Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344977 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1200 poslato: Januar 09, 2023, 00:11:28 »
Христос се роди драги наш пријатељу Горане!

Нека ти је срећан Божић и нека твоји пчелињаци и пчелице зимују у миру!

Лепо је да се планира са радовима за следећу сезону а даће Бог да буде добра година и да у овој теми читамо твоје позитивне резултате и нова искуства.
Код мене има пуно РЕВ комбинација и сваке године пробам по нешто ново али је проблем што у време тих радова немам пуно времена за интернет и писања на форуму па сви заједно будемо ускраћени са описом и резултатима рада.

Што се тиче тих предавања код колеге Ђоке, то свакако подржавам али на Ђокин позив још прошле године да се укључим искрено сам му пренео своје стање и навео да немам ту зум апликацију или шта већ треба да имам и да нисам технички на том нивоу. Захвалио сам му се на позиву и пожелео срећан рад.
Хвала на лепим речима о РВ кошници и о мени који сам је осмислио. Ипак она није само моја кошница него кошница која је чедо српског пчеларства а ја сам сасвим случајно тај неко ко ју је осмислио као и технику рада са њом а могао је то да буде и било ко други од нас пчелара...   
Наш извесни колега др. вет. Ђодђе Марковић из Ваљева већ је држао предавања о његовом начину рада са Родном Војом ( претпостављам да је то била тема ) већ има око 120 кошница Родних Воја и неколико пчелара око себе који раде са Родном Војом и последњих година само шире Родну Воју па би било можда добро да се и он позове да на одржи неко предавање код Ђоке.

Иде то ипак неким својим позитивним током и полако све више и више пчелара сазнаје за наше домаће кошнице и начин рада са њима.

Желим ти срећно зимовање и успешну нову сезону!

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1201 poslato: Januar 09, 2023, 13:18:43 »



Ваистину се роди добри мој Војо.


Ево , коначно на трећи дан Божића стиже нам и захлађење. Већ сам помислио да ће ова година отићи тамо где не треба. Све воће је код мене било напупело да експлодира. Сада ће се напокон све смирити колико толико , те да и наше пчеле мирније зимују. Било их је протеклих дана највише на лески које имам у Радовању на 30.ари. Носиле су товаре полена и надам се искористиле је. И вишња и трешња су биле напупеле тако да им је фалио још можда неки дан и отвориле би се.


Усликао сам Мораву и добра је , мутна каква у ово време и треба да буде.


На другој слици једно остредње друштво усликано 02.јануара.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1202 poslato: Januar 12, 2023, 14:05:40 »



Можда сам по мало и досадан са мојим песимистичним погледом у вези пашних прилика које ће бити ове године. На овај закључак ме наводе пре свега временске прилике ове јесени и зиме ( уколико смо зиму до сада уопште и имали ) и начин на који се све то рефлектовало на биљни свет од кога на пролеће и лето очекујемо принос у кошницама. Све ово до сада ми се ни најмање не свиђа. А ево и зашто.
За мојих 60. и нешто година нисам упамтио а ни чуо да је нешто од воћа процветало за Божић. Ове године сам то и видео. Много и премного тога је запупело ( трешња , вишња , бресква , смоква, крушка виљемовка ) а понешто и процветало сада кад му време није. Од поновног цветања и лучења нектара у марту и посебно априлу када нам је потребна развојна паша бојим се да ће бити слаба вајда. Биљке су се пробудиле , повукле сокове и ту сада повратка нема. И слабији мраз , а до њега хтели ми то или не мора доћи , ће обрати све то пре него што се и засцвета. Зима ће своје морати да искија ако не сад а онда у марту или још горе у априлу а то је најгора варијанта.
" Ако коза лаже рог не лаже " од давнина казује наш народ и праву је. На две доле постављене слике усликане јуче се види гранчица и стабло са расцветалог дрвета које је испред Шумарског факултета у Београду.






Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1203 poslato: Januar 12, 2023, 19:39:36 »
Интересантно да у овом периоду нешто тако рано процвета. је ли ово бадем или џанарика Гого?

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1204 poslato: Januar 13, 2023, 09:49:41 »

Интересантно да у овом периоду нешто тако рано процвета. је ли ово бадем или џанарика Гого?

Поздрав драгим пријатељима...



