Autor Tema: Šećerni sirup  (Pročitano 104213 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #15 poslato: Avgust 30, 2012, 21:03:30 »
Pozdrav svima, na pcelinja drustva RV, formirana ove godine pre oko dva meseca, na dva nastavka, i koje su izgradile oko 15 satne osnove sa hranom od 8 do 10 kg. davao sam sirup 1sx1v svako drugo vece, kada sam pre 20-tak dana dobio na poklon jos jedni pcelinju zajednicu RV (malo slabiju), te sam od tada, zbog toga sto nema pase, sva tri drustva prehranjivao svaki dan sirupom 1vx2s. Interesuje me dali je za prezimljavanje i prolecni razvoj bilo stetno ili korisno prehranjivanje i dali da nastavim prehranjivanje.

Poydrav, hvala...




Jos jednom hvala na odgovoru, ali hteo sam jos nesta da upitam iskusnije. Kao sto sam juce gore naveo vec dva meseca prehranjujem pcele sirupom, dali je bolje da i dalje prehranjujem sirupom kako ste mi savetovali, ili je bolje da u zajednice stavim obogacenu pogacu. Moj komsija (mentor) koji ima oko 60 pcelinjih zajednica me savetuje da stavim pogace, koje mi je kupio, a i sam ce da zajednicama postavi pogace. Postujem vas jucerasnji odgovor (savet), ali me komsija stavlja u nedoumici sta dalje da radim. Takodje da napomenem da sam danas merio pcelinje zajednice (na dva nastavka)i tezina istih je oko 27 kilograma bez krova, ako uzmemo u obzir da je ista, ali prazna, kosnica sa ramovima i osnovama, tezine oko 14 kg. mislim da ima dovoljno hrane u zajednici. Ipak ocekujem odgovor od iskusnijih.


Hvala, pozdrav... 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #16 poslato: Avgust 30, 2012, 22:37:04 »
Sada u ovo vreme isključivo gušći sirup,mani se kupovnih pogača koje su pune skroba i ko zna čega sve.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #17 poslato: Avgust 30, 2012, 23:16:17 »
Zaboravio sam da napisem da sam sirup 3secer x 2voda, posto imam hranilice od 1 l, sipao svakom drustvu po punu hranilicu svako vece, dali je to dovoljno ili nesta treba menjati.

hvala, pozdrav...
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #18 poslato: Avgust 30, 2012, 23:26:01 »
to je najbolji odnos pri kojem imas najbolju iskoristenost sirupa i najmanje habanje pcela

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #19 poslato: Avgust 30, 2012, 23:54:18 »
U potpunosti delim Savino mišljenje.
Kolega Predraže mislim da bi bilo korisno da nastavite tim tempom još jednu nedelju dana a da za drugu polovinu septembra kad se značajnije smanji količina legla u košnicama, pčelama date još po 3 litre malo gušćeg sirupa sa Nozevojom. Tada bi najkorisnija koncentracija bila 5:3 (šećer:voda).

Preporučio bih Vam da zbog pravilnog rasporeda hrane i stvaranju mednog puta od strane pčela u RV košnicama upotrebu pogača zaboravite.

Želim Vam srećno i uspešno zimovanje.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #20 poslato: Avgust 31, 2012, 00:14:00 »
Hvala, kupljene pogace naravno mogu da sacuvam, a naknadno ako budu potrebne (ako ponestane hrane), uz predhodnu konsultaciju sa vama i iskusnijim pcelarima, mogu da postavim pcelinjim zajednicama, ako nije potrebno mogu i da vratim.

