Autor Tema: SUPER VOJA - MEGA VOJA  (Pročitano 3767 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
SUPER VOJA - MEGA VOJA
« poslato: Jul 20, 2017, 18:19:19 »
Sta bi sa forumom? Gde se denuse teme i postovi od danas i juce? Jel da kacim crteze ponovo?
 Ocekujem kolega Miroslava da iznese svoj koncept Mega PZ.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #1 poslato: Jul 20, 2017, 21:00:16 »
Pazi stvarno forum pojede poruke???

Moderator 5 će valjda da razriješi misteriju...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #2 poslato: Jul 21, 2017, 07:57:02 »
Hoće.
Evo odma...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2017, 08:39:16 »
Evo crteza - shema ponovo.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #4 poslato: Jul 21, 2017, 15:21:25 »
U čemu je štos?
Veliko zajedničko plodište i odvojena medišta?
Koliko sam razumeo koncepciju Rodne Voje, poenta je upravo u veličini plodišta, koje se nakon prolećnog razvoja svodi na samo jedan nastavak i ostaje tako do kraja sezone. Poenta je i u kvadratnom obliku.

Mislim da ovi nacrti zadržavaju samo veličinu pojedinačnog rama, a sve ostalo nema ničeg zajedničkog sa košnicom Rodna Voja.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2017, 08:00:20 »
Dimenzije kosnica su u osnovi 2x1 RV i tako dalje. Iz postova vidim da su ljudi slicno rezonovali, kolega Miroslav je razvijao varijantu 3x1 RV da funkcionise kao poloska. Nekako mi se cini da su 4 nastavka u vis + ostali elementi nestabilni sto zbog vetra, sto zbog zivotinja. Nenade, vidim da smo komsije (imam zemlju u ataru Ivanovo), znas da u tom podrucju ima i srna i veprova. Takva kosnica bi mozda mogla da radi kao poloska ali i kao klasicna sa dodatkom RV ili EV nastavka. Mene zanima vase iskustvo i komentari kako bi to u bioloskom smislu radilo tj. kako bi jedinstveno plodiste radilo sa 21 ramom RV ili sa 32? Takodje pcelinja drustvena organizacija slicna je kao i nasa, mala druzina (firma) male poslove dobija a od njih tek da se prezivi. Zbog toga razmisljam o vecoj PZ u datom trenutku. Pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #6 poslato: Jul 22, 2017, 09:22:52 »
Pratim i jos mi nije jasna koncepcija, jedna ili dve matice u plodistu... Sto se tice koncepcije kao Poloska, to zaboravi. Poloska je kosnica sa visokim ramovima i debelim mednim vencima,ako se radi sa dve matice, onda izletnice oba drustva imaju zajednicko mediste u sredini kosnice, itd. Moze da se napravi poloska sa RV ramovima, Goran je ima, ali ona kao medonosa nije i nece pokazati rezultate, podeljena na pregrade i da sluzi kao nukleusi, to da.... Ne znam sta je zamisao, ono sto znam iz iskustva vodjenja firmi je, velika organizacija, u nasem sl. PZ, ima i velike troskove. U pasi, ako nas uhvati lose vreme, puno legla znaci i mnogo potrosene hrane i od meda nema nista... Mislim da je zamisao Rv kosnice upravo u prilagodjenom plodistu, odredjenom, dimenzijama ramova.....Njena stedljivost( smanjeni troskovi ) je njena prednost...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #7 poslato: Jul 22, 2017, 11:45:33 »
...jedna matica u plodistu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2017, 12:24:49 »
Ajde napravi jednu,ovu manju i probaj, kada imas ideju, mene bas zanima ishod....Pisao sam o pcelaru iz Bosne, on pcelari sa tri nastavka kao plodste i gura je u visinu na cak sedam nastavaka... Ko zna.....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #9 poslato: Jul 22, 2017, 13:16:05 »
...jedna matica u plodistu.
I onda opet dolazimo na priču, koju je Brstina ponavljao kao papagaj, ne bi li auditorijum shvatio poentu.
Naime, Vojo govori o patentu koji je PRILAGODIO POTREBAMA ZAJEDNICE KRAJINSKE PČELE, odnosno njenom biološkom maksimumu. Možemo praviti plodište sa 300.000 ćelija, ali naša PZ će se kretati najviše do oko 55.000 jedinki i već tada, a kamoli ako bude više, jedan deo ( ako ne i polovina ) gledaće da se dohvati najzgodnije šljive. Pogledajte šta se dešava u DB12 košnici. Pčele dostižu neki svoj brojčani maksimum, ali istovremeno prave deeebeeeleee medne kape. to je odlično za zazimljavanje, ali je poprilično loše za pčelara, koji bi da malo uzme i meda.
Tako da bih se ja, komšija, u strahu od srndaća i veprova, radije opredelio za klasičnu pološku, nego li za ovako izmenjenu RV, koja bi time potpuno izgubila i funkcionalnost i potpuno odstupila od "filozofije" te košnice.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #10 poslato: Jul 23, 2017, 09:17:59 »
Po meni Rodna Voja je izuzetna kosnica koja je pre svega prakticna za rad jer u prolece pa sve do nekih 20 dana pred bagrem ona je u formaciji jakog prolecnog razvoja gde matica zaleze maksimalno i u zavisnosti od kvaliteta matice i samog zazimljavanja dobijamo odredjenu kolicinu legla i nakon tog perioda maticu ogranicavamo na jedan nastavak i formiramo drustvo iz razvojnog u skupljacko drustvo ...tako isto i iz sakupljackog prelazimo u fazu zazimljavanja time sto oslobadjamo maticu tj uklanjamo maticnu resetku i pustamo maticu da sama formira klube ...e sada ave je ovo cini se lako ali uvek ima poreskoca bude bezmataka, laznih matica, bespasan perid itd pa ovu lakocu u radu poremeti...

