Autor Tema: Višnja (Prunus cerasus)  (Pročitano 4639 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Višnja (Prunus cerasus)
« poslato: Maj 23, 2012, 18:22:58 »
  VIŠNJA

 Listopadno drvo, sa tankim grančicama i gustom krošnjom, poreklom iz Male Azije. Može da poraste do 6 m visine. List jajolik, zašiljen, po obodu fino nazubljen. Cvetovi beli, na dugim peteljkama, sakupljeni u grozdaste cvasti.
 Cveta u aprilu. Vrlo dobra medonosna biljka koja pčelama daje pored nektara i cvetni prah. Pčele je dobro posećuju, naročito izjutra. Sa 1 ha mogu da sakupe oko 300 kg meda. Nektar višnje sadrži 16-39% šećera.
 Razmnožava se semenom, izdancima i kalemljenjem. Gajena je voćna vrsta. Plod je crvena ili tamnocrvena koštunica, prijatnog, nakiselog okusa, od koga se pravi veoma ukusan voćni sok za svakodnevnu upotrebu.
 Lekovita je biljka. U peteljkama ima sastojaka koji pomažu izbacivanju kamena iz bubrega i mokraćne bešike i zaustavljanju proliva.

Veroljub Umeljić  Atlas medonosnog bilja I

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Višnja (Prunus cerasus)
« Odgovor #1 poslato: April 04, 2014, 21:43:03 »
I višnja je poranila...

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Višnja (Prunus cerasus)
« Odgovor #2 poslato: Januar 21, 2016, 11:37:52 »
    Višnja je vrlo zahtevno voće u pogledu zaštite.U vreme cvetanja vrše se najmanje tri tretmana prskanjem protiv monilije:Neposredno pre otvaranja cvetova u fazi belih balona,u vreme cvetanja i nakon precvetavanja većine cvetova.U okolini Zaječara nalazi se plantaža oblačinske višnje na površini preko 100 hektara u vlasništvu Poljoprivrednog Dobra "Zaječar".Ovo poljoprivredno dobro blagovremeno izveštava pčelare o datumu tretmana ove plantaže.
    Da li neko seli svoje pčele na ovu pašu i kakva su njegova iskustva?
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Višnja (Prunus cerasus)
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2016, 12:02:05 »
Negde sam čuo da su pčele izuzetno agresivne na paši višnje (agresivnije nego na uljanoj repici).
Da li je razlog upravo ovo prskanje?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Višnja (Prunus cerasus)
« Odgovor #4 poslato: Januar 22, 2016, 00:42:47 »
Ja sam nosio na oprašivanje višnje, i nisam primetio ni da su blizu toliko agresivne kao u repici. Ipak, oprašivanje je trajalo samo 7 dana. Agronomi su pratili stepen oprašenosti cvetova i čim su bili zadovoljni učinkom oprašivanja, rečeno je da se selimo jer će prskati.(takav je i bio dogovor pošto smo plaćeni ...).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Višnja (Prunus cerasus)
« Odgovor #5 poslato: April 11, 2017, 13:45:21 »
Citat
Negde sam čuo da su pčele izuzetno agresivne na paši višnje (agresivnije nego na uljanoj repici).
Rekao bih da danas više ne idu na višnju, jer je gotovo precvetala.
U par navrata je tek po jedna dolazila, zujala oko šešira i opominjala me, ali je brzo odletala.
Budući da je repica dobro zažutela, sklon sam da se složim sa ovom konstatacijom.