Нисам у потпуности сигуран које је дрво у питању. Тим путем свакодневно пролазим одлазећи на посао и ту у близини покупим колегу кога возим. Он је усликао и убрао гранчицу. Ноћ пре тога је била јака киша тако да је цвет био већ помало спарушен али је мирис био врло интезиван. Мислим да је ипак бадем у питању. Обратићу убудуће више пажње на ово дрво јер и мене занима шта је то.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1205 poslato: Januar 13, 2023, 10:37:16 »
Могуће је да је бадем. Он цвета најраније и цвет му је беле боје. Код мене поред Дунава цвета у фебруару кад наиђе лепо време. Имам две различите сорте које су делимично самооплодне али је ипак потребан полен оне друге сорте за бољи род. Разлика у почетку цветања та два дрвета је три, четири дана. Кад једна сорта отвори скоро све цветове друга тек отвори по неки цвет. Дешава се да топло време измами цветање једне сорте а онда захладни па друга не отовори цветове и процвета тек кад дође следећи топли талас. То може да буде и десетак и двадесетак дана. И онда на оба дрвета род буде значајно мањи. 


Та гранчица са жутим цветићима је можда жбун форзиције. Близу зграде где радим постоји један жбун који рано цвета али ове године није још процветао.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Форситија
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1206 poslato: Januar 13, 2023, 11:07:40 »
И ја мислим да је бадем у питању јер он цвета раније од џанарике а некада је то две три недеље а ако захлади може да буде и цео месец дана касније. Бадем има и крупне цветове, много крупније од џанарике па је по томе препознатљив и са веће удаљености. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1207 poslato: Januar 30, 2023, 22:38:02 »
Tvoje gostovanje u našem društvu; "Jedinstvo" St. Pazova 29.01.2023. Tema: Vikend pčelarenje sa osvrtom na Peletov način...


Šta da ti kažem, pošto te poznajem - nisam očekivao ništa manje. Pošto mi imamo grupu na viberu, pravili smo anketu. Prenosim ti (skraćeno) neke zanimljivije:


- "mislim da je ovaj predavač nama mnogo bliži nego predhodni..." (Balint i Tadić - moja primedba)
- "Obzirom da mu je prvo predavanje, sasvim dobro, korisno...Primedba, prvi deo preopširan, drugi deo (zanimljiviji) nekako zbrzio. Moj savet, slobodno mu prenesite, da drugom delu predavanja posveti više..."
 - "Puno krisnih saveta za početnike, pošto sam ja neko ko takođe ne voli tešku hemiju..."
 - "Odlično predavanje."
 - "Predavanje prilagođeno nama manjim pčelarima. Treba praktikovati više ovakvih..."

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1208 poslato: Januar 30, 2023, 22:41:34 »
p.s.


da ne bude zabune: ova flaša, od koje se ne odvajaš - obična voda, česmovača. (nešto konkretnije smo popili kasnije...) ;) :D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1209 poslato: Februar 01, 2023, 09:16:07 »



Хвала Душане на објави и сликама. Хвала и на гостопримству и Љубиши и теби.


Мислим да је наше дружење било сасвим у реду. До душе могао сам бити и мало бољи но шта је ту је. Свршеном послу мане нема.


Публика пажљива и захтевна и колико сам приметио нико није ни устао током вечери. Општи утисак , за мене , више него повољан. Драго ми да сте и ви задовољни и да су коментари позитивни.


Поздрав.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1210 poslato: Februar 01, 2023, 12:02:38 »
Честитам Горане на одржаном предавању! Волео бих да сам био ту да испратим и да ти својим присуством дам подршку, ипак око 120+120 километара није мала километража.
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1211 poslato: Februar 01, 2023, 14:04:13 »
Честитам Горане на одржаном предавању! Волео бих да сам био ту да испратим и да ти својим присуством дам подршку, ипак око 120+120 километара није мала километража.
Поздрав свима...


Хвала Војо на честиткама. Надам се да се видимо у суботу на Сајму.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1212 poslato: Februar 01, 2023, 22:51:29 »
Није ваљда сајам сада у ову суботу? Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1213 poslato: Februar 02, 2023, 07:58:47 »



Пермутовао сам није овог викенда већ 11-12-фебруара.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1214 poslato: Februar 03, 2023, 01:11:16 »



Пермутовао сам није овог викенда већ 11-12-фебруара.

Ако буде среће ето ме да се мало дружимо. Ипак још увек не могу 100% да тврдим.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.