Autor Tema: Izrada dimnog topa  (Pročitano 59983 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pavlić Živko

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Izrada dimnog topa
« poslato: Decembar 22, 2010, 12:37:38 »
Imam nameru da proizvedem dimni top,mlim kolege da iznesu svoja mišljenja.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #1 poslato: Decembar 22, 2010, 15:11:01 »
Kolega Živko, bilo bi dobro da nam kažeš kako ćeš da napraviš top. Imaš li kakve slike ili šeme? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #2 poslato: Januar 07, 2011, 23:12:06 »
Ovim dimnim topom istretirali smo Vojalek univerzalom više pčelinjaka u Novom Miloševu, i samo u jednom tretmanu istretirano je oko 600 košnica, a da sa topom nismo imali nikakvih problema.

Ovaj top je vlasništvo komšije, Mirka Batanjskog, i ne znam tačno od koga ga je kupio, ali mislim da nije od kolege Dobrivoja Milićevića iz Aranđelovca jer ne izgleda kao njegov top super vita.
Top super vita mi se čini kao još bolji od ovog ali mi smo i ovim zadovoljni. Fotografisali smo top iz više pozicija da bi se mogli videti njegovi delovi i način spajanja.
O svakoj slici možemo i komentarisati.


Pozdrav svima!
« Poslednja izmena: Januar 07, 2011, 23:34:41 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #3 poslato: Januar 12, 2011, 18:24:43 »
Pokušao sam da napravim dimni top i sve radnje doveo skoro do kraja.
Skoro završen top je dat na slici. Verovatno ću kasnije načiniti i slike delova.
Ali pri probi pojavili su se problemi. Naime, za probu, u bočicu sam sipao neko obično motorno ulje i kada se spirala cevi relativno dobro ugrejala, ubrizgao sam malo ulja. Na izlazu cevi se pojavilo jako malo dima i proključalo ulje u kapljicama.
Smatrao sam da je greška kod brenera, koji daje toplotu usmerenu samo napred, usredsređenu  duž vertikalne ose zaštitnog cilindara, i da je nedovoljna zagrejanost cevi.
Sledeći eksperiment koji sam napravio je da sam oko gorionika brenera napravio dodatni cilindar (zatvoren sa čeone strane) od prohromske vrlo sitne mreže, i koji je plamen i toplotu raspoređivao skoro idealno, tj. radijalno. Spirala bakarne cevi je dovedena do usijanja, a na njenom vrhu, nakon ubrizgavanja ulja (već pomenutog) ponovo se desila ista stvar (malo dima i kapi proključalog ulja).
Pitanje za kolege GDE grešim.Da li se parafinsko ili neko drugo ulje ponaša drugačije na visokim temperaturama, tj, postižu dovoljan efekat zadimljavanja bez kapljica na vrhu dimne mlaznice-bakarne cevi.
Hvala unapred za konstruktivne odgovore

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2011, 00:26:59 »
Kolega Lazo,

Hvali redenik

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #5 poslato: Januar 13, 2011, 00:49:30 »
 Lazo, predložio bih ti da u to ulje dodaš pola vode, zatim da tečnost dobro izmućkaš i da tek onda istisneš sadržaj emulzije na vrh cevi.
Posle tog pustiš gas i zapališ. Kada se cev dovoljno zagreje izbaciš mlaz pa zatim drugi-treći za probu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Hamza Smajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #6 poslato: Januar 18, 2011, 21:54:40 »
Kolega Lazo!

Pošto kod tebe na bakarnu cijev izlazi ključalo a ne ulje u pari mislim da je u izlaznoj cijevi greška.

Možda kad bi i ti kao i kolega Mirko Batanjski skratio izlaznu bakarnu cijev i oko nje postavio širu prokromsku cjevčicu kroz koju će prolaziti plamen koji će i dalje prema izlazu i na izlazu i dalje zagrijavati bakarnu cijev vjerovatno bi uz Vojin prijedlog riješio problem. Bakar se ipak brzo zagrije ali se brzo i hladi i samo nešto manja temparatura na izlazu mogla bi stvoriti ovaj problem.

Pozdrav!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #7 poslato: Januar 19, 2011, 22:14:41 »
Lazo, predložio bih ti da u to ulje dodaš pola vode, zatim da tečnost dobro izmućkaš i da tek onda istisneš sadržaj emulzije na vrh cevi.
Posle tog pustiš gas i zapališ. Kada se cev dovoljno zagreje izbaciš mlaz pa zatim drugi-treći za probu.

Pozdrav svima.....
Kolega Lazo!

Pošto kod tebe na bakarnu cijev izlazi ključalo a ne ulje u pari mislim da je u izlaznoj cijevi greška.

Možda kad bi i ti kao i kolega Mirko Batanjski skratio izlaznu bakarnu cijev i oko nje postavio širu prokromsku cjevčicu kroz koju će prolaziti plamen koji će i dalje prema izlazu i na izlazu i dalje zagrijavati bakarnu cijev vjerovatno bi uz Vojin prijedlog riješio problem. Bakar se ipak brzo zagrije ali se brzo i hladi i samo nešto manja temparatura na izlazu mogla bi stvoriti ovaj problem.

Pozdrav!
Za sad je sve raspakovano i čeka da probamo ovo što ste predložili. Hvala vam puno, a rezultat ću svakako objaviti
Pozdrav

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #8 poslato: Februar 18, 2011, 23:35:05 »
Ja ovo našao na NET-u.





Pozdrav.
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #9 poslato: Februar 19, 2011, 07:57:28 »
Ja mislim se da čemo pobit izmedju sebe sa ovadvim aparatima. Šta mislite koliko ovog otrova je progutala ta osoba koja radi sa tim otrovom.
Lp Branko

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #10 poslato: Februar 19, 2011, 10:42:45 »
Ma ovo je samo ideja za izradu u BRSTIVARU nema otrova.

Pozdrav.
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #11 poslato: Februar 19, 2011, 10:48:35 »
A to je nešto drugo.
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #12 poslato: Februar 19, 2011, 12:45:32 »
Vrlo interesantno. Koliko vidim prezentacija dimnog topa gospodina Romana Baranika je urađena na košnici Rodna Voja iz serije od 150 košnica koju je izradila firma Ivanić pre 3 godine.

Ne znam samo da li to negde kod nas ili u Slovačkoj.

Još samo da je koristio Brstivar i bilo bi više nego odlično.

Pozdrav svima......
« Poslednja izmena: Februar 23, 2011, 18:47:22 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #13 poslato: Februar 20, 2011, 03:29:29 »
Imam nameru da proizvedem dimni top,mlim kolege da iznesu svoja mišljenja.

Зашто да производиш нешто што већ многи производе?

Ако хоћеш да произведеш бољи и јефтинији, покупуј димне топове од свих произвођаче, проучи, иновирај, повећај продуктивност...

Димни топ није потрошни материјал, он траје.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Izrada dimnog topa
« Odgovor #14 poslato: Februar 23, 2011, 17:31:57 »
Lazo mi je dao onaj top da ga malo preuredim sa jednim kolegom. Prepravka završena  i top je danas isproban. Izgleda da će biti nešto od njega. Evo slika. Pozdrav.