Autor Tema: mrežasta ili puna podnjača?  (Pročitano 110495 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #30 poslato: Januar 19, 2011, 18:48:45 »
Suve su, neće sigurno videćeš. Mada ako su košnice smeštene u pokrivenom objektu (kao na  slici) hrstove nisu baš neka prednost. U seobi i kad su izložene dejstvu vlage neprevaziđene su, provereno.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2011, 21:46:47 »
Ja hrastovinu (pošto je skupa a i teška) koristim za donji deo podnjače odnosno deo koji se oslanja na postolje zbog tvrdoće i trajnosti.

Još je bolja varijanta to isto, ali pod podnjače slepiti, a u stranice ga šrafiti, da bi se mogao demontirati i zameniti novim, kad dotraje.
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 22:28:13 od strane admin »

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2011, 23:43:48 »
Planiram proširiti pčelinjak s RV košnicama, pa sam mislio njima napraviti hrastove podnjače jer imam taj materijal. U početku bi bile na otvorenom ali nakon 2-3 godine bi i njih natkrio.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #33 poslato: Januar 19, 2011, 23:47:19 »
Ne vidim razloge za pokrivanje, vidim samo trošak.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #34 poslato: Januar 20, 2011, 00:26:01 »
Planiram proširiti pčelinjak s RV košnicama, pa sam mislio njima napraviti hrastove podnjače jer imam taj materijal. U početku bi bile na otvorenom ali nakon 2-3 godine bi i njih natkrio.
Vladimire slobodno uradi celu podnjaču ili njen deo nećeš se pokajati
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 14:11:13 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #35 poslato: Januar 20, 2011, 08:54:50 »
Još uvek nismo čuli razlog za pokrivanje, tj. natkrivanje.

Jedan od razloga može biti i to što se u prostoru koji je pokriven, stavljen pod krov, a sa strana i ozidan i sa vratima, može čuvati deo pčelarske opreme i pribora.

Možda grešim?

Pozdrav.

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #36 poslato: Februar 20, 2011, 15:27:02 »
Sto se mene tice ja sam za punu podjacu. Na nekoliko imam fioku sa zicanom mrezom, ali to mi sluzi za kontrolu opadanja varoe.
Ne da mi se da ulazim u komentare  za i protiv mrezaste podnjace.
Rudi Pavlovic je pisao o tome (o ventilaciji u kosnici, vlaznosti i njenom uticaju na varou) na SPOS-ovom forumu. Neka me niko pogresno ne shvati, mislim da je u pravu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #37 poslato: Februar 25, 2011, 11:15:57 »
Dva nemačka pčelara istraživala su ponašanje pčela prema gornjoj i donjoj ventilaciji i uočili da pčele zatvaraju gornju ventilaciju. Po preporuci Branka Relića, izbušio sam na punoj podnjači, u uglovima zadnjeg dela, dve rupe prečnika 5 cmi i zamrežio ih duplom mrežicom. Iznenadiuo sam se kad sam video da pčele u te rupe lageruju sitno trunje od voska i polako propolisim zatvaraju otvore na mrežici.

U prolećnom pregledu, prilikom čišćenja podnjača i opaljivanja istih plinskim brenetom, spaljivao sam i taj vosak i otvarao ventilaciju. Sledeće godine ista stvar. Shvatio sam da je to uzaludan posao i odustao. Sva sreća te sam napravio samo 4 takve podnjače.

Svaka čast i nemcima i Branku.

Čitaj, gledaj, pamti i koriguj se prema praksi.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #38 poslato: Februar 25, 2011, 12:05:20 »
      Vojko,zapažanje apsolutno tačno. I ja sam došao do istih zaključaka, samo što je zamreženi otvor bio oko jednog kvadratnog decimetra na sredini pune podnjače (bugarka). Sve zatvoreno propolisom. Ako nam pčele govore šta treba da radimo, onda ovde vrlo jasno kažu da im ne odgovara otvorena mreža ni na poklopnoj dasci niti na podnjači, inače zašto bi ih zatvarale propolisom.
Istina je da će pčele pre i intezivnije zatvarati otvore iznad pčelinjeg gnezda nego ispod, što znači da im više smetaju otvori iznad gnezda To je potpuno logično. Oni koji se sa ovim stavom ne slažu, neka "pitaju" svoje pčele.
Pozdrav svima.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #39 poslato: April 13, 2011, 15:48:41 »
Da ili ne za hrastove pune podnjače neznam, ali ja sam ih napravio 10 komada pa ćemo vidjeti šta pčele kažu ;D

...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #40 poslato: April 13, 2011, 19:36:16 »
Pčele će ih prihvatiti bez problema. Ti si vidim oduševljen delom svojih ruku. Ja sam ti davno rekao da je to možda najbolje drvo za podnice (najdugotrajnije su). Mislim da i Voja nema ništa protiv. Proma tome pun pogodak.
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #41 poslato: April 13, 2011, 21:44:12 »
Svakako Miliću da su one odlično rešenje što se tiče dugovečnosti.
Mislim da su pune podnjače za pčelinju zajednicu mnogo prihvatljivije od žičanih.

Od velike važnosti je da su bočne stranice na podnjačama od tvrdog i dugotrajnog drveta dok podne daske i ne moraju biti od tvrdog drveta.
Mislim da meko drvo bolje propušta vlagu a ona je upravo na podnjači naveća i da bi podne daske od mekog drveta bile još bolje rešenje.
U svakom slučaju ako se ove hrastove pravilno zaštite pčelar za dugo neće morati da menja
 podnjače.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #42 poslato: April 13, 2011, 23:18:50 »
Vojo, slažem se u 100%

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #43 poslato: April 15, 2011, 16:36:03 »
Ako nam pčele govore šta treba da radimo, onda ovde vrlo jasno kažu da im ne odgovara otvorena mreža ni na poklopnoj dasci niti na podnjači, inače zašto bi ih zatvarale propolisom.
Istina je da će pčele pre i intezivnije zatvarati otvore iznad pčelinjeg gnezda nego ispod, što znači da im više smetaju otvori iznad gnezda. To je potpuno logično. Oni koji se sa ovim stavom ne slažu, neka "pitaju" svoje pčele.

Сlažem se 100%  ;) :D

Поздрав

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: mrežasta ili puna podnjača?
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 20, 2011, 09:15:38 »
Citat
Mislim da meko drvo bolje propušta vlagu a ona je upravo na podnjači naveća i da bi podne daske od mekog drveta bile još bolje rešenje.

Razlike o upijanju vlage između različitih domaćih vrsta drva nije velika tj. tolika da bi se riješio problem viška vlage tako da mislim de nema razlike u podnjači od hrasta, lipe ili jele. Druga bi priča bila da je podnjača od neke egzotične tropske vrste koja je bogata masnočama pa ne upija vlagu kao npr. tikovina i sl.  Isto tako je bitna stavka ako se s nekom bojom zaštiti vanjska strana košnice ili podnjače koja ne propušta vlagu van pa drvo svu vlagu koju upije zadržava u sebi i ispušta nazad u košnicu.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje