Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118380 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #300 poslato: Januar 26, 2022, 15:55:55 »
Хвала најлепше :)...и избећи ћемо даље честитке у овој теми.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #301 poslato: Decembar 19, 2022, 10:55:28 »
Da li ste uradili oksalnu kiselinu,ima li legla kako zimuju pčele,kakvo je stanje sa varaom ,ima li gubitaka.Niko ništa nepiše,forum smo zapustili tokom sezone,ali sad i nije neko opravdanje.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #302 poslato: Decembar 19, 2022, 17:41:34 »
Добро кажеш Драгане, сада имамо времена за писање и опет се мало пише. Посећеност форума и није лоша само не пишемо довољно.
Брат и ја смо зазимили на 7-8 пчелињака преко 500 кошница. Код брата је велика екипа са 4-5 укућана који углавном крећу у ударним пословима када је припрема пчела за паше, транспорти кошница, врцање меда и зазимљавање а код мене је мања екипа и обично у тим ударним радовима ради нас троје, четворо.
Ове послове око рада са оксалном киселином и претходно прскања Војвиром радимо све заједнички нас троје, брат, супруга и ја,пчелињак по пчелињак па тако док се не заврши.

Легла нисмо имали и мислим да га нема и тамо где нисмо гледали. На пчелињацима поред река и канала мало је хладније и ту пчеле раније у јесен престају са леглом и касније у пролеће крећу са леглом.
Интересантно је да су ми све зазимљене заједнице на свим пчелињацима живе и здраве и да нигде није дошло до губитака матица.
Да ли ће, а сигурно хоће и колико ће страдати матица од оксалне киселине, тек ћемо да видимо.
Нормално је да то буде 2-3%.
Једна  малазаједница коју нисам спојио а остављена је само ради матице још увек је жива.
Пре око недељу дана обишао сам тај пчелињак и видим да је све у реду,  чујем је како зујка. 😀
Од око 190 мојих заједница све су ту и све имају доста хране. Биће то све добро...
Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #303 poslato: Decembar 24, 2022, 16:24:41 »
Juče bio prelep dan,sve izašle kao da je maj mesec,potvrđeno sve žive,i što je još važnije imale pročisni let

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #304 poslato: Decembar 24, 2022, 16:25:47 »
Bravo Vojo na 500kom



Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #305 poslato: Decembar 24, 2022, 19:09:53 »
Bravo Vojo na 500kom



Мојих је 190 а брат има велику породицу и ту су заправо два брата али је овај један задужен за пчеларство а остали укућани га прате.

Могли би и дупло више да радимо и надам се у наредним годинама проширивању и повећању броја пчелињака и пчелињих заједница.

Ипак ми можемо само да се надамо и планове стварамо а Господ Бог о свему одлучује.

Позрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #306 poslato: Januar 07, 2023, 21:04:16 »
Hristos se rodi,srećan Vam Božić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #307 poslato: Januar 08, 2023, 01:53:44 »
Ваистину се роди! Хвала, такође Драганче...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #308 poslato: Jun 06, 2023, 21:02:08 »
Листам свој пчеларски дневник и извлачим неке поуке које ће ми значити у будућности. Па на пример што се тиче зазимљавања - код мене се најбоље показала једна варијанта, а пробао сам свашта... Е сад зависи и од саме локације, тј дал' су заједнице константно изложене налетима хладних ветрова током зиме који ремете "зимски сан"; ту сам пробао први наставак на топло, а друга два на хладно и није се лоше показало. Али би пре свега препоручио да пчелињак буде у што већој заветрини, што је случај код мене.

