Autor Tema: Apsolutni početnik  (Pročitano 10540 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Apsolutni početnik
« poslato: Oktobar 11, 2017, 20:52:40 »
koji želi pokušati sa stacionarnim malim pčelinjakom u selu Dobrače u blizini Arilja (600mnv), mada još uvek nisam odlučio konačnu lokaciju. Iako ćale pčelari sa trenutno 6 LR košnica, moguće je da ću ja krenuti sa nekim drugim tipom (iz forumskih diskusija RV mi se čini kao "najlakša" za rad). A što se tiče mesta, takodje bi malo više otišao "u visinu", kod druge kuće, u selu gde Sunce ranije izlazi i kasnije zalazi (verovatno 2 sata duže greje nego kod očevih košnica).

Sve one osnovne kriterijume za postavljanje pčelinjaka sam savladao i to mi sigurno neće predstavljati problem jer imam idealne uslove, kao i to što u krugu od nekoliko kilometara nema drugih pčela (sem tih 6 LR-ovki). Što se tiče medonosnog bilja, u ovom kraju ima najviše maline i šljive, a manje lipe, bagrema, jabuka, višanja, trešanja i krušaka (livade i šume se podrazumevaju).

Za početak sam, u temi namenjenoj za to, pitao gde kupiti osnovnu opremu jer ću to prvo uraditi, (knjige sam već nabavio i čitam), a tek onda videti kako, gde i koje košnice nabaviti. Svaka sugestija je dobrodošla...

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 12, 2017, 07:21:47 »
Милане,

нека ти буде срећан почетак 2018. године. Приметих да ти врхунски пчелар на другом форуму препоручује ЛР кошницу и то због тога што он пчелари са њом и због твог оца. Да знаш све кошнце су добре. Која је најбоља може се знати само ако се пореди са другом на истом терену и истим пашним условима, а и то није гарат, да ће се доћи до поузданих резултата. То ћеш и сам видети. Било би добро да се одлучиш за РВ кошницу и да од 2019. године можеш поредити, која је боља ЛР и РВ, а након тога одлучити којом пчеларити. Боље је да на почетку направиш решку при избору и одмах исправиш, него да то радиш, као што су радили неки велики пчелари. Прочитај на свим форумима, где сам видео твоје име, теме које говоре о пчеларењу са ЛР, ДБ ФР, РВ и другим кошницама.То ради брзо, јер кошнице треба купити и припремити за насељавање следеће године. Има ту доста посла око припреме, а и кад се одлучиш и одеш да наручиш, велика је вероватноћа да ће пробати да те убеде да пређеш на дриги тип кошнице.
Ако се одлучиш за РВ кошницу, помоћићу ти да их населиш помоћу очевих ЛР кошница, на исти начин на који сам ја населио моје.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 13, 2017, 12:37:16 »
Zorane, veliko hvala na odgovoru i moram ti priznati da mi je RV "najbliža" opcija, jedino me malo sputava to što se ne proizvodi i što je nema (mnogo) u mom kraju, al' o'tom potom... 

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #3 poslato: Decembar 24, 2017, 19:43:36 »
Posle dosta istraživanja i čitanja (pa i kontakta sa samim Vojom) - definitivno sam se odlučio za RV, 3 do 5 košnica za početak. E sad pre svega bi mi trebao neko ko pčelari ovim tipom ili neko ko proizvodi ove košnice - a da je iz zapadne Srbije. Živim u Arilju (u čijoj blizini nema vlasnika RV-a), ali nije mi problem da dodjem do okoline Čačka, Užica, Požege, Ivanjice, Kosjerića, Valjeva... Znam da ovde na forumu mogu što-šta da saznam/naučim, ali bi mi ipak mnogo značio direktan susret sa nekim ko "ispunjava gore navedene uslove". Ipak sam ja samo apsolutni početnik.  :)

