Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113805 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« poslato: Mart 22, 2012, 20:00:22 »
Lagano kreće cvetanje medonoša i polenarica koje je na mnogim terenima vrlo značajna pčelinja paša.
To je kajsija, a odmah za njom džanarika.
Par dana po cvetanju džanarike će cvetati i crni trn. Takođe odlična pčelinja paša.


Nisam pogledao kajsiju, koja mi je odmah ispred ulaznih vrata i sinoć sam se iznenadio u kojoj je fazi cvetanja. Već danas je više cvetova otvorilo i puno pčela je na njima.

Na poslednoj slici se vidi koliko je pupoljaka odbacila džanarika koju sam kontrolisao ovde. Na pretposlednjoj slici je stablo do nje i ono je solidno održalo rod (ono se vidi na poslednjoj slici – u desnom delu slike).

Inače i pored izvesne štete koje je nanelo hladno vreme ove zime, biće dovoljno za pčele. Nadam se da se neće desiti kao sa leskom, sa koje gotovo da i nisu nosile polen i tamo gde je stablo bilo okićeno resama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #1 poslato: Mart 22, 2012, 20:38:17 »
Kod mene u Makovištu tako nešto će da bude za 15-tak dana, možda...
Šljiva i Džanarika su dobro "rodile", samo da ne bude mraza. Maca je prošle subote ovako izgledala, nadam se da se već rscvetala i da koristi pčelama. Evo nekoliko slioka od prošle nedelje. Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #2 poslato: Mart 24, 2012, 23:55:17 »
Sa džanarike jedva da je uneto nešto malo polena, jer su tek rascvetala prva stabla ranijih sorti.

Bagrem je pokazao pupoljke.

Jabuka lista i mislim da to nije dobro. Na stablima se vide samo oni pupoljci iz kojih se razvija list. Rodni pupoljci su pootpadali ili ih ima vrlo malo.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #3 poslato: Mart 25, 2012, 00:08:32 »
Na Zlatiboru procvetali šafran i crnjuša. Danas sam bio na Vodama i napravio nekoliko fotografija. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #4 poslato: Mart 25, 2012, 06:53:06 »
Kod mene jedino što cveta je po neka tuja a džanarika bi možda mogla da krene za jedno nedelju do dve dana. Pčele za sada u košnice najčešće unose kukuruznu prekupu iz staja i svinjaca.

Juče sam u N. Bečeju primetio da je u cvetu brest i da su se neke breze u osunčanim dvorištima dobro rascvetale.
Kod mene u N. Miloševu još nisam video nigde ni jednu brezu u cvetu a tek što smo dvadesetak kilometara severniji.

Kajsija je kod mene još u dubokom mirovanju i verovatno će ranije sorte početi za oko dve sedmice ako ostane ovako toplo vreme. 

Pre pola sata temperatura je bila +3 stepena a već sada je za jedan stepen viša.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #5 poslato: Mart 25, 2012, 11:30:22 »
Kod mene jedino što cveta je po neka tuja a džanarika bi možda mogla da krene za jedno nedelju do dve dana. Pčele za sada u košnice najčešće unose kukuruznu prekupu iz staja i svinjaca.

Juče sam u N. Bečeju primetio da je u cvetu brest i da su se neke breze u osunčanim dvorištima dobro rascvetale.
Kod mene u N. Miloševu još nisam video nigde ni jednu brezu u cvetu a tek što smo dvadesetak kilometara severniji.

Kajsija je kod mene još u dubokom mirovanju i verovatno će ranije sorte početi za oko dve sedmice ako ostane ovako toplo vreme. 

Pre pola sata temperatura je bila +3 stepena a već sada je za jedan stepen viša.

Pozdrav svima....
Jel bi mi Vojo napisali par rjeći o kukuruznoj prekrupi-prije tri tjedna u selu gdje imam pčele prva susjeda mi kaže da joj na šrotu -prekrupi puno pćela a ja si mislim glupost šta če pčele na kukuruzu,pa mi sad ništa nije jasno.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #6 poslato: Mart 25, 2012, 12:23:07 »
pcele u prolece dok u prirodi ne "krene " cvetni prah cesto idu na praskaste materije .... piljevinu, brasno po mlinovima , ponekad i cadj a prekrupu pogotovo  ako je sitno krupljena ....jedne unose , druge izbacuju ....  cesto pravi probleme sa susedima koji nece da promene navike u rano prolece i unesu prekrupu unutra ili je malo pokvase . Cuo sam za pricu da su seljaci stavljali tepsije sa prekrupom i otrovom na krovove kokosinjaca i tako ljudima potrovali pcele....

