Autor Tema: Presa za satne osnove - uradi sam  (Pročitano 72332 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Presa za satne osnove - uradi sam
« poslato: Februar 15, 2012, 13:16:09 »
Pronašao sam interesantan način izrade prese za satne osnove na
http://isentsov.blogspot.com/2011/09/blog-post_16.html
Uz nagovor i pomoć kolege Sveta Stevanovića pokušao sam i napravio nešto slično.
Ostaje još da je testiramo
Pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #1 poslato: Februar 15, 2012, 15:04:35 »
Zivojine, moze malo opisa ovog uredjaja od cega su ploce i kako se radi .... i sta jos treba reci kao vazno za njegov rad, hvala i pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2012, 17:05:39 »
Kolega Nešo, ploče su od panela (letve obložene šper pločom), mada mislim da bi bile bolje od blažujke. Za ostalo će Lazo detaljnije da pojasni. Pozdrav.

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #3 poslato: Jun 09, 2012, 14:34:49 »
Veoma zanimljivo .Dali vam je uspelo ? . I koji silikon ide hvala na razumevaju.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #4 poslato: Jun 27, 2012, 12:01:48 »
Izvinjavam se što ranije nisam odgovorio...ali prosto nisam bio tu.
Može bilo koji silikon koji izdržava visoke temperature (ja sam uzeo neki beli koji trpi 150 stepeni C)
Uspelo je i sa malo strpljenja može se uraditi kvalitetno dosta SO.
Jedini je problem što ne možete uraditi kvalitetno SO za DB plodišne ramove, iz razloga što ne možete naći dovoljno veliku matricu za kalup prese (to je kupljena SO za DB plodište). Naime, kako god izlivate SO ovom presom, krajevi su prilično iskrzani-nisu glatko sečeni kao kod kupljnih. Iz tog razloga je potrebno napraviti presu većeg formata pa krajeve izlivenih SO izrezati na potreban format (meni je to za RV) i imaćete kvalitetnu SO.
 Napominjem da se vosak mora topiti u duplom sudu, dakle posudu sa voskom imati u drugoj posudi u kojoj vri voda.
 Interesantno je da se SO nakon minimalnog hlađenja ne lepe za silikonski kalup pa je skoro nepotrebno kalup premazivati bilo čime.
Problem je nastao (Sveto je naznačio zašto je  potrebno birati materijal ploča), kada su se zbog okolne vlage panel ploče minimalno iskrivile i ne naležu više jedna na drugu pravilno, tako da je skoro nemoguće, bilo kakvim pritiskanjem prese, dobiti SO iste debljine po celoj površini.
To su neka moja iskustva...
Evo kako je to izgledalo prilikom probe po prilično hladnom vremenu...
« Poslednja izmena: Jun 27, 2012, 12:13:38 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže Borić Radenko

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2013, 16:39:36 »
Evo jos jedne prese za satne osnove rucne izrade : http://www.youtube.com/watch?v=Xcx_EIdjebw

Van mreže Babovic Radomir Misa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vracevic
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #6 poslato: Mart 03, 2013, 09:08:00 »
Izradjujem rucne silikonske prese za satne osnove.
Presa je od prohroma, a matrice kao sto sam rekao od silikonske gume. Ima vodeno hladjenje i izradjujem je po zeljenim velicinama.
Na Beogradskom sajmu je bila izlozena i dobio sam pehar za osvojeno trece mesto kao inovacija.
Cena prese je za FR i LR satne osnove 270 e, a za DB i ostale velicine slicne DB 300e.
Sada nemam vremena, ali cu postaviti slike, i sve potrebne informacije bilo oko izrade ili kupovine prese cete dobiti.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #7 poslato: Mart 03, 2013, 11:09:13 »
Gorpodine Mišo dali postoji mogućnost za izradu satnih osnova sa ćelijama od 4,9 mm ili 5,1?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Babovic Radomir Misa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vracevic
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2013, 18:27:18 »
Kolega Miroslave
Matrica se izradjuje od postojece satne osnove, tako da se mora naci satna osnova sa dimenzijom 4,9.
Na sajmu sam pronasao jednog proizvodjaca satnih osnova koji mi je rekao da on ima satne osnove od 4,9 i da hoce da mi ih posalje. Ako odrzi svoju tec, onda je problem resen.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #9 poslato: Mart 03, 2013, 19:35:12 »
Zanimljivo

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #10 poslato: Mart 03, 2013, 19:38:44 »
Da ne ispadnem glup al ipak da pitam. Dali je moguće uzeti otisak sa saća koje su pčele radile bez satne osnove?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #11 poslato: Mart 03, 2013, 20:01:38 »
moguće uzeti taj otisak, pa od njega napraviti matricu, problem nastaje kad se izlije replika...kako je odvojiti od matrice a ne oštetiti saće ?Zbog toga se  SO prave tako "plitkih" ćelija

Van mreže Babovic Radomir Misa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vracevic
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #12 poslato: Mart 03, 2013, 22:42:25 »
Da ne ispadnem glup al ipak da pitam. Dali je moguće uzeti otisak sa saća koje su pčele radile bez satne osnove?
Sve treba probati. Prvo treba imati uradjen sat velicine koja je potrebna za matricu, i nesto bar malo duzi i siri.
Treba probati iseci celije tako da ostane samo satna osnova. Sto kaze kolega Boris nemoguce je odvojiti matricu od tako duboke satne osnove.
Kad budem imao vremena probacu iseci uradjen sat. Kada bi se uspelo to uraditi onda bi se dobila prava priridna mera satne osnove.
Moje razmisljanje je da se napravi satna osnova koja je ravna, znaci bez naznaka celija, pa da se ona doda ukosnicu polovinom juna kad pcele ne grade trutovske celije i od tog sata koji je prav, iseci celije i uraditi matricu.
Mogu se praviti satne osnove ravne, ali ako se dodaju u vremenu kada drustvo moze uci u rojevni nagon bice dosta trutoskih celija.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #13 poslato: Mart 03, 2013, 23:01:49 »
Ja sam ove godine pokušao da pčelama ponudim mogućnost da same grade saće bez satne osnove. Imao sam i problema jer nisam ni žičio pa je na nekim ramovima sa mladim saćem usled tereta došlo do pucanja. Al to za ovde nije toliko bitno. O veličini ćelija su vođene diskusije i razmenjivana iskustva. Ja sam to pratio i došao do nekog teorijskog zaključka. Na veličinu utiče više faktora. Rasa pčela, nadmorska visina, kvalitet paše itd. Ono što sam ja primetio i video svojim očima je da na jednom ramu nisu iste sve ćelije. Pokušao sam i da izmerim običnim šublerom i nisam našao manje od 5mm ni veće od 5,3. Kad je došlo do pucanja saća ubacio sam so ali ima društava koja su na ramovima bez satnih osnova. U tim društvima pčele su vidno sitnije. Dali je dobro ili ne nebi u ovoj temi.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Babovic Radomir Misa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vracevic
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #14 poslato: Mart 03, 2013, 23:31:34 »
Neki pcelari su koristili usku traku satne osnove, da bi pcele imale pravac izgradnje saca. Mozda ce se neki od njih ukljuciti  i dati svoj komentar.