Autor Tema: Pojilica  (Pročitano 4098 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Pojilica
« poslato: Februar 26, 2020, 15:26:10 »
Pozdrav, imam viška dva prazna balona od 19l koji se stavljaju na aparate za vodu.
Nemam ideju kako najbolje da ih iskoristim kao pojilice. Do sada sam svaki drugi treći dan punio balone od 5l koji su presečeni na vrhu i stavljao stiropor da se ne podave. Ali bih ovo iskoristio na način tako što bih te balone okrenuo naopako, imaju usko grlo, pa ne znam kako da napravim da polako kaplje. Na taj način bi voda iz pojilice bila čista, samo ne znam  kako to odraditi. Možda je neko od vas napravio pojilice od tih balona, pa da mi prenese ideju. Hvala  :)
yu7yuu

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pojilica
« Odgovor #1 poslato: Februar 26, 2020, 16:43:42 »
Nemanja, jedna od najpraktičnijih poilica je od "Jupol"-kante (20-30L). Izbušiš rupice i:
- pčele se ne dave
- higijenska...
- nema velikog isparavanja.
- Životinje ne mogu da popiju niti da prevrnu.


Ja sam ovih dana postavio dve manje (5l) - nisam trenutno našao veću.
U jednu sam stavio malo soli (kao za supu) i vidim rezultat: na njoj uvek ima više pčela.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pojilica
« Odgovor #2 poslato: Februar 26, 2020, 17:54:16 »
Hvala Dušane,
To mi je i najbitnije, da je maximalno higijenski. Mislim barem koliko je to moguće. Balone imam, pa sam razmišljao šta i kako da ih okrenem, ali mi ovo sa kantama od jupola ne gine.
yu7yuu

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pojilica
« Odgovor #3 poslato: Februar 26, 2020, 18:11:36 »
Ne znam dali si razumeo kako to funkcioniše? Kako se izbuše rupe? Ima toga na yu tjubu...

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pojilica
« Odgovor #4 poslato: Februar 26, 2020, 19:27:06 »
E jesam Dušane, napunim kantu, stavim poklopac, okrenem kantu, ali pre toga u onom falcu sa spoljne strane izbušim rupe. Tako da u tom uskom obruču bude voda. Jedino je još neko napisao da se stavi neki tanki, uski sunđer, da se ni jedna pčela ne udavi u tom malom bazenčiću, nego sa tog sundjerčića "srče" vodu.
Jesam li nešto propustio ili je to otprilike to?
yu7yuu

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pojilica
« Odgovor #5 poslato: Februar 26, 2020, 19:45:35 »
Baš tako!
Mislim da ono sa sunđerima...nepotrebno.
Pozdrav.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Pojilica
« Odgovor #6 poslato: Februar 26, 2020, 20:50:43 »
Ljudi ja sam imao problema sa puževima u takvim pojilicama. Mnogo su je posećivali i ostavljali su svoj izmet u njoj. I dizao na veću visinu i stavljao na sunce i ne vredi. Sad koristim pojilicu za piliće (onu najveću ne znam litražu) vezanu za jaču granu i nemam više problema sa njima. Naravno stavio sam i sunđer u kanal pojilice, da se pčele ne dave.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pojilica
« Odgovor #7 poslato: Februar 26, 2020, 21:13:09 »
Pozdrav, imam viška dva prazna balona od 19l koji se stavljaju na aparate za vodu.
Nemam ideju kako najbolje da ih iskoristim kao pojilice. Do sada sam svaki drugi treći dan punio balone od 5l koji su presečeni na vrhu i stavljao stiropor da se ne podave. Ali bih ovo iskoristio na način tako što bih te balone okrenuo naopako, imaju usko grlo, pa ne znam kako da napravim da polako kaplje. Na taj način bi voda iz pojilice bila čista, samo ne znam  kako to odraditi. Možda je neko od vas napravio pojilice od tih balona, pa da mi prenese ideju. Hvala  :)

Evo kako je balon upotrebio kolega iz Hrvatske.
http://pcelari-bujstine.com/bruno-mavrinac-okretna-pojilica/

Inače u Hrvatskoj može da se kupi taj nastavak ili ceo komplet... možda ima i u Srbiji...
https://www.njuskalo.hr/pcelarstvo/higijenska-pojilica-oglas-12601338

