Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341035 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #930 poslato: Decembar 17, 2019, 11:15:06 »
Комшија, одвојио сам глицеринско-водени ратвор из Брстивара, а остатак лековитих биљака и малих делова глицерина и воде, оставио за третман на трулекс крпи и накапавање на листиће за димљење.
Глицеринско-водени раствор треба да буде очишћен од трунки лековитог биља.

Алкохолни раствор Нозевоја (без воде), помешам са глицеринско-воденим ратвором, процентуално око 50-50. То сипам у малу боцу од 20 или 30 мл са распршивачем (користи се за алкохолну и водену тинктуру).

Кад дигнем поклопну даску, са висине од око 20 цм, из бочице, коју претходно добро протресем, три до четри пута притиснем пумпицу распршивача. Фина магла пада по сатоношама и пчелама, које су у улицама. Једном бочицом од 30 мл, одрадим 15 друштава или око 2 мл по друштву. 
У септембру кад сам радио, пчеле у моменту кад их испрскам забрује на пар секунди и смиресе. Сутрадан на подњачи буде варое и живе и мртве, а и одмах се појаве и мрави, који хватају вароу која даје знаке живота.

Битно ми је, да сваким третманом одрадим дезинфекцију и опадање варое, ма колко то било. 

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #931 poslato: Decembar 17, 2019, 11:30:14 »
Komšooooo!
Ako te Voja čuje - da prčkaš sa njegovim preparatima... ;) :D



[/size]
[/size]

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #932 poslato: Decembar 17, 2019, 11:32:41 »
Šalim se. Mislim da će mu biti drago. 8)
Zbilja: jesi li se konsultovo sa Vojom?


Inače _ dobro si ti to zamislio...Aj, videćemo.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #933 poslato: Decembar 17, 2019, 12:59:55 »
НозАкикоВар...   ;)

А сада да се озбиљније позабавимо овом темом...

Најважније да делује... и да је без хемије.
Да ли планираш да такве третмане радиш и у наредном периоду? Ако планираш, било би добро да напишеш какви су резултати у дужем периоду коришћења. Мислим да ће нам свима бити од користи јер ћемо добити још један начин ''чисте'' борбе са крпељом. А с обзиром да Војини препарати делују увек на још понешто, надам се, да ће дејство твоје комбинације још снажније деловати на пчеле како би биле здравије.

Другарски поздрав Зоран
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #934 poslato: Decembar 17, 2019, 18:51:08 »
Komšooooo!
Ako te Voja čuje - da prčkaš sa njegovim preparatima... ;) :D



[/size]
[/size]

Док је Воја на Ташу причао о Војвиру, ја сам му причао о мешавини његових препарата, коју сам употребљавао. Битна је борба и без отровне хемије таманити гамад.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #935 poslato: Decembar 17, 2019, 23:24:58 »
Знам Зоко шта си ми причао и шта си радио.
Радио сам и ја више разних комбинација.
Одабрао сам оно што је најбоље и објавио.
Брстивар са уљем промућкан у прскалици и прскање по сатоношама даје одличан ефекат.
Такође само концентровани део Брстивара без уља прскањем по пчелама по сатоношама или по централним рамовима где је највише пчела у септембру, октобру и новембру опет даје одличне резултате.
Војвир је сада нешто најновије и нешто најбоље за рад.
Може се користити током целе године.
Кад има или кад нема легла.
Када су пчеле у клубету или кад нису.
Кад год за то има потребе и потпуно је нешкодљив а заправо изузетно користан за пчелиње заједнице.
Он има одлично дејство на вароу, на вирусе, на бактерије и на гљивице.
Може се користити и у аутомобилу за дезинфекцију ако имамо прехлађених сапутника.
Можемо сипати себи у чај , на једну шољу чаја иде 00,2-0,03 или половину ракијаве чашице.
То је право чудо од лека. Њиме смо се фајтали на Ташу...
Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #936 poslato: Decembar 22, 2019, 01:19:50 »
Ових дана пчеле су излазиле из свих кошница. Било је и више него топло за ово доба године са температурама од 15-18 степени.
Данас ( заправо већ сада можемо рећи јуче јер је прошло пола ноћи и започео је нови дан) је мало захладило, цео дан је било облачно време и дувао је јак ветар тако да пчеле нису излазиле изван кошница.

