Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74218 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #15 poslato: Avgust 10, 2016, 12:03:19 »
Gorane, pitam te radi potvrde(a cini mi se da si o tome i pisao prosle godine ili proletos): da li se PELET moze pouzdano primeniti u periodu kada je PZ u rojevom nagonu i da li ce se tada izbeci njeno prirodno rojenje, odnosno, da li ce se Peletom spreciti odlazak roja iz kosnice?
 Hvala unapred i
Pozdrav iz Sumadije
I mene ovo zanima :)




                                      Дејане пре непуних месец дана од мене си узео два ЕВ роја . Онај први , јачи је добијем Пелетом урађеним на Еко воја кошници. Видео си и сам какав је већ формирано друштванце на свих 10 ЕВ рамова. Недељу дана пре твог доласка сам га скинуо са старке и поставио на посебно ново место одакле си га ти и покупио. Верујем да си га дан два по доласку кући одмах проширио додавањем другог наставка.
                                      За разлику од њега оно друго , слабије је био прави рој. Он не потиче од Пелета и иако је формиран у исто време као и први био је знатно слабији од њега.
                                      Надам се да си пребродио тешкоће које су те задесиле и да је све у реду. Поздрав.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #16 poslato: Avgust 10, 2016, 19:05:53 »
Поздрав колеге,прво да се захвалим Горану и да га похвалим због отварању ове интересантне теме....
Мислим да би много бољи развој новог роја произведеног овом методом био кад би се наставак који се одваја одмах при одвајању пренео на неку удаљену локацију са које се излетнице не би вратиле и ослабиле га....колико сам схватио Горан га после одвајања оставља на истом пчелињаку....Моје друго питање за Горана...како се понашају излетнице које се враћају на старо место и ту наилазе на поклопац,претпостављам да се скупе на месту старог лета,и колико ту остају...и да ли ту долази до неких проблема..


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #17 poslato: Avgust 11, 2016, 08:11:17 »



Поздрав колеге,прво да се захвалим Горану и да га похвалим због отварању ове интересантне теме....
Мислим да би много бољи развој новог роја произведеног овом методом био кад би се наставак који се одваја одмах при одвајању пренео на неку удаљену локацију са које се излетнице не би вратиле и ослабиле га....колико сам схватио Горан га после одвајања оставља на истом пчелињаку....Моје друго питање за Горана...како се понашају излетнице које се враћају на старо место и ту наилазе на поклопац,претпостављам да се скупе на месту старог лета,и колико ту остају...и да ли ту долази до неких проблема..




                           Поздрав Мирославе , дуго те није било на форуму. Недостају твоје слике " најпедантнијег " пчелињака . Ево одговора на твоја питања.
                           Твоја констатација да би много бољи развој новог роја произведеног овом методом био кад би се наставак који се одваја одмах при одвајању пренео на неку удаљену локацију је тачна. Ја ово нисам радио јер нисам обезбедио другу локацију а и да јесам ове године се све радио у журби услед недостатка времена . Значи ја га остављам на истој локацији на истом пчелињаку али из роја не губим ни једну излетницу већ напротив појачам га излетницама. Ево како.
                           Кад млада матица добијена у трећем наставку пронесе сачекам да затвори легло и онда на друго место на истом пчелињаку не премештам рој већ она два доња наставка са старом матицом. Трећи наставак са новоформираним ројем са младом матицом спустим на подњачу на старо место. Рој тако не губи своје излетнице  већ добија излетнице из она два доња наставка које сам поставио на друго место. Овако ми рој само ојача и много се брже развија.
                           Што се тиче другог питања са излетницама нисам приметио било какве проблеме. До раздвајања је друштво било двоматично ( период од излегања младе матице у трећем наставку до раздвајања друштва без обзира на који начин ) и пчеле су осећеле феромон обе матице тако да није никада било борбе или проблема на лету.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #18 poslato: Avgust 12, 2016, 08:05:53 »
                        Реч две о Пелетовом систему на Еко воја кошницама. Како је већ напред речено за спровођење Пелета на РВ кошницама потребно је најмање три РВ наставка. Код Еко воја није тако. Разлог су вероватно знатно нижи наставци .
                        Прошле године сам пробао овај систем на пар ЕВ кошница на три наставка. Резултат је био негативан . У тим кошницама пчеле су или порушиле матичњаке у горњем наставку или су се након излегања младе матице у највишем наставку изројиле тако што је стара матица са ројем напустила кошницу. Разлог је како рекох вероватно плитак ЕВ наставак .
                        Ове године сам Пелет пробао на 4. и 5. РВ наставака. Систем је исти плодиште на подњачи са старом матицом у једном наставку , затим матична решетка па два или три наставка као медиште , затим поново матична решетка и на врху наставак са пар рамова легла и матичњацима из којих треба да се излеже млада матица. Наравно и обавезно лето испод или на том највишем наставку. Овакав распоред наставака се показао као добар , матице су се успешно излегле , оплодиле , вратиле у кошницу и занеле.
                        У прилогу достављам једну слику ЕВ кошнице која је након свих успешно спроведених радњи подељена на два посебна друштва под истим кровом.
« Poslednja izmena: Avgust 15, 2016, 06:53:07 od strane admin »

