažam bez razloga – lično iskustvo).

Koji proizvodjac hladno valjanih osnova je bio u pitanju ? Hladno valjane osnove bi trebalo da budu jace i zilavije....naravno ako su napravljene od voska ::)


No, valja biti pošten pa reći i ovu istinu. Prizvođač dozvoljava da doneseš svoj vosak i sjediš i gledaš te na kraju platiš samo izradu. Govorio sam kolegama da se više njih skupe i zajedno donesu veću količinu voska (ima limit) pa izrade satne osnove od svog voska i tad se uvjerio koliko su pčelari čudni i sitničavi ljudi (čast izuzecima).
 

Upravo to je tačno. Kada sam prvi put upoznao Karolji Lasla, pitao sam ga može li mi liti osnove od mog voska. Rekao je da može i da mogu biti prisutan dok se to radi. Jasno sam mu stavio do znanja da ne želim da smetam i da jednostavno hoću da imam poverenje u njega. I imam, za sada.

Dodao bih i to da su dimenzije osnova izuzetno tačne. Nema ni 1 mm greške. Ranije se dešavalo da dobijem svu količinu osnova sa sa grškom od 10 mm po dužini i širini (od drugog prizvođača). I nikada nisam imao problema sa različitim dimenzijama: neke su za polumedišta koja se armiraju, neke za horizontalno žičenje istih. Tako je i kod LR ramova. To znači da je čovek uložio dodatni napor da mi sve to pažljivo “iskroji”.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #16 poslato: Septembar 08, 2012, 03:21:02 »
Ja zicim vertikalno i nemam problema kao vi ...Ali koristio sam ove godine hladno valjane osnove od dva proizvodjaca ,kod jednog se je dolazilo do srozavanja a kod drugog ne ..Srozavali su se sveze napunjeni ramovi prepu i meda .Ali ni ovo nije bilo strasno...kao kod voska kojeg sam pre dve godine nabavio u Beceju >:(
S obzirom da se lepo vidi da je vosak nabavljen u Bečeju, očekivao sam i mesta iz kojih se nabavljaju i hladno valjane satne osnove (važilo bi za oba proizviđača). Mislim, nisam ja očekivao: Smatram da razmenjujemo iskustva a ne da ogovaramo prerađivače voska i da svi treba da imaju koristi od diskusije. Tako da sam u skladu sa tim mislio da će biti neke poruke na javnom delu foruma. Meni lično je uglavnom puno stvari jasno (a  ipak hvala na uloženom trudu...).




Na slikama (SL 01 i SL 02) je saće, koje je, po mojoj proceni pretrpelo „oštećenja“ koja nazivamo istezanjem saća. Ako postoji snažna „kampanja“, odnosno usmeravanje ka jednom prerađivaču voska (hladno valjane satne osnove) za naše novce (na zvaničnom forumu) tada treba biti iskren: one se ne srozavaju, ali trepe oštećenja (istezanje saća) i oblikovanje ćelija u neke prelazne ćelije. Što će reći, bilo je blizu ali srozalo se nije...stativa...

Ili satne osnove nisu dobre ili je reklama lažna (arče se tuđe pare-mislim na članarinu članova SPOS-a, a to nije lepo). Kako je dotični proizvođač više puta hteo da me „ućutka“ i više puta je izražavao nevericu što imam mozga (odnosno svoje mišljenje i određeni stav), po nekom reciprocitetu bih trebao, verovatno da „udarim“ u kampanju protiv i kažem da je sve to što on radi tandara-mandara i da su i te osnove baš nagrđene i da to od njega nisam očekivao.

Ali to nema smisla. Na slikama se vidi da su ramovi „taze“ izgrađeni, da su lepo opterećeni medom, a znamo da je bilo i jako vruće u prethodnom periodu. Dodatno, košnice nisu bele boje. Pa kad se tome doda i i to da se u ovo doba gubi prilično pčele, naročito ako je paša jaka, dolazimo do toga da ipak ima i drugih činilaca koji utiču na to da saće ne bude pravilno izgrađeno.

Na sledećim slikama (SL 1-SL 3), može se videti kako izgledaju ramovi koji su u momentu jake preopterećenosti (puni meda) istegnuti tako da se dobiju nepravilne ćelije i „stisnut“ donji deo saća. Kasnije, u dužoj upotrebi ovih ramova u medištima, pčele podebljaju saće, pridodaju mu nešto propolisa, dobro „učvrste“ i dograde vosak oko nosača (žica) i ram je manje podložan kvarenju oblika. I to pod uslovom da ne dođe do većeg osipanja-gubitka pčela. Takođe, nije dobro da je košnica podložna pregrevanju (obojena tamnijim bojama). Čak i u tamnije obojenim košnicama, pčele mogu očuvati praktično sve ramove od istezanja ako društvo ostane snažno i ima mogućnosti da dobro održava temperaturu (dostupnost vode). Pri tome ne smatram da je izvlačenje uvlake na žičanoj podnjači od neke koristi. Baš naprotiv. Gornji deo košnice će i dalje biti jako topao. Odizanje krova u nameri da se košnica „ohladi“ je loša zamisao. Dolazi do gubitka vlage, pčele moraju da donose još više vode, više se iscrpljuju i to utiče na dužinu njihovog života, naročito ako je voda udaljena od pčelinjaka. To mora imati za posledicu i gubitak još nekog broja pčela, što svakako utiče na održavanje povoljnih i neophodnih uslova u košnici.