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #4 poslato: Decembar 24, 2017, 19:54:09 »
Мислим да сасвим лепо сада функционише курирска служба....Наручите кошнице,опрему,сатне или било шта друго и прекосутра добијете на кућном прагу и онда платите....ја тако све купујем...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #5 poslato: Decembar 24, 2017, 20:27:20 »
Citat: Miroslav Šugić link=topic=2515.msg54703#msg54703 da te=1514141649
Мислим да сасвим лепо сада функционише курирска служба....Наручите кошнице,опрему,сатне или било шта друго и прекосутра добијете на кућном прагу и онда платите....ја тако све купујем...
Nije mi problem kako kupiti, već kako se praktično upoznati sa RV košnicom Lako bi ja sutra naručio košnice, ali malo mi frka jer nemam iskustva a i oko mene sve vlasnici LR i DB košnica. Nadam se da se razumemo...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #6 poslato: Decembar 24, 2017, 21:19:00 »
Разумемо се,у истој ситуацији сам и ја био 2014 до почетка јуна.....никад нисам отворио кошницу,нити видео матицу уживо.
Донео ројеве кући,пре тога читао једно две године....донео кући,сутра дан отворио и учио директ из кошница....никад нико није ни завирио у моје кошнице....све сам и полако....неке ситне нејасноће упитао људе преко форума и све уреду..


Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #7 poslato: Decembar 24, 2017, 21:20:21 »

Разумемо се,у истој ситуацији сам и ја био 2014 до почетка јуна.....никад нисам отворио кошницу,нити видео матицу уживо.
Донео ројеве кући,пре тога читао једно две године....донео кући,сутра дан отворио и учио директ из кошница....никад нико није ни завирио у моје кошнице....све сам и полако....неке ситне нејасноће упитао људе преко форума и све уреду..
Можда би са куповином друштава био мали проблем,али са ројевима је лакше....док они нарасту и ми као пчелари мало добијемо мало знања и сигурности..


Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #8 poslato: Decembar 24, 2017, 21:55:25 »
ok, ali mi prosto zvuči neverovatno da niko ne radi sa RV-om u zap Srbiji...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #9 poslato: Decembar 24, 2017, 23:01:54 »
ok, ali mi prosto zvuči neverovatno da niko ne radi sa RV-om u zap Srbiji...

Милане пријатељу,
људи не знају да постоји Родна Воја... Старији пчелари нису имали прилику да о њој ништа значајно чују нити да је виде, не користе интернет а пчелари су већином старији људи.. Пчеларење се почиње после педесете године..

СПОС са својим извршним одбором и председником Миљком Шљивићем ( погледај списак чланова тадашњег ИО )  забарнили су објављивање текстова Воји Брстини још 2004 године јер сам се жалио на рад уредника часописа Пчелар Слободана Лазовића, зато што ми није објавио мноштво текстова које сам тада послао на адресу редакције часописа Пчелар  у Молерову13, у Београду, тадашње седиште СПОСа и редакције.

Пчелари на почетку пчеларења у то време док није било ових форума могли су да се упознају само са кошницама из књига у којим није било ништа о РВ кошницама, затим од пчелара из окружења од којих њих 99% никада нису ни чули за РВ а СПОС је са тим руководством у то време учинио све да се о РВ никада ништа не сазна. Тада је и Звонко Васић био члан ИО споса који је имао у плану велику роизводњу погача и још неки други чланови којим је просто сметало постојање РВ кошница. ја сам објављивао да у РВ кошницама нема потребе за било какво додавање погача и одмах сам произвођачима погача био трн у оку. такође и свим осталим пчеларима и члановима Извршног Одбора СПОСа који су продавали ројеве на ЛР и ДБ рамовима..

Било неко ружно време не поновило се...

Зато и данас већина председника и чланова ИО разних пчеларских удружења не желе ни да ме позву да одржим предавање нити било шта у вези РВ кошница. међутим ипак данас многи користе Нозевој али опет већина ће радије позвати предаваче који ће им држати предавање о КАСу него о Нозевоју...

ИТД...

Сви гледају само свој интерес, не желе да им нека РВ или било шта друго квари планове ( преваре младих пчелара)  и нико не гледа како да унапредимо наше пчелрство, како да лакше, сигурније и економичније пчеларимо...

Међутим поред свега наведеног и данас многи мисле да се са сваком кошницом могу постизати добри резултати и не желе ни да чују другачије мишљење.. И тако, време ће полако све да доведе на своје место....