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #7 poslato: April 21, 2012, 22:38:13 »
Bagrem u nižim predelima izgleda kao da je izgoreo u požaru. Na osnovu površnog pregleda neke kolege smatraju da bagrem kasni sa pojavom pupoljaka. Situacija je sasvim drugačija: pupoljci se pojavljuju ponovi ili kreće samo list, a nova zelena masa je jako je mala i teško je zaključiti šta je u stvari.

Nažalost, nisam imao fotoaparat pri ruci, ali je zanimljivo da se dva mlada bagrema koji su jedan do drugog, sa stablima udaljenim oko pola metra u različitim stanjima: jedan je pun svelih pupoljaka i listića, a drugi se održao i pupoljci su normalni. Mada je taj koji se očuvao praktično svrstan u nekih maksimalno 20% koji su očuvali deo cveta i to pri vrhovima ili u gornjoj polovini stabla.

Na slikama se upravo vidi da su cvetni pupoljci (već formirane cvasti – resice cveta) osušene i da otpadaju. Zato i izgleda da bagrem kasni.

Takođe, može se videti samo mali broj sasušenih pupoljaka (i listova), a prilično ih je otpalo dok sam ih unosio u kuću ili još u autu.

Pratićemo šta se dešava ako ponovo krenu cvetni pupoljci, jer je jedno godine bilo solidnog unosa i posle naknadnog obrazovanja pupoljaka nakon izmrzavanja (mislim da je to bila 2002. ili 2003. godina).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #8 poslato: April 21, 2012, 23:20:30 »

Pratićemo šta se dešava ako ponovo krenu cvetni pupoljci, jer je jedno godine bilo solidnog unosa i posle naknadnog obrazovanja pupoljaka nakon izmrzavanja (mislim da je to bila 2002. ili 2003. godina).

ove reci ulivaju malo nade..... mada .... nadam se da ja nisam u pravu

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #9 poslato: April 22, 2012, 00:25:26 »
Ne verujem Savo, ni da sam i ja u pravu. To je taj faktor sreće.

Moralo bi da bude idealno vreme da taj bagrem nešto daje. I unos nije baš zanemarljiv. Naravno pod uslovom da ponovo krenu pupoljci, a ne samo list :D, što je moguće (mada je ove godine sve moguće :D).

Nažalost, nije mi tu fotoaparat da prikažem razvoj vegetacije 2002. godine (fotografisao bih one moje grafikone temperature gde se vidi šta je kada cvetalo i kakvi su vremenski uslovi bili krajem te zime i tog proleće). Tada je februar bio bez mraza (kod mene), a kajsija je cvetala 28. februara. Jabuka, 20. marta. Mraza je bilo tri dana, jedan za drugim, od 06. - 08. aprila. Kod mene na brdu nula (ili oko nule), a u dolini od -3 do -5 (zavisno kojeg dana, od ta tri dana sa mrazom).

Bagrem je ponovo imao jako mnogo cveta, ali je cvetao negde oko 13-15 dana u odnosu na normalno cvetanje u tom predelu. Cvet je bio nešto kraći i cela cvast sitnija od uobičajene.

Nisam imao košnice tu pa nije moglo da se tačno proceni koliko je meda bilo, ali sam imao oplodnjake i bili su puni i blokirani. Reč je o trodelnim LR i PM oplodnjacima. Ja sam otišao da im odnesem ramove sa medom, jer su bili slabi sa hranom, a morao sam da izvadim po jedan ram i stavim prazan, da se napravi mesto za leglo. Ne treba zaboraviti da postoji i jedan period kada pčele ne rade baš dobro, dok se matica ne spari i to je još jedan pokazatelj da je unos sa tog bagrema bio dobar, kada su sve napunile.

Osnovno je to da su uslovi bili idealni za medenje i bez jednog jedinog dana koji bi izazvao neki poremećaj.

Naravno, nije mi namera da stvaram lažni optimizam, ali sve je moguće.

I takve godine, kada bagrem naknadno cveta i medi dobro, posle gubitaka pupoljaka zbog mraza su retke.
« Poslednja izmena: April 22, 2012, 00:31:04 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #10 poslato: Maj 02, 2012, 23:22:35 »
Bagrem je ove godine „iznenadio“ prognozere koji ga nisu pratili i posmatrali. Krenuo je nešto ranije nego što se očekivalo. Ništa čudno, jer smo imali već zapažanje kolege Branka, koji je nešto slično primetio i na neki način posredno, predvideo.

Juče je počeo unos i vaga je pokazala 1,1 kg. Veče pre toga -200 gr. Danas već 2,7 kg. Po malo neuobičajeno jak unos, s obzirom da je na vagi društvo jedva srednje snažno i da je tek krenulo.

