Autor Tema: Farbanje-zastita kosnica  (Pročitano 117906 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #90 poslato: Mart 23, 2018, 22:41:51 »
Знаш шта, ја то нисам фарбао (тако сам научен), али мислим да је добро офарбати је.

Мораш пажљиво бојити, тако да избегнеш сливање боје. Сливањем се формирају оне капи које ти отежавају да убациш регулатор на његово место.

Ту би могле боје на воденој бази, али може и уљана.

Иначе, када фарбаш подњачу ако је под дрвени, не фарбаш цео под већ само део где належе регулатор.

Боље је офарбати доњи део подњаче него унутрашњост (газећи део куда се крећу пчеле). Мада, код добро заштићене подњаче фирнајзом, боја није потребна на местима која нису изложена (доњи део подњаче) и унутрашњост коју захвата наставак.

Разлог је да одложиш пропадање, јер се ту скупља влага.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #91 poslato: Mart 23, 2018, 23:01:03 »
hvala na savetu, a unutrašnjost podnjače neću farbati.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #92 poslato: Mart 25, 2018, 20:57:48 »
Uh, kako sam se iznervirao... Ujak danas prešao sve nastavke vrućim firnajzom, ali je išao malo debljim slojem - tako da se pomalo slivalo u unutrašnji falc na koji naleže satonoša, a po nekim nastavcima se slivalo i sa unutrašnje strane dve "trake" po 7,8cm širine u proseku!

Brisali smo, ali ne vredi kad je masno. Pčele planiram naseliti početkom juna, da li će im smetati to, inače je "zvezdin" uljani firnajz.

Ovo mi je bilo veliko upozorenje pre farbanja uljanom farbom; koja je sigurno otrovnija od firnajza.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #93 poslato: Mart 25, 2018, 21:04:41 »
Много се ти секираш за пчеле – не ваља претерати. :)

Иначе, никада не препоручујем јако врућ фирнајз или фирнајзирање „на сунцу“. Силом прилика и ми тако радимо (на осунчаном месту), јер немам где да радим током зиме. Када се током зиме нанесе фирнајз у некој просторији и багрем га током дужег времена упије (у супротном, нема шансе – остаје на површини у течном стању јако дуго).

Врућ фирнајз направи нанос на површини и мало улази у дубину. После се фарба љушти.

Најбоље је фирнајз мало млак и разредити да уђе у дубину дрвета.

Неће пчелама ништа сметати мало фирнајза, веруј ми.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #94 poslato: Mart 25, 2018, 21:16:11 »
Врућ фирнајз направи нанос на површини и мало улази у дубину. После се фарба љушти.
Šole mislim da ovdje ipak nisi u pravu. Sada kad sam mazao vrelim  firnajzom doslovce je nestao u trenu kada sam ga mazao i to nakon svakog premaza. Ako je hladan onda ostane po drvetu kao margarin, složićeš se da je cilj da uđe što dublje u drvo a na površini da bude što tanji sloj

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #95 poslato: Mart 25, 2018, 21:21:29 »
a da li kad se osuši firnajz, a pre farbanja bojama, preći finom šmirglom ili brusnim sundjerom?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #96 poslato: Mart 25, 2018, 21:24:12 »
Врућ фирнајз направи нанос на површини и мало улази у дубину. После се фарба љушти.
Šole mislim da ovdje ipak nisi u pravu. Sada kad sam mazao vrelim  firnajzom doslovce je nestao u trenu kada sam ga mazao i to nakon svakog premaza. Ako je hladan onda ostane po drvetu kao margarin, složićeš se da je cilj da uđe što dublje u drvo a na površini da bude što tanji sloj

ОК ако мислиш да је боље у реду је. Ја сам се уверио да није добро.

Фирнајзирање се треба урадити на време и тада може прилично премаза да се нанесе.

Врео уђе до одређене дубине, ту се скоре и спречава да се дода још фирнајза који би дубоко продирао у дрво.

Када није сасушен, делимично се сједињује са фарбом по дубини.

Када пчелари разматрају трајност наставка мало ми је чудно. Ја имам наставке којима је мој брат пчларио као дечак (од 1978).