И ту сам пробао више начина са различитим бројем наставака и рамова, на топло, на хладно... А оно што се најбоље показало и како ћу гледати да зазимљавам, идеална зимска конфигурација јесте:

✓ 1. наставак на хладно са 8 рамова,
✓ 2. наставак на топло са 9 рамова
✓ 3. наставак (плодиште) на хладно са 10 рамова.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #309 poslato: Jun 07, 2023, 17:39:04 »
Poštovani Mlane,bacili ste me u razmišljanje sa tim prvim nastavkom (plodištem na toplo).Možda bih nam Voja bio pravi savetnik,ali me interesuje kako u zimskoj varijanti tako i za vreme aktivne sezone.Zašto to pišem,imao sam oriliku kod nekih pčelara na pašama da vidim da drže  doduše LR košnice na toplo ramove u plodištu.Ali nisam video kod Rodne Voje i neznam kako se ponašaju i kakvi su rezultati.Voleo bih da nas Voja malo posavetuje.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #310 poslato: Jun 11, 2023, 21:27:28 »
Poštovani Mlane,bacili ste me u razmišljanje sa tim prvim nastavkom (plodištem na toplo).Možda bih nam Voja bio pravi savetnik,ali me interesuje kako u zimskoj varijanti tako i za vreme aktivne sezone.Zašto to pišem,imao sam oriliku kod nekih pčelara na pašama da vidim da drže  doduše LR košnice na toplo ramove u plodištu.Ali nisam video kod Rodne Voje i neznam kako se ponašaju i kakvi su rezultati.Voleo bih da nas Voja malo posavetuje.Pozdrav
Први плодишни наставак може да се постави за зимовање на топло ако је заједница слабија или ако се пчелињак налази на удару јаких ветрова.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #311 poslato: Septembar 23, 2023, 13:27:41 »
Kolege,da li ste uzimili pčele,i kakvo je stanje sa varoom.Pčelari se žele da je ove godine ima premnogo.Kakva su Vaša iskustva

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #312 poslato: Septembar 24, 2023, 20:49:46 »
Ja sam ih zazimio . Meda imaju , dve kosnice na podnjaci ev nastsvak na hladno iznad rv nastavak (plodiste) na hladno maticna resetka i ev nastsvak na toplo sa sedam ramova hrane. I jednu sam zazimio ev na podnjaci na hladno i iznad rv na hladno. Na hladno sam stavio jer planiram fa to bude plodiste tokom cele godine a iznad mediste

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #313 poslato: Oktobar 05, 2023, 04:56:21 »
Kolege,da li ste uzimili pčele,i kakvo je stanje sa varoom.Pčelari se žele da je ove godine ima premnogo.Kakva su Vaša iskustva

Зазимили смо ове године око 260 пчелињих заједница а већ смо нашли на три пелињака по једну која је остала без матице након транспорта у зимовник и зазимљавања..Вероватно да је транспорт однео ове три матице а то нам се понавља из године у годину да током транспорта пчела изгубимо по 1-2-3 % матица, како кад.
Вароу држимо под контролом јер током пролеа користимо Брстивар на трулекс тракама а приликом сваког отварања кошница прскамо са Војвиром који има одлично дејство на вароу. Осим тога због кишовитог пролеа многе заједнице су кренуле у ројеви нагон па је код многих заједница дошло до прекида легла а тада смо са лакоћом очистили пчеле од варое.

На касном сунцокрету пчеле су донеле 4-5 па и до 7-8 кг меда а било је заједница-слабијих ројева које су теиле развоју и које нису донеле  ништа меда за повеање залиха али су донеле себи за развој.
За 260 кошница купили смо 500 кг шећера или нешто мање од два кг по кошници за спремање сирупа са Нозевојом тј за  допуну зимских залиха хране и то смо поделили пчелама. То ће оне потрошити током октобра, новембра и децембра а после им остаје мед. Заједнице су зазимљене у просеку са око 16-17 кг меда плус овај додани сируп који су прерадиле, практично би требало да у јануару и фебруару у РВ кошницама потроше око 2 кг меда и за март и април остаје им око 14-15 кг меда за потрошњу и развој.
 

Поздрав драгим пријатељима...

« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2023, 10:34:57 od strane Global Administrator 1 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #314 poslato: Oktobar 25, 2023, 17:17:13 »
Баш сад сам сабрао трошкове зазимљавања мојих 10 кошница: 73кг шећера + Војвир + Херба + Нозевој = 12,000дин
... што му изађе 1200дин (колико кошта 1кг меда код мене) по кошници.