Moja lična procena je 2,2 kg (nisam hteo da budem neskroman :D). Bolje je da sam procenio manje, nego više. Mada sam radio oko košnica i videlo se da se radi o prilično obilnom unosu.

Kolega je postavio pitanje kada bi bagrem (na slici) trebao da počne sa medenjem. Čini se da je to ove godine: odmah.
Moj stric, koji me je učio pčelarstvu, kaže da se ne seća da je bagrem ovako snažno zamedio prva dva dana. Inače on mi javlja koliki je unos na vagi.



PS
I medi i miriše. Neverovatno! :D :D :D Jedan iskusni i cenjeni stručnjak kaže da kad medi ne miriše. :P
Izgleda da je pomešao sa zovom (i ona ima bele cvasti) ;D ;D ;D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #11 poslato: Maj 02, 2012, 23:38:45 »
Juče sam stajao pored puta i gledao bagremove grozdove dužine 4-5 centimetara, danas odlazim do pčelinjaka oko 10 sati i vidim prilično velike grozdove i kažem ovo je nemoguće koliko su grozdovi porasli za jedan dan. Posle samo 3 sata vraćam se kući danas u 13 sati i gledam bagrem cveta. Da čovek ne poveruje svojim očima.
Pre 5-6 dana bio sam uveren da ni slučajno neće početi pre 10. maja.
Pre tri dana rekao sam ovaj će da cveta do Đurđevdana. Bagrem je danas počeo.
Za 4-5 pretoplih dana ubrzao je vegetaciju za sigurno desetak do petnaest dana.
Mnoga stabla su potpuno stradala i uopšte nemaju pupoljaka. Kod mene u bašti nigde ni jednog pupoljka dok kod komšije preko puta u vrhovima njegovog bagrema u dvorištu mnoštvoo procvetalih grozdova.
Čudna neka godina.....

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #12 poslato: Maj 02, 2012, 23:44:37 »
Pre bi se reklo prestupna neka godina.
Da li ce ovo iznenadno medenje iznenaditi i otkupljivace i oboriti zagarantovano visoku otkupnu cenu?
Pitanje je sad.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #13 poslato: Maj 03, 2012, 00:15:28 »
Ma Vojo, ne zameram nikome lično, ali na prađenje bilo čega određeni likovi nonšalantno odgovaraju: ma šta sam ti rekao (ali kada se nešto već desi). To su oni "zvanični" majstori...da ne nabrajam ("kad medi ne miriše" itd.; ali da se ne bavim terijom zavere, je'l da, držimo se teme).

Ja sam pratio bagrem svaki dan, ali nisam hteo da uznemiravam javnost :D. Svaki dan sam Biljani govorio (i za pčele i za bagrem): al’ ovo sve gura k’o pred neko zlo. Ona odmah: „Nemoja da slutiš...“ . Ja mu nekako dođem kao neki pesimista, jer uvek u obzir uzimam nepovoljniju varijantu, jer kad je dobro onda je lako biti majstor.

Osnovno kod praćenja bagrema je da se obilazi dok ne počne da lista. Nekako je uobičajeno da pred samo cvetanje, kada se već pupoljci razdvoje i olista dune vetar. Tada se ne može ništa videti ni proceniti.

Inače, nema iznenađenja: snaga pčela prati vegetaciju. Danas sam prepakovao ono društvo koje sam fotografisao zimus i koje je imalo „poklopnu dasku“ od pocinkovanog lima (na trećoj slici odozgo). Žao mi je što nisam imao vremena za fotografije. Odmah sam stavio četvrti nastavak (sva četiri LR).

PS Dejane, ’oćeš da te snimi gete i javi na „odgovarajuće mesto“. Nemoj da se baviš onim za šta je čovek plaćen (mislim akcije, cenzura pojedinaca itd - šta da ti pričam kad sve znaš :D). Vidiš li da odmah poskoče na ljude kada traže svoje pare (ili da se održi obećanje). Verujem da znaš ko je Gete. To je čovek koji je učio srpski jezik, jer su mu se sviđale naće narodne epske, pesme. Ovaj naš gete nikako da nauči svoj jezik. Ali prepozna „unutrašnjeg neprijatelja“ o’ma. I od 4000 i kusur članova on se nađe prozvan. Čuvaj se geteta :D :D :D.

A jes’, da je izmrzao preterano, bila bi cena...kao pre dve godine kada je bilo jako loše. Koje je to tržište (akcija) sr...e (da izvinete na izrazu).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #14 poslato: Mart 10, 2013, 11:50:56 »
Kajsija je počela da cveta! Ako bude mrazeva, završila je karijeru (ova kod mene, za ostale ne tvrdim ništa).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).