Autor Tema: Zazimljavanje malih društava (rojeva)  (Pročitano 32223 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« poslato: Oktobar 19, 2011, 21:22:17 »
Danas sam na svom pčelinjaku u Makovištu zazimio tri manja društva (kasni rojevi) koja su mi zauzimala po 3 ulice, sa malo hrane, ali mi se čini da su im matice dobre. Možda je bilo pametnije da sam ih spojio sa jačim društvima, ali me zanima kako će i da li će dočekati proleće.

1. Zazimio sam jedan RV roj, tako što sam ga stavio na jedno REV društvo koje je veoma jako. Na gornji nastavak REV društva stavio sam plastičnu foliju sa rupom u sredini (prečnika oko 5 cm. Prethodno sam rupu sa obe strane zatvorio mrežom za komarce pomoću lepljive trake. Na foliju sam stavio RV roj (3 ulice pčela), a na njega hranilicu i krov. RV nastavak ima rupu na prednjoj strani na sredini i to mu je leto.

2. Zazimio sam i dva LR roja na sličan način. Iznad folije sa rupom stavio sam ram sa mrežom koji ima leto na prednjoj strani, a na ram LR nastavak sa malim rojem. Evo slika jednog LR roja.   

 Ja sam pre dve godine iznad jednog jakog društva zazimio dvodelni Lr oplodnjak. Jedna strana ( južna je preživela, dok je severna ostala bez matice). Na proleće sam jednostavno spojio to što je ostalo i u junu sam imao Jako društvo koje mi je donelo jedan nastavak meda.

Zanima me da li još neko ima slična iskustva. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 19, 2011, 21:51:42 »
Ja takođe zazimljavam  kasno formirane rojeve. To su obično mala  društva sa po 4-5 RV ramova pčela.
Ove godine imam ih 4-5 a jedno mi je čak na 3 rama pčela.
Kod mene su to sve samostalna društva na svom mestu. Mada mislim da je bolje ako se postave na neke jače zajednice od kojih koriste ispuštenu toplotu.

Razmišljao sam da ih ako na zimu jače zahladi privremeno prenesem u šupu.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 20, 2011, 01:02:49 »
Kolege,
Da nije tri ulice premalo? Kroz otvor za grijanje ne dolazi im samo toplota. Zar ne? A, vala, mislim da nikome i nije stalo do nekoliko društvanaca (briga) sa 3-4 ulice, osim ako je o nekakvom ogledu riječ. Naravno, poštujem svačiji rad i namjere, a svako iskustvo je dobrodošlo.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 20, 2011, 23:02:08 »
Znam ja da je premalo. Ove godine sam bio previše zauzet drugim poslovima pa nisam stigao da se brinem o ovim rojićima. Bilo mi glupo da spajam sa jačim, posle bi morao da tumbam po košnici, premeštam ramove itd... Ovako mi je bilo jednostavnije i lakše. Ujedno ću da vidim da li je moguće nešto ovako da preživi zimu. I ako ne preživi neće biti neka velika šteta. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 20, 2011, 23:20:59 »
Sveto,
Razumijemo se i to mi je drago. I ja sam zazimljavao, da kažem, svašta, kako bih vidio šta sve mogu podnijeti pčele. Pa sam tako zazimljavao u LR-u dva društvanca (dvomatično) i tri društvanca na po tri rama, u DB-u 2, 3, 4, i 5 društvanaca i sl. Preživljavale su, a najviše su vrijedile za: rezervne matice, pojačavanje drugih i formiranje startera (za mliječ). Nevjerovatno je šta sve preživi, a šta ne. Išao sam dalje zbog onih koji kažu da im zimi toplota i nije važna, pa sam zazimio društvo u košnici od lesonita. Bilo je jako, ali je brzo stradalo. Imam slike svega.
Mene su slaba društva najviše naučila, i svakoga ko to hoće realno priznati.  Jer, ako voziš novo auto, malo ćeš znati o njemu, ali ako voziš, kao ja, golfa 30 godina starog i svako malo popravljaš ga, e onda, htio-ne htio, znaš ga napamet. Dakle, sretno.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 21, 2011, 08:09:00 »
Kolega Esade
Nevjerovatno je šta sve preživi, a šta ne. Išao sam dalje zbog onih koji kažu da im zimi toplota i nije važna, pa sam zazimio društvo u košnici od lesonita. Bilo je jako, ali je brzo stradalo. Imam slike svega.
Pa gde su te slike.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 21, 2011, 11:14:15 »
Čekaj, Savo,
Ne galami odmah ujutro. Pada kiša, raspoloženje nula, a odoh malo i u čaršiju. Postavljao sam ja te slike, ništa novo, samo ne znam tačno gdje. Opet ćemo, nema problema. Za društvo sve.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 21, 2011, 11:55:41 »
Savo,
Evo nešto sam našao, a nešto sam vjerovatno pobrisao, smatrajući kao nevažno. Zašto? Zato što ima hrpetina slika pa onda ponekad prošaram i u korpu za smeće bacim ono što smatram da je loše. Tako je odletjela i slika unutrašnjosti vikendice, gdje se vidjelo skoro sve vrste nukleusa i oplodnjaka. No, ako bude potrebno, čizme na noge pa kroz blato na pčelinjak i slikati.
Na jednoj slici pčelinjaka vidjećeš petodijelni DB oplodnjak u drugom redu ozada, stavi bolje naočale jer bolju sliku nemam.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 21, 2011, 11:56:27 »
Kolega Esade
Otvorite datoteku slika, pronadjete šta vam treba i lepo nam prikažete.
Evo jedne sličice sa RV košnicom.
Pozdrav iz ALekisnca
http://img831.imageshack.us/img831/2079/s7302169.jpg
Zazimljavanje malih društava (rojeva)



Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 21, 2011, 11:57:45 »
Tako brate
Jednovremeno sam i ja spremio sliku za slanje, i istog trenutka ste i vi poslali.
Lepo.
Idemo dalje.
Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 21, 2011, 12:05:57 »
Savo, Savo,
Evo žena spremna za u grad i čeka dok ja spremim tebi slike. Da znaš da smo "poigrali" i ti, i ja , i slike i pčelarstvo. Eto ti sad. Vidiš šta mi radiš. E, jesi mi neki drug!
Lijepa ti je slika.
Nisam poslao trodijelni LR sa po tri rama, četverodijelni LR sa po dva rama, dvodijelni LR sa po pet ramova i još štošta. No, duga je zima. Vidjećeš da sam čačkao svašta. Zato i jesam "uspio".
Pardon, na slici "Jad i bijeda",  vidi gore, vidi se zazimljeni trodijelni LR sa po tri rama (trobojni), ali nemam čišću sliku. On je drugi zdesna. Stavi duple čale.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 21, 2011, 15:46:54 »
Savo,
Eh, evo sam se vratio iz grada. Malo se smrznuo, malo razgledao, kupio ponešto, malo trača i bježi kući.
Rekao sam da ti je lijepa slika RV, sad se ispravljam, nije lijepa, prekrasna je.
Zanimljivo rješenje ručki na onom plavom nastavku. Ja imam običaj jednostavno prišarafiti letvice 20x20 mm. Znaš, mislim da je šteta ionako tanko tijelo košnice od 20 mm još više štetiti utorima za ručke, no sve ima svoje zato.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 21, 2011, 16:36:15 »
Kolega Esade
Taj plavi RV nastavak je od STIRODURA. Rukohvat je takodje od stirodura i to od otpadaka koji su mi
ostajali prilikom rezanja stirodura. Rukohvat je zalepljen Henkelovim lepkom i improvizovano stavljen
holšraf.

Na prednjoj stranici stirodur nastavke gde se oslanjaju satonoše RV ramova u košnici, postavljen je
komad drvene daščice širine 5 cm i na njemu je prošlican falc na koga leže satonoše ramova.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 21, 2011, 20:25:00 »
Aha,
E, de mi sad, ako ti nije mrsko, ukratko uporedi košnice od stiropora (stirodur) i od drveta. Naravno, kad stigneš, nema hitnje.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 21, 2011, 20:36:46 »
Kolega Esade
Za mene je kod košnica od stirodura u primeni tokom predhodne dve godine, jedini problem što me iznenade sa otvaranjem ponekog otvora na spojnim mestima izmedju nastavaka i to na mestu gde
meni to tehnološki ne odgovara.
Ja te otvore početkom sezone repariram i dovedem u ispravno stanje, a dok imam ovu količinu stirodur
nastavaka, odlučio sam da njih isključivo koristim kao plodišne nastavke, odmah iznad podnjače, dok
bi iznad matične rešetke ostavljao nastavke izradjene od drveta.
Drvo je drvo i to ne treba uporedjivati sa kvalitetom košnica od stirodura. Medjutim za odredjene situacije mogu poslužiti, tim pre da sam jedan veći broj RV nastavaka uradio od stirodura debljine
20 mm. Nadalje koje budem radio biće od debljine 30 mm, s tim što u jednoj probnoj seriji planiram
malo drugačiji način izrade. Ali, o tom potom. Kada budem uradio pokazuću to i slikom.
Do tada pozdrav iz Aleksinca