Bilo je rasprave o letnjem klubetu i mislim da su neke kolege pokazale koliko malo posmatraju pčele (ukočen pogled usmeren samo kako da napakoste Voji :D- sećamo se te diskusije, jel’ da...drug „član“  :D i drug „stvoritelj“ SPOS foruma :D vs Voja). Pčele prave omotač za koji uslovno možemo reći da je neki oblik klubeta tj. „kore“ sačinjen od njihovih tela. Mislim da je to drugi „krug“ zaštite staništa, a da je prvi krug takođe kora (sfera) oko gnezda-legla. To se može videti, kad se otvori košnica: pčele odmah popune međuramni prostor u gornjem delu nastavka. Kada se odigne nastavak, vidi se da ih u donjem delu ima puno manje. Takođe, ima ih puno na zidovima i na ramovima do zidova košnice-nastavka. Izgleda da pčele malo bolje „znaju“ fiziku i da znaju da je potrebno neko vreme da voda preuzme višak toplote sa saća  i uopšte iz unutrašnjosti košnice. Uz to se može zapaziti da ne oblepljuju mrežu zbega ako imaju poklopnu dasku. Ako nema poklopne daske, oblepe propolisom obode mreže ili samo onaj deo gde je jače strujanje vazduha (gde krov-poklopac ne naleže dobro). Ako krov dobro leži, to lepljenje propolisa je minimalno.

To su samo neki mehanizmi zaštite od pregrevanja, kako ih ja vidim. Ako su zadovoljeni neki uslovi, neće biti velike štete po saće i pri najvećim vrućinama.

Svakako da ima ulogu i način ožičavanja saća. Na SL 6 i SL 7 se vidi kako pčele grade saće u određenom periodu. Kada se pogleda slika 6, naizgled ništa naročito: osnova k’o osnova... Satna osnova na slici je građena negde u razdoblju zahlađenja (19 maja, a negde 14 maja je bilo i snega na planinama npr. Zlatibor oko 10 cm snega). Tu se može videti koliko specifičnost gradnje saća može imati uticaja na čvrstoću celog „sklopa“ koji će nositi med. Pčele mogu tanjiti postojeću satnu osnovu. To se na SL 6 i SL 7 lepo vidi. Kada se pogledaju ćelije oko žica, može se videti da se i odatle uzima materijal (vosak). Može se videti na uvećanim detaljima koliko je dno ćelije tanko i da oko žice nedostaje voska. Tako da može imati uticaja i određen momenat jake paše, kada nema dovoljno pčela koje luče vosak na čvrstoću saća ili uslova za lučenje voska-obilijeg unosa nektara.

Kada je reš o ožičavanju saća, ima uticaja i kakva je žica, što je primetio Dragan (ne ja bre :D –Dragan Stantić).

Način izrade rama takođe ima uticaj na ovu pojavu...

Može imati puno uslova koji mogu dovesti do istezanja ili potpunog srozavanja saća sa medom i isto tako ima više uslova koji ovo mogu preduprediti ili svesti na njamanju meru.

Ne može se krivica svaliti samo na prerađivače voska, ako mi nismo preduzeli bar minimum mera da saće ostane pravilno izgrađeno. Moguće je da ima i zloupotreba, ali ja lično nisam primetio na forumima ni jedan materijalni dokaz (analiza voska) osim bla...bla...bla... :D da prostite :D. Neko omrz’o proizvođača osnova, pa omrz’o i osnove :D. Čak i kada sam 1998 odluči da mi osnove više ne izrađuje onaj, nego ovaj, mogu reći da to nije bilo onako kako to često doživljavamo: falsifikuje vosak! To je često neko svojevrsno neobjektivno mišljenje. Vosak za koji sam mislio da ne valja (90 kg voska) je stajao na tavanu 10 godina. Za to vreme je malo potamnio (dobio braonkastu boju), malo ga je napao moljac, ali je zadržao vrlo jak miris VOSKA. I pčele su ga rado prihvatile, kada sam primetio da džabe stoji i postavio u ramove. Bio je jedan paket (oko 5 kg) koji je ostao siv i nije imao nikakav miris. Nekoliko osnova koje sam ubacio u košnice je ostalo netaknuto. Ali to nije ono: sav vosak tog proizvođača osnova nije dobar. I mislim da nikada nisam govorio da vosak nije bio dobar, nego da je proizvođač često bio neozbiljan pri isporuci: znao je da kasni i godinu dana sa isporukom voska!!! da nije vodio računa o naručenim dimenzijama, količini i slično...

