Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 178952 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #195 poslato: Septembar 28, 2012, 00:16:52 »
А одакле сад оволика вароа појима немам  .
varoa je bila u zatvorenom leglu .Broj otpale varoe nije toliki da bi naneo vecu stetu .Zavisi koliko je ostalo jos.....koliko legla imas po kosnicama

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #196 poslato: Septembar 28, 2012, 13:03:56 »
Bio sam kod kolege i slikao opalu varou samo dva puta tretiranu ( pet drustava )

Kolega Zdravko, ovde se vidi baš dosta varoe.
Mislim da bi zajednice trebalo nastaviti tretirati Brstivarom pa ako je ne bude mnogo u narednom tretmanu a što zavisi od količine legla, možemo pretpostaviti da varoa neće uništiti pčelinje zajednice.
Trebalo bi osim tretmana Brstivarom pčele još istretirati i Nozevojom da se uništi varoatoza ali i nozemoza koja je u ovim slučajevima posledica velike količine varoe.

Јуче сам извршио контролни третман и јутрос сам се изненадио колико је варое опало, преко 100 да једном друштву а друго нисам ни бројао,али је вероватно било више. Извршио сам 4 третмана у августу и било је веома мало варое, мање од 10-ак по друштву, па сам престао са димљењем.
А одакле сад оволика вароа појима немам :o .
Па ме сад интересује да ли ће толики број вароа које су до сада биле на пчелама утицати на снагу зимских пчела?


Поздрав свима и свако добро
А одакле сад оволика вароа појима немам  .
varoa je bila u zatvorenom leglu .Broj otpale varoe nije toliki da bi naneo vecu stetu .Zavisi koliko je ostalo jos.....koliko legla imas po kosnicama

U potpunosti delim Savino mišljenje za Nemanjine pčele.
Treba izvršiti pregled zajednica i utvrditi prisustvo i količinu legla.
Ako legla nema tada možemo izvršiti još jedan do dva tretmana i opušteno čekati proleće.
Čak i da je nađeno 200-300 varoa a da više nema legla u košnicama možemo biti bezbedni i sigurni da varoa nije nanela gotovo nikakvu štetu pčelinjim zajednicama.

Ipak u ovom godišnjem periodu moramo se strogo paziti varoe jer ako slučajno leglo krene a mi ne pazimo i ako se opustimo može doći do velike štete.

Pozdrav svima.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #197 poslato: Septembar 28, 2012, 19:10:31 »
У једној заједници има легла на 2 рама, површене шаке док у другој само на једном раму. Разговарао сам са пчеларима из мог села и они се жале на вароу, десила су се и угинућа неколико заједница.
Хвала на охрабрењу, данас сам поново третирао са по 12 капи.
Поздрав из Гркиње

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #198 poslato: Septembar 29, 2012, 11:40:38 »
Najverovatnije da u avgustu nisi uništio varou u leglu, pa je zato i ima toliko. Bilo bi dobro da uradiš još koji tretman jer sada verovatno nemaš legla ili je ono veoma malo. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #199 poslato: Oktobar 03, 2012, 23:21:24 »
У једној заједници има легла на 2 рама, површене шаке док у другој само на једном раму. Разговарао сам са пчеларима из мог села и они се жале на вароу, десила су се и угинућа неколико заједница.
Хвала на охрабрењу, данас сам поново третирао са по 12 капи.
Поздрав из Гркиње

Kolega Nemanja, kakvi su rezultati, ima li varoe?

I kod nekih mojih komšija još uvek ima dosta varoe. Kod nekih pre neki dan gledao sam i po oko 200 varoa u nekim košnicama.

Ja sam svoje zajednice i danas pre podne tretirao Brstivarom na jednom pčelinjaku sa pedesetak zajednica ali posle tretmana u samo jednoj zajednici (od 7-8 sa žičanim podnjačama gde mogu kontrolisati - na tom pčelinjaku ) našao sam dve varoe u jednoj košnici a u ostalim ni jedna.
Nema pa nema.

Letos i proletos na vreme smo ih Brstivarom potukli i kad je došao avgust, septembar kod nas u proseku stalno manje od jedne varoe po košnici.

Brstivar je upravo tu da se blagovremenim tretmanima tokom aprila, maja, juna, jula onemogući širenje varoe  i da se varoa drži u jednocifrenom broju, kada sigurno ne može napraviti nikakve štete pčelinjim zajednicama....  

Pozdrav svima......

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #200 poslato: Oktobar 04, 2012, 22:53:34 »
Резултати су за мене више него задовољавајући. Дејство брстивара одлично. Јутрос сам димио вароликом, и мало пре сам нашао само по 10-ак вароа, иначе толико је било увек другог дана од третирања брстиваром. И мало пре  сам их поново задимио брстиваром са по 10 капи.
10-ак сати након третмана опадне по 20-ак, сутрадан такође 20-ак и другог дана након третирања 10-ак јединки варое.
У кошницама сам приметио приликом јучерашњег преглада да је легло почело да се проширује , што ме нимало не радује, па ћу наставити третмане док матица не престане са залегањем.
Поздрав из Гркиње.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #201 poslato: Oktobar 09, 2012, 12:15:57 »

Volio sam probati i Vojin preparat, ali nije se dalo. No, možda ujesen.

Pozdrav, svako dobro!