Naravno i vama srecno i uspesno zimovanje. Pozdrav iz Preseva.
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #21 poslato: Avgust 31, 2012, 00:43:27 »
Kolega Predraže, ako ste već kupili pogače ne morate da ih vraćate.
Želeo sam da kažem da se sa RV košnicama može pčelariti i bez pogača.
Lično ne volim zimi da otvaram košnice niti da spremam pogače i da ih dajem pčelama jer mislim da pčele ne treba u zimskom periodu opterećivati preradom pogača. Takođe mislim da se dodavanjem pogača malo ranije pokreće leglo i da se u nedostatku unosa svežeg polenovog praha othranjuje nekvalitetno leglo.
Ukoliko se u košnici nađe medljika onda je upotreba pogača svakako opravdana.
Milsim i da dodavanje pogača u drugoj polovini februara ako naiđe malo toplog vremena može biti od koristi, mada lično zbog promenljivih vremenskih prilika u ovom periodu ne volim da rizikujem.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 23, 2012, 20:04:00 »
Za spravljanje određene količine sirupa, a u razmeri (šećer:voda) koja se želi, nadam sa da će nekome koristiti sledeća tabela.
Potrebno ju je preuzeti iz priloga (Сируп.xls), u žuto polje ukucati željenu količinu sirupa i dobićete vrednosti količine šećera i vode za najčešće korišćene razmere.
 U tabeli su već prikazani izračunati rezultati od 1 do 10 l sirupa.
Za korišćenje tabele za proračun, potrebno je imati instaliran Microsoft Excel.
Tabelu sam preuzeo, preveo i prilagodio našim uslovima sa http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=10173&st=30
Veliki pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 23, 2012, 20:10:52 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 25, 2012, 09:00:27 »
Veoma korisna tablica.
Pozdrav

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #24 poslato: Septembar 04, 2013, 11:22:47 »
koliko dugo se prihranjuju pčele sirupom 3:2? tjedan dana? 10 dana? mjesec dana?
hvala

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #25 poslato: Septembar 04, 2013, 14:39:29 »
Моника,
прво требате установити коликим резервама хране друштва располажу. Недостајућу количину најбоље би било дати у што краћем временском интервалу; дакле пар вечери узастопно (у зависности од врсте хранилице). Табела коју је поставио г. Лазовић је одлична за прерачунавање и нема потребе лупати главу.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #26 poslato: Septembar 04, 2013, 17:19:45 »
Ja recimo dajem pune hranilice one plastične. 3kg šećera i 2 l vode tačno za 5 hranilica. Posle tri dana napravim pauzu od dva dana pa pogledam i cenim koliko bi još trebalo. Ja sam skoro pa završio za ovu godinu. Moje IB košnice su sa punim nastavkom hrane tj oko 14 do 15kg što je sasvim dovoljno za zimu. Još par društava dva dana i to je to.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #27 poslato: Septembar 04, 2013, 20:15:05 »
Poštovane kolege,niko ne navodi zašto daje pčelama sirup. Ako je zbog dopunjavanja zaliha hrane, bolje ostavite prilikom vrcanja,više meda pče lama a ako zbog stimulacije matice, ja to rešavam ovako. Iznad svakog društva imam roj sa mladom maticom i krajem septembra izvršim spajanje, tako da i bez stimulativnog prihranjivanja dobijem dovoljno zimskih pčela. Pozdrav   

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #28 poslato: Septembar 04, 2013, 20:25:32 »
Radi se o popuni zimskih rezervi. Ja sam imao samo vrcanje posle bagrema. Sva društva sam razrojio zbog umnozavanja. Od polovine jula do kraja avgusta je bio bespašni period bez kapi kiše. U takvim uslovima rojevi ne mogu obezbediti dobre zimske zalihe. U toj situaciji dopuna sirupom 3:2 je neminovna.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Šećerni sirup
« Odgovor #29 poslato: Septembar 04, 2013, 20:45:20 »
Za rojeve je ok ali treba ih praviti krajem maja a kada matica prenese treba dodati dva do tri rama legla koje je pred izleganje ili gde izlaze mlade pčele, podrazumeva se da ima dovoljan broj pčela. Takve rojeve ostavim da se same pripreme za zimu a ako se ne proširuje prostor u košnici i ne uposle mlade pčele, može doći čak i do rojenja. Dosta zavisi i od godine.