Autor Tema: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA  (Pročitano 71674 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« poslato: Januar 01, 2011, 13:22:17 »
   Do proleća pčele obično ne stradaju od gladi,osim u izuzetnim slučajevima,i to krivicom pčelara kada im se u jesen ne obezbede dovoljne količine meda.Pčele u toku zime ne troše mnogo hrane.Glavne rezerve meda ostavljene pčelama u jesen,namenjene su prolećnom razvoju pčela.Te rezerve,dopunjene omanjim prolećnim pašama i prolećnim prihranjivanjem pčela šećernim sirupom u svrhu bržeg razvoja,kao i unosom svežeg cvetnog praška,omogućuju bujan razvoj pčela za nastupajuću glavnu pašu.U proleće je potrošnja hrane vrlo velika.Ako tada vreme zahladi,potršnja meda se još više povećava pa nastaje velika opasnost da pčele stradaju zbog nastašice hrane.
   Pojedini pčelari su u jesen veoma lakomisleni.Ne dopunjavaju svojim pčelama rezerve hrane kad im nisu dovoljne.Čak i kad pčele same prikupe dovoljnu zimnicu,iz proste navike i u jesen ih poneki pčelari lakomisleno pljačkaju.Uzmu im med koji bi im bio neophodan za zimovanje i brz prolećni razvoj,a ne daju im naknadu u šećernom sirupu.Takvi pčelari puni su sumnje da li će im pčele prezimiti ili ne.Oni su ti koji pčelama daju mednošećerne pogače kao predohranu još u toku zime,a to nastavljajui u proleće.Ovaj način prihranjivanja.kaže engleski pčelarski pisac E.B.Wedmore u knjizi "A MANUAL OF BEE KEEPING",može pčelama da spasi život,ali je fatalan za brzi prolećni razvoj legla.
Dodavanje pčelama u toku zime mednošećernih ili šećernih pogača treba napustiti,a od njihove upotrebe u proleće treba pčelare odvraćati.
   Razumno i umesno je,ovaj ugledni pčelarski pisac nastavlja,da se mednošećerne i šećerne pogače upotrebe samo onda kad se ne mogu dati okviri sa medom iz rezerve ili šećerni sirup.Ako u proleće pčelama hrana nedostaje onda je mnogo bolje da im se s vremena na vreme,
u toplijim danima,dodaje gust šećerni sirup umesto pogača.
   Za one pčelare koji ipak hoće da pčelama daju pogače,preporučujem im mednošećerne pogače (testo)ispred šećernih.One su bolje po sastavu(med i šećer je bolji nego voda i šećer),lakše ih je praviti a mekše su i lakše ih je postaviti ispod poklopne daske da ovu pri tom ne podižu pa se tako ne rashlađuje pčelinje gnezdo.Ali mednošećerne pogače dolaze u obzir samo pod uslovom da je med sigurno iz zdravih pčelinjih društava,jer medom iz obolelih društava prenela bi se bolest i na zdrava.
   Izneću ovde neke načine pravljenja mednošećernih i šećernih pogača,sa odnosima pojedinih sastojaka,što omogućava da kvalitet pogače bude bolji.
   MEDNOŠEĆERNO TESTO-POGAČE
 Mednošećerne pogače(testo)se prave mešanjem medaiz zdravih društava sa šećerom u prahu u srazmeri:jedan deo meda na dva i po dela šećera u prahu po težini.Prvo se stavlja šećer u prahu u jedan sud,pa se preko njega postepeno dodaje do 40*C topao med (približno toplini čovekovog tela) i neprestano meša,a potom mesi kao testo za hleb,dok se nedobije testo koje se ne lepi za prste i ne razliva kad mu se da određeni oblik.Akoje testo suviše mekano onda mu se dodaje još malo šećera u prahu i ponovo mesi.Na ovaj način se pravi i mednošećerno resto KANDI kada se matice transportuju pomoću kaveza ili se dodaju pčelama radi zamene u kavezima zatvorenim mednošećernim testom.
   ŠEĆERNE POGAČE
 Šećerne pogače-testo koje se prodaje po veoma visokim cenama,mogu pčelari sami da prave,da budu dobre i da ih ove koštaju samo nešto malo više od cene šećera.Prema receptu engleskog pčelarskog stručnjaka i pisca Herrod Hampsall-a dobre šećerne pogače prave se na sledeći način:
 U emajlirani sud se sipa topla voda i šećer u odnosu 1:4,8 tj.jedan deo vode po težini na četiri i osamdesetina delova čistog kristal šećera.Sud sa ovom mešavinom stavlja se na jaču vatru i neprestano meša.Mešanje je veoma važno zato da smesa kuvanjem ne zagori,što bi bilo štetno za pčele.Kad se šećer dobro rastvori u taj rastvor sipa se na svaki litar vode koji sadrži taj rastvor,jedan gram polovina male kašikice vinske kiseline(Acidum tartaricum L.)engleski naziv :Cream of Tartar).Ova kiselina šećernoj pogači daje umerenu mekoću i blagu vlažnost pa je takvu lakše istanjiti i dati joj podesan oblik za stavljanje u košnicu.Pošto se doda vinska kiselina,neprestano se masa meša i dalje na nešto pojačanoj temperaturi,sve dok ne počne da ključa.Uz neprestano mešanje pusti se da ključanje traje 2-3 min.Tada se lonac skine sa vatre i vrši proba da li je kuvanje završeno
 Na hladan tanjir stavi se kašičica kuvane mase i tu meša,da bi se brže ohladila.Ako se ohlađena masa ne lepi za prste kuvanje je završeno.Ako se lepi treba lonac vratiti na vatru i neprestano mešajući pustiti da ključa još pola minuta i ponovo vršiti probu.  
 Pošto se uspešno završi proba sud se skida sa vatre i dalje meša dok se masa ne ohladi na oko 40*C.Na toj temperaturi sirup počinje da se zgušnjava i dobija beličasti izgled.Pre nego se stvrdne masu treba izliti u pripremljene najlon kese najbolje one za zamrzivač zapremine 3 kg.stavljati približno 700-1000 gr.mase u jednu kesu,istanjiti na oko 7 mm.U toj debljini pogača može da se postavi u prostor između satonoša okvira,na kojima je pčelinje klube,i poklopne daske.Treba samo paziti da postavljena pogača nipošto ne podigne poklopnu dasku sa normalnog ležišta,da ne bi nastali otvori kroz koje bi se rashlađivalo pčelinje gnezdo
  Prilikom postavljanja pogača u košnice svakoj se gornji deo najlon kese iseče i odbaci.Pogača se stavlja na satonoše okvira tako da  leži na donjoj neisečenoj polovini najlon kese.Gornja strana pogače je otvorena i za pčele pristupačna po ivicama sa svih strana.
 

