Autor Tema: LR košnica sa polunastavcima  (Pročitano 92060 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #15 poslato: Decembar 05, 2011, 21:04:57 »
Evo kako ja zazimljavam LR košnice, po raznim varijantama.

U 1 i 3 je med, u 1.2 i 6.2 je leglo, ostalo je medno saće.

U 15 je leglo sa mednim kapama, a krajnji ramovi (2+2) puni meda, ostalo je medno saće, polunastavci (PN) 3m i 2m.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #16 poslato: Decembar 05, 2011, 21:27:41 »
Kod mene je u gornjem nastavku početkom novembra bio med, ali mislim da su pčele zauzele klube u oba nastavka. Na podnjači je farar nastavak (medište), pretpostavljam da su iz njega prenele med gore. Ter papir je pokrio gornji nastavak i deo donjeg (oba su LR). Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #17 poslato: Decembar 06, 2011, 17:54:35 »
Evo i LR košnica sa standardnim nastavcima.

Malo je promašena tema?! ;)

Van mreže lizdek aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokro
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #18 poslato: Januar 07, 2012, 18:47:07 »
Pocetnik sam i pcelarim sa LR kosnicama. Sada imam 3 drustva, jedno je zazimljeno na 2 LR nastavka a dva drustva su na 1 LR nastavku.

Ja sam planirao da uvedem polunastavke za medista. Znaci da mi plodiste bude u 2 LR nastavka a medista po potrebi, visina PN da bude 170mm ili i manje?
Molim vase misljenje za ovakav sistem pcelarenja.

Razlog zasto 2 LR plodista je taj sto mislim da bi kao pocetnik mogao imati problema sa PN u plodistu i da mi je mnogo lakse sa istim ramovima u plodistu.

Pozdrav za sve prisutne

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #19 poslato: Januar 07, 2012, 20:50:54 »
Ne možeš sa dva LR, za koje predpostavljam da bi ti bili kao plodišta, jer kažeš da bi PM nastavci bili medišta. To je loša kombinacija. Ili čisto polumedišta (kao Fararov sistem) ili samo 1 LR nastavak kao plodište. Ostalo je manje više problematično.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže lizdek aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokro
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #20 poslato: Januar 07, 2012, 21:01:58 »
Ovom metodom sam samo mislio da mi budu plica medista da ih brze pune i zatvaraju jer je kod mene tiha pasa.

Moze li LR plodiste + medista 170mm?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #21 poslato: Januar 07, 2012, 21:50:19 »
To sam i pisao, mislim napočetku teme, ako ne grešim. PM koristim od 1991. Sve varijante u kombinaciji sa više LR nastavaka su "kad se mora", odnosno kad nemaš drugih nastavaka. Moja iskustva govore: ili čisto LR ili samo LR  i jedan PM plodište, ili sve PM (polumedišta). Sve ostalo je muka. I kod dvomatičnoh društava koristim LR za jednu maticu a druga je na 2 PM ili nekada bude na samo jednom PM!
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže lizdek aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokro
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #22 poslato: Januar 07, 2012, 22:40:22 »
OK, hvala na pomoci.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #23 poslato: Januar 07, 2012, 23:16:46 »
Ali to nije sve. Kasnije, moraćeš da imaš još jedan LR nastavak za jednu košnicu ili koji bi koristi da podmire potrebe dve košnice. To ti je potrebno, jer ako imaš samo jedno plodište, imaćeš i problem sa redovnom  i dovoljnom izmenom saća. Tu naravno ništa ne gubiš, jer formiraš rojeve, kao pomoćna društva koja ti uvek trebaju. Pri tom ne treba imati višak podnjača.

Predlažem ti da praviš razdvojne table sa više leta (Snelgrove board), koje se koriste kod dvojnih društava. To je predstavljao Ivan Vener. Meni su poznate od 1990, ali tek sada ih izrađujem, ali bez onog središnjeg otvora sa mrežom. Na par njih ću to uraditi i lako je prorezati kod ostalih, ako je potrebno. To bi ti bila podnjača. Tako da za formiranje rojeva iz 4 košnice koristiš te table kao podnjaču za donji i gornji roj. Tako da to treba samo 1 krov.