Inače rešenje koje mi se svidelo video sam na velikom forumu na temi kolege Radeta Stankovića. Obična pojilica za piliće i postavljeno rebrasto crevo da se pčele ne dave...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pojilica
« Odgovor #8 poslato: Februar 27, 2020, 08:26:37 »
Ja okačim kantu ,uzmem crevo ubacim kroz rupicu koju otvorim na poklopcu,a na drugi kraj navučem crevce od sistema kap po kap i stavim dasku na kojoj na vrhu postavim kap po kap crevo.Voda polako kaplje ne troši mnogo vode . pozdrav.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pojilica
« Odgovor #9 poslato: Februar 27, 2020, 11:13:04 »
Pozdrav, imam viška dva prazna balona od 19l koji se stavljaju na aparate za vodu.
Nemam ideju kako najbolje da ih iskoristim kao pojilice. Do sada sam svaki drugi treći dan punio balone od 5l koji su presečeni na vrhu i stavljao stiropor da se ne podave. Ali bih ovo iskoristio na način tako što bih te balone okrenuo naopako, imaju usko grlo, pa ne znam kako da napravim da polako kaplje. Na taj način bi voda iz pojilice bila čista, samo ne znam  kako to odraditi. Možda je neko od vas napravio pojilice od tih balona, pa da mi prenese ideju. Hvala  :)

Evo kako je balon upotrebio kolega iz Hrvatske.
http://pcelari-bujstine.com/bruno-mavrinac-okretna-pojilica/

Inače u Hrvatskoj može da se kupi taj nastavak ili ceo komplet... možda ima i u Srbiji...
https://www.njuskalo.hr/pcelarstvo/higijenska-pojilica-oglas-12601338

Inače rešenje koje mi se svidelo video sam na velikom forumu na temi kolege Radeta Stankovića. Obična pojilica za piliće i postavljeno rebrasto crevo da se pčele ne dave...



Mnogo dobra stvar ova higijenska pojilica što ide na balon. Ali 50e za tu plastiku, puno je. Meni treba barem dve. E sad možda je to komplet sa balonom, ali svejedno, malo je ozbiljna cena. Proguglaću da vidim da li ima negde po Srbiji, a ako nema, ne gine mi jupol kanta. Hvala Zorane za linkove
yu7yuu

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: Pojilica
« Odgovor #10 poslato: Februar 27, 2020, 19:07:31 »
Ja sam napravio pojilicu, baš ovakvu što je kolega Zoran poslao link. Ima toga i ovde da kupiš, skini samo nacrt, slike sa tog hrvatskog sajta. Ja sam od kutija napravio ćirilično slovo P, ubetonirao ga u zemlju, naravno mora biti pod libelu, obujmica oko balona, guma Jonson ulazi u balon, cev čini mi se fi 50 ulazi u gumu, reducir na manju cev, slavinica i dole poklopac kutije za diskove pojilo, koliko popiju, toliko se iz  balona spusti. 19 litara nije malo baš traje, i u vodu obavezno sipati malo soli, i NOZEVOJ. Pozdrav
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pojilica
« Odgovor #11 poslato: Februar 27, 2020, 19:50:33 »
Vidiš, nisam razmišljao da napravim sam, al si me malo bacio u razmišljanje. Aj kad budeš na pčelinjaku, uradi neku fotku ako nije problem. Hvala u napred
yu7yuu

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pojilica
« Odgovor #12 poslato: Decembar 24, 2023, 21:15:54 »
Планирам да поставим појилице на ново место ради лакшег "освеживања" истих. Пчелињак је на позицији (скоро 10м више надморске висине) изнад куће и дворишта, а постоље са појилицама би било у дворишту удаљености непуних 20м ваздушном линијом. 

На постољу би биле три појилице по 10л (са више, са мање и без - соли). Време активирања вероватно крај фебруара или почетак марта, зависно од услова. Тако ће ми бити много лакше мењати воду (загрејану или хладну по потреби), него је носити преко 50м великом узбрдицом. Само како их навићи у почетку на ново место, а да не дође случајно до грабежи?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pojilica
« Odgovor #13 poslato: Decembar 25, 2023, 08:52:56 »



Уради како си планирао и ништа не брини. Појилице неће изазвати грабеж . На ново место ће се навићи без проблема ако их поставиш у време које си планирао.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pojilica
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2024, 09:32:13 »
Nemanja, jedna od najpraktičnijih poilica je od "Jupol"-kante (20-30L). Izbušiš rupice i:
- pčele se ne dave
- higijenska...
- nema velikog isparavanja.
- Životinje ne mogu da popiju niti da prevrnu.


Ja sam ovih dana postavio dve manje (5l) - nisam trenutno našao veću.
U jednu sam stavio malo soli (kao za supu) i vidim rezultat: na njoj uvek ima više pčela.
Узео сам три кантице (10л) са намером да направим такве појилице, само ме занима којом бургијом да бушим, најмањом или?