Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174054 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Oksalna kiselina
« poslato: Decembar 22, 2010, 18:41:29 »
Dali je več neko tretirao ove jeseni sa OK. Ja sam upotrebio OK sa termosublimacijom. Kod mene posle 8 dana nije bilo neznam koliko odpadle varoje. Između 2 i 55 odpadlih varoje je bilo na podnici.
Kako je stanje kod vas.
Lp Branko

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #1 poslato: Decembar 22, 2010, 19:14:20 »
Ja na mom pčelinjaku nisam a i neću.Tretirao /maltretirao/ dimio sa Vojinim lekom desetak puta,kontrolu uradio sa Mitakom i tom prilikom bilo je  između 3-10 kom. varoe ne u svim košnicama od 30 koliko ih imam.
Još jedan razlog što nisam tretirao sa OK je što sam ih lepo uzimio tj. sve nastavke oblepio trakom i utoplio, hrane imaju 20 -25 kg. pa da to ne kvarim, šta im Bog da  do proleća,toliko od mene.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #2 poslato: Decembar 22, 2010, 21:12:57 »
Dali je več neko tretirao ove jeseni sa OK. Ja sam upotrebio OK sa termosublimacijom. Kod mene posle 8 dana nije bilo neznam koliko odpadle varoje. Između 2 i 55 odpadlih varoje je bilo na podnici.
Kako je stanje kod vas.
Lp Branko

Kolega Branko, ja ne da nisam tretirao oksalnom kiselinom ove jeseni nego oksalnu kiselinu nisam nikada koristio.
Mene interesuje da li oksalna kiselina skraćuje život pčelama i da li posle upotrebe oksalne kiseline to jest tretmana pčelinjih zajednica imamo povećan procenat uginuća matica ili njihovih zamena tokom proleća.

Ima li neko od kolega iskustva u ovom smislu ili neki objavljen tekst na tu temu?

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #3 poslato: Decembar 22, 2010, 21:34:26 »
Ja sam radio završno tretiranje sublimacijom i radim ga već nekoliko godina i nisam imao utisak da nešto smeta pčelama ili matici, nikad nisam imao nijedan gubitak matice zbog tretmana isparivačem, a za tretman nakapavanjem ne znam, i mene zanima šta se dešava ako se slučajno nakapa matica? Poznata mi je pojava bezmataka u proleće, ali ne znam iz kojih razloga može da nestane matica u toku zime, mogu li se te dve stvari povezati?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #4 poslato: Decembar 22, 2010, 21:50:43 »
Ja sam tretman oksalnom kiselinom obavio krajem novembra. Nakon desetak dana pogledao sam rezultate: bilo je od 5 do 100 varoa. Oksalnu upotrebljavam zadnjih nekoliko godina i nisam primetio da mi društva slabe zbog toga, jedino to da sa varorom nemam nekih većih problema. Tretiranje radim nakapavanjem i zadovoljan sam. Smatram da ako se nakapa preparat po matici da njoj neće biti ništa. Nisam do sada imao gubitak nijedne matice, a ako ju zamene tokom proleća onda je tim bolje. Zadnje dve godine ne stignem da obeležim matice pa nisam siguran koliko su stare, ali zbog moje zauzetosti nekim drugim poslovima ove godine su mi se mnoga društva rojila, a samim tim i promenila matice, a ja sam usput pomoću Jenter aparata zamenio nekih 30-tak matica. Moje je mišljenje da tretman oksalnom kiselinom ne treba izostavljati. Treba zaboraviti na amitraz i slične otrove ma koliko ko mislio da su dobri, a neki tvrde da su nezamenljivi i da su spas za pčelarstvo. To je glupost, jer da je to tačno ja bih davno ostao bez pčela. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #5 poslato: Decembar 22, 2010, 21:58:08 »
Gubitak matica tokom zime ne može biti samo posledica tretmana oksalnom kiselinom.
Po neka matica bi nestala tokom zime i kada nismo vršili tretman oksalnom, verovatno zbog starosti ili
iz nekog drugog, možda genetskog razloga.

Ja sam tek danas vršio tretman AŽ košnica nekom vrstom sublimacije, kao što je to verovatno radio Dragan, i većina subotičkih AŽ-aša.
Zašto kažem "nekom vrstom", tj. zašto ne kažem samo "sublimacijom"?
Evo objašnjenja:
U 1l destilovane vode, zagrejane na oko 40oC potopim 100 gr oksalne.
Koristeći poznati top koji se upotrebljava za tretman mitakom, u svako normalno društvo preko leeta ubacim 10ml takvog 10%-nog rastvora oksalne kiseline. Činjenica je da na mlaznici izlazi para, ali ne samo para nego i neka vrsta oksalne magle, te mislim da nije sva oksalna kiselina prešla u paru i da se to ne može nazvati pravom sublimacijom.