A te razdvojne možeš koristiti za više namena.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #24 poslato: Avgust 09, 2012, 01:10:36 »
Zazimljavanje na polumedištima (moja su visine 162 mm) takođe vršim bez podbačenog nastavka ispod plodišta. Bilo je reči u ovoj temi o podbacivanju nastavaka.

Na slikam je jedno dvomatično društvo, koje zazimljavam kao dva posebna društva. Donje društvo je prepakovano tako da u prvom telu (plodištu) ima na 9 PM ramova legla sa medom u uglovima na svakom ramu sa leglom. Bočna dva rama su sa prilično meda (samo što je na jednom  trečina rama sa leglom). Drugo, medišno telo je sa ramovima koji su puni meda.

Istog momenta kada se preslaže, postavljam pregradu da ih fizički razdvojim. Nadam se da ću jesenas završiti razdvojne table i da  ubuduće neće biti karabudženja.

Gornje društvo ima manje legla, ali dovoljno mlade pčele koja će odgajiti zimsko pokolenje (generaciju pčela). Tu sam dodao ceo nastavak izvrcanog saća kao plodište.

Donje društvo se ne dira više. S obzirom da nose puno polena, doći će do određene prenatrpanosti prostora plodišta polenom, ali to je dobro, jer će zimski naraštaj pčela biti dobro hranjen polenom.
Gornje društvo prihranjujem. Ono ima nekih 7-8 kg zatvorenog meda. Već posle tri dana dobar deo ramova u plodištu je bio dobro popunjen polenom. Pčele su iskoristile momenat kada je matica bila na ramovima sa leglom, tražeći prostor da nosi. Već ovih dana će zaleći slobodne ćelije i na tim ramovima sa polenom. Novo leglo će biti dobro hranjeno. Ovako udvojena društva su davala 3-4 polumedišta meda u prvom vrcanju (bagrem). Bilo bi i više, ali sam gornjim društvima oduzimao 3-4 rama sa leglom i pčelom i dva bočna sa medom, polenom i pčelom. Pčelinjak koji čine dvomatična društva koja nisam slabio nikako, dao je više od 4 polumedišta meda po društvu. Slično (samo nešto bolje je bilo na suncokretu).

Na slikama se može videti i koliko je malo pčela na letu i to po prilično jakoj vrućini (37,5 stepeni je pokazala moja šklopocija, ali je toliko i zvanično merenje). Međutim, vešeras, nešto pre ponoći sam fotografisao pčelinjak i sve košnice su sa bradama (manjim ili većim). Veče je prilično sveže i još duva vetar koji rashlađuje. Ovo bi se moglo nazvati „efektom livadske paše“. Tokom dana veliki broj pčela je u potrazi za polenom i nektarom. Kasnije, uveče se vidi prava snaga društava. Napisao sam efekat livadske paše, jer se dešavalo i iskusnim pčelarima da tokom pripreme za seobu loše procene brojno stanje pčela, ostave slabiju ventilaciju i dođe do „srozavanja“ saća sa medom. Nema veze sa temom, ali nije loše o ovome voditi računa u svakoj prilici.


PS Ne obraćajte pažnju na "opasne" hemikalije na SL 4. Timol, Brstivar i još jedna bočica sa mešavinom koja takođe sadrži timol spadaju u opasne materije. Manje opasne su SS, amitraz pa i čačkalice :D. Timol i Brstivar moraju strogo noću, ilegalno a dimljenje amitrazom može danju. Samo mora biti spremna kofa vode, jer je zakonom zabranjeno paljenje strnjišta i ostalog, a gde ima dima ima i vatre :D :D :D.
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2012, 01:16:40 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #25 poslato: Avgust 09, 2012, 13:05:57 »
OK, hvala na pomoci.


Možda nije suvišno reći sljedeće, mada je poprilično kasno za odgovor i sugestiju, ali, u pravilu, nikad nije kasno. Polumedišta ili polunastavci, kad si već na početku, neka ti budu tačno POLOVINA standardnog. U  ovom slučaju (LR) visina bi bila 121 mm. Inače, imam društva i na DB i na LR polunastavcima i zadovoljan sam, zadovoljan toliko da će ih biti još više na polunastavcima, ali sa određenim modifikacijama ramova zbog smrtnog prostora.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #26 poslato: Avgust 10, 2012, 01:14:33 »
Eso, nisam baš za toliko smanjivanje. Ne kažem da verovatno nema nekih prednosti. Ali i polumedišta visine oko 170 mm zahtevaju više „drvenarije“ na istom prostoru. Međutim, prednost je to što se ipak lakše radi nego sa LR nastavkom.

