Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 178970 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #270 poslato: Decembar 08, 2016, 07:09:18 »
 :) meni je referenca ono sto vidim u svojim kosnicama na terenu ili u kosnicama prijatelja i rodjaka.
Tako da sam se licno uverio u ono sto je kolega Neskovic napisao.
Manje kosnice,manje povoljni uslovi za razvoj varoe,jer pcele lakse odrzavaju neophodnu temperaturu sto manje pogoduje varoi.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #271 poslato: Decembar 08, 2016, 11:04:08 »
:) meni je referenca ono sto vidim u svojim kosnicama na terenu ili u kosnicama prijatelja i rodjaka.
Tako da sam se licno uverio u ono sto je kolega Neskovic napisao.
Manje kosnice,manje povoljni uslovi za razvoj varoe,jer pcele lakse odrzavaju neophodnu temperaturu sto manje pogoduje varoi.
Da li se zna nešto više o kojoj temperaturi je reč. Koja odgovara akoja ne?

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #272 poslato: Decembar 08, 2016, 11:43:50 »
Da,vise temperature ne pogoduju varoi,to i jeste razlog,dodatni,zasto najvise varoe ima u trutovskom leglu,ono je recimo u Db12 cama
Ili slicnim kosnicama na krajnjim ramovima,gde je temperatura niza od 37 ,4 stepeni.Pcele su koncentrisanije na zagrevanje centra legla i radilickog saca,gde  je veca guzva.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #273 poslato: Decembar 08, 2016, 11:44:25 »
:) meni je referenca ono sto vidim u svojim kosnicama na terenu ili u kosnicama prijatelja i rodjaka.
Tako da sam se licno uverio u ono sto je kolega Neskovic napisao.
Manje kosnice,manje povoljni uslovi za razvoj varoe,jer pcele lakse odrzavaju neophodnu temperaturu sto manje pogoduje varoi.

Ацо пријатељу, има и других много важнијих референци...

Ипак, детаљна појашњења се могу чути (од мене) само на мојим предавањима ( као и телефонским пријатељским разговорима) а верујем и да колеге који раде са Брстиваром доста тога сами препознају и разумеју....

Поздрав драгим пријатељима....
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2016, 12:09:44 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #274 poslato: Decembar 08, 2016, 11:49:45 »
Da,vise temperature ne pogoduju varoi,to i jeste razlog,dodatni,zasto najvise varoe ima u trutovskom leglu,ono je recimo u Db12 cama
Ili slicnim kosnicama na krajnjim ramovima,gde je temperatura niza od 37 ,4 stepeni.Pcele su koncentrisanije na zagrevanje centra legla i radilickog saca,gde  je veca guzva.
Kolega Periću nije mi jasno ovo oko 37,4 celzijusa. Koliko onda ima u u centru legla temperature.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #275 poslato: Decembar 08, 2016, 14:03:50 »
Kolega  Edi,moguce da sam omanuo malo ali koloko se secam 36 do 37 stepeni je temperatura u centru pcelinjeg legla koje pcele odrzavaju.Po rubovima legla je tonize jer nisu pcele rerna sa grejacima i termostatom,pa se nasteluje na dugmetu i to je to.Na kraj jim ramovimasa leglom,obicno trutovskom leglu koje je obicno na kraju,temperatura pada i na 32 do 33  stepena koliko se secam.

Sustina je u tome da nize temperature vise odgovaraju varoi a vise joj manje pogoduju.i u tome da tih nizih temperatura,dal je to sad 32 ili 33 stepena ili 34  na bokovima Db12ce ili poloske od 24 rama,nije tako bitno ,vec cinjenica da je zbog vece zapremine takvih kosnica ,pcelama teze da odrze tu neku idealnu temperaturu od 36 do 37 stepeni svugde,pa je u centru toplije a na boku nesto hladnije,tipa od 32 stepena na kraju do 37 stepeni u centru.
Zato u Rv ili Ev ali i u jos nekim kosnicama manje zapremine,pcele lakse odrzavaju visu temperaturu i lakse kontrolisu sve,pa varoe ima manje u odnosu na kosnice vece zapremine.
Ranije sam pisao da postoji tip kosnice gde uopste ne tretiraju protiv krpelja ili bilo cega.To je kosnica koju koriste neki pcelari u Engleskoj.
Dimenzija saca je manja,slicno Rv a ta tela se nalaze unutar vece kosnice koja je kao spoljnji zid kuce i plus tela sa pcelama su 30 d0 40 cm iznad podnjace i nema dna u unutrasnjim telima.Tako da varoa od spolja ili opala varoa ne moze da se vrati gore ni na koji nacin a manje je ima jer je klima manje pogodna za nju tj temperatura je visa u toj manjoj kosnici unutar spoljne kosnice.Nadam se da kapirate,nemam vremena da vodim rasprave,ko veruje da je kolega voja pravilno primetio da u ovoj klimi s ovom rasom pcela treba ici sa kosnicama manje zapremine,ok ko ne veruje,to je njegov problem nije moj.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #276 poslato: Decembar 08, 2016, 14:28:50 »
Sta se desava ako u centar legla, stavimo jedan taman ram, recimo star tri godine i jedan svetli gde je izasla recimo samo jedna generacija pcela, temperatira je ista u centru i matica ih zaleze. Gde ce biti vise varoe ? Ja sam ubedjen da ce je mnogo vise biti u leglu sa tamnim ramom ili gresim  ?!

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #277 poslato: Decembar 08, 2016, 14:38:59 »
Kolega Zoki,u pravu ste,ali je sad to drugi faktor u pitanju.Saće sa više feromona larvi će privući više varoe,a i iz svetlijeg saća će biti više izbačenih varoa od strane negovateljica,jer će ih lakše videti.Ima veze i orijentacija saća u ćelijama,ali o tome sam pisao ranije,neću ponavljati,pozzz.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #278 poslato: Decembar 08, 2016, 15:02:30 »
Hvala Vama, zbog odgovora, neka moja pitanja su vec postavljana ali ucim i saznajem uvek po nesto novo...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #279 poslato: Decembar 08, 2016, 15:35:12 »
Данас смо код једног младог плелара и мог пријатеља Владе бројали опеле варое после третмана Брстиваром који смо радили пре 3-4 дана. У пар кошница није било варое у неким 2 варое, у неким 3-4 у једној 9 у једној 11 и у једној крајњој 20 вароа.

На слабијим заједницама са 3 рама пчела нашли смо по 30-40 па и до 50 умазаних мртвих пчела од Брстивара.

Мислим да је доза од 5 мл по улици код слабијих заједница велика доза јер улице нису пуне и ту је можда довољно 2 мл по улици или можда само из Брстивара кога нисмо промућкали извадити доњи део без уља и њиме препрскати пчеле.

Пре око пола сата (или нешто мање) тако смо испрскали две кошнице код мене на кућном пчелињаку.
Ово им је други третман Брстиваром а за два три дана крећемо са третманом оксалне киселине како би проверили дејство Брстивара.

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #280 poslato: Decembar 08, 2016, 17:49:31 »

Ацо пријатељу, има и других много важнијих референци...

Ипак, детаљна појашњења се могу чути (од мене) само на мојим предавањима ( као и телефонским пријатељским разговорима) а верујем и да колеге који раде са Брстиваром доста тога сами препознају и разумеју....

Поздрав драгим пријатељима....

Vojo nemoj pred članovima foruma imati tajne. Forum je za dobrobit svih ane samo odabranih.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #281 poslato: Decembar 08, 2016, 18:12:38 »
Kolega  Edi,moguce da sam omanuo malo ali koloko se secam 36 do 37 stepeni je temperatura u centru pcelinjeg legla koje pcele odrzavaju.P
Dragi prijatelju, zbunjen sam jer sam do sada čitao da je temperatura u centru pčelinjeg legla 34-35 C a da je temperatura preko 36 C poziv na alarm. Ali baška to. Bitno mi je samo da sam shvatio(nadam se da jesam) da ram građevnjak (odnosno početak satne osnove na ramu?) ide skroz sa strane jer varoi više pogoduje hladnije stanište.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #282 poslato: Decembar 08, 2016, 18:43:55 »
Kolega Edi tačno tako.Ram gradjevnjak kao predposlednji ram,jer je poslednji obično hrana u DB12cama i nećete pogrešiti,biće to puno trutovskog legla,naravno u adekvatnom periodu,druga polovina aprila,maj,jun.Inače temperatura varira od 32 stepena na krajevima legla do 36 do 37 u centru legla,ali to pčele same regulišu,nema potrebe za termometrima sa naše strane,ne brinite.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #283 poslato: Decembar 08, 2016, 18:58:17 »
Rezultate koje sam ja video za centar legla od Brnde su od 35.2-35.8 C ali i vise - cak i preko 36 pa nisu za alarm ... u svakom slucaju kod njega su iznad 35 za koju decimalu a to je ipak nesto vise nego sto su obicno predstavljene...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #284 poslato: Decembar 08, 2016, 19:12:52 »
Nije loše znati tačne podatke.
Ali, u principu - važan je princip...
Kapiram da pčele izvlače trutovske ćelije po periferiji, jer njihovom razvoju prija nešto niža temperatura nego radilicama.
A kapiram i da varoe "jure" u trutovsko leglo, jer i njima prija nešto niža temperatura. A verovatno i dužina razvoja truta (koja je vrlo verovatno opet vezana za nešto nižu temperaturu ).

Ima li za mene kakva ocena ( bez obzira na fijasko od pre neki dan ) ?