Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380178 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2385 poslato: April 15, 2020, 19:59:42 »
       Изгледа да ће нам временска прогноза ако се обистини ићи на руку.
Због најављеног нешто свежијег времена окасниће мало багрем, таман да се пчелиња друштва развију како треба.
       Али и поред тога позитиван пчеларски адреналин делује. Не знам како је код вас.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2386 poslato: April 15, 2020, 21:10:25 »
Kod mene bagrem na malim stabljikama do 1cm izbio pupoljak . Ali to nije mera. Uglavnom je tek probio pupoljak, stidljivo izlazi napolje. Mislim da do bagrema ima još dosta, barem 3 nedelje.

Pitanje za pčelare koji su vraćali repicu.
Da li pčele stignu da ga poklope ili nebitno u kojoj fazi bude u saću, ako želim čistiji bagrem, svejedno repicu moram izvrcati do cvetanja bagrema?

yu7yuu

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2387 poslato: April 15, 2020, 23:25:08 »
Bagrem se u kraju gdje planiram seliti pčele očekuje oko 1 maja , a moje pčele u RV najjače što imam 5-6 okvira legla prije nekih 6,7 dana  od tada dobijaju sirup svaku noc po 300-500ml . 3 Košnice su mi takve a ostalih 9 u prosjeku su imale 4 okvira legla .
Da li će stići do bagrema , ja bi ih po pravilu trebao ograničavati oko 20 aprila
Bagrem se u kraju gdje planiram seliti pčele očekuje oko 1 maja , a moje pčele u RV najjače što imam 5-6 okvira legla prije nekih 6,7 dana  od tada dobijaju sirup svaku noc po 300-500ml . 3 Košnice su mi takve a ostalih 9 u prosjeku su imale 4 okvira legla .
Da li će stići do bagrema , ja bi ih po pravilu trebao ograničavati oko 20 aprila
poslušaj Voju ali odvoji tri za probu. Ograniči maticu oko 25-og. Nek budu sa tri nastavka. Osmi ili najkasnije deveti dan može biti matičnjaka u dva nastavka poviše matične rešetke. Ako ima poruši. Tom prilikom od te tri košnice od srednje uzmi po jedan nastavak i dodaj na ove dve. Košnicu od koje si uzeo nastavke sa pčelama skloni na novo mesto. Probaj.... Nemoj više od tri.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rade Matičić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik, 170mnv
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2388 poslato: April 16, 2020, 11:02:54 »
Bagrem se u kraju gdje planiram seliti pčele očekuje oko 1 maja , a moje pčele u RV najjače što imam 5-6 okvira legla prije nekih 6,7 dana  od tada dobijaju sirup svaku noc po 300-500ml . 3 Košnice su mi takve a ostalih 9 u prosjeku su imale 4 okvira legla .
Da li će stići do bagrema , ja bi ih po pravilu trebao ograničavati oko 20 aprila
Bagrem se u kraju gdje planiram seliti pčele očekuje oko 1 maja , a moje pčele u RV najjače što imam 5-6 okvira legla prije nekih 6,7 dana  od tada dobijaju sirup svaku noc po 300-500ml . 3 Košnice su mi takve a ostalih 9 u prosjeku su imale 4 okvira legla .
Da li će stići do bagrema , ja bi ih po pravilu trebao ograničavati oko 20 aprila
poslušaj Voju ali odvoji tri za probu. Ograniči maticu oko 25-og. Nek budu sa tri nastavka. Osmi ili najkasnije deveti dan može biti matičnjaka u dva nastavka poviše matične rešetke. Ako ima poruši. Tom prilikom od te tri košnice od srednje uzmi po jedan nastavak i dodaj na ove dve. Košnicu od koje si uzeo nastavke sa pčelama skloni na novo mesto. Probaj.... Nemoj više od tri.
Miroslav , nešto slično sam slušao od jednog pčelara Jose .
On naime radi sa LR košnicama , modificirao je Belčićevu metodu .
Ako sam te dobro razumio , trebao bih ovako uraditi .
3 košnice ograničiti matičnom rešetkom , preostalo leglo raširiti u 2 3 nastavak , posle 9 dana doci i porušiti eventualne matičnjake .
Iz jedne košnice oduzeti dva nastavka sa pčelom i dodati preostalim dvjema kosnicama po jedan nastavak. Ove dvije kosnice bi sada ukupno imale 5 nastavaka !?
Ova košnica što smo joj oduzeli nastavke ,ostaće na 2 nastavka jedan plodišni gdje je matica i iznad rešetke jedan prazni .
To mi je teško izvodivo jer radim svaki dan osim nedjelje ,a pčele planiram seliti 50tak kilometara od mene .
Srdačan Pozdrav

