Autor Tema: Farbanje-zastita kosnica  (Pročitano 117928 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milovan Đurović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Svako ima svoju priču.
  • Lokacija pčelinjaka: Užice
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #45 poslato: Mart 14, 2014, 17:54:17 »
Nikola imam stav da ono što nisi probao nisi ni proverio. bolje je  da to uradim sa 10-20 košnica pa i ako pogrešim greška nije velika.
Volim inovacije i primenu novog a i tako se sve unapređuje. zamisli da ljudi nisu probali nove stvari na šta bi danas lićilo pčelarstvo.
Sutra pravim konfiguracije pa ću videti kako će izgledati. Za sada sam prezadovoljan jer je sve ekološki i naravno lepo.
Svako ima svoju priču.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #46 poslato: Mart 15, 2014, 12:01:42 »
Klaso evo jednog ko što smo nas dvojica..... Inače u planu je proširenje kod mene  a novu turu probavam NANO tehnologijom...Naime bio sam na sajmu pčelarstva u Vinkovcima (juče i danas) i nabavio zaštitni premaz za košnice na bazi nanotehnologije. Pola litre 115 kuna ( negde oko 1750 dinara), navodno može da bude dosta za 10LR košnica u dva premaza, premazi idu četkom u dva sloja, drugi sloj na mokro (odmah).Koga interesuje ima neki video na YT.Na prvi pogled izgleda malo skupo, al kad vidiš da ide drugi sloj na mokro, za 24 časa može u upotrebu, pojednostavljuje rad ( nastavak kad izađe iz ruke samo čekaš da se osuši), i ako bude dobar 7 godina kako tvrdi proizvođač ( distributer, zapravo) mislim da vredi. U svakom slučaju javljaću o poslu i kvalitetu, kao što sam i do sad...

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #47 poslato: Mart 15, 2014, 22:40:59 »
Видим Класо, почињемо лагано да ширимо клан. :)
Ако је довољно за 10 комплет ЛР кошница и то у два слоја, онда није скупо. Иначе са лазуром од 0,75 која кошта око 850 динара у два слоја може да се офарба око три комплет РВ кошнице (нисам бројао тачно), можда још пола четврте, али је време чекања између слојева 12 сати.
Да ли је та течност коју си купио провидна и да ли можеш дати неки опис са боце? Ја сам видео да је неки лик приказивао заштиту дрвета на ју тјубу, мислим да је то називао течно стакло или како већ, али је видео рађен у кућној варијанти у неком купатилу па ми није баш уливао поверење. Не знам да ли је то исто што и стаклена вода. Знам да стаклена вода није за спољашњу употребу јер се испира.
Иначе ове лазуре на бази воде ми делују врло примамљиво. Много више од акрилног емајла због тога што нема наношења темељне фарбе па два слоја завршне и што је најбитније, не разређује се.
Надам се да ће колега Милован да изнесе своја запажања након неког времена.

Van mreže slavko mirkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Barosevac
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #48 poslato: Februar 27, 2015, 16:56:50 »
Moze li mi neko reci neto u vezi boje na vodenoj bazi ,prizvodjac Duga , istekao rok upotrebe a cena bagatela 200din/750gr. Mogla bi za kosnice?


Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #49 poslato: Februar 27, 2015, 17:58:49 »
Stvarno ne znam šta da ti kažem. Možda rok upotrebe nije problem, mnogo je važnije da npr. nije smrzla. Inače je moj stav da što ne platiš na ćupriji platićeš na mostu tako da...Bolje  kupi farbu koja je ok sa rokom i proverenog proizvođača nego da je posle šmirglaš sa košnica...


Evo mali test je napravljen sa nano tehnologijom...Prvi utisci


Pri radu četkom nema nikakvog mirisa ( baš nikakvog može u sred dnevnesobe da se radi). E sad zeznuto je što izgleda kao da nije premazano, čak ni posle tri premaza, pa čovek ne zna gde je prešao a gde nije, pogotovo ako radite pod lošim svetlom ili slabije vidite. Površina se na oko uopšte ne menja i to povećava utrošak materijala. Sa pola bočice (znači sa 250 ml ) uspeo sam da uradim (ne mogu da kažem ofarbam, videćete zašto) jedan krov sa obe strane, jednu hranilicu, 10 uvlaka za podnjaču i 10 uvlaka skupljača polena i jednu podnjaču, i uvek mi izgledalo da nije dovoljno nanešeno i malko sam bio razočaran. Sad slede slike hidro testa nakon dugog perioda sušenja, pa zaključite sami...
Test je urađen tako što je špricom sipano 2ml vode na zaštićenu površinu krova i isto toliko na nezaštićenu satonošu rama i slikano par puta u kratkim razmacima (2 min). Na kraju vodu koju drvo nije upilo sam oduvao i slikao površine (tek sam se kasnije setio da sam mogao špricom pokupiti preostalu vodu sa površina....Sledeći put....