И дрво је у питању, али и заштита.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #97 poslato: Mart 30, 2018, 11:34:54 »
Bojan me tražio koju boju koristim...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #98 poslato: Mart 30, 2018, 13:04:36 »
Anto to je ista boja koju sam ja koristio. Kako sam pisao nisam prezadovoljan ali to je vjerovatno jer nisam drvo prethodno impregnisao kao ti. Probaću i tu varijanru pa ćemo vidjeti...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #99 poslato: Mart 30, 2018, 16:20:31 »
Ranije sam prije boje gitao sa gitom za drvo - nepotreban i vrlo PRLJAV posao. Sada pislije prvog sloja boje samo lagani pređem finijim šmirglom jer se znaju dići dlačice iz drveta. Što je glađi nastavak voda brže sklizne sa njega a i ljepše izgleda

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #100 poslato: Mart 30, 2018, 17:12:38 »
Boju razrijedim pola/pola sa vodom i pređem 3 sloja spužvenim valjkom

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #101 poslato: Mart 30, 2018, 20:02:56 »
Ja ne razređujem u tolikom omjeru. Dosipam vodu u farbu tako da se lako razmazuje i prelazim dva puta isto spužvanim valjkom.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #102 poslato: Mart 30, 2018, 20:46:20 »
Jednu turu sam premazao sa dosta gustom bojom i nisam bio zadovoljan. Vidjeli su se tragovi nanošenja boje, mislim da je bolje više puta sa rijeđim premazom

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #103 poslato: Mart 16, 2019, 19:27:38 »
И после сто постова у овој теми још увек је дилема да ли треба фарбати са бојама на уљаној или воденој бази (и мислим да никада неће бити одгонетнута  ;)).
Одлучио сам да користим еколошке боје на воденој бази.
Оно што сам пронашао на интернету а што ме је привукло својом презентацијом су EkoLak боје за кошнице на воденој бази.

Како ја видим прво би сe урадио премаз са Natur Akrilni Firnis два премаза a после тога са EcoTherm Color исто два премаза.

Да ли је неко имао искуства са овим еко бојама на воденој бази?
Какве су ваше препоруке за друге произвођаче еко боја на воденој бази?

хвала
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #104 poslato: Jun 24, 2021, 14:49:22 »
U temi nije dugo pisano, ali je pravo mesto, te ne želim da otvaram drugu temu. Naime, već duže vreme za svoje potrebe, koristim "Natur akrilnu lazuru sa voskom" za zaštitu drveta napolju. Pri kupovini košnica iste sam premazao navedenom lazurom. Preporuka je farbanje u 2 sloja, a još bolje sa 3 premaza.
Uzeo sam žutu i plavu boju. Žuta je baš onakva kako sam želeo, a plava je nešto providno i ne liči "na ništa". Razočaran odem u naj bližu farbaru u Ripnju i požalim se prodavcu, a on ni pet ni šest, već mi uvali "Maxima maxi color" za pravljenje boja na zidovima. Čekaj, bre, da li se ovo uklapa? Kaže prodavac, ako je akril na vodenoj bazi, može. Ajd, dobro, kad ti kažeš...uzmem, kod kuće dodam u lazuru i...uraaa, dobio sam boju koja mi se dopada. Uostalom, košnice koje sam postavio u predstavljanju mog pčelinjaka su u tim bojama. Postoji mogućnost kupovine providne ili bele lazure. Dodavanjem boje iz palete, dobijate baš ono što vam se dopada (ili možda ne...)
Jedna kutija sadrži 1kg boje, ili 0,75l. Razređuje se vodom u (ukupnoj) količini do 1l (znači max 0,25l). Lazura nema miris, suši se prilično brzo (posle sat ipo može da se maže druga ruka) Posle sušenja, ako ne operete ruke na vreme, jako teško se skida. Sa jednom kutijom u 2 sloja moguće je prefarbati jednu kompletnu RV košnicu sa 4 + 2 nastavka.
U svakom slučaju, moja preporuka za farbanje košnica.