LR-ovke ću verovatno tretirati u subotu klasično nakapavanjem 5ml po ulici pčela, što mislim da je proverenije i sigurnije. Tretiranje AŽ-ejki nakapavanjem je malo nezgodno!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #6 poslato: Decembar 22, 2010, 23:06:59 »
Ko praktikuje tretman oksalnom kiselinom, neka sebi napravi jevtin, efikasan i pouzdan dozator.
Cela investicija je špric od 50 ml. Potrebno je komadić creva od infuzije i PET boca od mineralne vode ili od alkohola (u mom slučaju na slici)
Isti dozator se može koristiti i za tretman MK.
Pošto se tretman OK vrši kad je vreme hladno, ovaj dozator možete nositi i u džepu da se tečnost ne ohladi...
Pozdrav

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #7 poslato: Decembar 23, 2010, 19:26:49 »
Oksalnu kiselino upotrebljavam zadnjih sedam godina (termosublimacija)i nisam primetio, da mi društva slabe, ili da bi kad zbog OK bio gubitak matice. Sa varorom nemam nekih većih potežkoče.Ova godina je kod nas godina u kojoj je vrlo malo varoje, a mislim da če preko zime biti izuzetno malo gubitaka pčelinjih društava.
Na prolječe če se težko prodavati društva ili pa če biti cena nizka ako bi gledao iz vidika ekonomike.
Lp Branko

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #8 poslato: Decembar 25, 2010, 12:12:23 »
Tek danas, uz izvinjenje komšijama (zbog Božića) pri optimalnim uslovima, tj. pri temperaturi od +4oC i vlažnosti od 100% istretirao sam LR-ovke oksalnom kiselinom nakapavanjem.
Prezadovoljan sam stanjem i sve su na broju!
Zauzeto je od 6-9 ulica, najčešće 7-8.
Napominjem da sam prošle godine već u ovo doba bio u minusu za oko 10-20%, a u još živim zajednicama je bilo najčešeće od 3-5 ulica pčela.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #9 poslato: Decembar 25, 2010, 12:38:30 »
Пријатељу Жико, надам се да је ти је та прошла година, последња година са таквим гибицима и да ће нам остати само у сећању. Било, не поновило се!

На основу искустава колега који су радили оксалном киселином, мислим да је сада када уопште нема легла у кошницама, право време за употребу оксалне киселине.

На жалост неке моје комшије због неблаговременог третмана и изосталих третмана другим средствима, сада готово да немају шта да третирају оксалном киселином.

Пуно поздрава свима.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #10 poslato: Decembar 25, 2010, 14:54:12 »
Vojo,
moram da ponovim da moji prošlogodišnji gubici nisu bili zbog varoe nego zbog suncokreta tretiranog Krujzerom.
To tvrdim, jer prošle 2009. god. avgustovsko-septembarski tretmani najpre mitakom, pa kasnije argus rasom i mravljom kiselinom su pokazali opadanje najviše oko 100 varoa, a najčešće nekoliko desetina.
Pre 5-6 godina, opadalo je po nekoliko stotina, po negde i 1000-2000 kom., pa su mi društva tada uspešno prezimela.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #11 poslato: Decembar 25, 2010, 15:12:24 »
У реду Жико, знам да си прошле године имао губитке од крујзера и да код тебе губици немају никакве везе са вароом.
Ја сам сличне проблеме на касном сунцокрету и кукурузу шећерцу имао пре око 3 године, када су ми заједнице значајно ослабиле и неке једва презимеле. али на моју срећу имао сам заједница које нисам нигде селио па сам у пролеће успео да ове оштећене појачам из ових несељених.

Међутим што се варое тиче, ове године у неким заједницама (око 5% заједница) имао сам је баш доста. Вероватно су ми пчеле преносиле вароу из пчелињака из окружења од колега који сада имају велике губитке од варое.
Код неких заједница и ако почетком септембра нисам имао ни једну вароу након третмана, крајем септембра у истим заједницама од истих мојих препарата имао сам у подњачама и 200-300 па чак у две заједнице и око 400 уништених вароа.
Срећа је па сам стално пратио степен инвадираности и нисам престајао док нисам сву вароу елиминисао то јест довео на пар комада а после тога поново извршио третман.

Мислим да сублимацијом оксалне киселине може лакше да се уради третман него накапавањем зато што се кошнице не отварају. Мада ни овај начин рада никада нисам користио па ни ту немам никаквих искустава.

Поздрав свима......
« Poslednja izmena: Decembar 25, 2010, 15:27:31 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Smailbegović Hasan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • "HS" Pcelnjak
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #12 poslato: Decembar 30, 2010, 00:32:06 »
Ja sam tretirao OK svoje pcele 05.12.smatrajuci da sam u 8 i 9 mjesecu dimljenjem odradio fantasticno.
Ali kada sam pogledao u podnice poslije tretiranja OK imao sam sta i da vidim. U 7 kosnica bilo je alarmantno jer broj opale varoe po kosnici bio je 300 pa i vise.
Evo par slicica.
Čovjek pati dok ne svati a kada svati opet pati jer je svatio da je uzalud patio.   Moje predstavljanje

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #13 poslato: Mart 23, 2011, 20:15:17 »
Nsam nikad koristio OK niti me je interesovalo na koji nacin se tretira ali u okolini svi pcelari koriste (ILI LAZU ) i kazu kako je uspjesno tretirao   pozdrav ...

Van mreže Ante Bošnjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla,selo Breze
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2011, 21:35:10 »
  Zdravko,

  Oksalna kiselina upotrebljena kao završni tretman kada nema legla,kad je vanjska temperetura do 10 stepeni i pri veliokoj vlažnosti vazduha ubija varou 95%. Ja sam tretman vršio nakapavanjem,jednostavno je i lako i zato ti iskreno preporučujem da ove godine to uradiš,izuzetno je efikasna. Pozdrav Ante.