« Poslednja izmena: Januar 07, 2011, 09:37:50 od strane Global Moderator 1 »
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #1 poslato: Januar 07, 2011, 07:33:44 »
                               POGAČE-FONDAN
   Za spravljanje ovih pogača potrebno je nabaviti šećer u kristalu,limun i voćno sirće.Samo pripremanje je prilično jednostavno.U veliku
posudu stavi se 5 kg.šećera i litar vode i na tihoj vatri meša neprekidno.Kada se masa dobro zagreje i postane tečna,doda se jedna kašika
sirćeta.Prilikom ključanja skidati penu,odnosno kristale.Probu izvršiti žičanim prstenom veličine dinara.Ako se u otvoru prstena stvara opna
,sirup je gotov i trba ga skinuti sa vatre,preručiti u čistu posudu i dalje mešati.Kada se temperatura sirupa smanji na oko 50*C /da prst
može da se stavi/dodati sok od jednog limuna.Posle ovog nastaviti sa mešanjem sve dok se nestvori bela čvrsta masa-fondan.
   Kod spravljanja fondana,vrlo je bitno da šećer ne zagori i da ne ostanu kristali.Pripremljeni fondan sličan je dobro kristalisanom medu i do
upotrbe lako se čuva u sudovima koji ne oksidišu.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Boban Petrović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #2 poslato: Januar 21, 2011, 08:35:45 »
                               POGAČE-FONDAN
   Za spravljanje ovih pogača potrebno je nabaviti šećer u kristalu,limun i voćno sirće.Samo pripremanje je prilično jednostavno.U veliku
posudu stavi se 5 kg.šećera i litar vode i na tihoj vatri meša neprekidno.Kada se masa dobro zagreje i postane tečna,doda se jedna kašika
sirćeta.Prilikom ključanja skidati penu,odnosno kristale.Probu izvršiti žičanim prstenom veličine dinara.Ako se u otvoru prstena stvara opna
,sirup je gotov i trba ga skinuti sa vatre,preručiti u čistu posudu i dalje mešati.Kada se temperatura sirupa smanji na oko 50*C /da prst
može da se stavi/dodati sok od jednog limuna.Posle ovog nastaviti sa mešanjem sve dok se nestvori bela čvrsta masa-fondan.
   Kod spravljanja fondana,vrlo je bitno da šećer ne zagori i da ne ostanu kristali.Pripremljeni fondan sličan je dobro kristalisanom medu i do
upotrbe lako se čuva u sudovima koji ne oksidišu.

Radio sam pogače po ovom Vašem receptu i ispale su prozirne, boja bagremovog meda i gustina im je kao kod meda koji stoji na hldno. Šta da im radim da bi dobio fondan od njih?

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2011, 10:10:13 »
Ima još jedan razlog za upotrebu pogača, a to je nedostatak hrane između voćne i bagremove paše. ako pčelar nije u situaciji da dolazi na pčelinjak redovno i daje sirup, ostavi svakom društvu po jednu pogaču. Poželjno je da pčelinjak bude blizu nekog izvora čiste vode, jer, čini mi se, pogača zahteva dodatnu potrošnju vode. Pa, kako je pčelar sprečen da dolazi, rešenje je prirodni izvor ili velika pojilica, kapacitetna.

Pozdrav

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #4 poslato: Novembar 19, 2011, 18:33:24 »
Bobi ja ih pravim malo drugcije 5kg secera 900g vode(Umesto vode stavljam caj od bosiljka i nane ) 100g jabukovo sirce oko 2 kasike meda postupak kuvanja je slican tvom kada se skine sa sporeta dodam 1 cesanj belog luka (to je moja jedina zastita od nozeme ).

  pripremam se da uskoro pravim pa cu i slikovno da pojacam 8)

      pozdrav iz Surdulice

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #5 poslato: Novembar 19, 2011, 18:48:49 »
Kolega Ivana
Pa mogla bi da se prezentira i neka svežija sličica u nekoj od tema.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Milan Kitić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #6 poslato: Novembar 19, 2011, 21:24:28 »
Vi majstori za pogače, kažite zašto pčele proizvode med???

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #7 poslato: Novembar 22, 2011, 20:28:11 »
  kolega Milane kao prvo pcele ne proizvode med  a kao drugo evo postupka kao ja proizvodim pogace za prihranu.

 slika 299 je mesavina alkoholnog ekstrata nane i nevena
« Poslednja izmena: Novembar 24, 2011, 15:50:54 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #8 poslato: Novembar 24, 2011, 10:47:44 »
 izvinjavam se sto sam dva puta potavio sliku jabukovo sirce umesto trava za caj