Ovim Postom samo zelim da kazem da je Rv kosnica po meni idealno resenje a isto tako podrzavam i kolegu koji zeli da proba nesto novo neka isproba i sam donese zakljucke...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #11 poslato: Jul 23, 2017, 18:00:23 »
Hvala kolege, na podrsci i kritickom misljenju. Ovo sto pise kolega Nenad da je  PZ max ~ 55.000 jedinki  u stvari je osnova za manipulaciju i eksperiment. U svakom slucajnu bez probe nema zakljucka.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #12 poslato: Jul 23, 2017, 18:01:47 »
Ajde napravi jednu,ovu manju i probaj, kada imas ideju, mene bas zanima ishod....Pisao sam o pcelaru iz Bosne, on pcelari sa tri nastavka kao plodste i gura je u visinu na cak sedam nastavaka... Ko zna.....

...imenjace gde si pisao o pcelaru iz Bosne_

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #13 poslato: Jul 23, 2017, 18:15:29 »
Ne mogu sada da se setim u kojoj temi je to bilo, samo sam ga spomenuo, tj. njegov nacin rada, on nije ovde na forumu, na drugom mestu smo razmeniji par poruka i rekao mi je da on tako radi, pri tom tvrdeci da je ovaj klasican nacin rada, koji vecina nas upraznjava, samo polovina njenih mogucnosti.... Ako se opet budem cuo sa njim , pitacu ga o vise detalja...U svakom slucaju imas moju podrsku u svojoj nameri, probaj, Boze moj, neces nikada saznati ako ne probas...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: SUPER VOJA - MEGA VOJA
« Odgovor #14 poslato: Jul 23, 2017, 21:20:28 »
Jedan moj drugar koji pčelari sa DB dvomaticno, Farar, i RV kosnicama kaze da on u RV ogranicava maticu u prvi nastavak odozgo tj u treci nastavak i konstantno vrsi prevesavanje legla u nastavke ispod jer mu je matica uvek pri ruci nemora da podize dva nastavka da bi nasao maticu u prvom nastavku tj u prva dva nastavka i kaze da matica mnogo bolje zeleze u prolecnom periodu kada je kostantno u trecem nastavku jeste malo rudarski posao prevesavanje legla ali kaze da se isplati i da kada se uigra pcelar tu operaciju vrsi potpuno mehanicki tj pronadje maticu i leglo prebacuje u nastavak ispod i da je tek pred bagrem stavlja maticu u prvi nastavak na podnjaci kada ujedno i dodaje 4 nastavak sa Satnim osnovama prosaran sa izvucenim sacem...

Trebalo bi otvoriti temu ili pod grupu pod nazivom TEHNIKE PČELARENJA SA RV KOSNICAMA gde ce svaka tehnika imati svoju temu u kojima ce pčelari iznositi svoja zapazanja i svoja iskustva sa istim
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama