Autor Tema: Smišljanje, realiziranje, inovacije...  (Pročitano 36978 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #15 poslato: Novembar 13, 2011, 18:55:14 »
Eto vam ideje da imate pološku sa okrenutim DB ili LR ramovima.
Mošda kao ideja da uopšte ne pravite nove ramove već da postojeće upotrebljavate
tamo gde vam trebaju / da ih premeštate po košnicama u skladu sa potrebama /.
Po podu bi se mogla postaviti,  na suptotnoj strani od prednje, jedna lajsna na koju
bi se oslanjala donja bočna strana rama, dok bi se satonoša direktno oslanjala na
pod.
Treba razmisliti, možda nešto od ovoga smislite.
Pozdrav iz Aleksinca

Tu je to negdje. Lakše malo preurediti, no iznova praviti.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #16 poslato: Februar 07, 2013, 01:08:49 »
Pozdrav kolege.
Esade za ove osmougane ne znam sta da ti kazem ni zasto sam ih radio,nas narod kaze ,,besposlan pop i prasice krsti,, a tako je i kod mene.
Kreno sam da ardim 2 meni i kolegi za ukras u dvoristu pa onda hajd jos 3 da se prodaju znao sam ko kad ih vidi nece odolit a daske ima na pretek.
One su isto 38,1 debljine i krov je od daske a ova travuljaca je samo za ukras. Sace su same radile ja sam stavio satonose  sa trakicom (u nekima 5 u nekima 6 kao da poredim ali sam samo zakljucio da su uradile onoliko satova koliko je satonosa bilo) ubuduce saca i ostalo je njihov poso.
http://img594.imageshack.us/img594/6696/img01962201201301834.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...

http://img255.imageshack.us/img255/8813/img01964201201301837.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img850.imageshack.us/img850/1825/img01965201201301838.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img708.imageshack.us/img708/73/img01968201201301942.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img267.imageshack.us/img267/4761/img01972201201302002.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


http://img11.imageshack.us/img11/5886/img01973201201302037.jpg
Smišljanje, realiziranje, inovacije...


« Poslednja izmena: Februar 07, 2013, 01:15:34 od strane slobodan ilic »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #17 poslato: Februar 07, 2013, 09:24:33 »
Slobodane, ovo si ti zaista majstorski udiketio. Svaka čast. Posebno mi se sviđa debljina zidova. A mogao bi kadgod reći i dimenzije pa možda se kod još ponekog rodi nešto slično.
Na nekom prirodnjačkom sajtu, ili na stranici o Warreovoj košnici, gledao sam zaista razne prave umjetničke izvedbe: šestougaona, osmougaona, šesnaestougaona, okrugla, položeni trupac, uspravni trupac, ulišće naopako itd. Mene to osvježava.

Kad bih pravio ovu ljepoticu kao ti, napravio bih dvije: jedna samo sa satonošama pa neka pčele dalje rade šta hoće, a drugu sa ramovima (imam već odavno šumski panj s ramovima).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #18 poslato: Februar 07, 2013, 14:03:48 »
Malo me zaintrigirala ova Slobina košnica, pa sam pokušao da je nacrtam. Ova je načinjena od "daske" debljine 20 mm i širine 100mm. Ugao spajanja, naravno mora da bude 22,5 stepeni. Valjalo bi da čujemo Slobine dimenzije, jer su one bitne ako bi se stavljale satonoše (znamo da je prirodni osni razmak između saća 35-36 mm), i tome bi se morale podrediti dimenzije osmougla.
Veliki pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #19 poslato: Februar 07, 2013, 18:16:59 »
Bravo, Lazo!
Dobro si ovo uredio. Dao si uglove i širinu daske pa sad nije nikakav problem izrezati. Kako si ti zamislio spajanje? Gledao sam negdje sa utorima i metalnim obručovima (kao za rakijske kace).

Mislim da će vam se unutrašnje dimenzije poklopiti ili bar biti vrlo blizu. Ako bih sebi pravio, išao bih na prečnik oko 230 mm i visinu DB-a, ali od daske ne tanje od bar 25 mm, najvjerovatnije 30 mm.
Ili bi bolje bilo ići na 150 - 200 mm visine zarad nekih manipulacija?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #20 poslato: Februar 07, 2013, 18:21:56 »
Pozdrav kolege i hvala Zivojinu ovo je odlicno i za svaku pohvalu.Eso sada ti je lako imas sve kako treba jer kod mene je unutrasnji precnik 250 mm i tako je ispalo posto mi je daska bila sirine 135 mm .Ma stolari su majstorcine i nikada ne grese osim kad  zakace prst,odnosno samo tada priznaju gresku  ;) ;) ;) ;) ja sam stolar.Zivojine neznam ti ja puno o dimenzijama koje bi bile naj bolje za pcele nego sam ja pravio onako za oko pa je dobro da si ti postavio ove dimenzije.Pozdarv i jos jednom hvala Ziletu jer crtez-plan -skica je pola posla.
« Poslednja izmena: Februar 07, 2013, 18:29:00 od strane slobodan ilic »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #21 poslato: Februar 07, 2013, 19:22:43 »
Čekaj, čekaj, Slobo i Lazo. Nisam ja ni matematičar niti stolar. Pomozite.
Ako povećavamo unutrašnjost košnice, onda se mijenja i ugao pod kojim se sastavljaju stranice. Po meni, unutrašnji prečnik od 200 mm, malo je, 300 mm bilo bi optimalno (alpska), a složio bih se i sa 250 mm (ravnam se prema bočnim letvicama (34-36 mm) i onome što kao klube redovno viđam (5-6 ramova, rjeđe 7).

I, zašto mi ne da prekopirati vaše slike?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #22 poslato: Februar 07, 2013, 21:17:29 »
                     Koliko se ja razumim u drvenu staklariju, onda se ugao ne mijenja nego širina daske ako ostaje osmougaona. Izvinjavam se što upadam u riječ pozdrav sa Pala.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #23 poslato: Februar 07, 2013, 21:42:51 »
                     Koliko se ja razumim u drvenu staklariju, onda se ugao ne mijenja nego širina daske ako ostaje osmougaona. Izvinjavam se što upadam u riječ pozdrav sa Pala.

Pa, zašto si drug ako nećeš pripomoći? I, kakvo izvinjenje? Kad si već tu, znaš li kad će vam dolaziti predavač Rade Kostadinović?

Dobra ti ova "drvena staklarija".  A kad si me već povukao za jezik, ja ću ispričati vic na koji me je podsjetila tvoja "drvena staklarija" pa ako bude sankcija, popolovićemo k'o braća. Može?

Čuvali ovce čobanica i čoban. Čobanica dobila prvu m.........ju, uplašila se, ne zna šta joj je, pa koga drugog da pita, do onog ko joj je najbliži, a najbliži čoban. On joj odmah reče da mu pokaže "ranu". Kad je pokazala, on stavio kažiprst na sljepoočnicu, duboko se zamislio pa odgonetnuo: "Koliko se ja razumijem u medicinu, tebi je neko odsjekao k...c!"   Paaardooon!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #24 poslato: Februar 07, 2013, 22:16:53 »
Čekaj, čekaj, Slobo i Lazo. Nisam ja ni matematičar niti stolar. Pomozite.
Ako povećavamo unutrašnjost košnice, onda se mijenja i ugao pod kojim se sastavljaju stranice. Po meni, unutrašnji prečnik od 200 mm, malo je, 300 mm bilo bi optimalno (alpska), a složio bih se i sa 250 mm (ravnam se prema bočnim letvicama (34-36 mm) i onome što kao klube redovno viđam (5-6 ramova, rjeđe 7).

I, zašto mi ne da prekopirati vaše slike?

Pozdrav, svako dobro!
Eso, povećanjem dimenzija ne menja se ugao spoja između bočnih elemenata. Menja se samo ako se menja broj elemenata, pa je tako za šestougaonu 30 step., za osmougaonu 22,5 step., za desetougaonu 18 step. itd.
Evo na slici jednog predloga za osmougaonu košnicu sa 6 satonoša.Debljina daske je 30 mm
 Sa slike se, mislim, može zaključiti koji su nam elementi bitni, ako želimo povećati ili smanjiti košnicu.
Veliki pozdrav

PS: Slika/levi klik(da se poveća)/desni klik/save as (ili sačuvaj)/...izabrati lokaciju gde se želi sačuvati/OK
« Poslednja izmena: Februar 07, 2013, 22:22:22 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #25 poslato: Februar 07, 2013, 22:18:12 »
I ja mislim da je ugao isti bez obtira na dužinu stranica, samo treba biti dosta precizan u ostvarivanju ovih trouglova sa bočnim uglovima od 22,5 stepeni, pa zatim dobiti tačnu piramidu kod sastavljanja.

Ps. I ja sam Stolar ;)

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #26 poslato: Februar 07, 2013, 22:23:10 »
                 Esko druže dobar vic, a za Rada ti sada nemogu ništa reći. Pokušaću sutra da saznam pa ti javim. Momo je u toku  oko toga. A što se košnice tiče treba izračunati
obim ako nekome basta, onda je lako. d puta pi pa to podijeliš sa 8 i to je širina daske.
                      Budi mi pozdravljen.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #27 poslato: Februar 07, 2013, 22:30:37 »
Lepa košnica nema šta. Ukras a i poneki roj i matičnjak. Ipak ja bih predložio da to bude 7 ramova.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #28 poslato: Februar 07, 2013, 23:54:27 »
Eso bolan samo kreni da radis a ako spojevi ne budu dobri pcele su pametnije od nas stolara i one ce sve da popune  i zalijepe propolisom a on je i vodootporan i ne kosta nista tako da si u dobitku plus kad dodjes iz radione zena napravi kafu i pita jesili se umorio a ovako na forumu nema kafe i samo gundja  ,,ajde radi nesto pametno samo tu mlatite praznu slamu,, znas da ja pisem samo iz iskustva ;D ;D ;D ;D ;D pozdrav odo vec treci dan nisam dobio  kafu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smišljanje, realiziranje, inovacije...
« Odgovor #29 poslato: Februar 08, 2013, 00:18:11 »
Slobo naš dragi, dobro si se setio, treba tu kafu nekad i zaslužiti..  ;) Srećno prijatelju!

Čestitke Lazi za crtež!

Sve mislim da bi osmoramna bila malo bolja..

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.