Autor Tema: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu  (Pročitano 88783 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #60 poslato: Novembar 01, 2011, 21:50:05 »
nema potrebe za radikalnim opcijama ni mjerama..i ti se prijatelju drzi sebe, djeca ce se snaci, kao i drzava i drazave okolo, nek smo mi sretni i veseli, ostalo cemo lako..

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #61 poslato: Novembar 01, 2011, 22:02:22 »
nema potrebe za radikalnim opcijama ni mjerama..i ti se prijatelju drzi sebe, djeca ce se snaci, kao i drzava i drazave okolo, nek smo mi sretni i veseli, ostalo cemo lako..

A, sad hajd' nešto o temi.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #62 poslato: Novembar 03, 2011, 02:30:40 »
nema potrebe za radikalnim opcijama ni mjerama..i ti se prijatelju drzi sebe, djeca ce se snaci, kao i drzava i drazave okolo, nek smo mi sretni i veseli, ostalo cemo lako..

Ma, sad mi naumpade,
Da nisi ti onaj dobri stari pčelarčina Keno s "Nahla"? Ako si, onda je druga priča.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #63 poslato: Novembar 08, 2011, 12:35:11 »
Da osvežimo temu,
Još u pretprošlom veku 1898. godine povela se žestoka polemika za i protiv ubijanja (uklanjanja) matica iz pčelinje zajednice u svrhu dobijanja većih prinosa meda. Evo početnog članka na tu temu od strane Jovana P. Jovanovića, kasnijeg urednika časopisa "Pčelar"http://scc.digital.nb.rs/document/P-0505-1898 u pitanju je "Pčelar" iz 1898. godine strana 96. Ovim je polemika otpočeta, a trajala je vrlo dugo. Ako želite saznaćete sa kakvo je mišljenje po ovom pitanju imao pomenuti Jovan P. Jovanović nakon proteka od dvadesetak godina.
Pozdrav svima.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #64 poslato: Novembar 17, 2011, 01:18:21 »
Miliću,
Dobro je što si ovo postavio. Samo, ima puno brate, a i dodije smanjivati i povećavati.
No, našao sam neke potvrde, uvjerio se u raspravama da je u pčelarstvu sve dvosjekli mač, da jedni tvrde kako je paša SVE, a drugi da i vrsta košnice igra veliku ulogu itd.
Valja sve to pomno iščitati pa onda malo prodiskutovati te prilagoditi sadašnjem trenutku.
Na prvu, ali samo na prvu jer nisam ni tridesetinu iščitao, stiče se utisak da pčelarstvo do danas i nije baš nešto uznapredovalo.
U ovim pričama može se naći i Vojo, koji tvrdi da može biti i jeste do košnice, baš kao i Brnda.
Dobro si ovo izvadio iz naftalina.
Probaću prekopirati na normalan format, a onda se udobno zavaliti pa slovo po slovo.
U moje ime, hvala ti za ovo.

Usput, pitanje administraciji. Zašto mi više automatski ne stiže obavještenje o napredovanju teme?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #65 poslato: Novembar 17, 2011, 18:06:10 »
Pročitah i ja ovaj tekst iz časopisa kao i Esadov komentar.

Današnje nove košnice se ipak razlikuju od ondašnjih. Najveća razlika je u veličini plodišta današnjih i ondašnjih košnica. Sve ostalo navedeno od strane J. Jovanovića čini mi se da je ispravno.


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #66 poslato: Novembar 17, 2011, 23:31:23 »
Vojo prijatelju,
pročitaj i ovo od istog autora nakon 29 godina pa ćeš videti kako se čovek okrenuo za 180 stepeni:
http://scc.digital.nb.rs/document/P-0505-1927 Članak počinje od strane 13
Kao što si pročitao u mom prethodnom postu, Jovan P Jovanović se 1898 godine zdušno zalagao za ubijaje matice pred pašu,smatrajući potpuno pogrešnim metod ograničavanja Jovana Živanovića, da bi 1927.godine upravo on sada kao urednik bio veliki protivnik ubijanja matica a pristalica ograničavanja baš onako kako je to Jovan Živanović mnogo ranije tvrdio.
Ako vas interesuje šta se u međuvremenu dešavalo prelistajte brojeve Pčelara nakon 1898. godine.
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #67 poslato: Novembar 18, 2011, 12:56:02 »
Hvala ti prijatelju  Miliću na ovim linkovima.
Sad ću da pogledam.  Možda sam ostao nedorečen sa ovim mojim postom kada sam rekao da razumem komentare J. Jovanovića. I ja sam veliki protivnik ubijanja matica i smatram da je jedino pravilno rešenje odgovarajuće ograničavanje matica.
Idem da čitam.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #68 poslato: Novembar 18, 2011, 13:10:24 »
Ja u principu na ubijam maticu.
Jednostavno, pri kraju pružanju njegog zadovoljavajućeg učinka u polaganju jaja,
ona se seli u jedan mali nukleus gde do kraja sezone da još dodatni doprinos a početkom
jeseni se u kavezu doda mlada oplodjena matica, pa pčele odlučuju o sudbini
stare matice. Uz još par ramova legla iz neke druge košnice, i eto kompletiranog
nukleusa za prezimljanje do proleća.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #69 poslato: Novembar 22, 2011, 11:23:15 »
Pozdrav svim kolegama.Kolega Savo,ja takodje nisam ubio do sada ni jednu maticu,sem jedne koja je postala trutusa,pa sam je morao odstraniti pred spajanje sa normalnim drustvom.Svaka plodna matica se moze dobro iskoristiti na pcelinjaku,a pcele je same zamene kada nesto ne valja.One to sigurno na vreme shvate i obave.Takodje smatram i imam iskustva da su matice koje nisu vestacki ugrozavane raznim hemikalijama i gde drustva nisu vestacki forsirana belim secerom,belom smrti i te kako produktivne godinama i pcelama ne pada napamet da ih zamene.I drustva su jaka,medonosna,stvaraju kvalitetne nove matice i rojeve i td.Da ilustrujem,jedna matica iz 2004 godine drzana na DB ramovima je u 2009 godini u vreme pre bagremove pase i nesto kasnije tokom heljdine pase punila srednja 3 rama plodista DB puna legla od ivice do ivice,svaka celija,plus naravno dosta kompaktnog legla i u ostalim plodisnim ramovima.Takodje jedna druga iz 2005 je u 2009toj pred bagrem takodje ispunila skoro citavo plodiste DB 12ce.Od rojevih maticnjaka od tog drustva i te matice iz te 2009te godine imam dobar deo danasnjeg pcelinjaka.A ta matica je iako sam je ostavio tada na 1 ramu legla bez maticnjaka sa 8 SO i ramom meda tada pred bagrem,u lipi iste godine vec toliko napunila kosnicu bubom,da sam se uplasio kada sam otvorio kosnicu.Celo plodiste i 2 polunastavka,sve je vrvelo.Uprkos rojevom nagonu u odmakloj fazi u samom pocetku bagrema,izletnice tog drustva su na tom mestu sa tom maticom donele oko 20kg bagrema,sto im je sve ostavljeno,pa je na lipi bilo 15tak kg lipe za vrcanje,ali je drustvo bilo ponovo ekstra jako vec na kraju lipe.To se sve moze zahvaliti prvenstveno toj dobroj staroj matici i naravno dobrim pasnim prilikama.

