Autor Tema: KAS-81  (Pročitano 36975 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
KAS-81
« poslato: Decembar 18, 2010, 09:00:56 »
Preparat KAS-81

  Preparat KAS 81 se jednostavno pravi i moze ga svako pripremiti. Sirovine za preparat su gorki pelen i borovi pupoljci. Mora se strogo voditi racuna o nacinu sakupljanja sirovina.

  Pelen (Artemisia absinthium L.) se bere u dva roka: u periodu vegetacije, tj, u vreme kada je pojačan rast i razvoj zelene mase (duzina stabljike oko 20cm) i u vreme cvetanja. Orijentaciono, to su periodi april i jul (avgust).  Borovi pupoljci se beru zajedno sa mladim četinama (iglicama) u duzini do 4cm od vrha. Mogu se brati i odvojeno pupoljci a odvojeno iglice, pa se to sjedini. Sirovina se suši u tamnom, odnosno zasenjenom mestu, pri temperaturi do 20 stepeni celzijusova. Osusena sirovina se isitni tako da delovi ne prelaze 4cm. Do upotrebe se cuva na suvom, prohladnom i provetrenom mestu. Rok upotrebe do dve godine. Po nekim podacima iz literature, prvenstveno se koristi beli bor (Pinus silvestris L.), ali i drugi (Crni bor - Pinus nigra Arnold). Njegova upotreba je najviše radi vitamina.

  Pravljenje smese
 
  Za pravljenje preparata koriste se navedene sirovine u sledećem odnosu: 50g gorkog pelena, branog u periodu vegetacije, i 900g branog u periodu cvetanja, plus 50 g borovih populjaka. Smesa se preliva sa 10 litara vode i kuva u poklopljenom emajliranom sudu 2-3 sata na tihoj vatri, a zatim stavi da odstoji na toplom mestu (utopljeno) 8 sati. Posle toga se procedi kroz 2-3 sloja gaze.
Korišćenje preparata

  Ovako dobijeni preparat u vidu odvara (čaja) dodaje se šećernom sirupu (odnos 1,5:1 u korist šećera) u količini 30-35ml na svaki litar sirupa. U jesen se prilikom dopunjavanja zaliha hrane za zimu dodaje društvima, zavisno od njihove jačine, 6 do 10 litara sirupa u 3-4 navrata.
Preparat se moze davati i u prolece tokom nadražajnog prihranjivanja.

  Napomene:

  Prilikom kuvanja sirovina, posuda mora biti poklopljena da bi se sprečilo gubljenje aktivnih biljnih materija, kao sto su eterična ulja.

  Prihranjivanje se vrsi pred veče, jer izaziva veliko uzbuđenje pčela.
Sirovina sadrži još: karotin, taninske materije, fitoncide, askorbinsku kiselinu i dr.  Nije potrebno dolivanje vode zbog isparavanja.

  Preparat deluje pogubno na varou u svim fazama njezinog razvoja. Kada se daje sa jesenjom prihranom, predstavlja odlicnu preventivu protiv nozemoze. Deluje podsticajno i na zaleganje matice.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KAS-81
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2010, 12:47:33 »
Preparat KAS-81 koristim zadnjih nekoliko godina i veoma sam zadovoljan s njim. Nijedna zimska prihrana i tretiranje mravljom kiselinom (u toku tretiranja prihranjujem sirupom) u avgustu ne prođe bez njega. Od kada koristim KAS u mom pčelinjaku nema nozemoze. Ja sam za recept saznao od Rade Simića koji je napisao jednu dobru brošuru o prirodnim sredstvima u borbi protiv varoe. Samo da napomenem da se iz ovog omera, koji je naveo kolega Valon može dobiti 8 litara čaja. Toliko ja uspem da iscedim. U Makovištu imam 5 sadnica pelina od kojih mogu da obezbedim oko 1 kg čaja. Uz Vojin čarobni napitak od žalfije i vreska ova količina mi potpuno zadovolji moje potrebe. Prošle godine sam jedan pelin iskopao i podelio koren na 4 dela i uspeo da dobijem četiri sadnice koje su ove godine dobro procvetale. Pelin može da se seje ali to mi ne uspeva u Makovištu, verovatno zbog veće nadmorske visine (750 m). Možda neki i nikne ali tamo korov prebrzo raste pa ga verovatno uguši. Evo nekoliko slika pelina iz Makovišta. Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: KAS-81
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2010, 13:14:52 »
  Ja prvi put sam koristio KAS-81 ovu godinu.  Pelin kod mene raste sam u prirodu i ga ima u izobilju.

  I tocno je da izaziva veliko uzbudjenje kod pcele, pa zato je preporucivo da se daje kasno, kada pcele vise ne komuniciraju sa okolinom.

 
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KAS-81
« Odgovor #3 poslato: Decembar 25, 2010, 23:09:08 »
Ja prihranjujem sa sirupom u koji je dodan KAS-81 tek kada zađe Sunce, pa i tada imam velikih problema sa pčelama. Do kraja prihrane u kanti bude više od 200 pčela. Onda ih ja istresem malo dalje od pčelinjaka. Mora se biti jako oprezan kod prihrane da se ne izazove grabež. Pozdrav.

