Autor Tema: Prelazak sa LR na RV  (Pročitano 12740 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branislav Grabovac

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: 43° 46′ 16" СГШ 20° 46′ 56" ИГД
Prelazak sa LR na RV
« poslato: Februar 15, 2012, 18:55:12 »
Postovane kolege pcelari

otvaram ovu temu jer je nema na ovom a ni na SPOS-ovom forumu.Mozete li mi pomoci kako preci sa LR DB ili Farar kosnice na RV EV ili Rodnu eko Voju?Pasni uslovi su sledeci-pcelarim stacionarno,glavna pasa bagrem i u toku leta onaj tzv Sumski med.Sta je vasa preporuka -sta izabrati od Vojinih kosnica tj kojim sistemom tj tipom ici???Veliki pozz za sve.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #1 poslato: Februar 15, 2012, 19:35:16 »
Kolega Branislave

Pogledajte na ovoj adresi

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=236.msg1996#msg1996

A u toj temi ima mogućnost da prelistate i drugu temu.
Tamo možete postavljati nova pitanja.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Branislav Grabovac

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: 43° 46′ 16" СГШ 20° 46′ 56" ИГД
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2012, 21:16:34 »
Hvala kolega Savo-ostaje drugi deo pitanja-Koji tip izabrati,da li ici samo sa jednom visinom nastavaka ili ici kombinaciju dubokih i plitkih???Pozz iz ok Kraljeva...

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #3 poslato: Mart 30, 2014, 14:23:46 »
Kada u LR plodšte da postavim RV ramove sa satnim osnova na izgradnju i zaleganje.Džanarika,trešnja i šliva su u punom cvetanju a uskoro će i jabuka.Nisam još vršio prolećni pregled i ne znam količinu legla.Pčele odlično unose polen,pre desetak dana stavio sam u donji nastavak ramove sa medom na prenošenje, a juče sam počeo sa stimulativnim prihranjivanjem.
Molim za savet iskusnijih pčelara. :-\
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #4 poslato: Mart 30, 2014, 21:17:45 »
Branislave evo i ja da ti se javim. Ja sam iz Vrnjacke Banje, i moj ti je savet da ako hoces da predjes na neku Voinu kosnicu uzmes za pocetak RV. Alako je preci. U ram lr ili db uvezes ramove rv a ostatak ispunis stirodurom i stavis u db ili lr na izvlacenje i zaleganje, posle 10 dana ubacis jos jedan takav ram pa kad izgrade polako izvadis te manje ramove i stavis u rv a obavezno kupi novu mladu maticu da bi ona odmah pocela da radi. U bagremu ce ona odlicno da formira novu jaku kosnicu, a mozda i izvadis malo meda i za tebe jer se u rv vrlo brzo razvijaju. pozdrav iz V Banje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #5 poslato: Mart 30, 2014, 22:56:01 »
Već sada se mogu dodavati osnove za ovu namenu. Što pre to bolje, dok pčele ne rašire puno legla.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #6 poslato: Mart 31, 2014, 17:36:48 »
Danas sam dodao po jednu satnu osnovu do zadnjeg rama s leglom.RV ramove sa satnim osnovama  predhodno sam uvezao u lr ramove i pokvasio ih sirupom.Plodišta su sa 5-6 rama legla.Ima i trutovskog legla. 8)
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #7 poslato: April 01, 2014, 13:34:10 »
Citat
Danas sam dodao po jednu satnu osnovu do zadnjeg rama s leglom.RV ramove sa satnim osnovama  predhodno sam uvezao u lr ramove i pokvasio ih sirupom.Plodišta su sa 5-6 rama legla.Ima i trutovskog legla. 8)
Kako da prebacim maticu u gornji prelazni rv nastavak a da je pri tom ne hvatam rukama ili na drugi način ne povredim?Rv ramovi su mi sada na izgradnjii i zaleganju.Kada matica zalegne ta dva rama treba da ih prebacim iznad matične rešetke u rv prelazni nastavak koji će se sada nalaziti iznad plodišta lr nastavka.Tu treba da je i prisutna matica kako bi dalje zalegala rv ramove koje bih po potrebi dodavao.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #8 poslato: April 02, 2014, 00:36:19 »
Kolega Milomire,
Kada matica zaleže ta dva rama rama tada treba dodati druga dva rama na njihova mesta u LR ramove.
Tek kada i ova dva budu zaležena može se matica podići u taj prelazni nastavak ispod koga postavljamo matičnu rešetku.

Meni je najlakše da je pažljivo uhvatim između prsta i posle je prebacim gde mi treba. 


Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #9 poslato: April 19, 2014, 17:33:40 »
         Nakon izgrađene prve dve satne osnove dodao sam na izgrađivanje i treću, neposredno pre prvog talasa zahlađenja,dana 08.04.Sutradan jutarnja temperatura bila je 2 oC.Nekoliko dana nakon toga pčele izbacuju promrzle lutke i mlađe larve.Nailazi drugi talas zahlađenja.Pčele ne izleću od 15.04. do danas ,19.04.Prvih dana neizletanja ,dok su temperature dozvoljavale,prihranjivao sam sirupom od  0,5l do 0,3l.Pčele i dalje izbacuju promrzle lutke.
          Danas,temperatura 15 oC,Kratak period sučanog vremena.Gomila pčela na poletaljci i  pčele iznad poletaljke  koje se penju na gore uz telo košnice.Mnogo pčela leti u mestu ispred košnice.Pomislih,igra mladih pčela 8) Međutim,pogledom izbliza video sam gomilu pčela pretovarenih polenom kako čekaju na red za ulazak u košnicu.Poletaljka je sva u raznim bojama.Neverovatno veliki broj pčela sa polenom koje su za ovaj kratak sunčani period od nekih 30-60 minuta sve to prrikupile.Primetio sam izlazak trutova na poletaljci ,njih 3-4 kom,kako se šeću.Cela poletaljka se crni i vri od mnogo pčela.Ovo do sada nisam video.Pčele su hiperaktivne.
           Obišao sam okolne pčelinjake i sitiacija je bila sasvim normalna,uobičajena.Takvu situaciju imam u trećoj košnici koju sam kad i ove dve o kojima pišem prepakovao i proširio leglo u dva lr nastavka:4 rama starog legla dole,dva rama starog legla u sredini iznad,a sa strane po dva rv rama sa izgrađenim rv saćem i  do njih dva rv rama sa satnim osnovama.Košnice sa velikim brojem pčela,trenutno hiperaktivnih,o kojima pišem su na dva nastaka:U donjem nastavku je prazno saće i ramovi sa medom a gornjem plodišnom nastavku su u sredini pet lr rama sa starim leglom,a sa strane ukupno tri rv rama sa izgrađenim i neizgrađenim saćem,poslednja dva krajna rama s sa hranom.
            Interesuje me šta dalje da radim posle nedelje, kad bude toplije, preko 20 oC.Da li da dva izgrađena rv rama  stavim iznad plodišta u polunastavak?Čime da popunim ostali deo polunastavka?Treba li pod hitno da preduzmem neke druge radnje.Brine me izlazak trutova na poletaljci.Da li je to neki loš znak ili možda je sve ovo predznak da će pčelinja zajednica da se roji.
             Molim za odgovor,mislim da treba nešto pod hitno da preduzmem :-[
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Aleksandar Vjestica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Neštin
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #10 poslato: April 29, 2014, 19:19:49 »
Poštovane kolege, hocu da predjem sa Pološki na LR,
prosle godine sam po 8-9 ramova koje sam imao, iz Pološki, prebacio u jedan nastavak (od LR) i polunastavak, ove godine sam stavio redovan nastavak LR, sad imam izgradjenih 10 osnova LR-a.u gornjem nastavku.
1.Pokusao sam da sad zarotiram ta dva tela, kako bi se matica spustila dole u LR-nastavak, i kako bi mogao da izbacim ramove od Pološki kada izadje leglo, nije dalo rezultat-matica ostala u gornjem nastavku-ramovi od Pološki,
2.Pokušao sam da srednji ram sa leglom dignem u gornji nastavak, ispod njega je ostao prazan prostor, kako bi maticu prevukao gore u nastavak LR-a, nije dalo rezultat, matica je i dalje u tom donjem delu. na Ramovima od Pološki.
3. Sta da pokusam sledece, kako bi matica dosla da zaleze u redovan nastavak od LR-a?
Molio bih za savet!

Van mreže Aleksandar Vjestica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Neštin
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #11 poslato: April 29, 2014, 19:20:18 »
Opcije o kojima razmisljam;
Da uzmem te ramove od Pološki i da ih isecem na duzinu ramova od LR, to mi je steta zbog legla, zbog.... To mi je neka zadnja opcija.
Ili da maticu, prebacim na ram od LR-a, i da stavim maticnu resetku(koliko mi je ona sigurna da se matica nece vratiti)...to mi je rizicno, jer je nisam do sad hvatao, (strah da je ne povredim)...

Van mreže Aleksandar Vjestica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Neštin
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #12 poslato: April 29, 2014, 19:22:04 »
Evo kako mi izgledaju košnice, gde se vidi taj polunastavak:

Van mreže Aleksandar Vjestica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Neštin
Odg: Prelazak sa LR na RV
« Odgovor #13 poslato: April 29, 2014, 19:23:53 »
Imam sada i 2 LR kosnice, mnogo mi je lakse sa njima raditi, kao pocetniku, dve vrste ramova mi stvara problem. Zato sam hteo da predjem sa Pološki na LR. Jer nisam birao sta cu da imam, vec sam dobio dve Poloske i tako krenuo.