У кошницама је доста хране и имам осећај као да ништа хране нису потрошиле. Све су живе и здраве...
Надајмо се да ће следеће седмице да захлади па да можемо урадити зимски третман против варое.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #937 poslato: April 02, 2020, 17:58:49 »
Данас код мене хладњикаво и ветровито  време са температуром око десетак степени. Пчеле су ово време искористиле више него одлично.
Од око 11 сати баш су фино кренуле на маслачак, мртву коприву и трњину. Радиле су скоро до пет сати, неке што су пошле по воду нису успеле да се врате. Напзне се хладне воде и после не могу да подигну температуру и не могу да полете.
Скоро сва џанарика је страдала, пожутела од мразева и мало је остало пупољака који нису страдали. Ипак има доста цветница и унос полена на овако хладном дану био је изнад мог очекивања.
Није било услова за отварање кошница па су контролни прегледи изостали.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #938 poslato: April 03, 2020, 23:42:15 »
Данас су добро радиле...
Полена у изобиљу..

Трњина је у цвету и она пчелама обезбеђује високо квалитетан и здрав полен.
Вероватно има и нешто нектара алу то је у мом крају увек мање од потреба за пчелиње заједнице.
Такође и мртву коприву посећују још од десет сати када су кренуле са радом.
Јутра су доста хладна и за овакво хладно јутро ипак су дан добро искористиле.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #939 poslato: April 05, 2020, 21:59:21 »
Јуче су одлично радиле а данас још боље... 😁
Отворио сам 7-8 кошница, нагло шире легло... Презадовољан радом пчела... 90% заједница однело је јуче додани сируп..
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #940 poslato: April 06, 2020, 20:23:56 »
Danas obisao pcelinjak, suncan dan sa jakim vetrom, ali pcele su masovno izletale i napadale dzanariku koja je u punom cvetu, kao i dren i trnjinu, drustva su krenula u razvoj sto se vidi po broju pcela na izletu. Pojilica je veoma posecena. Zbog jakog vetra otvorio sam samo dve kosnice da proverim kakvo je stanje sa leglom, i dosao do zakljucka da je u prethodnoj nedelji zbog hladnoce smanjeno zaleganje matice, cak sta vise mozda je i dan dva bilo prekida u zaleganju. Medno.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #941 poslato: April 06, 2020, 20:51:56 »
Пратио сам јуче пчеле на мртвој коприви, мислим да ове године она добро лучи нектар.
На све стране мртве коприве као никад пре.
Количина хране у кошници се нешто мало повећала, вероватно мало од мртве коприве и мало од ретког сирупа. Мада од ретког сирупа никада не буде повећање количине хране у кошници него убрзана потрошња залиха и нагло ширење легла.
Данас су и поред ветра ипак добро радиле. Вероватно су донеле полена више од дневне потрошње а меда имају. И те залихе треба полако да се топе и у легло претварају.
Јуче је влажност ваздуха у мом крају била испод 30% што је резултирало повећаном потребом за водом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #942 poslato: Jul 14, 2020, 21:29:14 »
Konačno će da zamedi
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #943 poslato: Februar 06, 2021, 20:02:15 »
Данас сам прегледао све кошнице, дижући збег. Урађен први третман против варое, прскањем са аеросолом НозеВара. После пада аеросола по сатоношама, чује се кратокотрајно брујање пчела. Сутра ћу погледати има ли која опала гамад. Битно је да средство није штетно за пчеле.

Сва друштва на број.  :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #944 poslato: Januar 02, 2023, 23:24:47 »
Одавно се није писало у овој теми.

Код мене су данас излазиле пчеле на једном пчелињаку што ми је на очима. Време је доста топло и пчеле последњих дана раде.

Обишао сам прекључе један пчелињак али нисам имао пуно времена за детаљније прегледе. Видим пчеле су уносиле полен на температури око 17-18 степени. Отворила су се нека стабла лешњака који је на сунцу и пчеле доносе полен са њега као и са маслачка и мртве коприве.

На дан два раније отворио сам неколико кошница и није било легла у њима али ако настави овако топло могло би да крене у неком мањем обиму. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.