Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128211 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #75 poslato: Septembar 02, 2019, 12:01:07 »
Смедерево 1993. главни градски трг у ''шуми''... чују се птице.... стара фонтана са круговима...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #76 poslato: Septembar 05, 2019, 07:53:29 »
Смедерево је вазда било отворено за све добре људе... дођите!

http://palankadanas.com/wp-content/uploads/2019/09/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82-132-%D0%A1%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD-768x1069.jpg
Smederevo grade od davnina...



http://sdcafe.rs/attachments/1908/content_smederevska-jesen-7.jpg
Smederevo grade od davnina...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #77 poslato: Septembar 06, 2019, 21:41:01 »
Она матица ''Белка'' је почела да носи јаја. Јесте да је то касно по устаљеним стандардима али мислим да ће нешто направити од тог друштва.
''Сивку'' нисам нашао.
Имам једно касно направљено друштво које сам направио од шест рамова излазећег легла. По три из преостале две родне воје. Тим пчелама сам додао младу спарену матицу коју сам купио.
Зашто сам то урадио? Једна ЕВ се цело лето мучи са матицама и када сам купио матицу и формирао то друштво идеја је била да се у неком моменту споји са тим пчелама ако не направе матицу. Прво сам ја вероватно непажњом уништио матицу па сам чекао да се из матичњака излегу нове матице. Да бих био сигуран да ћу добити матицу формирао сам један ЕВ рој и додоао му пар матичњака.
У том новом роју се није оплодила матица. У основном ЕВ друштву јесте. Кренула је матица да носи на једном раму и онда једноставно нестала. Поново се формирали матичњаци. Поново сам оставио на матичњаке у основно а два у ''помоћни'' рој. У роју који сам појачавао са леглом се сада оплодила и ''занела'' белка.
У основном друштву које сам такође појачавао се сивка још нећка али је нисам видео. Пчеле не лепезају крилима.

Враћам се на купљену матицу. У тим тренуцима у ЕВ пчеле су лепезале крилима јер су очигледно биле без матице. Нисам смео да додам купљену матицу тим пчелама. Прочитао сам на интернету да су младој матици потребне младе пчеле да би је заштитиле и храниле.
Зато сам и додао шест рама са излазећем леглом и са младим пчелама на рамовима. То сам урадио у раним поподневним сатима рачунајући да ће излетнице да се врате у своје кошнице. Рамове и пчеле сам испрскао нозевојем. Увече сам ставио мрежу на сатоноше и на мрежу сам ставио кавез са матицом и њеним пчелама. Прихранио пчеле сирупом. Тако сам оставио преко ноћи. Идеја је била да матица током ноћи рашири своје мирисе пчелама. Сутрадан је била субота и око десет сати сам скинуо мрежу и кавез са матицом сам ставио водоравно на сатоноше.
Пчеле су се окупиле око кавеза и онда се десила невероватна ставр. Матица је почела да им пева. Зззззз зззззз зззззз зззззз...
Ставио сам поклопац а после десетак минута проверио и видео да су пчеле око кавеза али да не праве гужву. Онда сам скинуо поклопац са шећерног теста и пробушио рупу кроз тесто како ми је ''мој мајстор - учитељ'' Раковац показао. (Овако ме није учио да додајем матице у кавазу и извињавам му се). Пчеле су језицима почеле да скидају шећерно тесто. Онда сам кавез окачио на чачкалицу и пустио да виси између рамова.
Заклео сам се да нећу отварати ту кошницу седам дана. Издржао сам пет. Није било срећнијег човека кад сам угледао зелену тачку на раму. Та ''Зеленка'' сада има два рама легла.

Ово пишем само да бих изнео своја искуства како почетници не би требало да раде. Ионако ова година је веома чудна. Барем сви пчелари пишу да је чудна па и ето и ја понављам.
Значи почетници никако овако него само стрпљења и слушати ментора.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #78 poslato: Septembar 09, 2019, 10:17:16 »
Јуче поподне сам ставио по 20ml мравље киселине у пластичне поклопце у којима је трулекс крпа. Поставио на сатоноше рамова на најлон величине 200x200mm. Преко тога такође најлон који сам ''захефтао'' за рам висине 3cm. Рамове сам правио од летвица 20x30mm и они ће касније да имају функцију да се у њих убаци дрвена плоча са квебек бежалицом које сам такође направио (додуше само две). Замислио сам да се бежалица лако може извадити из рама а сам рам да има више функција. Најлон није захефтан целом површином тако да пчеле имају слободан пут до хранилица у које сам сипао по 0,5l шећерног сирупа 1:1.
Јутрос сам поранио чим је свануло да погледам има ли резултата али изгледа да су мрави стигли раније....