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #10 poslato: Decembar 25, 2017, 18:51:07 »
Zato ja trebam da udjem u promotivni program RV-e za ovo područje i dobijem besplatno manji broj kompletnih košnica u cilju budjenja svesti ovdašnjih pčelara  8)

Šalim se, ali doista mi nije lako osnovati RV pčelinjak bez ikakvog mentora u blizini. Kad kažem - mentora, mislim na nekoga ko pčelari baš sa RV-om, a ne sa LR-om ili DB-om. A upravo ovi drugi (kojih ima dosta ovde) bi mi samo "solili pamet" u fazonu: šta ti sad umišljaš i eksperimentišeš kad možeš bez problema da kreneš sa nekim od dva navedena tipa košnica... od čega mi nema baš neke pomoći, naprotiv.
Poštovani Vojo, koliko-toliko razumem u kakvoj ste situaciji, i Vi, pa i ceo projekat Vaših proizvoda - žargonski bih to nazvao: najveći (možda i jedini) predstavnik "underground" scene srpskog pčelarstva. Bez obzira na sve to, ja sam potpuno odlučan krenuti samo sa Vašim izumom po ceni čekanja naredne zime, ukoliko ne nadjem nikoga uskoro... U svakom slučaju, nešto se dešava, ujak je naručio lipovu suvu dasku, sutra zovem jednog proizvodjača iz Valjeva, ali i dalje mi je glavni cilj nalaženje nekoga ko pčelari RV-om u sto-kilometarskom krugu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #11 poslato: Decembar 25, 2017, 19:11:34 »
Zato ja trebam da udjem u promotivni program RV-e za ovo područje i dobijem besplatno manji broj kompletnih košnica u cilju budjenja svesti ovdašnjih pčelara  8)

Šalim se, ali doista mi nije lako osnovati RV pčelinjak bez ikakvog mentora u blizini. Kad kažem - mentora, mislim na nekoga ko pčelari baš sa RV-om, a ne sa LR-om ili DB-om. A upravo ovi drugi (kojih ima dosta ovde) bi mi samo "solili pamet" u fazonu: šta ti sad umišljaš i eksperimentišeš kad možeš bez problema da kreneš sa nekim od dva navedena tipa košnica... od čega mi nema baš neke pomoći, naprotiv.
Poštovani Vojo, koliko-toliko razumem u kakvoj ste situaciji, i Vi, pa i ceo projekat Vaših proizvoda - žargonski bih to nazvao: najveći (možda i jedini) predstavnik "underground" scene srpskog pčelarstva. Bez obzira na sve to, ja sam potpuno odlučan krenuti samo sa Vašim izumom po ceni čekanja naredne zime, ukoliko ne nadjem nikoga uskoro... U svakom slučaju, nešto se dešava, ujak je naručio lipovu suvu dasku, sutra zovem jednog proizvodjača iz Valjeva, ali i dalje mi je glavni cilj nalaženje nekoga ko pčelari RV-om u sto-kilometarskom krugu.

Има Мишко Костић из Приличког Кисељака... ( Ваљда сам добро написао назив места)

Он је такође хобиста пчелар али има одличне резултате у искоришћењу тих лаганих планинских паша. Мислим да је имао и по 30 килограма меда у стационару код њега кући из појединих кошница.

Такође има неколико пчелара из Косјерића са Родном Војом. Е сад не знам колико ти је Косјерић далеко... Код мене су узимали ројеве и кошнице пре 4-5-6 година...
Мислим да има неко и из Бајне Баште са РВ кошницама али опет и Бајна Башта ти је вероватно далеко...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #12 poslato: Decembar 25, 2017, 19:20:12 »
U Kosjeriću imam rodbinu i idem ponekad, nije daleko , a Prilički kiseljak je samo nekih 10km od mog sela, valjali bi mi ti kontakti...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #13 poslato: Decembar 25, 2017, 20:26:27 »
Био сам гост код Мишка пре 7-8 година, добар и поштен човек.. Послаћу ти његов телефон на ПП, заправо два броја па на који се јави. ( већ сам ти послао два броја).

Ови људи из Косјерића имају више кошница и више искуства и такође могу да ти пошаљем бројеве телефона ако желиш. И ту сам позван да будем гост али никад времена... Богдан Павловић има одличне резултате са Родном Војом  у Косјерићу и на још једном пчелињаку на већој надморској висини.. ( има доста ЛР кошница али и доста РВ које стално шири).

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Apsolutni početnik
« Odgovor #14 poslato: Decembar 28, 2017, 21:36:45 »
Milane u Valjevu imaš Sašu Radovanovića, on proizvodi košnice a i pčelari sa RV košnicama.