Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653322 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #300 poslato: Jun 16, 2017, 16:57:57 »
Malo mi je teze da nadjem maticu i da je ogradim u jedan nastavak pa koristim 2-3 maticne resetke.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #301 poslato: Jun 16, 2017, 20:25:20 »
Wec par godina pcelarim EV kosnicama bez zice i satne osnove i zadovoljan sam.
malo više detalja nije na odmet.... Koliko treba vremena da se oformi komplet košnica? Prinosi? To sa par rešetki je prava stv..
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #302 poslato: Jun 16, 2017, 21:23:35 »
Da li si pokusavao dimom da je sateras u donje nastavke, a i moglo bi sto kaze Miroslav neki opis rada :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #303 poslato: Jun 16, 2017, 21:45:12 »
Ja sam ove godine naselio dvije EV košnice i prvi utisci su jako pozitivni.
Nebih znao da li je to slučajnost ili šta već ali nekako su mi njih dvije najživahnije i najaktivnije. Naročito jedna koja je sada na 3 nastavka i vrijeme je za četvrti. Kada dođem na pčelinjak uvjek je na njenom letu najveća jurnjava bilo ujutro ili uveče. Ni ova druga ne zaostaje mnogo.
 
U konfiguraciji je dva nastavka za plodište koji su puni legla pa MR i gore jedan nastavak koji sam do sada koristio za prevješavanje ali su brzo izgradile sve okvire. Isprva sam koristio satne osnove jer su mi ovo prve EV košnice pa nisam mogao da očekujem pravilnu gradnju saća samo sa trakicama. Kasnije sam između izgrađenih okvira ubacivao okvire sa trakicama od reslova koje sam dobio sječenjem LR satne na RV dimenziju i za sada to ide dobro.
Tu gdje sam koristio trakice uglavnom nisam uvlačio žicu u ramove. Koliko će to biti čvrsto ostaje da se vidi ali odmah pada u oči da pčele dobro vežu saće za letvice sa svih strana.
Ponegdje na okvirima do pola grade radiličke a onda dolje nastave sa trutovskim ćelijama. Ako nisam zadovoljan izgledom saća jednostavno isječem taj dio i one to nastave graditi.
Juče sam u tu košnicu presadio larve i danas sam povukao ram da vidim stanje.
Od 9 presađenih 5 je prihvaćeno. Ako je do matice treba tu krv umnožiti jer kako rekoh društvo je jako aktivno i vrijedno a na pregledima uglavnom mirno.
Inače ovo je moje drugo presađivanje larvi ikada a prvo uspješno. :)
 
Sada razmišljam o 4 troramna EV oplodnjaka u prelaznom EV nastavku koji sam pravio od LR polunastavka.

Moje simpatije prema ovoj košnici su možda subjektivne jer nemam iskustva ali mi se jako sviđa i pored nekih njenih "nedostataka".

Pčele jako brzo osvajaju prostor kada se doda nastavak bez puno muke. Čim krene izgradnja saća matica je već za leđima graditeljicama i polaže jaja. Naročito kada se dodaju trakice jer pčele odmah izvuku ćelije do satonoše na punu dubinu i matica je položila jajašca iako ni pola okvira nije izgrađeno.

Dva nastavka plodišta su krcata leglom od letvice do letvice. Samo na krajnjim okvirima nešto perge i meda. Detaljan pregled uzima malo više vremena ali kada se nastavak zadigne i dimilicom potjeraju pčele uglavnom može da se vidi stanje i bez vađenja okvira tako da ni to nije neki problem. Meni mali problem sada predstavlja ambalaža koje nemam dovolno jer sam za ovu sezonu pripremio samo jednu EV a na kraju sam naselio dvije pa nemam dovoljno nastavaka ali biće riješeno ili nabavkom EV nastavaka ili REV kombinacijom. Ove dvije EV su mi mezimice i od njih očekujem dosta ali ostaje da se vidi...

Na kraju prilažem i današnje fotografije.
Volio bih da sam slikao više unutrašnjosti ali vrijeme nije bilo pogodno za otvaranje zbog vjetra a i teško je slikati kada sam sam u pčelinjaku. Biće nadam se drugi put...

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #304 poslato: Jun 17, 2017, 13:11:06 »
Pozdrav kolege.

