Autor Tema: Selidba pcela  (Pročitano 5455 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Selidba pcela
« Odgovor #15 poslato: Jul 26, 2017, 07:55:50 »
Sinoc obavljena prava selidba ona dva roja.Na novoj lokaciji imam i suncokret koji je toliko kasno sejan da ce tek sad poceti da cveta.Tu sam ih doveo da zaborave predhodnu lokaciju,a odatle pravo kuci.
Jedno pitanje=Koliko je vremena potrebno da pcele provedu na novoj lokaciji da zaborave predhodnu


                Оптимално је око три недеље. Таман да се излеже нова генерација пчела. Може и краће али ово је кажем оптимално.

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Selidba pcela
« Odgovor #16 poslato: Avgust 03, 2017, 07:32:12 »
Ako sam dobroi razumeo,u toku zivota pcela nista ne zaboravlja,samo prirodna smena generacija.Ostace tamo dovoljno dugo da se lepo resetuju.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Selidba pcela
« Odgovor #17 poslato: Avgust 03, 2017, 09:20:50 »
Ako sam dobroi razumeo,u toku zivota pcela nista ne zaboravlja,samo prirodna smena generacija.Ostace tamo dovoljno dugo da se lepo resetuju.


               Нажалост ниси баш најбоље разумео. Пчела се води својим инстиктима а не памећу. На пример , боде јер брани своју кућу иако одмах након тога умире. Није баш паметно зар не ? Израз " паметан као пчела " није најпаметнији. Боље би било " вредан као пчела " али је наш народ већ и за то смислио " вредан као мрав ". То му дође скоро па исто.
               Чињеница је да пчела " памти " положај своје кошнице неко време. Исто тако " памти " феромон своје матице неко време. Ради се о данима , односно у другом случају о сатима. Када сам рекао да је оптимално време држања пчела на другој локацији око три недеље то је било из чисто практичних разлога. Тада се сигурно ни једна неће враћати на старо место. Може то и знатно краће али између две или три недеље не видим разлику.