Košnice Voja > Eko Voja

Мој план рада са ЕКО ВОЈА кошницама у 2016.години

<< < (2/21) > >>

Miroslav Šugić:
Još da dodam da planiram da sve EV budu sa saćem bez satnih osnova.....osim onih pet ramova u svakoj koje bih dodavao prilikom formiranja roja,a između njih bi stavljao prazne ramove sa linijom voska nanetom špricom...posle bi izbacio te sa SO da ostane samo saće bez SO...

milutin peric:
Gorane samo pisi.Ja planiram sledece godine da ubacum rojeve u EKO Voje pa me strasno zanima rad sa tom kosnicom.Podeli sa nama tvoja iskustva u radu sa tom kosnicom. Pozzz,

Ivica Bogdanovic:
Složio bih se sa Milutinom i ostalima jer takođe imam planove vezane za EV. Pozdrav za sve

Miroslav Jovanović:
Kada bih sada počinjao sa pčelama počeo bi ovom košnicom i pčelario rensonovim metodom. Naravno bez satnih osnova pa makar i dve sezone formirao takvu košnicu. Zašto? Goran je to već pisao ali da dodam i ja neku. Nema rada ramom već isključivo nastavcima. Nema traženja matice. Nema menjanja saća jer dva nastavka su plodište uvek a ostalo medišni koje matica ne zaleže nikad. Rensonov metod je idealan za ovaj tip košnice a ta tehnika je malo zastupljena na ovim prostorima. Zato bih bio slobodan da i autoru ove košnice Voji Brstini predložim da proba ovaj metod na par košnica i u nekom narednom periodu iznese svoja zapažanja jer će on svakako to bolje uočiti od Rakovca ili mene.

Rakovac Goran:

Очигледно је да је ова тема побудила интересовање па стога већ данас настављам са излагањем.

ПРВА ФАЗА - ПРИПРЕМА ЕКО ВОЈА КОШНИЦА ЗА БАГРЕМОВУ ПАШУ

Претходне напомене ради прегледнијег излагања и лакшег праћења теме :
                - стационарни пчелињак са 11.ЕВ кошница зазимљених у 3.наставка са по 9.рамова изграђеног саћа у сваком наставку,
                - временски оквир - крај фебруара до почетка маја ( Ђурђевдан ) , дакле 65 -70 дана у ком периоду би теоретски требало однеговати 3.генерације пчела ,
                - циљ - припрема што већег броја производних друштава за максимално искоришћавање бурне али кратке багремове паше ,
                - планирани ризик - у дужем временском периоду пчелиња друштва на ивици ројидбеног нагона ,
                - консултоване методе и технике рада - Воја Брстина , Зоран Севић , Хуњади , Ренсон и лична размишљања.

Радови на пчелињаку у оквиру ове фазе :
                1 . Визуелни преглед и констатовање присуства матице ,
                2 . Први пролећни преглед ,
                3 . Стимулативна прихрана ,
                4 . Формирање производних друштава и
                5 . Завршни преглед на почетку цветања багрема.

ВИЗУЕЛНИ ПРЕГЛЕД И КОНСТАТОВАЊЕ ПРИСУСТВА МАТИЦЕ

Временски оквир овог дела рада на пчелињаку је крај фебруара - почетак марта. Као што и сам наслов каже у овом периоду бих пажњу превасходно обратио на лето кошнице , понашање пчела на лету и наравно унос полена који указује на присуство матице. Први топлији дан са температуром око 15.степени треба искористити за отварање кошнице. Кажем отварање а не преглед. При отварању бих погледао пар централних рамова у највишем трећем наставку тражећи легло. Ако га има значи да је матица присутна и друштво уредно излази из зиме. За очекивати је да се легло налази у трећем највишем наставку где је и најтоплије. Ако га ту нема обавезно погледати и средњи - други наставак ( у 90% случајева легло је у највишем наставку). Ако легло нађем у средњем наставку може се али нужно не мора заменити место другог и трећег наставка тако да се наставак са леглом пребаци на врх кошнице. Ово урадити слободно код јаких заједница  које имају у том тренутку седам и више улица пчела.
                  Уколико се појави безматак ( лично до сада нисам имао такав случај ) извршио бих спајање такве зајенице са најјачим заједницама.
                  За све ове радње при овом првом отварању кошнице ( ово често зовем и брзински преглед ) утрошак времена је минималан - минут два.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Poštovani,ako hoćete da vidite sve teme morate se registrovati na forum Košnice Voja. Da bi se registrovali kliknite ovde...
Idi na punu verziju