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #79 poslato: Septembar 09, 2019, 10:28:14 »



         Сада ми је јасно због чега се мање јављаш у последње време.
         Мани се интернета и импровизација . Штету си већ направио и добро је што је јавно износиш. Ако ништа друго верујем да ћеш следећи пут добро размислити пре него што се упустиш у беспотребне експерименте који никада не могу донети ништа добро. Прасе се не гоји пред Божић па се исто тако ни нова друштва не праве сјесени. Не каже се џабе : " Рој у мају злато у јуну сребро а у јулу блато ". Август и септембар се и не помињу и то сразлогом. Уместо интернета боље послушај здраву сељачку памет . Веруј ми да је боља и паметнија од сокоћала по коме свако шкраба како му се ћефне ( ево и ја одох у шкрабала ).
         Пчеле нису кућни љубимци. Не воле се пчеле већ рад и брига о њима. Зато нема Белки , Стрелки и осталих љубимица. У питању си инсекти који живе у складу са природом а не нашим жељама и прохтевима. Љубав мора бити узвраћена да би је уопште било а од пчела то нећеш доживети. Оне узвраћају само радом. Ако хоћеш љубимца који ће ти узвратити пажњу и љубав набави пса који ће да шени и маше репом а батали пчеле.
         Рад са пчелама подразумева превасходно праћење промена у природи па тек онда у кошници. На нама је да им помогнемо да лакше преброде одређене периоде а на њима да узврате својим производима. Нема ту љубави. У питању је пословни однос . Што је он коректнији боље је и њима и нама. Однос љубави ( што је вербално а и практично честа појава код почетника ) се завршава слабим или страдалим пчелињим заједницама и пчеларовим материјалним губитком. На крају дође разочарање или губитак самопоуздања ( све сам урадио како пише а опет није успело ). Теорија се мора валоризовати у пракси . У супротном је само мртво слово на папиру.
          На крају да додам да су ти најбоља запажања из твог претходног текста ( одговор 77 ) на његовом крају у послењих четири - пет реченица.
         

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #80 poslato: Septembar 09, 2019, 11:37:56 »
Горане, апсолутно си у праву за све што си написао. О неким стварима смо причали и раније а неке ствари су се провлачиле кроз све наше разговоре.
Хвала ти на овим речима, разумео сам да на мене требају да делују и отрежњујуће и стимулативно. И добро је да је тако и добро је то стоји овде записано.
Биће све то у реду, онако како треба да буде.
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #81 poslato: Septembar 11, 2019, 09:03:23 »
VILA “ZLATNI BREG”, poznatija kao letnjikovac dinastije Obrenović, nalazi se na 4 kilometara od centra grada, u naselju Plavinac (stari put Smederevo – Beograd). Godine 1829. u vreme najveće slave i ugleda, knez Miloš, osnivač dinastije Obrenović, kupio je ovde imanje sa vinogradom od izvesnog Turčina Muhameda. Dvorski život ovde je ustanovljen za vreme kralja Milana i kraljice Natalije. U letnjikovcu je kraljevski par priređivao zabave i okupljao poznate umetnike i književnike. Dolazili su Milan Rakić, Laza Kostić, Milovan Glišić i dr. Po razvodu kraljevskog para, vila je pripala Nataliji nakon čega je ona angažovala čuvenog dvorskog arhitektu, Jovana Ilkića i načinila pojedine izmene u izgledu vile (Ilkić je, inače, autor zdanja Narodne skupštinu u Beogradu, kao i hotela „Moskva“ i Oficirskog doma– SKC. Današnji izgled enterijera Vile čini postavka Istorijskog muzeja i Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu.
http://www.kreativnomentorstvo.com/izlet-u-smederevo-programa-kreativno-mentorstvo/

Имали смо прилике да у недељу породично посетимо вилу по други пут. Први пут пре две године смо упали у туру која је каснила у поласку па смо у вилу стигли скоро по мраку тако да нисмо видели поглед који ''пуца'' по Банату.'
Ове године се небо опет нешто ''мрачило'' тако да је видик био ограничен. Па ипак смо ухватили тренутак како сунце упада у грочанске аде...
Остаје нам трећа срећа да посетимо овај ''брежуљак'' кад је ведар дан и видимо Војводину на длану...
Ево једне фотке кроз прозор виле:




Иначе Смедерево је у време Обреновића било јако упориште династије Карађорђевић. Кустоси не спомињу ''Смедеревски намештај''....

На крају један леп излет у простор који је до пре пар година био забрањени град...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #82 poslato: Septembar 11, 2019, 13:40:14 »



           Кустоси не спомињу " Смедеревски намештај " али ти си га поменуо. Ако је већ тако онда објасни људима шта овај израз тачно значи јер огромна већина за то није ни чула. Не бих да ти се мешам у тему али боље објасни ти него да то чинимо ми са стране.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #83 poslato: Septembar 11, 2019, 15:04:08 »
Па није баш за похвалу што се то десило у Смедереву.

''Смедеревски намештај је назив за удес кнеза Милана Обреновића у нужнику, за који никада није разјашњено да ли је био покушај атентата или само случајност. Инцидент се одиграо 6. октобра 1871. у Смедереву када се кнез Милан умало није удавио у фекалијама пољског клозета који се распао под његовом тежином.

Дана 6. октобра 1871. у Смедереву, кнез Милан обављао је велику нужду у пољском клозету. Изненада, даске су попустиле, па је кнез пропао у септичку јаму умало се није удавио у фекалијама. Спасао се захваљујући томе што је са собом понео пиштољ, те је пуцњем у помоћ дозвао дворјане који су у први мах помислили да је кнез извршио самоубиство. Претпоставља се да је кнез Милан у клозет пошао наоружан зато што је пре само четири месеца преживео атентат познат као Теразијска бомба, када је у близини старе Теразијске чесме експлодирала паклена направа неколико тренутака након што су поред ње прошле кочије којима се возио у позориште.

По мишљењу Слободана Јовановића овај догађај је највероватније био случајност. С друге стране, Леонтије Павловић у књизи Смедерево у XIX веку сматра да су непознати атентатори престругали потпорне даске клозета, а под премазали воденим раствором азотне киселине. Даске су на први поглед изгледале целе, али су попустиле под тежином гојазног кнеза. Међутим, Павловић је ове податке преузео из једне изгубљене архиве Историјског института, тако да се њихова веродостојност не може проверити...'' из Википедије...

Питао сам намерно зашто у вили нема просторија за ''поради себе'' а кустос је кроз осмех прокоментарисао да су имали ''ноћне посуде''.

Утисак је оставила животна прича Краљице Наталије и њена трагична судбина као и чињеница да је крај живота провела у тиховању као монахиња у католичком манастиру а да се њени дневници данас налазе у Ватикану. Она је била истински сведок бурног времена и превирања у Србији. Још једна жена у низу која је као супруга покушавала да има утицај на владара. Као јака личност са источном словенском душом вукла је ка Русији...

Прошли пут сам дискретно питао да ли је то својевремено окретање ка Француској и Аустроугарској могло да нам помогне у просперитету тадашње државе а госпођа која је тада била кустос је рекла да је народ и тада био гладан где год да су владари гледали...

Интересантно је и да је рекла да је Александар планирао да се разведе од Драге Машин и да су тада боље обавештени то знали..
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #84 poslato: Septembar 12, 2019, 08:03:15 »
Ево фотографије поклона који сам добио од ћерке. Пчелица је добила важан и одговоран задатак да ме чува. Стоји ми изнад главе и мотри на улаз...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #85 poslato: Septembar 13, 2019, 08:30:30 »
Синоћ додавање мравље киселине и прихрана.
Она проблематична ЕВ сада има матицу. Надам се да ће то друштво дочекати пролеће. Има пчела, доносе полен, има перге, има и мало легла и има хране.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #86 poslato: Septembar 13, 2019, 19:59:35 »
Сад кад идем на весеље или у посету идем као домаћин човек:

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #87 poslato: Septembar 14, 2019, 15:57:44 »
Ево још једне:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #88 poslato: Septembar 14, 2019, 16:16:46 »
Данас сам исцедио нозевој и већи део помешао са водом и ставио у ручну прскалицу и то ми служи за прскање преко восконоша рамова. Од раније сам имао тинктуру од матичњака па сам и то додао.
Са преосталим лековитим травама сам поступио баш као што сам прочитао на форуму и онако како то и Горан Раковац ради. Сипао воде и прокувао и тај, да тако напишем, одварак сам ставио у балон од 6l. Са тим ћу прихрањивати пчеле. Оно што је у тегли ће остати за касније коришћење што прскањем што за додавање при прихрани.

Травке сам оставио да се суше па ће се и оне употребити.
Док сам пресипао из судова у балон и теглу део нозевоја са матичњаком се просуо на приручни помоћни сточић. Једна пчелица је слетела да проба како је испало:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #89 poslato: Septembar 14, 2019, 22:47:28 »
Тако и код мене слећу на Нозевој.
Такође и на исцеђено биље од Нозевоја које проспем испред кошница.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.