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #19 poslato: Avgust 12, 2016, 08:12:46 »





                               Поткрало се пар грешака у писању. Еко воје кошнице за успешан Пелет су на 4. до 5. Еко воја а не РВ наставака како сам малочас грешком написао. Не знам зашто ми слике стално излазе изокренуте па молим администратора да то исправи ако је могуће јер сам не знам како да то урадим.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #20 poslato: Avgust 12, 2016, 14:23:28 »
Поздрав за Раковац Горана. Читао сам о Пелетовој методи, те сам заинтересован да следеће године на овај начин увећам број пчелињих друштава и по потреби заменим неке матице. Ова метода ми изгледа некако најприхватљивија,  јер нема много манипулације, све је на једном месту, те је најмање ризична.
Горане, обзиром да радим у Београду, желео бих да се видимо, упознамо и попричамо уживо о пчеларству. Мој контакт телефон је 066/ 210-035. 

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 20, 2016, 10:01:34 »
Pozdrav Gorane,ti si zapoceo ovu temu,pa stoga i pitanje tebi i ako hoce jos neko od kolega da se ukljuci... Imam cetiri Rv i plan da sl.godine ako Bog da, prosirim na jos toliko. Znaci lagano prosirenje pcelinjaka..Najlakse mi je da kupim cetiri roja,medjutim kako bi onda nesto naucio a po meni je to cilj svakog od nas..
Ako bi pre bagrema uradio Peleta na dve kosnice i dobio dva nova roja na trecem nastavku,pustio da ta nova matica razvije leglo u celom nastavku uz kostantnu prihranu,. Da li bi mogao taj novo formirani roj podeliti u jos dva nukleusa,dodati im sparene matice i odneti kuci da se posebno razvijaju.
Oslabljeni roj koji je ostao na trecem nastavku,bi spustio dole a starku sa nastavkom premestio na drugo mesto u samom pcelinjaku,da izletnicama pojacam oslabljeni roj... Ako ne uspe u Junu uvek mogu da kupim cetiri nova roja...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 20, 2016, 11:05:13 »





                      Да сам на твом месту пчеле не бих разројавао Пелетовим системом. Овај систем је добар за оне пчеларе који не могу стално да буду на пчелињаку - викенд пчеларе. Код тебе то није случај и друге методе су знатно боље.
                      Друга битна ствар је време када се Пелет спроводи. То је после а не пре багрема ( може се кренути и пре багрема али је нерентабилно ) . Употребио сам израз нерентабилно као благ али ћу употребити и други бесмислено. Зашто би пред најјачу пашу за коју спремаш друштво њега цепао пелетом . Тако би вештачки пред сам багрем изазивао ројење а суштина рационалног пчеларења је да се баш у то време спречава ројеви нагон и ројење. Уместо тога спреми друштва , искористи багрем а након тога можеш и пелет да радиш мада како рекох ја бих се пре определио за друге варијанте. Ако баш желиш да пробаш пелетов систем може се можда и другачије урадити.
                      Да сам на твом месту за бих урадио овако. Након багремове паше бих та четири друштва поделио на пола и тако дуплирао пчелињак. Купио 4.нове младе матице и додао у она 4.новоформирана друштва. То би отприлике било задње недеље маја , евентуално прве јуна. Након тога бих свих осам друштава помогао - сирупао да поново што пре ојачају ако у окружењу немаш солидне паше а знам да имаш па то може бити стимулативно сирупање сваки други дан по 300 грама сирупа 1 : 1. У тренутку када ти други наставак буде пун меда а то би у нормалној години био почетак сунцокретове паше урадиш Пелет на свих осим друштава. До краја јула би те нове матице добијене Пелетом требале да пронесу. Пчелињак би тако дуплирао још једном са 8. на 16. кошница. Када у горњем наставку матице почињу да затварају прво легло тај горњи наставак одвојиш и од њега формираш ново друштво. По потреби можеш га одмах појачати са рамом ,два најстаријег легла из плодишта на подњачи. Такав рој ће се довољно развити до зазимљавања.
                       Ако ти овако урађен Пелет не успе ниси ништа изгубио на снази било ког друштва. Нема ризика а добит може бити вишеструка . Ако ништа друго пробао си једну нову технику разројавања а да ли ћеш и наредних година да је користиш зависиће од искуства које си стекао. Поздрав.
                       

