Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174028 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #345 poslato: Decembar 06, 2017, 06:37:50 »
Moguce Vojo da je od toga, sve vise izvestaja od kolega iz regiona dolazi sa tim simptomima kada otvore da rade OK, neki tvrde da nisu koristili nista slicno, nego recimo timol i mravlju ali se svi slazu u jednom, da imaju manje uluca u klubetu od prosle god..

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #346 poslato: Decembar 06, 2017, 10:45:58 »
...mozda su i ose imale udela u tome. Jedan moj prijatelj iz okoline Panceva mi se pozalio da su mu ose unistile 10 kosnica LR i 2 RV. Kasno je stigao da postavi zamke za ose i umanji najezdu. Primetio je da su ose aktivne i pri nizoj temperaturi od 12C pa dok su pcele u rastresitom klubetu ose ulaze i bukvalno ih izdvajaju i odnose. Kaze mi da nisu bile dovoljne flase sa pivom i sokovima i da je trebalo postaviti konzerve sardina sa insekticidom ali avaj... Sad je kasno, ose su mesozderi i hrane svoje leglo mesom i drugim insektima.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #347 poslato: Decembar 06, 2017, 12:16:33 »
Na jos nizim temperaturama od 12 ose ordiniraju, ja zamke postavljam u martu  i ne skidam ih uopšte kad dodje mart zamenim sa novim flasama. Kasno je krenuti u julu i avgustu borba sa osama i strsljenovima

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #348 poslato: Decembar 06, 2017, 14:24:14 »
Na jos nizim temperaturama od 12 ose ordiniraju, ja zamke postavljam u martu  i ne skidam ih uopšte kad dodje mart zamenim sa novim flasama. Kasno je krenuti u julu i avgustu borba sa osama i strsljenovima
Тако је пријатељу Саша,
на 7-8 степени током септембра и октобра сасвим нормално улазе у кошнице и краду мед...После одједном престану и нема их више...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #349 poslato: Decembar 06, 2017, 15:45:49 »
...to sto kradu med jos i moze da se popravi kasnije sa pogacom ali sto ubijaju pcele kad nema vise novih generacija do proleca to je opasno. Po meni ose su veca opasnost od Strsljena.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #350 poslato: Decembar 08, 2017, 19:19:54 »
Danas sedmi dan (svaki drugi dan )kontrola rezultata .... tretmana Oksalne kiseline ..na svim PZ ....i dalje ima opadanje varoe ...

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #351 poslato: Decembar 10, 2017, 17:24:51 »
Третман оксалном киселином сам урадио дана 02.12. ,   контрола опадања варое извршена након 7 дана, 09.12.

Кошница    опало                                                         кошница бр.     опало варое
    1.             6                                                                      13.           16
    2.             2                                                                      14.             2   
    3.             1                                                                      15.           18          (нови рој, појачавано леглом)
    4.            14                                                                     16.             7
    5.             6                                                                      17.           11           (нови рој, појачавано леглом)           
    6.            24 (нови рој, појачавано леглом)                       18.           12                 "
    7.             9                                                                      19.           18                 "
    8.            25(нови рој, појачавано леглом)                        20.           12                 "
    9.             9                                                                      21.            6                  "
   10.           16                                                                     22.           10                 "
   11.            3                                                                      23.           15                 "
   12.            3                                                                      24.           10                 "                                   
 
 Дана 10.12.2017.г. контролисано је 4, 5 кошница, на подњачама је опало за један дан 1 - 2 варое.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #352 poslato: Decembar 10, 2017, 18:34:57 »
Danas i ja odradio tretman,stnje ispod prosecno sa snagom drustva od3-7 ulica uglavnom5!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #353 poslato: Decembar 10, 2017, 19:56:58 »
Третман оксалном киселином сам урадио дана 02.12. ,   контрола опадања варое извршена након 7 дана, 09.12.

Кошница    опало                                                         кошница бр.     опало варое
    1.             6                                                                      13.           16
    2.             2                                                                      14.             2   
    3.             1                                                                      15.           18          (нови рој, појачавано леглом)
    4.            14                                                                     16.             7
    5.             6                                                                      17.           11           (нови рој, појачавано леглом)           
    6.            24 (нови рој, појачавано леглом)                       18.           12                 "
    7.             9                                                                      19.           18                 "
    8.            25(нови рој, појачавано леглом)                        20.           12                 "
    9.             9                                                                      21.            6                  "
   10.           16                                                                     22.           10                 "
   11.            3                                                                      23.           15                 "
   12.            3                                                                      24.           10                 "                                   
 
 Дана 10.12.2017.г. контролисано је 4, 5 кошница, на подњачама је опало за један дан 1 - 2 варое.

