Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380316 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2400 poslato: April 21, 2020, 17:08:17 »
     Код мене су пчеле протекле недеље накупиле нешто више воћног нектара. Чини ми се да је са репицом слична ситуација као код Воје, с тим да ујутро доносе претежно полен, а поподне више нектар.
      Више пута днево носим воду на пчелињак, пију воду ко краве. Додуше, ноћу долазе и дивље животиње.
Nebojša, napravi ovako nešto. Uzmi onu veliku kantu od "Jupola".

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2401 poslato: April 21, 2020, 19:40:07 »
     Хвала Душане, пробаћу на тај начин.
Малопре сам сликао гроздиће багремовог цвета код стац. пчелињака у Качареву.
Дужине цвасти су од 2 до 2,5 цм. Јел то значи да ће процветати за 10 дана. Надам се да у Пешчари мало касни вегетациј, где селим кошнице.
    Нисам подесио резолуцију на тел. па не могу послати слике.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2402 poslato: April 22, 2020, 09:40:22 »
Pozdrav. Meni su pcele sve uspešno izimile. 20 košnica bez gubitaka. Prosle godine sam od 7 drustava napravio 15 i nabavio jos 5 rojeva. Fakticki su sve bili rojevi.  U odnosu na proslu godinu su jace za ovaj period po 2 ram legla (od proslogodisnjih drustava koje sam razrojavao). Gledano po statistici koju vodim. Vec sam par rojeva namestio od drustava koja su prejaka bila. Pcele su vanserijski ljute! Selotepom se oblepljujem kada ih prehledam (nogavice, rukavice i sl. mesta gde se mogu zavuci). U svaku rupu se zavlace a po masci mi njih 200 stoji i pokusava da me ubode. Uzas. Ali nekako se izborim pa ih pregledam. Sto kazu skupim hrabrosti. Cim se otvori kosnica masa njih se zaleti na mene. Do sada su mi stajale u dvoristu u gradu. Ne znam sto su toliko ljute ali i prosle godine aprila su bile slično agresivne. Prepisujem to prskanju voca i možda uljanoj repici. Imale su odlicno unosa tako da sam ih minimalno prihranjivao. Mozda par puta po 2dl sirupa cisto stimulativno. Na vecini sam uradio rotaciju i prevesavanje. Ostalo jos par komada da završim. Sutra ih selim do Tise. Ima na toj lokaciji 4 bagremove šume pa cu videti kako ide. Bojim se samo da cu oskudevati sa nastavcima jer sam knap knapova. Samo neka one rade a ja cu se vec organizovati. Medno.

Nisam jos gledao bagrem taj gde nosim u kom je stanju. Koliko sutra cu ici pa cu i javiti stanje.
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2403 poslato: April 26, 2020, 23:37:46 »
Evo i malo klipova sa današnjeg obilaska terena oko pčelinjaka.
3 dana sam prevešavao za bagrem koji je dobro porastao, negde je i 3cm, ali najviše slučajeva je 2cm. Tako da u narednih 10 i 12 dana bi moglo biti ono prvo otvaranje.
https://youtu.be/s15Ay-sLdVU
https://youtu.be/g-WgOKUIs9s
https://youtu.be/KpAOJfp4i0w
https://youtu.be/UqjRojTXz2o
yu7yuu

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2404 poslato: April 28, 2020, 12:50:34 »
Evo i dva snimka od danas, jedan sa parcele uljane repice, a drugi provera medišta.
Medište sam proveravao zbog dva prevešana rama sa leglom iz plodišta, od pre 7-8 dana, pa da slučajno nije povukla matičnjake.

https://youtu.be/6nUUl1oiuxU

https://youtu.be/mI-kPaV3RqE
yu7yuu

Van mreže Stosic Borislav

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2405 poslato: Maj 10, 2020, 21:13:02 »
Pozdrav pčelarima!
Interesuje me da li mogu(sta dobijam/gubim) da ogranicim maticu na dva nastavka i u trecem da podignem 4 rama sa starim leglom a ostalo da budu SO i izgradjeni... Jer ima 13-14 ramova legla u dva plodisna nastavka a pri tom znam da nece biti neke bas izdasne pase oko pčelinjaka sve do lipe verovatno.
Bilo kakav savet dobrodoso

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2406 poslato: Maj 10, 2020, 21:47:37 »
Borislave,
To sa leglom svakako treba da uradite. Ja bih maticu ograničio na jedan nastavak, sa najmlađim leglom, u srednji nastavak nešto starije, a u poslednji 4 rama najstarijeg.
No,svakako sačekajte još neki odgovor.
Pozdrav,

Van mreže Stosic Borislav

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2407 poslato: Maj 10, 2020, 21:52:48 »
Hvala Veruljube
Znaci bez obzira sto prakticno nece biti jake pase ja ipak da ih pripremim kao i inace za pašu?