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2389 poslato: April 16, 2020, 19:35:31 »
Postovane kolege, prosle godine krajem juna preuzeo sam paketni roj naselio ga u rv nukleus i uspeli su da izgrade skoro dva nastavka saca i uz prihranu obezbede preko 15 kg meda. Drustvo je tada bilo mirno i milina je bilo raditi sa njima. Pre jedno nedelju dana hteo sam da izvrsim prolecni pregled dodam osnove i sl i bile su jako agresivne. Danas sam na jedvite jade uspeo uz par uboda preko odela da ubacim dve osnove. Kakva je situacija kod vas? Da li su agresivne ? Ako i sledecei put budu takve razmisljam o zameni matice. Obucem skafander i u akciju! Neka sugestija? Predlog? Da napomenem primetio sam da donose polen , legla ima, hrane ima preko 10 kg.....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2390 poslato: April 16, 2020, 21:17:49 »
Колега Миодраже, ово је период када пчеле буду мало љуће. Ако има тровања на воћу одмах су мало љуће а не мора то да значи да је узрок. Такође када крене уљана репица и врба да цвета опет буду мало љуће.
Знао сам да се вратим са пчелињака неких година колико буду љуте али то све прође за пар дана.
Не треба размишљати о матицама.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2391 poslato: April 16, 2020, 22:10:15 »
Na višnji znaju da budu ljute. Kažu. Čak ljuće nego na repici.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2392 poslato: April 17, 2020, 23:08:26 »
Evo veceras cuh slavuje i kreket zaba. Znam da Vojo prica o kreketu zaba i stomulatovnoj prihrani gde treba pa se setih da podelim to sa vama. Kakvo je stanje u drugim delovima nase zemlje. Da li su vam pcele agresivnije nego.inace? Pisao sam vec.... roj od prosle godine mogao sam u papucama i kratkim.pantalonama da radim, ove godine dva puta pokusavam da ih pregledam i cim otvorim kosnicu o podignem ram odmah ispoljavaju agresivnost. Matica je ista od prosle godine hrane imaju nose polen rade normalno.... jedva sam uspeo da im ubacim dve satne osnove.... pozdrav svima.....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2393 poslato: April 18, 2020, 23:30:43 »
Код мене још нема такве песме. као да су жабе неким чудом нестале.
Репица почела да цвета и развој је кренуо како треба. До сада у мом крају у Средњем Банату нисам био задовољан развојом а сада је коначно кренуло како треба. Ипак када видим да пчеле брује на јабуци а на неколико стотина метара имам парцеле уљане репице некако ништа ми није јасно.
репица цвета већ неколико дана али по сатоношама нема изграђеног саћа.
Багрем је величине око 1 цм и има још подоста до барема па по том показатељу заједнице ће се развити у неку нормалу..
Обићно од јабуке у пуно цвету до цветања багрема код мене прође око 20 дана, то би значило да ће багрем почети око 8 маја.
Ипак природа је чудо, за неколико топлих ноћи и пет шест топлих дана багрем може за изгура колико не изгура у нормалним условима за 20 дана. 
за сада је стање тавво да не би ни у ком случају требао почети пре маја месеца.
Данас смо прегледали око 40 заједница, неке проширили легло на два наставка, неке само проширили, неке слабије појачали.
Све је рађено и прилагођавано са претпоставком да ће багрем почети после Ђурђевдана.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2394 poslato: April 19, 2020, 08:38:50 »
  Христос воскресе, срећан Ускрс.
И код мене репица већ пар дана цвета, а као што Воја пише и даае пчеле радије иду на вишњу и јабуку. Ширење легла иде полако, свако захлађење га прекида.
    Војо када је време за матичну пре сељења на багрем.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2395 poslato: April 19, 2020, 23:05:59 »
Ваистину Воскресе Нешко пријатељу!

Данас сам посматрао пчеле како раде, било је баш лепо у неким моментима опште лудило на пчелињаку. Репица им је на неколико стотина метара што је више него одлично али опет све ми је јасно колико доносе нектара када их видим у великом броју на води.

Преко сатоноша нема изграђеног саћа без обзира на снагу заједница. Репица цвета већ недељу дана а јуче послеподне преко сатоноша нигде нема један центиметар саћа по сатоношама. Полена има доста а залиха меда такође доста па пчеле шире легло и убрзано стари мед претварају у легло.
Количина легла у кошницама сада је преко 25.000 легла.
Из тог легла излећи ће се око 16-17 рамова пчела за 21 дан или до деветог маја. Ако не буде неког тровања пчела од ових које сада имамо у кошницама преживеће више од половине и то ће бити још око 6 рамова пчела. Практично то би требало да значи да ћемо око 9 маја када буде главни удар на багрему ( ако почне са цветањем око 4-5 маја) у кошницама би требали да имамо око 22-23 рама пчела.

Ако пчелиње заједнице ограничимо око 25 априла и ако у време цветања багрема у РВ плодишту на једном наставку не будемо имали пуно отвореног легла тада оволико пчела може потпуно искористити багремову пашу.

Имамо наравно и јачих заједница са осам девет и десет рамова легла са око 30.000 легла па и нешто више у појединим кошницама и са око 15-16 рамова пчела али такве заједнице ће нам за седам осам дана имати преко 40.000 легла па их одмах морамо мало ослободити од вишка легла. Све преко 9-10 рамова легла сада одузимамо заједни са пчелама и појачавамо слабије заједнице.
Ове ће опет за седмицу дана доћи на 12-13 рамова легла и преко 16-17 рамова пчела а док почне паша и главни удар након 4-5 дана имаће и око 30 рамова пчела.

Свака заједница која у почетку цветања багрема буде имала око 18-20 рамова пчела или више од тога и правилно ограничено плодиште може нам донети по два наставка меда ако багрем замеди и ако Бог да да нас време послужи. У два РВ наставка стаје око 35 кг меда и ако би БОг дао финог времена ја бих и са мањом количином био задовољан.
Наравно ако затреба можемо током паше додати и трећи медишни наставак и тада би имали ону праву РВ кошницу са једним плодиштем и три медишта.

Захлађење које наилази сигурно ће додатно успорити развој багрема и надам се да помоћи ће у репици да добије мало влаге и да коначно крене унос нектара.
У дворишту имам једно стабло неког кумоја-воћка која је полу крушка полу јабука и данас гледам колико су је пчеле напале исто као и јабуку а све то говори да репица још није у пуном светлу.

Поздрав драгим пријатељима...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2396 poslato: April 20, 2020, 09:03:01 »
            Војо,  стање у мојим кошницама је баш као што си написао. У складу са затеченим стањем биће предузете интервенције у наредном периоду.
           Поздрав и свако добро.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2397 poslato: April 20, 2020, 19:26:05 »
Kod mene je situacija odlična. Zbog uljane repice rade kao na traci. Proširivao sam im leto da se ne sudaraju na ulazu.
Krajem nedelje ću ih prevešati za bagrem, kojeg nemam pojma da li će i koliko će ga biti u mom okruženju.
Na nekoliko stabala je krcato cvetovima od 1cm. Na dosta njih cvet se vidi tek na gornjim granama, a na donjim ništa, samo list. Dok na ovim velikim stablima nema ništa dole, ni zelenih pupoljaka ni lista. Tek na visini se vidi da se nešto zeleni. Tako da je veoma šaroliko.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2398 poslato: April 20, 2020, 22:17:11 »
Отворим данас једну кошницу да видим има ли уноса и како иде са развојом у односу на претходни преглед од пре око седам дана.
У кошници за два рама легла више и сада са око пет килограма меда спала је на испод три кила меда. Ближе је процени од два килограма него три.
Ето толико меди репица која им је на неколико стотина метара од пчелињака.
Све ми је јасно кад видим да за сат времена потроше преко три литре воде.
Полена има али ни "н" од нектара нема. Заправо има али је то мање од њихове потрошње.
Вечерас сам опет морао да прухрањујем.
За девет мојих прихрана оне су успеле да резерве меда смање за 4-5 килограма.
Парцела са око 20-25 хектара репице им је скоро под носом па се питам да ли да бежим негде у Срем, Јужни Банат или у Бачку и да тражим друге парцеле. Чак код јаких заједница (којих нема мбого) које имају два наставка пчела и 12-13 рамова легла количина хране је такође мала и оне немају рам меда од уљане репице. И код њих се залихе меда стално топе и нестају.
Северац дува ли дува и вечерас док смо прихрањивали био сам у панталонама и још радно одело преко и опет сам се смрзао жив. Хладан ветар  кроз кости пролази и ако сам финог сала зимус набацио.
Можда је све ово и добро јер багрем сигурно неће да убрзава развој на овако хладним ноћима и ниским јутарњим температурама.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2399 poslato: April 21, 2020, 10:08:51 »
     Код мене су пчеле протекле недеље накупиле нешто више воћног нектара. Чини ми се да је са репицом слична ситуација као код Воје, с тим да ујутро доносе претежно полен, а поподне више нектар.
      Више пута днево носим воду на пчелињак, пију воду ко краве. Додуше, ноћу долазе и дивље животиње.