Autor Tema: Постављање пчељињака  (Pročitano 26747 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #120 poslato: Mart 11, 2018, 21:39:13 »
И заборавих да питам кад ћу враћати те десете рамове?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #121 poslato: Mart 21, 2018, 08:42:57 »
Приликом разројавања да ли морају ројеви да се носе из пчелињака или не морају? Можда нешто додатно треба да се уради, затвори лето новинама...?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #122 poslato: Mart 21, 2018, 11:03:46 »
U principu bi trebalo, izletnice ce se vratiti u staru kosnicu, ali i ako ne odneses, redovno prihranjuj novi roj, dobice za pet dana svoje izletnice.Zato uvek taj novi roj, koji pravis na drugom mestu, pravi sa vise pcele i legla u odnosu na onaj koji ostaje na starom mestu..Sva izletnica ce se vratiti, malo vise prihranjuj ako nema neke pase i razvice se do zazimljavanja.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #123 poslato: Mart 21, 2018, 11:16:15 »
Видео сам да колега пчелар врши померање кошница од једног метра до два километра тако што на лето стави пар слојева новина и избуши пар рупа ексером због вентилације, и прихрањује два-три дана док не прогризу папир и изађу... Кажу да том методом се не губе излетнице. Па се ја сад питам да ли то може да се уради и кад се млад рој разроји? Можда само мање листова папира ставити...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #124 poslato: Mart 21, 2018, 17:46:51 »
Не бих никако препоручио да се рој прави и оставља на пчелињаку. Неколико пута сам писао зашто, али ако мислите да је то добро радите тако. Ја сматрам да није никако добро и да може бити опасно.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #125 poslato: Mart 21, 2018, 20:00:29 »
Не бих никако препоручио да се рој прави и оставља на пчелињаку. Неколико пута сам писао зашто, али ако мислите да је то добро радите тако. Ја сматрам да није никако добро и да може бити опасно.

Опасно због грабежи?
А кад ти се природно разроји друштво па ухватиш рој и у кошницу ставиш, зашто онда не смета што је на истом пчелињаку?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #126 poslato: Mart 21, 2018, 20:22:45 »
Па рој природно тражи ново станиште... :)

Иначе, није само због грабежи. Обично се ројеви праве када је мала могућност да дође до грабежи. Проблем је у томе што не знаш колико има излетница, односно колико је младих пчела излетало на упознавање ближе околине станишта. Све те младе пчеле се могу вратити у кошницу на старом месту.

При том повратку се губи количина пчела да очува легло у одвојеном роју. То може имати опасне последице, јер легло може страдати и може доћи до заразе.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #127 poslato: Mart 21, 2018, 20:30:15 »
Па зато сам и размишљао о стављању пар листова новина на лето... Да ли би им био проблем што не би изашли два-три дана? Немам могућност ношења нових ројева на другу локацију а разројаваћу друштва то је сигурно...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #128 poslato: Mart 21, 2018, 20:43:05 »
Може бити проблем. Као и све друго и ово зависи од услова.

У повољним условима, када је дуже топло време и пчеле неометано раде, неометано врше и друге радње. Једна од њох је лет младих пчела у циљу сналажења (оријентациони лет). При променљивом времену, тај лет може бити нагло прекинут и младе пчеле обично делом падну на тло испред кошница (један колега стручњак на једном форуму је закључио да су те пчеле слабе јер су одгајене током зиме – врло погрешан закључак!!!).

Ако имаш проенљиво време, прилично мадих пчела нема појма где је њихова кошница, али ако су већ имале потребан лет, тада настаје проблем. Питање је како можете поуздано знати колико које пчеле познају околину и место своје кошнице.

Тако ни затварање кошнице на „потребних“ три дана не даје праве резултате (осим што се пчеле пате тих дана) – врати се много пчела у своје кошнице ако су упознате са околином.



Сами можете прекинути лет сналажења и упознавања околине и видећете последице (радити по лепом времену да се младе пчеле не натопе влагом из траве :) ).

ПС

Све може бити у реду (ствар случаја), али ако доживиш неуспех, видећеш које то тешке проблеме носи.


Решење разројавања у твом случају се може урадити методом Пелет или нешто слично томе...ја бих нешто слично, пре него чист Пелетов метод.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #129 poslato: Mart 21, 2018, 20:55:51 »
Sole moze li to nesto slicno, ako nije problem.Mora da je dobro.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #130 poslato: Mart 21, 2018, 21:00:26 »
Последњи одељак (пасус)


Правиш рој изнад мреже. Ја користим матичну са летом, а Томић има отворе (да не кажем рупе :) ) на наставцима.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #131 poslato: Mart 21, 2018, 21:06:20 »
Da pa to je bas sl. peletu, da li i ti dodajes novoformiranom maticu ili maticnjak. Ili ako nemam, da pustim da same izvlace.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #132 poslato: Mart 21, 2018, 21:10:10 »
Радије бих додао матицу...али...велики је притисак пчелара и за мене никада нема када ми треба. Додајем матичњак. Ако не успе, додам и други, а ако и то не успе (или саме не одгаје неки „крш“ од матице у међувремену) спајам.

Али, то се може десити и када одвајаш рој и однесеш на безбедну удаљеност, тако да нема изненађења "јопет" :)

Можеш и да их оставиш да саме започну матичњаке, а то ће сигурно бити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #133 poslato: Mart 21, 2018, 21:16:02 »
Ziv bio majkane.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #134 poslato: Mart 21, 2018, 21:18:54 »
И ја теби :) :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).