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2408 poslato: Maj 10, 2020, 22:32:04 »
Ako ostavis na dva nastavka plodiste ode ti u rojenje.


Van mreže Stosic Borislav

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2409 poslato: Maj 10, 2020, 23:19:27 »
Hvala Bojane

Van mreže Stosic Borislav

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2410 poslato: Maj 23, 2020, 21:01:32 »
Šta je pametno uraditi ako ima mladog legla i iznad i ispod matične rešetke? MR su postavljene 8.5. jel moguće da,ako je promako neki neporušeni matičnjak, se mlada matica izvela oplodila i već ima mladog legla na tri središnja  rama sa dubokom mednom kapom(1/3 rama) u trećem(zadnjem) nastavku...sad praktično bi trebalo da bude dvomatično društvo ali nisam uspeo da nadjem matice jer su bile izuzetno nervozne pčele verovatno zbog perioda kiše i niske temp...

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2411 poslato: Maj 23, 2020, 21:47:20 »
    Провери још једном, да ли имаш две или једну матицу. Мени се ове године дешавало да се матица провуће кроз решетку и занесе у горњи наставак. Углавном се то дешавало у време захлађења.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2412 poslato: Maj 25, 2020, 14:11:03 »
   Jуче поново, након 4 дана иста матица се опет провукла и занела у највиши наставак.
Црна је и доста танка као "змија".

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2413 poslato: Maj 29, 2020, 22:58:51 »
Evo da podelim s Vama...ukratko, moj način, koji sam usvojio i potvrdio:
- Kontejner, 32RV
- Puna podnjača (bez donjeg leta)
- Okrugli otvori na nastavcima f30mm (po sistemu I.Brndušića)
- Poklopna daska (najlon+stirodur) bez ikakvih otvora za "ventilaciju"
     Proleće sam proveo bez uljane repice. U mojoj bližoj okolini nije ni sejana, zbog suše. Zato sam redovno prihranjivao (200g. sirupa+"nozevoj") i to me je (verovatno) spasilo, da - posle niz godina - nemam pojavu "majske bolesti". Društva su se razvila (kako-tako) te sam otišao u Parcane, na bagrem (05.05.2020). Nakon solidnog početka paše, vreme se iskundačilo...(pisao sam redovne dnevne unose). Vratio se 25.05. Sve u svemu: Vaga je donela nekih 18kg...
Juče sam izvrcao jedan nastavak da imamo za po kući...
       Želim da naglasim da sam izuzetno zadovoljan što sam potpuno prešao sa LR na RV. Pravo je uživanje rad u kontejneru (više prostora u hodniku, lakši nastavci...)
       Želim da naglasim izuzetnu mikroklimu u košnicama, što se direktno odražava na:
      - Izuzetno mirne (neagresivne) pčele. Cele godine se ovo ponavlja.
      - Brzo dozrevanje meda. Ovo sam se sad uverio, kad sam (bojažljivo) oduzeo malo meda, misleći da, po ovom vlažnom vremenu...Naime: mikroklima u košnici i činjenica što su košnice podignute od zemlje - to je uslov za brže dozrevanje! (za razliku od košnica koje su "na zemlji", pa još sa otvorenom žičanom podnjačom).


       Juče sam plodišta vratio na dva nastavka (borba za što više legla) a medišta ostavio još neki dan na dozrevanje.(ionako mi vreme ne dozvoljava da mirno oduzimam med)

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2414 poslato: Maj 30, 2020, 20:23:38 »
Pre 14 dana razrojio sam drustvo i posle 8 sati dodao maticu u kavezu. Nakon dva dana proverio sam da li je matica izasla iz kaveza, nije bila pa sam otvorio kavez i matica je usla izmedju ramova sa leglom pcele su jako zabrujale par sekudni i smirile se. Danas sam vrsio kontrolu prijema matice matica je sparena lepo zaleze pcele su je prihvatile ali iz nekog razloga u toj razrojenoj kosnici povukle su maticnjake cak je jedan bio zatvoren. Posto je u nukleusu sparena matica koja lepo zaleze ima legla svih stadijuma porusio sam maticnjake. Zanima me iz kog razloga pcele vuku maticnjake pored prisustva sparene matice koja lepo zaleze i prihvacena je.