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 20, 2016, 11:53:16 »
Da u pravu si,samo ne mogu bas tako progresivno da ga prosirujem,zbog obaveza u malinjaku  i hocu mali vocnjak dunja na jesen da posadim koji je na drugom mestu i tamo je predvidjeno da idu poloske,kojih je  pet kom.Moj neki cilj je u narednih 3 god, dvadesetak RV na vikendici i malinjaku, desetak poloski u vocnjaku,koji su udaljeni 2 km. S tim da je vocnjak i taj drugi pcelinjak u samom gradu,ona velika dvorista sa 30 ari placa ....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 20, 2016, 11:58:24 »





              Када сам писао претходну поруку имао сам у виду твоју локацију и пашне прилике на њој . Из твоје приче знам да ту имаш и багрем и малину и сунцокрет све на једном месту. За Пелет је пожељна добра паша а средњи наставак обавезно медиште добро испуњено медом. За друге локације ово не бих баш препоручивао . Рецимо код мене то не би ишло. Може да прође али није то права ствар.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 20, 2016, 14:13:47 »
Peletov sistem je pokušaj da se društvo ne roji da se dobije novi roj ili matica al da se ne okrnji snaga društva odnosno da se dobije isti meda. To je tačno što se prinosa tiče na vagi ali je za ceđenje znatno manje jer je najveći deo tog meda na ramovima gde je bilo ili je sad leglo pa nije za ceđenje. Lepo je opisano sa crtežom u zagrebačkoj knjizi "Pčelarstvo" od grupe autora na 309. strani

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 20, 2016, 14:22:16 »



Peletov sistem je pokušaj da se društvo ne roji da se dobije novi roj ili matica al da se ne okrnji snaga društva odnosno da se dobije isti meda. To je tačno što se prinosa tiče na vagi ali je za ceđenje znatno manje jer je najveći deo tog meda na ramovima gde je bilo ili je sad leglo pa nije za ceđenje. Lepo je opisano sa crtežom u zagrebačkoj knjizi "Pčelarstvo" od grupe autora na 309. strani


             Баш тако . Зато се и ради након багремове паше . Никако пре или за време багремове паше. Додуше пре багрема нема ни трутова  ни довољно времена а да не ухвати и багрем.


Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 20, 2016, 14:55:25 »
Sto se tice meda on meni u naredne tri god, nije prioritet,ono sto mi je bitno je da polako savladam pcelarstvo,oprasivanje malinjaka i buduceg vocnjaka.Pomenuta razrojavanja sam mislio da radim pre bagrema,da novoformirani rojevi u startu imaju dovoljno kvalitetne hrane. Ako tada i ne uspem,mogu greske da ispravljam u maju,kada imam cvetanje maline a na kraju mi uvek ostaje da mogu kupiti poneki roj od kolega sa foruma i u suncokretu ga razviti..No polako ima jos sistema razrojavamja,duplanja pcelinjaka itd,bice pitanja..

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 20, 2016, 17:57:03 »
Peletov sistem je pokušaj da se društvo ne roji da se dobije novi roj ili matica al da se ne okrnji snaga društva odnosno da se dobije isti meda. To je tačno što se prinosa tiče na vagi ali je za ceđenje znatno manje jer je najveći deo tog meda na ramovima gde je bilo ili je sad leglo pa nije za ceđenje. Lepo je opisano sa crtežom u zagrebačkoj knjizi "Pčelarstvo" od grupe autora na 309. strani
Hvala Miljko,
znam da sam negde to procitao, ali danima nisam mogao da se setim gde.
Po ovome sto si napisao ispada da dvomaticni sistem LR ne valja jer po pravilu imamo iznad maticne rsetke zatvoreno jeglo u medistu? Ili sam pogresno razumeo?

Pozdrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 21, 2016, 01:49:39 »
Zorane, nama u Bačkoj nije problem to što hoćeš, samo nađi u okolini repicu i odseli RV na nju i posle pesma.