Eso, treba nam tvoja adresa i broj telefona.
Takođe molim kolegu Jasmna iz Bugojna da nam se što pre javi na PP radi broja telefona.
Ako neko ima njegov telefon bilo bi dobro da mu što pre prenese ovu poruku.

Pozdrav svima....

Pozdrav....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #202 poslato: Oktobar 09, 2012, 13:26:45 »
Vojo,
Poslao sam ti. Doduše, ova me spravica malo zeza pa ću opet provjeriti.

Inače, da se malo pohvalim, napokon smo u Bugojnu ponovo formirali Udruženje pčelara "Kalin" Bugojno. Bilo je Udruženje i prije rata, ali se raspalo poslijen rata (donacije, donacije...!), pa smo morali "Pik, Jovo nanovo!"

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #203 poslato: Oktobar 09, 2012, 17:08:26 »
Sad ću da pogledam poštu.
Hajde ako  možeš javi mi Jasminov broj telefona, ako znaš ili ako nekako možeš da dođeš do njegovog broja (hitno je).

Pozdrav....


Nisam ništa dobio Eso. Javi mi ovde na PP ili na kosnicevoja@gmail.com 

Pozdrav.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #204 poslato: Oktobar 09, 2012, 17:20:14 »
Резултати су за мене више него задовољавајући. Дејство брстивара одлично. Јутрос сам димио вароликом, и мало пре сам нашао само по 10-ак вароа, иначе толико је било увек другог дана од третирања брстиваром. И мало пре  сам их поново задимио брстиваром са по 10 капи.
10-ак сати након третмана опадне по 20-ак, сутрадан такође 20-ак и другог дана након третирања 10-ак јединки варое.
У кошницама сам приметио приликом јучерашњег преглада да је легло почело да се проширује , што ме нимало не радује, па ћу наставити третмане док матица не престане са залегањем.
Поздрав из Гркиње.

Немања, хвала Вам на овом извештају. Радујем се Вашим добрим резултатима и задовољству рада са Брстиваром. Верујем да сте мало раније кренули са третманима да би сада варое било доста мање.
Брстивар је управо ту да се њиме третира током априла, маја, јуна, јула и да се онемогући ширење варое, те да се као што сам већ негде у неком претходном посту навео вароа држи у једноцифреном броју.
После овог захлађења надајмо се да ће легло потпуно престати.

Желим Вам срећно и успешно зимовање.

Поздрав свима.....
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2012, 17:28:59 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #205 poslato: Oktobar 09, 2012, 18:14:53 »
Kolega Vojo nisam bio kuci radio dva dana sad dosao vidio poruke i nazvao sam nekog đevada sto mi je reljić javio i ovaj mi rekao da sutra kontaktiram ovaj neki broj radi preuzimanja inace moj br. mob.062 159 021

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #206 poslato: Oktobar 09, 2012, 19:38:33 »
Nadjmo se da će Brstivar sutra stići i do Vas kolega Jasmine.
Sa tom litrom bićete sigurno mirni više godina.
Želim Vam srećan rad.

Pozdrav iz Novog Miloševa......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #207 poslato: Oktobar 09, 2012, 19:39:12 »
Sad ću da pogledam poštu.
Hajde ako  možeš javi mi Jasminov broj telefona, ako znaš ili ako nekako možeš da dođeš do njegovog broja (hitno je).

Pozdrav....


Nisam ništa dobio Eso. Javi mi ovde na PP ili na kosnicevoja@gmail.com 

Pozdrav.....

Odgovorio sam na tvoju pp na na: kosnicevoja@gmail.com , a evo, i Jasmin ti se javio.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Evo, ponovo ti odgovorio kako si rekao, a poruke nema. Ne znam šta je.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2012, 19:50:28 od strane Esad Jusić »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #208 poslato: Novembar 23, 2012, 00:32:04 »
Eso, poslao sam ti poruku pre 15 dana i ništa mi nisi odgovorio.
Poruka je glasila: Zdravko mi je javio da je došao do informacije da svaki dan iz Brčkog autobus ide za Bugojno. Javi se Zdravku da se dogovorite kada da ti pošalje Brstivar kako bi ga konačno preuzeo.

Pozdrav.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #209 poslato: Novembar 23, 2012, 09:06:10 »
Eso, poslao sam ti poruku pre 15 dana i ništa mi nisi odgovorio.
Poruka je glasila: Zdravko mi je javio da je došao do informacije da svaki dan iz Brčkog autobus ide za Bugojno. Javi se Zdravku da se dogovorite kada da ti pošalje Brstivar kako bi ga konačno preuzeo.

Pozdrav.....


Eso, poslao sam ti poruku pre 15 dana i ništa mi nisi odgovorio.
Poruka je glasila: Zdravko mi je javio da je došao do informacije da svaki dan iz Brčkog autobus ide za Bugojno. Javi se Zdravku da se dogovorite kada da ti pošalje Brstivar kako bi ga konačno preuzeo.

Pozdrav.....

Eso, poslao sam ti poruku pre 15 dana i ništa mi nisi odgovorio.
Poruka je glasila: Zdravko mi je javio da je došao do informacije da svaki dan iz Brčkog autobus ide za Bugojno. Javi se Zdravku da se dogovorite kada da ti pošalje Brstivar kako bi ga konačno preuzeo.

Pozdrav.....


Ma, jesam ti odgovorio SIGURNO, a jesi li ti dobio, e to ne znam. Javio sam se i Zdravku i tebi isti dan i dao vam obojici iste podatke.

Pozdrav, svako dobro!