PS  Zaboravio sam da kažem da ja koristim KAS i kod pravljenja pogača (na 50 kg šećera u prahu ide 2 litra KAS-a).

Van mreže radoslav janković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo kovanj 640mnv/borike 1100mnv
Odg: KAS-81
« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2014, 20:11:51 »
Je li ko radio tinkturu sa alkoholom i može li recept

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: KAS-81
« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2014, 20:29:10 »
Recept za tinkturu imaš na Đokinom forumu. Moraš da potražiš. Ja ne znam tačan recept. Pozdrav.

Van mreže radoslav janković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo kovanj 640mnv/borike 1100mnv
Odg: KAS-81
« Odgovor #6 poslato: Januar 25, 2014, 21:38:20 »
Hvala  ???

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: KAS-81
« Odgovor #7 poslato: Januar 30, 2014, 20:14:21 »



                                                                Припремање и примена КАС - 81


     - 50 грама осушених борових пуполјака добро иситнити (до око 2.цм),
     - 50 грама осушених гранцица пелина у листу добро иситнити (до око 2.цм),
     - 900 грама осушених гранчица пелина у цвету добро иситнити (до око 2.цм ).


     У емајлирани или лонац од ростфраја(инос) запремине око 20.литара насути 10.литара чисте пијаће воде.Ставити лонац на грејно тело и када вода прокључа додати припремљене биљке.Добро поклопити лонац а температуру дозирати да полако ври 2-3 сата.Не доливати воду како би се што више корисних састојака екстрактовало у течност.
     Обмотати вуненим крпама лонац и оставити на млаком грејном телу 6-8 сати.
     Процедити максимално садржај течности из лонца.
     Добија се око 7.литара јако тамне и горкр течности коју утрошити одмах или у стакленој или ПВЦ амбалажи чувати до 10.дана у фрижидеру.
     Додавати 35.мл. КАС-81 на литар сирупа или 1.кгр погаче у августу или марту месецу.


     Рецепт сам добио од Радета Костадиновића,дугогодишњег,еминентног пчелара из Крагујевца,предавача између осталог и на тему КАС-81,чијем сам предавању присуствовао пре десетак дана у Панчеву.
     Замолићу Радета,иначе веома предусретљивог и несебичног колегу, да се јави по овој теми и да и евентуална ближа објашњења.
     Поздрав - Раковац. 

Van mreže Bojan aleksic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Paracin,selo mirilovac
Odg: KAS-81
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2015, 19:08:03 »
Imam vecu kolicinu suvog pelina za prodaju,
u pitanju su samo cvetne grancice pri vrhu,
ako je neko zainteresovan saljem brzom postom...
Za informacije u pp.

Veliki pozdrav za domacina i sve kolege!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: KAS-81
« Odgovor #9 poslato: Septembar 13, 2017, 18:31:31 »
Stigao danas od čoveka iz V. Plane (500din/l) sa sastojcima: karotin, tanin, fitoncid, askorbinska kiselina, etarsko ulje, vitamin C i A, mineral i natrijum hlorid.  Piše, čuvati ga u frižideru jer ne sadrži konzervans, rok trajanja 14 dana. Na 1l sirupa ide 33ml ovog preparata, i daje se uveče zbog uznemirenosti pčela.

Koliko sirupa da stavim na 6 košnica i koliko dana uzastopno da ih tako tretiram? Inače juče je završen tretman mitakom (na svaka četiri dana 3 kapi pa na štipaljku, pet put tako).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: KAS-81
« Odgovor #10 poslato: Septembar 14, 2017, 08:00:27 »
Stigao danas od čoveka iz V. Plane (500din/l) sa sastojcima: karotin, tanin, fitoncid, askorbinska kiselina, etarsko ulje, vitamin C i A, mineral i natrijum hlorid.  Piše, čuvati ga u frižideru jer ne sadrži konzervans, rok trajanja 14 dana. Na 1l sirupa ide 33ml ovog preparata, i daje se uveče zbog uznemirenosti pčela.

Koliko sirupa da stavim na 6 košnica i koliko dana uzastopno da ih tako tretiram? Inače juče je završen tretman mitakom (na svaka četiri dana 3 kapi pa na štipaljku, pet put tako).


                Како се зове тај човек из Велике Плане  ?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: KAS-81
« Odgovor #11 poslato: Septembar 14, 2017, 16:08:40 »
                Како се зове тај човек из Велике Плане  ?
Marko Urosevic

Van mreže Nikola Radunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: KAS-81
« Odgovor #12 poslato: Februar 04, 2018, 22:38:35 »
Pozdrav svima ;) Ako moze neko da mi pojasni sto se tice pravljenja preparata. U ovih 900g idu samo grancice sa cvetovima bez zelene mase, ili moze sve u periodu cvetanja. Hvala

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: KAS-81
« Odgovor #13 poslato: Maj 30, 2018, 11:14:18 »
А како делује кас 81 на вароу?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"