Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341000 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« poslato: Januar 16, 2011, 01:06:37 »
Danas sam obišao moj pokretni pčelinjak, sa namerom posmatrati izlet pčela. Vreme nije bilo pogodno jer je padala neka sitna kišica u vidu izmaglice, sa dosta oblaka i tame. Vreme sam iskoristio da isčistim limove ispod mrežastih podnjača.
Na ovoj temi ću redovno slati svoje aktivnosti na pčelinjaku!

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2012, 09:38:51 »
Mislim da jedna ovakva tema nedostaje, gde bi mogli da u kratkim crtama iznesemo šta smo radili na pčelinjaku tokom boravka na njemu. Mislim da bi to bilo od koristi kako početnicima, tako i onim iskusnijim. Vrsta košnice u ovom slučaju nije bitna.
Evo za početak (doista slike od juče, nisam stigao pre), uz slike kratak izveštaj sa pčelinjaka:

-sneg se ne može rečima opisati (slike bolje govore),
-kolega i ja smo očistili prilaz košnicama, jer su bukvalno zatrpane, (što i nije tako loše zbog izolacije), ali najavljuju nove padavine...
-leta nisu bila zaledjena, samo navejana, tako da je vazduh nesmetano dolazio do društava,
-kratkim kuckanjem u nekoliko košnica odziv pčela je dobar, pa i dalje mirno spavam...
Pozdrav svima
PS Ako urednici misle da sam promašio mesto teme ili da je nepotrebna, neka ovaj post smeste gde misle da treba...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2012, 11:34:51 »
Tema je baš dobra. Zbog ovakvih vremenskih neprilika nisam obilazio pčelinjak od polovine decembra. Jedan komšija iz Makovišta povremeno ode do pčelinjaka. Zadnjih dana pčelinjak mi napadaju žune i detlići. Možda sam i ja na neki način doprineo tom, jer sam jesenas zaštitio sve košnice ter papirom osim 9, za koji nisam imao. Mislio sam da neće trebati, jer već 2 godine nisam imao problema. Sada mi kolega javlja da ne može da otera detliće sa pčelinjaka. Sledeće nedelje moram u selo, pa makar i peške. Imam slike od prošlog napada žuna. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #3 poslato: Februar 02, 2012, 11:52:20 »
Kolega Sveto

Šta je bilo sa tim društvom koga su žune tako lepo izbockale?

Jeli ostalo u životu i kako se do paše spremilo?

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #4 poslato: Februar 02, 2012, 12:13:43 »
Žune su tad oštetile 28 košnica. Sva društva su preživela. Pozdrav.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #5 poslato: Februar 02, 2012, 13:44:25 »
kao da ima HILTI a ne kljun

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #6 poslato: Februar 02, 2012, 14:55:46 »
Gledao sam prošlog leta kako detlić tuče u metalnu konstrukciju dalekovoda. To je nešto neverovatno, kao mitraljez. Najverovatnije tako isteruje bube koje se zavuku u samu konstrukciju. To je čudo od prirode. Nije mi jasno kako izdrži glava da se ne raspadne. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #7 poslato: Februar 02, 2012, 15:10:43 »
Borba za opstanak / hrana /. On sam mora nahrani i sebe, bez ičije pomoći / a možda i
svoj podmladak.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #8 poslato: Februar 02, 2012, 15:41:55 »
Ne verujem da sad ima podmladak. Oni tamo nemaju prirodnih neprijatelja, zaštićene su ptice. Posteri ptica grabljivica ne vrede, njih se ne plaše, jedino da u pčelinjak naelim mačke, ali one tamo neće da budu stalno. A ptice nisu glupe. Lazo je nekad imao Žiklješu (nadaleko čuveni mačak) na pčelinjaku i nije dozvoljavao pticama da se muvaju po pčelinjaku. Nažalost, Žiklješu je neko otrovao, a adekvatne zamene još nema. Pozdrav.

