Autor Tema: EV ram  (Pročitano 48596 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
EV ram
« Odgovor #30 poslato: Jul 02, 2013, 08:20:17 »
Трудим се (са променљивим успехом) да за РЕВ кошнице произведем извесну количину ЕВ рамова без СО и без жица, за неко будуће органско пчеларење. Стављам наизменично старо саће и празне рамове са мало воска „уписаног“ на сатоноши. Кад ураде саће и испрополишу рамове, окренем наставак наопако, сатоноше доле, да затворе и доњи део (сада горе). Онда рамове који су добро испали чувам а остале топим. Чување је у просторији са мрежама плус их сваке две недеље ставим два дана у замрзивач (око тога су честе свађе).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #31 poslato: Jul 02, 2013, 12:45:21 »
Može li neka slikica tog fazona sa heftalicom? Ili bar objašnjenje?


Pozdrav

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: EV ram
« Odgovor #32 poslato: Jul 03, 2013, 16:06:46 »
Može li neka slikica tog fazona sa heftalicom? Ili bar objašnjenje?


Pozdrav


Pored rupe za žicu prikucaš heftaricom klamficu tako da žica prelazi preko klamfice kad je  uvučeš u ram i onda se neće usecati u drvo.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #33 poslato: Jul 03, 2013, 21:21:38 »
Tako je kolega Nikola, vrlo jednostavno, brzo a jeftino.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #34 poslato: Jul 03, 2013, 21:52:29 »
Hvala!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #35 poslato: Novembar 10, 2014, 17:46:05 »
Drage kolege a najviše bi voleo Vojino mišljenje. Gledam filmove ruskih pčelara i tamo sam video ram napravljen tako što je satonoša drvena a bočna i donja strana je od žice. Dali bi mogli takvi ramovi da posluže u EV. Pozdrav

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #36 poslato: Novembar 10, 2014, 20:51:48 »
Zasigurno da bi moglo da posluži, već je provereno kod rusa, mada mislim da bi morao da pripaziš na vrstu materijala od kog je žica izrađena. Drugo pitanje je koliko je debeo zid njihovih košnica i kako se metal ponaša unutar košnice kao dobar provodnik temperature ( npr odvodi toplinu izvan klubeta, pa pčele troše više energije, pa i hrane i šta se zapravo dobija a šta gubi ...ovo sad samo lupam, al treba razmišljati i u tom smeru)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: EV ram
« Odgovor #37 poslato: Novembar 10, 2014, 21:20:27 »
Upravo tako i ja razmišljam, bravo Borise.
Ne vidim razloga kolega Jano da se drvene letvice menjaju i na njihovo mesto postavlja žica. Možda u zimovnicima to ne pravi problem ali verujem da nije preporučljivo u hladnim uslovima zimovanja napolju.

Pozdrav svima...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #38 poslato: Novembar 10, 2014, 22:20:51 »
Upravo tako i ja razmišljam, bravo Borise.
Ne vidim razloga kolega Jano da se drvene letvice menjaju i na njihovo mesto postavlja žica. Možda u zimovnicima to ne pravi problem ali verujem da nije preporučljivo u hladnim uslovima zimovanja napolju.

Pozdrav svima...
 
Prvo da se zahvalim na mišljenju. Meni je to toliko interesantno izgledalo pa sam pomislio što ne probati ali samo kao medišni ramovi. Pozdrav

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: EV ram
« Odgovor #39 poslato: Novembar 10, 2014, 23:13:18 »
Рјешење да дрвене бочне и доња летвица буду замијењене жицом је оригинално из Алпске кошнице Роже Делона. Сам Делон каже да се водио идејом да максимално поједностави и појефтини израду рама а да је у основи кошнице микроклиматска стабилност, гдје су температурне осцилације минималне. У суштини, Делонова кошница је модификација Вареове гдје су све кључне димензије остале приближне.
Алпску кошницу модификовао је руски пчелар Владимир Хомич тако што је пресјекао наставак на пола. Неку стандардну зимску конфигурацију чини 5-6 наставака док их у паши обично буде двоструко више. Због великог броја рамова сигурно је оправдано да се траже што јефтинија рјешења. Мени је варијанта са жицом симпатична иако сам присталица дрвета.

На другој фотографији је рам једноставне конструкције још једне руске кошнице "УДав" гдје су све летвице дебљине 5 мм.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: EV ram
« Odgovor #40 poslato: Novembar 11, 2014, 15:44:34 »
Kod ramova čije su stranice urađene od žice, sreće se u literaturi, izražen je problem spajanja ramova sa zidom košnice ili pak donjeg dela rama i satonoše nastavka koji je ispod... Što je žica tanja, to je problem izraženiji.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #41 poslato: Novembar 11, 2014, 18:44:14 »
Modifikacija Vojinog rama za EV je moguca u smislu da se satonosa proslica kao na slici Radojevoj улей удав.jpg (119.11 KB, 920x613 .)
sto bi povecalo stabilnost saca ovako barem ja kad se usled toplote opusti zica i satna osnove odvoji od satonose iskrivi se.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #42 poslato: Novembar 11, 2014, 23:36:51 »
Ja problema sa iskrivljavanjem SO i odvajanjem od žice nisam imao, ali sam utopljavanje žice radio veoma pažljivo (nastojao da žica bude potpuno prekrivena voskom) uz predhodno grifovanje žice. Pošto su u stanju da izvuku ram za dan (u dobrim uslovima) ovaj problem se javlja samo kad prerano pripremimo ramove sa SO, a u košnici mi se još nije desilo. Verovatno uticaja ima i kvalitet voska. Kod ramova koje sam pustio same da izgrade bez žice i SO također nisam imao problema sa krivljenjem ili srozavanjem (izuzev početničke greške, pa sam dobio trutovsko leglo, al nije tema). Čak sam i skupljao zaperke, umetao ih u ramove i dobijao sasvim solidno saće bez žice...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: EV ram
« Odgovor #43 poslato: Novembar 12, 2014, 08:58:40 »
Kod ramova čije su stranice urađene od žice, sreće se u literaturi, izražen je problem spajanja ramova sa zidom košnice ili pak donjeg dela rama i satonoše nastavka koji je ispod... Što je žica tanja, to je problem izraženiji.

Ali nema smrtnog prostora (nije iz literature, nego iz prakse).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #44 poslato: Novembar 12, 2014, 09:06:21 »
E kad bi bila svaka godina takva da sve izgrade, zalepe i napune meda pa makar bi kleštima čupao ramove.