Autor Tema: Kupujem matice  (Pročitano 2815 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Kupujem matice
« poslato: April 24, 2017, 13:43:07 »
Planiram  krajem maja meseca ili početkom juna posle bagrema da kupim 5 ovogodišnjih oplođenih matica, od odgajivača matica, radi povećanja broja društava. Molim zainteresovane da pošalju poruku.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Kupujem matice
« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2017, 22:11:58 »
Od silnih ponuda ne mogu da se odlučim od koga da kupim, te otkazujem kupovinu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Kupujem matice
« Odgovor #2 poslato: Jun 04, 2017, 22:37:28 »
Nebojša,
ako je suditi prema stanju sa oplodnjom rojevih matica kod mene slutim da ove sezone i posao sa maticama ide kilavo pa može da bude da je problem ispoštovati i unaprijed dogovorene količine.
Kod mene u značajnom broju nukleusa formiranih sa dva zrela rojeva matičnjaka izgeda da nema matica. Ili se nisu vratile sa oplodnje ili je nešto drugo u pitanju.
Slučajnost je bila da sam iz jedne košnice koja je neplanirano ušla u rojev nagon u pravom času izvukao ram sa dosta matičnjaka iz kojih tek što se nisu ispilile matice pa sam desetak matica zatvorio u viklere i naknadno preko leta pustio u ove nukleuse. Sad opet čekanje a ako ne upali onda slijedi spajanje nukleusa.

Pozdrav

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Kupujem matice
« Odgovor #3 poslato: Jun 04, 2017, 23:06:22 »
             Kolega Pešiću, ja sam za juče, zagovorio kupovinu dve matice od jednog ovdašnjeg proizvodjača. Nameravao sam da od mojih pet RV zajednica izvadim po dva rama I napravim dva nova društva. Kad smo se juče čuli o preuzimanju istih, on mi hladno kaže: Ostavi to za sledeći vikend, znaš, praznik je I danas a I naredna tri dana. Na moju sreću, obavestiše me, da se iz pčelinjaka manastira Tronoša pustio roj. Odmah sam krenuo, I uz malo muke stresao roj u kartonsku kutiju. Inače roj nije visio, već se obmotao oko stabla. Zahvaljujem se sestrinstvu manastira Tronoša, a nadam se da ćeš se I ti snaći za matice I proširiti svoj pčelinjak, pozdrav svim dobrim ljudima!

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Kupujem matice
« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2017, 07:02:06 »
U Rošfusove oplodnjake smestio sam 12 matičnjaka od ''renomiranog'' proizvođača.
Prvo jedva sam prepoznao dve matice, sitne su kao pčele, drugo ne zaležu još a trebalo bi da su se već oplodile. Kolega koji je kupio matičnjake od drugog proizvođača takođe je nezadovoljan.
 Kod nas je problem za kupovinu matica.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Kupujem matice
« Odgovor #5 poslato: Jun 05, 2017, 07:22:46 »
Lično ne bih kupovao matičnjake ni od koga.Par puta sam kupio po 5 maldih oplodjenih matica od kolege iz Zaječara koji ih proizvodi,Bane,a prezime sam zaboravio jer je zadnji put to bilo 2008 godine i bio sam zadovoljan njihovim kvalitetom.Nazalost nemam telefon jer je ostao u memoriji pokvarenog mobilnog.

Od tada ih sam proizvodim prvenstveno pravljenjem nukleusa sa zrelim rojevim matičnjacima kada ih ima.Drugi metod koji je dosta uspešan je da nukleuse pravim sa starim maticama sa 2 do3 rama poklopljenog zrelog legla blizu izlazenja i oni su uvek super,a obezmatičena društva sama proizvedu dobre matice,s tim što ja porušim sve poklopljene matičnjake 7 dana od iznošenja matica i to obezmatičavanje radim samo tokom tihe paše,ne pred bagrem,već nakon njega kad krene divlja kupina,livada i slično.Od takvih obezmatičenih društava obično formiram još neki dodatni nukleus kada matičnjaci sazru 15 dana od početka procesa.

Naravno ovo su samo neke varijacije na temu ima tu različitih kombinacija.