Van mreže Velickovic Bojan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #9 poslato: Novembar 24, 2011, 18:12:03 »
Neki proizvodjaci pogaca preporucuju da iste treba imati u kosnici tokom cele godine. Da li je to i naucno dokazano ili se samo radi o marketinskom triku.?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #10 poslato: Novembar 24, 2011, 18:37:28 »
Malo "čudno" da to proizvođači preporučuju. Oni bi, kao i svi trgovci prodali i konopac kojim ih neko može obesiti. Pogače je poželjno davati u slučaju malih zaliha hrane, ako se nije na vreme dodala u obliku sirupa. Opravdano je dati pogaču i kad se sumnja da su pčele krajem leta u košnicu unele veće količine medljike, koja je ostala u košnici. Najčešće se dodaje pogača krajem januara ili početkom februara, kad se ustanovi koliko je ostalo hrane u košnici. Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #11 poslato: Novembar 25, 2011, 21:01:11 »
Dragi prijatelji,
moje je čvrsto uverenje da je med uz polen najbolja hrana za pčele.
Često je potrebno da nedostajuću količinu zimske rezerve ugljenohidratne hrane nadomestimo dodavanjem saharoze. Zar nije za pčele povoljnije i ekonomski opravdanije da krajem avgusta ili početkom septembra dodamo dva puta više šećera u sirupu od planirane količine pogača koje nameravamo dati u toku zimovanja. Ako recimo planiramo dati tri kg pogače, zašto za iste pare ne kupimo 6 kg čećera i damo u obliku sirupa u vreme koje sam naveo. Razmislite šta je bolje???
Srdačan pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #12 poslato: Novembar 26, 2011, 22:44:39 »
Dragi prijatelji,
moje je čvrsto uverenje da je med uz polen najbolja hrana za pčele.
Često je potrebno da nedostajuću količinu zimske rezerve ugljenohidratne hrane nadomestimo dodavanjem saharoze. Zar nije za pčele povoljnije i ekonomski opravdanije da krajem avgusta ili početkom septembra dodamo dva puta više šećera u sirupu od planirane količine pogača koje nameravamo dati u toku zimovanja. Ako recimo planiramo dati tri kg pogače, zašto za iste pare ne kupimo 6 kg čećera i damo u obliku sirupa u vreme koje sam naveo.

Delim Vaše mišljenje.

U slučaju nedostatka hrane, bolje je dati sećerni sirup. Pogača iscrpljuje zimsku pčelu koja treba da neguje mlado leglo prolećne pčele, pa se društva u proleće slabije razvijau baš iz razloga stradanja zimske pčele, koja se istrošila na pogači.

Kad bude dosta mladih pčela, negde početkom marta, može se staviti pogača.

Znam da mnogi ne dele ovo moje mišljenje, ali...

Pozdrav.

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #13 poslato: Novembar 26, 2011, 23:19:36 »
 Vojko ja sam svojim pcelama ostavio po polusprat meda u proseku ali sta da ti kazem dodji pa vidi



       pozdrav :D

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: ŠEĆERNE POGAČE I NJIHOVA UPOTREBA
« Odgovor #14 poslato: Novembar 27, 2011, 11:40:42 »
Kolege,
primetio sam da ima pčelara koji u periodu avgust - septembar pišu kako imaju blokadu medom u plodištima pa im matica nema dovoljno prostora za leženje zimskih pčela, izražavajući strah da će u zimu ući sa slabim zajednicama. Onda isti ti već  u novembru -decembru izveštavaju kako su pčelinje zajednice nenormalno mnogo hrane potrošile pa moraju spremiti pogače za dodavanje.

To se kod mene nikad nije desilo bez obzira da li je jesan bila topla ili hladna. Ako oko 15 septembra u plodištu imam oko 20 kg hrane za zimu, moja društva dočekaju prvi ozbiljniji nektar iz prirode (karem marta) sa rezervom hrane od oko 10 kg. Odstupanja idu maksimalno 2 kg. zavisno od klimatskih karakteristika pojedinih godina.

Zato ja što se hrane tiče zimi mirno spavam i ne dodajem apsolutno ništa.

Pozdrav.