Autor Tema: Prolećno stimulativno prihranjivanje  (Pročitano 90647 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #15 poslato: Februar 17, 2011, 16:29:03 »
Mislim da Mirkova ideja nije loša kao kombinacija EV i RV, gde bi RV i EV činili jednu celinu, a ostali nastavci mogu da budu, ili RV, ili EV, ili kombinovano - medišta.

RV i EV nastavak da služe kao plodišni deo sa magacinom hrane u EV. Kad se društvo razvije na svih 10 ramova RB, da se EV sa hranom stavi na podnjaču, ispod RV, pa iznad RV matična rešetka. To bi bio jedan impozantan plodišni prostor. Kako bi se to u praksi pokazalo u problemu rojenja, ostaje da proverimo.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #16 poslato: Februar 17, 2011, 23:50:17 »
Upravo sam mislio ovo šta je Vojko napisao samo se teže izražavam odnosno napišem šta mislim pa mu hvala na pomoći. Imam 4 EV al mi je RV nekako jednostavnija pa ču nastojat sva plodišta imat RV a EV ču probat dodavat i lovit neke tihe paše to mi nekako ispada moguče po onom šta sam do sad pročitao ako sam to dobro svatio. Zasad su mi sva društva živa pa će valjda biti sve u redu i moći ću u proljeće nastavit sa učenjem na pčelinjaku. Mislio sam da bi možda 1 EV nastavak bio iznad plodišta RV ko magazin hrane koji nebi vadio da pčele uvijek imaju svoju rezervu Hvala i pozdrav svima.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #17 poslato: Mart 15, 2011, 22:17:03 »
Danas sam kupio vrecu secera od repe 90 km a secerna trska 82 km bogami dobro poskupili a secerana u Brckom i u Bijeljini , sta bi bilo da je iz druge destinacije .

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #18 poslato: Mart 15, 2011, 23:13:21 »
Јуче сам дао 200 мл сирупа и данас контролисао - све су однеле.

Намеравам да им дајем сваки други дан. Да ли је то довољно?

Некад сам давао сваки дан, али овај шећер оде...

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #19 poslato: Mart 15, 2011, 23:25:39 »
Vojko nemoj biti škrtica, dodaj od suncokretovog meda ako je sigurno bez spora ATL

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #20 poslato: Mart 19, 2011, 16:32:53 »
Jedan od dobrih načina prolećnog stimulativnog prihranjivanja, koje daje dobre rezultate (bar kad su DB i AŽ u pitanju) je dodavanje rama sa medom u sredinu legla.
Kako se to radi?
Prati se razvoj društava pa kada zbog obilnog unosa polena dođe do blokade matice i sprečavanja  širenja legla (matica mora da "preskoči" ram sa polenom i pređe na susedni), proceni se snaga društva ( da li može da pokrije leglo ), prati se vremenska prognoza (treba da naredni period bude lepo vreme bez noćnih mrazeva).i uradi sesledeće:
U svakom društvu koje ima potencijala da pokrije ram legla više od onog što ima, odabere se lep radilički ram sa što više meda. Med se izgrebe viljuškom (ne otklapa se da nebi curio) sa obe strane u površini koju treba matica da zaleže (ostavi se samo tanka medna kapa) i tako zagreban ram stavi u sred legla. Pčele će praktično u toku noći rasporediti med iz zagrebanog rama na mesta gde mu najviše odgovara, a matica će u najkraćem mogućem roku zasejati jajima ovaj ram. Posle 5 - 7 dana ova radnja se može ponoviti.
Ovako se društvo em deblokira em stimuliše na veću aktivnost i bolje zaleganje matice. Osim toga ne traži previše angažovanja jr se sa jednim eventualno dva otvaranja i relativno jednostavnom radnjom kratkog trajanja dobija prilično.
Jedina opasnost je da slabom procenom snage i vremanskih prilika narednih dana, dovedete do prehlade dela legla.
Ovo se radi u vreme kad je jedan od osnovnih ciljeva pčelara da zaostali med posle izimljavanja potroši iliti pretvori u leglo, da bi u glavnoj paši napravio željeni rezultat.
Napomena: Ova radnja nije za preporuku početnicima, da ne naprave više štete nego koristi.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #21 poslato: Mart 26, 2011, 01:12:34 »
Pre dva dana ili tačnije 23. marta ove godine počeli smo prolećno stimulativno prihranjivanje.
Glavnu odluku o početku prihranjivanja donele su žabe sa svojim predivnim pesmama, kreke, kreke, ke.

Kao i svake godine tako i ove one nepogrešivo svojom pesmom objavljuju početak proleća.

Prihranu smo počeli sa po pola litre sirupa svako drugo veče.
Koncentraciju sirupa odredila je prosečna količina hrane u delimično pregledanim košnicama.
Odluka je pala na sirup 3:4 (šećer:voda + Nozevoj protiv nozemoze u koncentraciji 2% na ukupnu količinu sirupa).
 
Glavni cilj prihrane je brži prolećni razvoj i brža potrošnja zimskih zaliha hrane, koja sada treba da se pretvori u leglo.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Mart 26, 2011, 01:36:24 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #22 poslato: Mart 26, 2011, 18:02:58 »
Lepo Vojo,znači treba početi sa sirupom bez obzira na ipak manje noćne temperature?!

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #23 poslato: Mart 27, 2011, 10:39:28 »
Ako sam dobro upamtio, prihranjivanje se nastavlja sve dok dnevne temperatura ne opadne ispod 10 stupnjeva... a kad se podigne nastavljamo...

Sa prihranjivanjem sam počeo 22. 3. svaki dan sa 2 dcl po zajednici (1:1) ..

Srdacni pozdravi..!!

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #24 poslato: April 06, 2011, 22:01:10 »
u sirup dodajem FORTE PIP  vitaminsko mineralni dodatak pcelinjoj hrani a 1 ml sadrzi vise vitamina + kobalthlorid +DL pantotenske kiseline a prva tura sirupa je bila sa Nozevoj estraktom . pozdrav . RELJIC

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #25 poslato: April 07, 2011, 21:04:17 »
Kolega Zdravko, nekada davno i ja sam koristio Forsapin a mislim da je to skori isti vitaminski preparat sa kobalt hloridim ali nakon poređenja zajednica kojim sam davao preparat i onih kojim nisam davao došao sam do zaključka da nema razlike između poređenih zajednica.
Od tada ne koristim nikakve vitaminske preparate i stimulatore za matice.
Mislim takođe da dok ima svežeg polena i nektara iz prirode ili meda i perge u košnicama ne treba koristiti nikakve preparate.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #26 poslato: April 13, 2011, 18:10:54 »
Pošto mi u brdima malo više kasnimo u odnosu na ravnicu, moj kolega i ja praktikujemo prolećno podsticajno prihranjivanje negde sa cvetanjem drena i ive i posle sagledavanja stanja u društvima. Tako smo i ove godine počeli ovih dana, tačnije proteklog vikenda. U sirup dodajem po prvi put i nozevoj (2%), kao preventivu, mada nismo uočili nozemozu. Želim da pohvalim Vojin preparat, koji ako ništa tako divno miriše da i hranilice i baloni dobiju zaista lepu aromu, a ukus sirupa je odličan (probao). Imam utisak da pčele vrlo željno čekaju da im sipamo sirup. Slika dovoljno govori. S obzirom na današnji sneg prihrana je svakako dobra. Utopljavajući materijal ispod krova još držim (upravo zbog ovakvih dana).
Pozdrav iz snežne Nove Varoši

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #27 poslato: April 13, 2011, 19:28:40 »
Kolega Željko,
Utopljavajući materijal drži do hajdučkog sastanka, nećeš pogrešiti.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #28 poslato: April 13, 2011, 19:33:05 »
Kod mene su isecene table stiropora velicine poklopne daske i stoje na kosnicama i leti i zimi...
Ne zale se... :)

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Prolećno stimulativno prihranjivanje
« Odgovor #29 poslato: April 13, 2011, 20:44:47 »
...Utopljavajući materijal drži do hajdučkog sastanka, nećeš pogrešiti.
Potpisujem!
Ja obično uklanjam utopljavajući materijal uoči seobe na bagrem, sem ako nije baš mnooogo hladno!