Na slikama SL 4 i SL 5 su osnove koje su u košnicu stavljene po najvećim vrućinama. To već pokazuje da je i prostor u košnici zapreminski uvećan, a na ovim ramovima se ne vide ni najmanji tragovi istezanja. Bez obzira što se radi o poluramovima, može se zaključiti da je društvo bilo jako, i da je sa lakoćom održavalo povoljne uslove u košnici. Isto je bilo i sa LR osnovama. Ali se kod nekih, koje su bile preteške moglo videti blago srozavanje uz same žice (armirano saće), jer su ramovi bili prepuni meda. To je ono što obično nazivam „zavesama“, ali je to gubljenje oblika ćelija minimalno.

« Poslednja izmena: Septembar 09, 2012, 10:23:03 od strane Global Moderator 2 »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #17 poslato: Septembar 08, 2012, 11:03:28 »
Dragane ovde sam pisao o nacinu na koji bi bio moguce dokazati poreklo satnih osnova
http://spos.info/forum/index.php?topic=19330.msg336875#msg336875
Zakonske implikacije javnog objavljivanja imena ovog ili onog proizvodjaca su velike , postajete podlozni tuzbi bez nacina da dokazete da je to ta satna osnova ,nijedan od njih ne izdaje racun a i samo postojanje ambalaze u koji je vosak upakovan ne znaci da je to bas taj vosak ....da ne tupim mnogo ..... Moze mi se verovati a i ne mora ....
Uzgred ja sam lio satne osnove od svog voska na rucnoj presi ,ta osnova mi se nikad nije srozala .
Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #18 poslato: Septembar 08, 2012, 23:07:59 »
Savo, nisi valjda mislio da sam “vaćaroš” koji hoće da navuče nekoga od kolega na tanak led i da objavi imena, ako to sam neće. Ako si primetio jednom prilikom sam Mirića upozorio (kada je vršen veliki pritisak da objavi neka imena) da to ne čini. Čoveka u životu nisam video. Možda je to jedna od predrasuda kada sam ja u pitanju, da samo čekam da nekog zeznem. Tako nešto radi jedan naš stariji kolega na SPOS forumu, pa si me zamenio sa nekim u brzini :D...

Napisao si da si nabavio osnove u Bečeju. Ne može Bečej da te tuži, jel’ da :D ? Tako da bi bilo dovoljno da si napisao mesta (naselje ili grad) odakle si nabavio osnove. Ali, dobro, kao što kažeš ovo smo rešili (nekako traljavo :D) i ja naravno ne insistiram dalje.

To rešenje koje predlažeš bi bilo skupo ili mi se čini. Možda bi rešenje bilo ubaciti trake-markere u jednu ili dve osnove u paketu ili nešto slično.
« Poslednja izmena: Septembar 09, 2012, 10:20:45 od strane Global Moderator 2 »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #19 poslato: Septembar 09, 2012, 08:37:01 »
Setio bi se ja imena prestonice ljute paprike da je brljanje bilo kao  kod mog komsije ..... Ali eto nije....Ovaj drugi bi mogao da se podvede pod moju gresku ,boju kosnice ,zicenje i ne znam ti ja sta .....da mi je "komso' bio blizu kad sam vadio to sranje od voska koje mi je uvalio  iz kosnica naterao bih ga da ih pojede zajedno sa letvicama....
toliko od mene ,'ajd pozdrav

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Istezanje i srozavanje saća
« Odgovor #20 poslato: Septembar 09, 2012, 21:43:29 »
Moj prijatelj Milivoje Pocuca je kupio u Beogradu u jednoj radnji pcelarske
opreme vosak i doneo kod mene da zajedno uzicimo .Posto smo selili u suncokret zajedno
i posto znam u kojim kosnicama je postavljeno novo medisno sace bio sam zapanjen vidjenim.
Na ramovima punim medom je falilo po pola saca koje se srozalo na pod i pored kvalitetnog zicenja i zalivanja voskom za satonosu.
Kad se sACE SROZA NA db RAMU UZICENO SA 5(pet)Horizontalnih zica i dbe vertikalne iako sam licno smatrao da je to suvisno ,onda
covek stane i zamislise pitajuci sam sebe -KO JE OVDE LUD.
Ova tema je kao dilema o tome ko je stariji jaje ili kokoska .
Stalno se prebacuje lopta sa pcelara na proizvodjace i obratno.Cinjenica je da je najbolje odneti svoj viosak i priisustvovati
njegovoj obradi ALI nemaju svi tu mogucnost a posebno,pcelari koji su tek zagazili u ove vode.
Slike nisam postavio jer zelim da sto pre zaboravim muku koju sam morao da objasnjavam pocetniku koji se po pojavi problema zapita i
da li sam ja mozda krivac sto se to desilo.
Dok je ljudi bice i muke,drzite oci otvorene i vodite racuna gde kupujete i od koga.
Izuzetan vosak i satne osnove ima Stepa iz RAce Kragujevacke i ja ga necu menjati .
Medno
Najteze je biti covek medju ljudima.