Tek sam sad video, klaso, da si tražio link...IZVINI 


Proizvodi: NANO SVIJET E. Purgarića 10, HR-35400Nova Gradiška Ekskluzivni distributer: PIP d.o.o. Karlovačka 8d, HR-10451 Pisarovina, Hrvatska Uvoznik za BiH: PIP-BH d.o.o. Z. Žalića bb, BA-77230 Velika Kladuša   

http://www.pip.hr/dld/premaz_letak_004.pdf

Van mreže Marko Milić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Danilovgrad(Zagorak)-Nikšić(Golija)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #50 poslato: Mart 26, 2015, 15:41:11 »
Ako se farbaju parafinom, košnice mogu izdržati i po 20 god. kažu.. Ja farbam farbama na vodenoj bazi koje ne smrde i suše se automatski. Pomalo su skupe al su kvalitetne i lake za upotrebu(kutija od 0,75 košta oko 6,5€). Ruke se mogu optati vrućom vodom i ako se osuše. Jedan naš pčelar koji ima oko 200 društava farba košnice sa fasadeksom. On je jeftin i kaže može košnica izdržati i po 5-6 godina.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #51 poslato: Mart 26, 2015, 16:55:08 »
Kad radiš sa bojama na vodenoj bazi, obavezno koristi rukavice jer pošto se razređuju vodom lako mogu dospeti u tvoj organizam preko ranice, zanoktice i sl., a još ne znamo kakav efekat imaju ako uđu u orgaizam.

Van mreže Marko Milić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Danilovgrad(Zagorak)-Nikšić(Golija)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #52 poslato: Mart 26, 2015, 18:33:23 »
Borise hvala na savetu. Ubuduće ću ih koristiti. Sve naj.

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #53 poslato: Mart 26, 2015, 19:01:14 »
 Borise kako si zadovoljan sa nano premazom?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #54 poslato: Mart 26, 2015, 20:20:13 »
Iskreno, još nisam te delove pustio u pogon, pa ne znam šta da ti kažem. Za sada izgleda jako blesavo, kao da nije ničim premazano, iako sam ga kao probao (imaju slike tu na forumu) uskoro ću postaviti jedan krov zaštićen samo nano premazom, bez lima, baš da vidim kako će se pokazati...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #55 poslato: Mart 31, 2017, 07:03:24 »
Да ли је боље да једна цела кошница буде у жуто, друга у бело, трећа у зелено... Или да се на једној кошници измешају наставци са различитим бојама?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #56 poslato: Mart 31, 2017, 07:15:17 »
Kod mene su samo 2 boje žuta i svjetlo plava, navodno pčele te 2 boje dobro razlikuju. Prije sam imao i bijelu za medišta ali mi se pokazalo nepraktično. Raspored košnica na stacionaru i konteneru su iste - naizmjence žuta i plava zbog lakše orijentacije. Ako bi uveo još boja onda bi se zbog rotacija i ostalih manipulacija to sve prošaralo. Mada mislim da je lokacija košnice presudna za orijentaciju pčela, također mislim da je dobro grupirati košnice u grupe po 3 do 5 košnica

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #57 poslato: April 01, 2017, 14:30:34 »
Да ли је боље да једна цела кошница буде у жуто, друга у бело, трећа у зелено... Или да се на једној кошници измешају наставци са различитим бојама?

Možda bi se mogli posavjetovat sa prirodom, na sto mislim... ni jedan cvijet u prirodi nije sav zelen, sav zut, sav crven pa prema tome na jednoj kosnici ne smeta da imamo vise boja.
Možda postoje skroz jednobojni cvjetovi, ja se ne mogu sjetiti ni jednog.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #58 poslato: April 01, 2017, 14:45:40 »
Maslačak...  :P

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #59 poslato: April 01, 2017, 15:07:46 »
sa zelenom stabljikom.  :D :D
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje