Autor Tema: LR košnica i pčelarenje sa njom  (Pročitano 132823 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #15 poslato: Mart 13, 2011, 21:47:16 »
Administratoru
Slikao sam slike fotoaparatom i hocu da ih postavim
Kako da ih svedem na 200 Kb kada su one po 10 Mb
Pozdrav

Uzastopna Poruka: [time]Mart 16, 2011, 11:55:53[/time]
Hvala Dragane TO je TO
Pozdrav

Uzastopna Poruka: [time]Mart 16, 2011, 11:56:23[/time]
Evo konacno i slika
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 11:56:49 od strane admin »

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #16 poslato: Mart 15, 2011, 01:06:22 »
Kolega Radiša, previše si ih smanjio. Može do 200 KB

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #17 poslato: Mart 15, 2011, 21:34:55 »
Milicu brate
nece mi ucitati ako je slika veca
Ja pitao administratora a on ne odgovara
Lep ti je pcelinjak
Pozdrav

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #18 poslato: Mart 15, 2011, 23:09:06 »
Brate Radiša,
U programu u kome si smanjivao slike, umesto 150 x 200 na koliko si smanjio ti upiši recimo 450 x 600 pa će biti veća, a neće preći dozvoljenih 200  KB. Ove tveoje su 22,26KB. Probaj pa ćeš videti. Evo da probam ja jednu da vidimo. Biće verovatno lošieg kvaliteta.

Van mreže admin

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 252
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #19 poslato: Mart 16, 2011, 11:48:19 »
Poštovani gospodine Ćirkoviću,
Izvinjavam se što vam ranije nisam odgovorio.Vjerujte mi da imam jako malo slobodnog vremena.
Što se tiče vašeg problema oko smanjivanja slika mogu da vas uputim na program koji ja koristim a to je Adobe Photoshop CS2.Ovim programom možete da mjenjate dimenzije i veličinu slike.
Ako vam ne bude išlo od ruke pošaljite email-om slike meni pa ću ih ja postaviti uz vaš post.

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #20 poslato: Mart 16, 2011, 13:44:37 »
LR košnica jeste moja omiljena košnica, navikao sam na nju, ali da sad počinjem pčelariti to sigurno ne bi bila LR.
Ne kudim je ni malo, to je odlična košnica.

Pašne prilike su se promenile tako da je po meni primerenija košnica manjih gabarita i manjih ramova.

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #21 poslato: Mart 16, 2011, 21:33:06 »
Hvala Admin ja radim sa Irfan wiev
Hvala Milicu
Marine ja radio sa DB ali sada cu sa LR

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #22 poslato: Mart 16, 2011, 21:45:31 »
Hvala Admin ja radim sa Irfan wiev
Hvala Milicu
Marine ja radio sa DB ali sada cu sa LR

Ja pravim 10 RV.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #23 poslato: April 15, 2011, 17:50:25 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 18, 2011, 02:25:56 »
Hvala Admin ja radim sa Irfan wiev
Hvala Milicu
Marine ja radio sa DB ali sada cu sa LR

Ja pravim 10 RV.

Marine,
Nemoj zezat. Dobra je LR, samo je skrati po dužini i visini, ili je ispravi na 504 mm.
Gdje si ti? Šta ima? Zdravlje? Pčele? Ima li meda?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #25 poslato: Novembar 04, 2011, 23:26:56 »
Za neku diskusiju, kada izostanu pitanja, ponekad je potreban motiv. Prateći SPOS forum sam danas pročitao poruku koja je nepravilno tumačenje rada sa klasičnom LR košnicom (inače izostaće link ka navedenim porukama). Prilično iskusni kolega pišući o nešto proširenoj DB košnici i eventualnom uvođenjenju vrlo plitkog tela kao magacina hrane, gde je taj magacin potrebno privremeno podbaciti pod plodište DB košnice, izneo tvrdnju da je lakše to raditi kod DB košnice nego tokom sezone raditi sa LR košnicom. On tvrdi da pri radu sa LR košnicama treba više rotacija nastavaka (ne znam koliko, jer kaže: „Izračunaj koliko imaš rotacija u toku sezone kod LR.“)
 
Neću ulaziti u tehniku rada sa DB košnicom. Samo ne vidim koliko je to rotacija kod LR košnice potrebno.

Moj stav je da je potrebna jedna „rotacija“. To je postavljanje gornjeg tela sa većim delom  gnezda (ili celim gnezdom) u aprilu i to zavisi od načina pčelarenja. Dalje se ništa više ne dira. Najbolje je koristiti matičnu rešetku. Ako se u jesen izvadi jedan ili više ramova, to je samo povoljnost i mogu se dobiti vrlo dobro izgrađeni ramovi sa isključivo radiličkim leglom. Ubacivanjem satnih osnova početkom cvetanja džanarike gnezdo se zadržava u toj gornjoj toplijoj zoni (u gornjem LR nastavku). Pri tom prvom pregledu se iz plodišta već mogu ukloniti najstariji ramovi za pretapanje i na mesto nekih postaviti takođe satne osnove.
Kada se košnica postavlja u proizvodni raspored (1 telo plodište, ostalo medišta), Podignu se najnoviji izgrađeni ramovi u drugi nastavak, a plodište presloži zavisno od stanja u kojem se nalazi.

Sada su u plodištu tamniji ramovi, a osnove se postavljaju bliže sredini nastavka. Ovim se rojevi nagon svodi na minimum, jer se pčela zapošljava oko sređivanja plodišta, a iznad rešetke ima legla tako da se višak pčele koji pristiže usmerava da radi u tom gornjem nastavku. I to je sav posao do uzimljavanja, što se tiče rotacije nastavaka.

Ima pčelara koji podižu plodište iznad medišta po završetku sezone. Ne vidim nikakvu logiku u ovakvom suvišnom poslu. Prirodno je da pčele skladište med iznad gnezda. Ako se medište podbaci, troši se deo zaliha, a nikada ne možemo unapred znati koliki će biti unos da pokrije odgajanje legla. Druga stvar je što će biti teže izmeniti saće iz plodišta, ako je to potrebno jer će ono stalno biti u gnezdu i zauzeto leglom. Tako da se posao komplikuje.

Inače te rotacije nastavaka u cilju stimulacije i odgajanja veće količine legla sam odavno napustio: donose više štete nego koristi.

Zanimaju me komentari ostalih kolega i njihov način rada sa LR košnicom.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #26 poslato: Novembar 05, 2011, 14:05:57 »
Dragane,
Gdje tamo nađe motiv? Pitam te ovo u smislu toga da badava trošiš živce, a da se o ovome ima šta reći, ima brate.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #27 poslato: Novembar 05, 2011, 17:39:20 »
Драгане,
Немам намеру да се претерано упуштам у финесе рада са ЛР кошницом, уз констатацију да све што даје добар резултат има смисла.
Разлог овог поста је следећа констатација.
Citat
Ima pčelara koji podižu plodište iznad medišta po završetku sezone. Ne vidim nikakvu logiku u ovakvom suvišnom poslu. Prirodno je da pčele skladište med iznad gnezda. Ako se medište podbaci, troši se deo zaliha, a nikada ne možemo unapred znati koliki će biti unos da pokrije odgajanje legla. Druga stvar je što će biti teže izmeniti saće iz plodišta, ako je to potrebno jer će ono stalno biti u gnezdu i zauzeto leglom. Tako da se posao komplikuje.

Inače te rotacije nastavaka u cilju stimulacije i odgajanja veće količine legla sam odavno napustio: donose više štete nego koristi.
Потпуно сам сагласан са претходним и ја лично на основу свога знања и искуства не видим логику овом послу. Прво непотребно се пчеле терају на допунски рад на отклапању већ поклопљеног меда и преношењу изнад легла и поновом поклапању. Нарочито је ово контрапродуктивно ако се уради касно крајем августа или у септембру, па пчеле и не успеју да потпуно поклопе пренети мед са свим штетним последицама. Друго, стимулација матице на повећано лежење, симулацијом уноса је по мени контрапродуктивна доводи до непотребног пореемећаја природне припреме друштава за улазак у зимски период.
Једини разлог за подбацивање тела са извесном количином меда под плодиште у ово време може бити допуна залихе хране, што се понекад ради код ДБ кошниица (може и код других типова), али за то има и других решења.
У пролеће приликом припреме друштава за главну пашу ситуација је потпуно другачија.
Још нешто. У септембру ове године сам слушао разговор између два пчелара. Велики пчелар са око 250 друштава каже: "Морам да  да извршим деблокаду плодишта, све је блокирано немају матице простора за лежење". На питање како ће то да уради он самоуверено каже: " Додавањем две до три сатне основе у центар легла".  Човек побркао годишње доба.
Поздрав свима.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #28 poslato: Novembar 05, 2011, 20:14:25 »
Za neku diskusiju, kada izostanu pitanja, ponekad je potreban motiv. Prateći SPOS forum sam danas pročitao poruku koja je nepravilno tumačenje rada sa klasičnom LR košnicom (inače izostaće link ka navedenim porukama). Prilično iskusni kolega pišući o nešto proširenoj DB košnici i eventualnom uvođenjenju vrlo plitkog tela kao magacina hrane, gde je taj magacin potrebno privremeno podbaciti pod plodište DB košnice, izneo tvrdnju da je lakše to raditi kod DB košnice nego tokom sezone raditi sa LR košnicom. On tvrdi da pri radu sa LR košnicama treba više rotacija nastavaka (ne znam koliko, jer kaže: „Izračunaj koliko imaš rotacija u toku sezone kod LR.“)
 
Neću ulaziti u tehniku rada sa DB košnicom. Samo ne vidim koliko je to rotacija kod LR košnice potrebno.

Moj stav je da je potrebna jedna „rotacija“. To je postavljanje gornjeg tela sa većim delom  gnezda (ili celim gnezdom) u aprilu i to zavisi od načina pčelarenja. Dalje se ništa više ne dira. Najbolje je koristiti matičnu rešetku. Ako se u jesen izvadi jedan ili više ramova, to je samo povoljnost i mogu se dobiti vrlo dobro izgrađeni ramovi sa isključivo radiličkim leglom. Ubacivanjem satnih osnova početkom cvetanja džanarike gnezdo se zadržava u toj gornjoj toplijoj zoni (u gornjem LR nastavku). Pri tom prvom pregledu se iz plodišta već mogu ukloniti najstariji ramovi za pretapanje i na mesto nekih postaviti takođe satne osnove.
Kada se košnica postavlja u proizvodni raspored (1 telo plodište, ostalo medišta), Podignu se najnoviji izgrađeni ramovi u drugi nastavak, a plodište presloži zavisno od stanja u kojem se nalazi.

Sada su u plodištu tamniji ramovi, a osnove se postavljaju bliže sredini nastavka. Ovim se rojevi nagon svodi na minimum, jer se pčela zapošljava oko sređivanja plodišta, a iznad rešetke ima legla tako da se višak pčele koji pristiže usmerava da radi u tom gornjem nastavku. I to je sav posao do uzimljavanja, što se tiče rotacije nastavaka.

Ima pčelara koji podižu plodište iznad medišta po završetku sezone. Ne vidim nikakvu logiku u ovakvom suvišnom poslu. Prirodno je da pčele skladište med iznad gnezda. Ako se medište podbaci, troši se deo zaliha, a nikada ne možemo unapred znati koliki će biti unos da pokrije odgajanje legla. Druga stvar je što će biti teže izmeniti saće iz plodišta, ako je to potrebno jer će ono stalno biti u gnezdu i zauzeto leglom. Tako da se posao komplikuje.

Inače te rotacije nastavaka u cilju stimulacije i odgajanja veće količine legla sam odavno napustio: donose više štete nego koristi.

Zanimaju me komentari ostalih kolega i njihov način rada sa LR košnicom.


Uh, pogolem post, a da bi čovjek komentarisao ono što hoće, mora citirati, što zauzima prostor, ali ja drugi način ne poznajem.

Prvo: kod mene nema nijedne rotacije niti zakretanje nastavaka zarad ubrzanog razvoja. Radio sam i sa 100 društava, ali mi nije bio težak rad ramom jer, kad već radim, volim da vidim šta sam to uradio (unutra, a ne spolja), a ne rotiranje naćoravo.

Drugo: mogu shvatiti podbacivanje pod plodište ako je ostalo nešto nezatvorenog meda, drukčije ne, a taj donji nastavak će biti "vjetrobran", ali je kolega Milić dobro primijetio da može doći i do kontraefekta: do forsiranja matice, a svi znamo šta potom slijedi (opet, nije svejedno kad ko to uradi: juli, avgust, septembar).

Treće: ako sam dobro shvatio, taj debejac priča o nečemu što je slično Venerovoj metodi kod LR-a.

Četvrto: ti Dragane reče matica ograničena na P1, a znaš da preporučuju, i rade, i drukčije - 2 P-a i 1 M.

Peto. Dragane, šta si podrazumijevao pod "proširenom DB? Da li si mislio na taj njegov polu ili trećinastavak i sl.?

Zadnje: da bi čovjek pričao o utiscima vožnje avonom, morao bi bar jednom doživjeti to, pa se pitam je li taj komentator i upoređivač DB-a i LR-a ima ili je imao obje spomenute košnice. Nisam ni na jednoj niti na drugoj strani, ali bih uvijek izabrao DB (JA, dakle ograđujem se od nagovora, nametanja mišljenja i sl.), mada me stalno kopka misao da bi izlaz za moje terene mogao biti u manjoj košnici.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #29 poslato: Novembar 05, 2011, 21:48:39 »
Esade,
Izlaz je stvoriti jaka društva i pronaći dobru pašu. Ne zna se šta je gore, dobru pašu dočekati sa lošim društvima ili imati dobra društva a da paša izostane. Teško dva dobra sastaviti.
Pozdrav.