Zato ja i od tih starih matica,kad resim da menjam pravim nukleuse,obicno po 2,jedan iznad drugog da sinergijom stvore jako drustvo na jednom mestu,jaca ide dole,slabija gore u gornji nastavak.Drzim se saveta dobrog velepcelara Kupusinca,Bog da mu dusu prosti,da u prolece 1 oplodjena matica vredi vise od pola roja.Vredi i ujesen,takve rezervne matice sa nukleusima su mi spasile 2 jaka drustva koja su 2009 godine , kada sam dvokratno tretirao sa po 25 ml 60 postotnom mravljom kiselinom na kartonu,ostala bila bez matica i bar po 2,ili 3 000 zimskih pcela.Tim aranzmanom sam licno skinuo mravlju kiselinu sa spiska organskih tretmana,a oksalnu koja je jos kiselija sam odlucio da nikada ni ne isprobavam.

Bolje i matica i med i jako i zdravo drustvo istovremeno,sve zajedno.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #70 poslato: April 16, 2018, 15:06:44 »



                Примећујем да је на овој теми готово свакодневно присутан по неко од чланова форума. Без обзира на то већ више од 7. година нико ни реч није написао. Ако неко ове године покуша са применом овог правила сада је право време. Било би лепо да са резултатима , ма какви они били , упозна и остале колеге са овог форума.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #71 poslato: April 16, 2018, 16:08:59 »
Radio sam ja prosle god. na par kosnica a radicu i ove.Uglavnom se svodi na to da sam oduzeo stare matice sa dva rama legla i pustio da povuku maticnjake, petog dana porusio maticnjake a desetog sve , sem dva, matice su izasle i pronele, te kosnice su donele najvise bagrema, nekih dvadeset posto vise nego ostale ali su bile slabe i donele suncokreta samo za sebe, znaci izgubljene za drugu pasu..Drustvo obavezno obezmaticiti deset dana pre bagrema, zato sto potpuno izgubi volju za unosom, jednostavno ne rade do zatvaranja maticnjaka, a tek kada se matica izleze, rade punom snagom.

Bio je i jedan peh, nisam ostavio samo dva maticnjaka i ta kosnica se izrojila kada su izasle mlade matice, sto meni govori da to u principu nisu prinudne matice, ne bi se rojile da jesu. Posle pustena dva roja, matica koja je ostala, verovatno se nije vratila sa sparenja i ta kosnica je dobila lazne matice i rasformirana je.


Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Đerzonovo pravilo i varijacije na temu
« Odgovor #72 poslato: Mart 07, 2021, 21:23:03 »
https://www.youtube.com/watch?v=38cNfPRNpvs&t=3831s
Nesto kao Djerzon,ne ubijati maticu nego odnositi u nukleus.Jednu stvar u postovima niste naglasili ,a najvaznija je kod modifikovanog Djerzona .Drustvo  jako slabo radi bez matice ,ali podjednako  dobro radi kad matica ozivi u maticnjaku odnosno posle zatvaranja  maticnjaka .Jos bolji rad je kad se na samom pocetku bagrema matica izvede i do kraja bagrema tek pronese.Tada  drustvo radi kao roj jer nema legla.Slicna tehnika se primenjuje u SAD kad se proizvodi med u sacu,dodaje se zreo maticnjak,gde se matica izvodi za 1-2 dana i ako ima pase pcele pune sekcije meda u sacu.Takva tehnika garantuje ne rojenje sto je vrlo znacajno ako imate jako drustvo pred sam pocetak pase i u pasi se kontinuirano izvode mlade pcele iz zrelog legla eto roja na grani.
Sto se tice slabljenja drustva za suncokret ako primenite Djerzona za bagrem i to je diskutabilno,pa imate nukleus sa odvojenom maticom  i spojite ga sa osnovnim drustvom ako vam je osnovno "slabo".