Autor Tema: Traka oko nastavka  (Pročitano 15850 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Traka oko nastavka
« Odgovor #30 poslato: April 16, 2011, 20:38:15 »
Mislim da je najvažmije da se košnice rade od suvog materijala. Imam košnica-nastavaka i od jelove daske kojim je potrebna traka isti kao što treba i za nastavke od topolove daske.
Drvo živi i ono sasvim normalno u zimskim mesecima upija vlagu i širi se, dok kako malo otopli ono se osuši i sužava. Tada dolazi do odvajanja nastavaka jednih od drugih posebno ako su malo lakši, to jest ako u njima nema mnogo hrane i tada je u najvećem broju slučajeva neophodna upotreba trake.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Traka oko nastavka
« Odgovor #31 poslato: April 16, 2011, 21:01:08 »
Možda je rješenje da se rade košnice od paljenog drva (grije se oko 48 sati na 110oC bez prisutnosti kisika) jer nebubri prilikom upijanja vlage tj. neradi, netrune i nemora se farbati. ;D
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Traka oko nastavka
« Odgovor #32 poslato: April 16, 2011, 22:52:47 »
Drvo je drvo , radi sta hoces , susi kako hoces  ono radi zimi i ljeti tj skuplja se i siri ...

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Traka oko nastavka
« Odgovor #33 poslato: April 16, 2011, 23:52:05 »
Mislim da je najvažmije da se košnice rade od suvog materijala. Imam košnica-nastavaka i od jelove daske kojim je potrebna traka isti kao što treba i za nastavke od topolove daske.
Drvo živi i ono sasvim normalno u zimskim mesecima upija vlagu i širi se, dok kako malo otopli ono se osuši i sužava. Tada dolazi do odvajanja nastavaka jednih od drugih posebno ako su malo lakši, to jest ako u njima nema mnogo hrane i tada je u najvećem broju slučajeva neophodna upotreba trake.

Моје кошнице су чамове, липове и од црвене врбе. Да се појављује размак, приметио сам само код липових наставака.