Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159529 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 20, 2011, 18:56:55 »
Kolega Savo,
Ako nije velik problem, daj nam one slike sa zbirne slike posebno. Nejasne su. Nemamo svi knjigu, a Sveto se neće naljutiti ako mu pomogneš i još štošta pridodaš.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:10:52 »
Kolega Sveto,
Jesu li oni hvatači polena na podnjači tvoje rukodjelo ili ih i deda koristi? Jer, uz jedno prevješavanje, ali i uz oduzimanje polena, rojenje se itekako može kontrolisati. Uvjerio sam se to jednom, greškom sam dugo držao hvatač polena i društvo je oslabilo, a slabice se ne roje.
S prevješavanjem nisam imao problema. Jednostavno sam ramove s leglom i pčelama dodavao drugom DB društvu (u P1 ili u M) jer, imao sam i kombinaciju: P1 DB + H.R. + M DB.
Kad radim, uvijek su, pored ostalog, u korpi s priborom koju nosim sa sobom, i: 3 flašice sa špricaljkom; u jednoj voda, u drugoj sirće, u trećoj vrlo rijedak sirup. Kad god iz jednog u drugo društvo dodajem ram s pčelama, prije toga sirupom pošpricam ram i pčele koje dodajem i susjedne ramove onog društva u koje dodajem, i nikad problema.
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Oktobar 20, 2011, 19:22:54 od strane Esad Jusić »

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:27:16 »
Ma stari si ti vuk, u svakom tvom postu se može nešto ili naučiti ili ponoviti.Uuu dobro ti ovo koferče!
Pozdrav!

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:40:06 »
Kolega Sveto,dali Prokić daje prednost DB 12 ILI 14,ili nema neke bitne razlike?

pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:43:02 »
Ovo na slici su hvatači, mojih ruku delo. Prokić je po njima napravio svoje, samo je umesto plastičnih rešetki koristio prohromsku pertlovanu (valjda se tako kaže) mrežu i to dvostruku. Ti njegovi hvatači su skidali i najmanje količine polena sa nogica pčela. Kasnije ih je prepravio i sad svaki njegov hvatač ima samo jednu mrežu. Možda hvatači imaju svoju ulogu u sprečavanju rojenja, ali samo iz tog razloga što matica ne može da izađe napolje jer su okca mreže pretesna za nju. Ipak, rojenje se sprečava prevešavanjem dovoljnog broja ramova i stavljanjem satnih osnova, prvenstveno. Ja ove godine u dvomatične nisam uopšte stavljao hvatače pa mi se nijedna nije rojila. Pozdrav.

PS Prokić ima deset DB-14 dvomatičnih. Nema neke velike razlike u prinosima, jedino je teže skinuti veće polumedište, ili dodati. Iz tog razloga on nije pravio više 14-tki.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:43:49 »
Ma stari si ti vuk, u svakom tvom postu se može nešto ili naučiti ili ponoviti.Uuu dobro ti ovo koferče!
Pozdrav!

Ma, kakav vuk, jarence, jarence, moj Azeme. Ne vidi se sve u koferčetu, a u njemu ima baš sve: kafezi za matice, obilježavači, markeri, kombinirke i cvicange, razne četke, ulje, čačkalice, rajingle...
Nisi mi rekao kako je prošla ova godina?!
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:47:14 »
Kolega Esade
Zbirne slike nisu moje / kakve inače ja pravim od mojih pojedinačnih slika u vidu kolaža /.
One su u izdanju autora knjige i nalaze se na unutrašnjim stranama korica na dve strane knjige.
Evo obe zbirne slike a i još novih pojedinačnih slika.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:49:16 »
Sveto,
Ne bih se baš složio za ovo s hvatačima. Probaj na jednom društvu 20 dana držati hvatač bez prekida pa mi javi. Slažem se sa "dovoljnim brokem prevješenih ramova", ali, bogami, dosta ih treba prevjesiti. Nije teorija ni tuđa pamet, nego vlastito iskustvo. Eh, za burnu pašu ne znam šta bi bilo, mogu pretpostaviti, ali na to ću ovdje čekati još ihaj-haj.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:51:16 »
Savo,
Znam da je tako, ali sad je već bolje, dobro se vidi i to je dovoljno. Hvala, izvini što sam te zamarao.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 20, 2011, 19:55:38 »
U mojim i Prokićevim uslovima dovoljno je prevesiti po tri rama i dodati po tri satne osnove. Ne verujem da je kod tebe bolja pašna situacija. Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 20, 2011, 21:59:30 »
Malo po malo, razvi se ozbljna tema. Samo da se Vojtek na naljuti.
Ono što je bitno na osnovu iskustva Mira Prokića, to je činjenica da ono što je bilo neproduktivno u jednomatičnom sistemu postalo je produktivno u dvomatičnom ili dvojnom sistemu pčelarenja, kako god da ga zovemo.
Da je to Cakićev metod pčelarenja više mislim da nema sumnje. a to sam i tvrdio, mada iskreno nisam znao da je objavio knjigu. Hvala Savu što sam došao do novog saznanja.
Pozdrav svima.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 20, 2011, 22:40:05 »
Ko zna da li bi Prokić pčelario dvomatičnim DB da je u to vreme postojala RV i EV. To bi mu sada dobro došlo. Nije lako dići nastavak sa 14 punih DB medišnih ramova. Iako je on čudo od čoveka, verovatno bi se bolje osećao da skida EV nastavke sa REV košnice. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 20, 2011, 22:42:25 »
Sveto,
Vjerujem ja tebi, nije problem. Nisu kod mene bolje pašne prilike, naprotiv, a to i jeste problem: sve daju na leglo, strahota od legla. U Fodorčenkovim je okvir pola sa pola metra, svaka strana po 6 okvirova. Izgradile su po 4 takve s. osnove, i opet rojevei matičnjaci. Probaćemo i dogodine pa ćemo potvrditi ili negirati.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 20, 2011, 22:45:14 »
Ko zna da li bi Prokić pčelario dvomatičnim DB da je u to vreme postojala RV i EV. To bi mu sada dobro došlo. Nije lako dići nastavak sa 14 punih DB medišnih ramova. Iako je on čudo od čoveka, verovatno bi se bolje osećao da skida EV nastavke sa REV košnice. Pozdrav.

Ja nikad ne skidam i ne nosam ni polumedišta niti medišta, nego svi okvirovi idu prvo u okvirnjače pa u auto i kući na vrcanje, a PN ili M ostaju zarad prostora. Nije nešto sporije, nego obratnim načinom.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 20, 2011, 22:52:39 »
Ne skida ni Prokić kad uzima med. Ali kad prevešava ramove, pa stavi 6 velikih ramova kroz dva polumedišta. Treba to dići na plodište iako su mali ramovi gotovo prazni.. A tek kad dodaje treći polunastavak, tada su prva dva puna ko brod. A on to sve radi sam. A ponekad treba i četvrti. Pozdrav.