Nebojša, lepo...
Narednih desetak dana možeš očekivati još toliko opalih varoa. Sve - u svemu, to je solidno stanje(ako se tako može reći...)
Bilo bi korisno, svima nama, da nam ispričaš kako si se borio sa varoom u toku godine(izvini, ako si več pisao a ja nisam video).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #354 poslato: Decembar 11, 2017, 09:55:41 »
Hvala Dušane.
Evo da ukratko opišem moj način rada. Proizvodne košnice sa pčelama sam tretirao brstivarom na truleks trakama od maja meseca. Ubacivao sam i građevnjake u 5-6 proizvodnih košnica. U novim rojevima trake sa brstivarom sam stavljao od kraja juna meseca. U toku leta nije bilo opadanja varoe.
Sredinom avgusta meseca sam ubacio herba strips štapiće u košnice. Opadao je manji broj varoe od 5 - 8 komada po košnici ukupno i to prvih 10 dana. Dimljenje brstivarom na papirićima, sam uradio 15 septembra, ali to nisam ponovio u ciklusima.  Početkom septembra došlo je do povećanja legla u košnicama, što je uticalo sigurno na povećanje broja varoe. Takođe nisam radio tretman mravljom kiselinom, koji ću od sledeće godine primeniti tokom septembra meseca.   Evidentno je da u novim rojevima ima nešto više opale varoe od proizvodnih društava, zbog kasnijeg tretmana brstivarom, pojačavanja zatvorenim leglom, nije stavljan ram građevnjak itd.
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #355 poslato: Decembar 12, 2017, 01:24:27 »
Hvala Dušane.
Evo da ukratko opišem moj način rada. Proizvodne košnice sa pčelama sam tretirao brstivarom na truleks trakama od maja meseca. Ubacivao sam i građevnjake u 5-6 proizvodnih košnica. U novim rojevima trake sa brstivarom sam stavljao od kraja juna meseca. U toku leta nije bilo opadanja varoe.
Sredinom avgusta meseca sam ubacio herba strips štapiće u košnice. Opadao je manji broj varoe od 5 - 8 komada po košnici ukupno i to prvih 10 dana. Dimljenje brstivarom na papirićima, sam uradio 15 septembra, ali to nisam ponovio u ciklusima.  Početkom septembra došlo je do povećanja legla u košnicama, što je uticalo sigurno na povećanje broja varoe. Takođe nisam radio tretman mravljom kiselinom, koji ću od sledeće godine primeniti tokom septembra meseca.   Evidentno je da u novim rojevima ima nešto više opale varoe od proizvodnih društava, zbog kasnijeg tretmana brstivarom, pojačavanja zatvorenim leglom, nije stavljan ram građevnjak itd.
Pozdrav.

Нешо пријатељу, не бих ти саветовао да третман мрављом киселином радиш током септембра па чак ни на током августа.
Мравља киселина доста оштећује ОТВОРЕНО легло у за нас важном периоду када се производи значајан део зимских пчела.

Иначе резултати су ти добри... Све док вароа не прелази троцифрен број она је под контролом а код тебе је после третмана оксалном киселином мање од пола од троцифреног броја... Значи одлично стање и рад за сваку похвалу.

Желим ти добро зимовање...

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #356 poslato: Decembar 12, 2017, 19:04:53 »
   Хвала Војо, на оцени стања по питању варое у мојим кошницама. Мада ја мислим да може бити још боље.
Како је говорио Славко Штимац у филму "свакога дана у сваком погледу све више напредујем".

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #357 poslato: Decembar 24, 2017, 19:41:51 »
Овај начин употребе ОК делује баш брз, и може се радити и димним топом који се користи за брстивар... Ако се не варам...

https://youtu.be/timAIlH_1OQ
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #358 poslato: Decembar 24, 2017, 22:32:31 »
Слушао сам да су паре оксалне киселине веома опасне,ако је то истина ја ни под којим условима не бих радио на тај начин....Ако има и најмање опасности да себе угрозим нећу на тај начин радити..

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #359 poslato: Decembar 24, 2017, 22:44:27 »
Па колико ја знам и сама ОК у кристалу је опасна...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"