PS  Možda bi ovakvi macani nešto vredeli u pčelinjaku.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #9 poslato: Februar 02, 2012, 21:03:39 »
Kolega Sveto moj drugar i ja na pčelinjaku imamo sličan problem, ali gledajući tvoje slike ne u takvoj meri, i probali smo jednu vrstu plašenja ptica razvlačeći stare audio ili video trake unutar pčelinjaka. Trake vibriraju imaju solidan zvuk kad duva vetar, a i presijavaju se na suncu. Nisam siguran da li baš pomažu u potpunosti, ali izgleda da ipak ima efekta.
Pozdrav 

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #10 poslato: Februar 02, 2012, 21:07:04 »
Negde sam citao da postavljanjem ogledala ili diskova se postize da njihov odsjaj plasi ptice, koliko je delotvorno ne znam ali sam ja postavio na svom pcelinjaku i svetlost bljesti na sve strane jedino to znam ,  pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #11 poslato: Februar 02, 2012, 21:09:11 »
Hvala kolege, probaću da uradim nešto. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #12 poslato: Februar 08, 2012, 16:07:54 »
I danas je tokom prepodneva bilo jako hladno, ali se ipak uz pojavu sunca podigla temperatura
za koji stepen.
Obišao sam pčelinjak i sve košnice imaju na sebi debele zimske šubare. Pregledao sam potrošnju
pogača kod nukleusa a kod jednog društva sam primetio pčelu koja se kreće  spoljnom stranom
košnice okrenutoj ka suncu.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Milan Miljkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zupa
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #13 poslato: Februar 14, 2012, 22:30:18 »
I danas je tokom prepodneva bilo jako hladno, ali se ipak uz pojavu sunca podigla temperatura
za koji stepen.
Obišao sam pčelinjak i sve košnice imaju na sebi debele zimske šubare. Pregledao sam potrošnju
pogača kod nukleusa a kod jednog društva sam primetio pčelu koja se kreće  spoljnom stranom
košnice okrenutoj ka suncu.
Pozdrav iz Aleksinca

Kolega Savo primetio sam da imate nukleuse od stirodura i cini mi se da je bas na jednom od njih i izasla pcela.Pa sam hteo da vas pitam da li imate i kosnice od tog materijala i da nam napisete kakav je razvoj drustva u tim kosnicama i kako prezimljavaju??? Hvala unapred

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #14 poslato: Februar 15, 2012, 07:17:01 »
Kolega Savo primetio sam da imate nukleuse od stirodura i cini mi se da je bas na jednom od njih i izasla pcela.Pa sam hteo da vas pitam da li imate i kosnice od tog materijala i da nam napisete kakav je razvoj drustva u tim kosnicama i kako prezimljavaju???

Kolega Milane

Pogledajte i ovu temu

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=114.msg11797#msg11797

Ja imam veći broj RV nastavaka izradjenih od stirodura. Nukleuse sam već pokazivao od
stirodura. Radio sam ih od debljine 20 ili 30 mm.
Sem otvaranja novih otvora na nastavcima od strane pčela  i to na mestima koja meni
nisu neophodna, ovakve nastavke koristim tokom cele godine. Oni su negde plodišni
nastavci, negde medišni.
Zadovoljavali su moje potrebe.
Nove nastavke koje sam ove godine napravio za probu su drugih dimenzija i uradjene
su sa dodavanjem drvenih prstenova u donjem i gornjem delu nastavka.
Ukoliko sa njima ne budem imao velike probleme oko otvaranja posebnih otvora
od strane pčela na samom stiroduru, nove nastavke od stirodura ću praviti samo na
taj način.
Moj savet je da se od stirodura 30 mm sa drvenim prstenovima urade par nastavaka
i da se sa njima prati rad par sezona pre nego se krene na njihovu masovniju upotrebu
u svom pčelinjaku.

Pozdrav iz Aleksinca