Autor Tema: Nosema ceranae  (Pročitano 68115 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Nosema ceranae
« poslato: Januar 10, 2011, 23:04:14 »
  Nosema ceranae

  Nozemoza može biti uzrokovana još jednom vrstom mikrosporidija koje se nazivaju Nosema ceranae. Ova vrsta uzročnika otkrivena je na pčelinjacima Španije, Austrije, Nemačke, Francuske i Italije. U Srbiji je otkrivena na pčelinjacima južnomoravskog područja. Nosema ceranae izaziva do sada nezabeležene i neopisane simptome u pčelinjim društvima i oni se razlikuju od onih kod klasične nozemoze (N. apis). Obolele pčele stradaju napolju, daleko od košnica, tako da nema leševa pčela, a društva slabe i na kraju gotovo nestaju.
  Postoje mišljenja da N. ceranae nije nikakva novost, to jest, ona postoji sve vreme u pčelinjim društvima. Došla je do izražaja onog trenutka kada je neprimerenom upotrebom fumagilina uništena njena konkurencija (N. apis). Samim tim N. ceranae je zauzela njeno mesto.

Podaci o N. ceranae su zabeleške sa predavanja dr Zorana Stanimirovića koje je održano kod nas u Užicu a tema je bila "Kolaps pčelinjih zajednica - CCD"

Za sada se ne spominju nikakvi lekovi za ovu opaku bolest sem preporuke evropskih stručnjaka da se mora dezinfikovati kompletna oprema i košnice, upotrebom toplote i sirćetne kiseline. Na mom pčelinjaku ja koristim KAS-81, a 2009. godine sam koristio "Vojin čarobni napitak" od žalfije, vreska, destilovane vode i alkohola. I jedan i drugi preparat su odlično delovali. Kod mojih pčela se nije pojavljivala nozemoza. Pozdrav.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #1 poslato: Januar 10, 2011, 23:21:26 »

  a 2009. godine sam koristio "Vojin čarobni napitak" od žalfije, vreska, destilovane vode i alkohola. I jedan i drugi preparat su odlično delovali. Kod mojih pčela se nije pojavljivala nozemoza. Pozdrav.



Nakon višegodišnjeg razmišljanja i odlučivanja o imenu za ovaj izuzetno delotvoran lekoviti preparat, konačno smo mu dali ime NOZEVOJ.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2011, 21:07:06 »
Citat
sveto stevanović: Na mom pčelinjaku ja koristim KAS-81, a 2009. godine sam koristio "Vojin čarobni napitak" od žalfije, vreska, destilovane vode i alkohola. I jedan i drugi preparat su odlično delovali. Kod mojih pčela se nije pojavljivala nozemoza.
      Ako je to potvrđeno laboratorijskim pregledom u VSI Kraljevo, onda je to fantastično obzirom da do pojave NOZEVOJ-a, nije registrovan lek koji uspešno leči nozemu cerana. Ima ih koji se daju više u svrhu preventive sa ograničenim učinkom, poput nozecida.
     Voja bi pod hitno trebalo da pokrene postupak registracije svog NOZEVOJ-a.
     Znao sam jednog pčelara koji je tvrdio da mala količina sirupa napravljenog sa bogojavljnskom vodicom, kad se da pčelinjim društvima, leči i najteže obolela društva od nozeme. Naravno tvrdio a nije utvrdio.
     Samo da napomenem mnogo naših pčelara je tvrdilo, da dodaju KAS-81  pčelama, u jesenjoj prihrani,  i nemaju nozeme.       
     Tvrdili dok uzorke pčela iz tih društava nisu poslali na pregled u VSI Kraljevo i dobili pozitivan rezultat.

     Prema tome Vojo spašavaj naše pčelice.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #3 poslato: Januar 30, 2011, 21:09:14 »
Kolega Miliću, videćemo na proleće šta kaže institut. Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #4 poslato: Januar 30, 2011, 21:44:18 »
Do tada navijajmo za NOZEVOJ i naše pčelice, a protiv nozeme.
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2011, 23:44:41 »
Citat
sveto stevanović: Na mom pčelinjaku ja koristim KAS-81, a 2009. godine sam koristio "Vojin čarobni napitak" od žalfije, vreska, destilovane vode i alkohola. I jedan i drugi preparat su odlično delovali. Kod mojih pčela se nije pojavljivala nozemoza.
      Ako je to potvrđeno laboratorijskim pregledom u VSI Kraljevo, onda je to fantastično obzirom da do pojave NOZEVOJ-a, nije registrovan lek koji uspešno leči nozemu cerana. Ima ih koji se daju više u svrhu preventive sa ograničenim učinkom, poput nozecida.
     Voja bi pod hitno trebalo da pokrene postupak registracije svog NOZEVOJ-a.
     Znao sam jednog pčelara koji je tvrdio da mala količina sirupa napravljenog sa bogojavljnskom vodicom, kad se da pčelinjim društvima, leči i najteže obolela društva od nozeme. Naravno tvrdio a nije utvrdio.
     Samo da napomenem mnogo naših pčelara je tvrdilo, da dodaju KAS-81  pčelama, u jesenjoj prihrani,  i nemaju nozeme.       
     Tvrdili dok uzorke pčela iz tih društava nisu poslali na pregled u VSI Kraljevo i dobili pozitivan rezultat.

     Prema tome Vojo spašavaj naše pčelice.

Kolega Miliću, svi koji su imali pozitivne rezultate ispitanih uzoraka na institutu gde se dokazalo obolenje i svi koji su posle navedenih rezultata koristili Nozevoj u lečenju pčela svi su posle ponovnog pregleda i ispitivanja uzoraka na institutima dobili negativan rezultat na prisustvo nozemoze to jest svi su izlečili svoje pčelinje zajednice.

NOZEVOJ je najefikasniji LEK protiv nozemoze koji je pčelarstvo do sada videlo.

On ne samo što ima preventivno nego ima i kurativno dejstvo.

Moje je zadovoljstvo što su pčelari zadovoljni ovim lekom i što uspešno leče svoje pčelinje zajednice.

Hvala Vam na poverenju u prave vrednosti.

Pozdrav svima...... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #6 poslato: Januar 31, 2011, 01:23:54 »
Citat
vojo brstina: Kolega Miliću, svi koji su imali pozitivne rezultate ispitanih uzoraka na institutu gde se dokazalo obolenje i svi koji su posle navedenih rezultata koristili Nozevoj u lečenju pčela svi su posle ponovnog pregleda i ispitivanja uzoraka na institutima dobili negativan rezultat na prisustvo nozemoze to jest svi su izlečili svoje pčelinje zajednice.
NOZEVOJ je najefikasniji LEK protiv nozemoze koji je pčelarstvo do sada videlo.

Neka tako ostane, jeda problem u pčelarstvu manje. Čestitke.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2011, 20:40:53 »
Ako bude ovako kako si rekao, kolega Vojo, onda ti svaka čast. Jer, neka zvučna imena, znate to vi kao i ja, i danas zagovaraju fumagilin uz napomenu da je to u EU zabranjeno.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2011, 20:50:40 »
Nozevoj koristim vec dve godine i nemam problema sa nozemom, kao pre upotrebe nozevoja.  8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2011, 21:07:15 »
Nozevoj koristim vec dve godine i nemam problema sa nozemom, kao pre upotrebe nozevoja.  8)
Nikola,
Vjerujem ti, hvala što si to baš ti rekao jer mislim da ću imati problem manje.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2011, 21:09:44 »
Juce sam iscedio 3,5 litre nozevoja za tretmane u toku proleca nece ni ove godine biti nozeme.  8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #11 poslato: Mart 02, 2011, 21:29:34 »
Juce sam iscedio 3,5 litre nozevoja za tretmane u toku proleca nece ni ove godine biti nozeme.  8)

Bravo,
Da si bliže, tražio bih malčice na zajam ili, što je najsigurnije - za pare.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #12 poslato: Mart 02, 2011, 21:37:57 »
Ma kakav zajam to napravis sam za cas, kupis caj od zalfije 400 gr i rtanjski caj 60 gr, alkohola 1 lit i destilovane vode 1 lit sve pomesas i posle 10-12 dana iscedis nozevoj. Kod nas to sve kosta oko 500 din ili 5 EUR-a, a dobijes oko 1,5 lit nozevoja.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #13 poslato: Mart 02, 2011, 21:42:26 »
Ma kakav zajam to napravis sam za cas, kupis caj od zalfije 400 gr i rtanjski caj 60 gr, alkohola 1 lit i destilovane vode 1 lit sve pomesas i posle 10-12 dana iscedis nozevoj. Kod nas to sve kosta oko 500 din ili 5 EUR-a, a dobijes oko 1,5 lit nozevoja.
Znam, znam,
No, svakako ti hvala. Naravno da ću tako i napraviti, a do sada sam nešto slično davao:KKKK, četiri trave (konjogriz, kunica, kopriva, kantarion). Eh, sad, jesam li griješio, Boga te pitao.
Pozdrav!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #14 poslato: Mart 02, 2011, 22:04:51 »
Ja već tri godine koristim alkoholni estrakt pelina i zadovoljan sam, nemam problema sa nosemom.