Polumedište visine 121 bi imalo vrlo nizak ram. Pitanje je koliko je upotrebljivo za više namena. Mislim da bi to bio samo produžetak mednog venca, koji ne garantuje da će pčele bezbedno zimovati.

Polumedište visine oko 170 mm može biti i plodište, može biti oplodnjak (trodelni ili dvodelni). U njemu matica zanese manje ili više legla i tada se može laskše upravljati prostorom i nagonima pčela. Hoću da kažem da se neke stvari mogu preduprediti. Zatim, ova visina garantuje da se može vrlo dobro koristiti pri zazimljavanju, tako da PM bude plodšini prostor, sa delom legla u LR nastavku. Na ovaj način se vrlo bezbedno i lako uzimljavaju društva.
Tokom zime, pčele relativno lako prelaze (prvo klube, a zatim i gnezdo) u polumedište koje ima visinu koja im garantuje nekakav realan razvoj.

Sa plumedištima visine oko 170 mm, može se formirati košnica (bez LR nastavaka) koja zadovoljava sve kriterijume. To može imati neke svoje prednosti, ako su uslovi takvi da se plosište ograniči na samo jedan PM nastavak. i u nešto slabijim uslovima medenja može se izvrcati meda, toliko da pčelar bude vrlo zadovoljan.

Još jedna prednost bi mogla biti i korišćenje istih delova za ramove, koji se koriste kod normalnog LR rama (satonoša i donje letvice)...

Tako da mislim da bi polunastavak trebalo da je na toj visini od oko 170 mm. Uglavnom sam pisao „oko 170 mm“, jer npr. moji nastavci malo odstupaju i visine su 162 mm.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #27 poslato: Avgust 10, 2012, 13:25:15 »
Gdje si ti, Dragane,
Mislio sam da kao kod DB-a dva PN-a čine 1 nastavak. Imam već to i zadovoljan sam.

Niski ram? Naselio sam Homičevu alpsku, čiji su nastavci svi iste visine (108 mm) i nevjerovatno je šta i kako pčele rade. Nije Homič budala kad je sa ovom košnicom pošao u potpuni profesionalizam i zaista je kod njega sve zadivljujuće uredno te zatvoren profesionalni ciklus, koji se samo poželjeti može. Pogledaj pa mi reci jesam li upravu. No, ipak to nije Homičeva jer je Warre davno prije baratao tim dimenzijama, a ako se dobro sjećam, i Roger Delon.

Slažem se ja i sa visinom 170 mm, ali bih tada samo nju koristio (na tragu Farara), a kod kombinacije LR-a sa polunastavcima, uvijek bih izabrao polunastavke visine 121 mm.

Ja volim čačkati, to ti je već poznato. Tako sam ovih dana DB 12 premodifikovao na DB 11 i u nju prebacio društvo, a danas ću u radioni završti tri nastavka Warreove, ali debljina daske 25 mm. Nisam imao dasku od 30 mm, a radije bih nju upotrijebio, pa i 40 te do 50 mm jer zidovi su pčeli važniji ljeti, no li zimi, a znam da će prva primjedba biti: težina nastavaka i poskupljenje izrade.

Heh, trebao sam prvo pitati kako si, kako porodica, pčele..., ali ne zamjeri jer i kraj je isto što i početak.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #28 poslato: Septembar 22, 2012, 12:58:54 »
Evo još nekih detalja o polunastavcima LR. 8)

Nemam pojma iz kog sam izvora preuzeo, ali nisam izmislio.

Taj naslov je ovako glasio: Američka (USA) medišta LR i ima ih četiri, a visine tela su im sledeće:

1. Duboko medište - 244,47 mm, ili kako mi kažemo, standardno telo LR, plodišni nastavak
2. Normalno ili srednje polumedište - 168,27 mm
3. Plitko polumedište - 144,46 (čini mi se da kod Venera služi za mednu kapu produženog rama)
4. Polumedište za proizvodnju meda u saću - 120,65 mm

Van mreže Mirko Maric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #29 poslato: Maj 01, 2014, 09:51:15 »
Sta mislite o radu samo sa polunastavcima?Konkretno farar 8,koji se spominjao na SPOS-ovom forumu?
Pozdrav