Roj naselim u EV sa dva nastavka sa satovima bez zice i satne osnove stavim samo male trakice 1-2 cm so na gornju letvicu.
Ovisno o roju moze da izgradi 2-3 nastavka saca iste godine a u prolece  1-2 rama do bagrema ovisno o snazi.
1/5-1/6 naprave trutovsko sace nisam osetio neki problem zbog toga,u njima obicno bude med osim kad je matica u jednom nastavku tad sve celije budu zalezene.
U prolece  izgrade 1-2 saca sa trutovskim celijama a ostale radilicke, dobro za gradjevnjak, ali nekad neko drustvo izgradi samo radilicke sa malim procentom trutovski celija.
Znaci od bagrema do bagrema nova EV moze biti spremna za pasu.

Sto se tice prinosa pcelarim isto i sa lr kosnicama prinosi su ili jednaki ili EV dominira zavisi od godine ili mog pcelarenja. ;D ;D

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #305 poslato: Jun 17, 2017, 13:16:44 »
I da jos dodam...
EV ramove vrcam lr vrcaljkom sa cetiri mjesta 2 rama EV stavim mjesto jednog lr- ovog.
Vrcaljka je klasicna hordijalna iliti tangentijalna.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #306 poslato: Decembar 19, 2017, 19:26:53 »
Ne mogu da pronađem nacrte-dimenzije EV košnice. Može mala pomoć?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #307 poslato: Decembar 19, 2017, 22:07:12 »
Ne mogu da pronađem nacrte-dimenzije EV košnice. Može mala pomoć?

Еј профо, одмах уочиш проблем...  ;)  Браво!

Ево овако; нацрте за подњачу РВ, хранилицу РВ и поклопац Рв имаш на теми о РВ а све је потпуно исто и за ЕВ...
Нацрти за ЕВ рам имаш у посебној теми а још остаје ваљда ЕВ наставак.
Мислим да је и он ту некада био али како и где је нестао сам Бог зна, ако добро мислим.

Еко Воја наставак је димензија 414 пута 414 и висина 130 милиметара.
фалц у који наседају сатоноше рамова у предњој и задњој страници дубок је 13 милиметара ( а не 15мм као што је у РВ) и широк је 10 милиметара (или сто као и код РВ наставка)...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #308 poslato: Decembar 20, 2017, 07:55:03 »
Ne mogu da pronađem nacrte-dimenzije EV košnice. Može mala pomoć?

Еј профо, одмах уочиш проблем...  ;)  Браво!

Ево овако; нацрте за подњачу РВ, хранилицу РВ и поклопац Рв имаш на теми о РВ а све је потпуно исто и за ЕВ...
Нацрти за ЕВ рам имаш у посебној теми а још остаје ваљда ЕВ наставак.
Мислим да је и он ту некада био али како и где је нестао сам Бог зна, ако добро мислим.

Еко Воја наставак је димензија 414 пута 414 и висина 130 милиметара.
фалц у који наседају сатоноше рамова у предњој и задњој страници дубок је 13 милиметара ( а не 15мм као што је у РВ) и широк је 10 милиметара (или сто као и код РВ наставка)...

Поздрав драгим пријатељима...
Hvala Vojo. Pozdrav.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #309 poslato: Januar 05, 2018, 19:29:06 »

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #310 poslato: Januar 05, 2018, 21:20:54 »
Siniša pitam se kako to izgleda sa ovom konfiguracijom centrifuge kada se poslije centrifugiranja otvori tj. podigne hauba? Zar ne kaplje med sa haube uokolo i sl.?

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #311 poslato: Januar 05, 2018, 21:56:29 »
Bojane ,sve profesionalne centrifuge su na tom principu,a za nas amatere su radijalne i tangencionalne .Ovde deluju sasvim druge sile na sace ,razmisli i kod radijalne i tangecionalne deluje bocna sila vetra zbog kretanja ramova ,a kod ovakvog nacina sila deluje na satonosu odnosno u njenom  pravcu pa je ovde mnogo manje lomljenje saca .Sto se tice curenja kad se podigne poklopac med kaplje u bure i u kranjem slucaju zavrsi u kanti.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #312 poslato: Januar 07, 2018, 19:34:09 »
Napravio sam 3 EV košnice.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #313 poslato: Januar 10, 2018, 11:41:58 »
Neke kombinacije pcelarenjem sa EV kosnicom u kombinaciji sa RV medistem.

Van mreže camil kostreba

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lipovac Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #314 poslato: Februar 21, 2018, 16:18:23 »
 Pozdrav
    Molim Vas kako bih mogao kupiti brstivar i koja je cijena? Pcelatim u Hrvatskoj u Virovitici
                                                                                                                                   
                                                                                                                                              Hvala i lijep pozdrav