Autor Tema: Pelin (Artemisia absinthium)  (Pročitano 25813 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #30 poslato: Maj 08, 2015, 22:46:41 »
Na prve dve slike je mladi pelin, na trećoj je pelin u julu koji je već dobro procvetao, a na zadnjoj slici je isti taj pelin, nešto detaljniji sa pčelama na cvetovima. Po opisu bi i tvoj trebalo da je takav. Kad je mlad pelin ima sasvim drugačije listove, a kad je nešto stariji (dvogodišna biljka) onda izgleda kao na zadnjoj slici. Grane koje cvetaju imaju sitnije listove. Nadam se da se može videti na slikama. Pozdrav.

Van mreže Marko Pukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bar
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #31 poslato: Maj 11, 2015, 16:49:36 »
Takav je i ovaj pelin.
Interesuje me je li kasno sad da ga presađujem ili da čekam jesen?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #32 poslato: Maj 11, 2015, 23:23:28 »
Ako ti je pelin u saksiji onda bi mogao da ga presadiš, ali moraš ga redovno zalivati. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #33 poslato: Maj 12, 2015, 09:51:34 »
Gdje si Sveto?
Kao i obično, lijepe slike, a ti znaš da ja volim slike.
Naumpade mi povodom pelina da i tebi i svima sugerišem da na pčelinjacima ili u baštama imate i slatki pelin (bejtiran). Pročitajte malo o njemu. Ako je i pola istina, onda ga svi moramo imati, ja imam.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Marko Pukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bar
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #34 poslato: Maj 12, 2015, 21:24:25 »
Ako ti je pelin u saksiji onda bi mogao da ga presadiš, ali moraš ga redovno zalivati. Pozdrav.

Nije u saksiji  :(

Mislio sam na to da ga sad uzmem korijenom i da ga stavljam u saksije ili ipak da sačekam jesen?

Hvala puno na odgovorima!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #35 poslato: Maj 16, 2015, 22:05:55 »
Gdje si Sveto?
Kao i obično, lijepe slike, a ti znaš da ja volim slike.
Naumpade mi povodom pelina da i tebi i svima sugerišem da na pčelinjacima ili u baštama imate i slatki pelin (bejtiran). Pročitajte malo o njemu. Ako je i pola istina, onda ga svi moramo imati, ja imam.

Pozdrav, svako dobro!
Evo me Esade! Mnogo posla zadnjih dana pa me nema često na forumu. Sad si me zainteresovao za ovaj slatki pelin. Malo sam proguglao i našao ponešto o njemu. Ne znam kako izgleda biljka u stvarnosti. Ako bi imao koju sliku da postaviš, da vidimo detalje. Možda ga ima u mom okruženju. Koliko vidim o njemu pišu bajke. Kolika je istina o njegovoj ljekovitosti? Ako je sve tako kao što piše u ovom tekstu iz linka onda bi se trebalo posvetiti njegovom uzgoju. Zlu ne trebalo. Hvala ti za sugestiju.
Pozdrav i tebi i svako dobro!

http://cajeviza.com/razno/da-li-slatki-pelin-leci-rak-ili-je-marketinski-trik-iskustva/

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #36 poslato: Maj 18, 2015, 09:30:25 »
Sveto, znam da si u poslu preko glave, ali neka se bar isplati trud, znaš da to svakom pčelaru želim.

Slatki pelin/bejturan? Mislim da ga Nijemci već pakuju u ampule. To dosta govori. A sad ću ti ispričati kako sam ispao budala jer ti znaš da ja volim ljekobilje, voće i sve oko toga.

Moja radna kolegica ima rak dojke, dvaput operisana, kemoterapije i ostale muke, Bože sačuvaj. Tako sam, u želji da pomognem, kazivao joj sve za što sam čuo da bi moglo pomoći. Eto, tako sam saznao i za prirodni petrolej u Albaniji (protiv raka). Njega odavno pije poznati čuvar sevdalinke: Vehid Gunić, lično sam čuo kad je to govorio. Mic po mic i natrčim i na slatki pelin. Na sve strane tragao sam za sadnicama ili sjemenom. Sreća pa nisam našao! Jer, bio sam spreman i 500 maraka dati za jednu sadnicu, i dao bih, i ispao konjina. Kolega pčelar donio mi je jedan busen sa slatkim pelinom, koji sam rasjekao natroje i posadio - on ga dobio izdaleka preko granice. Biljka mi se odmah učinila nekako poznatom. Kolega se nasmijao, rekavši mi: "Protrljaj malo i pomiriši". Čim sam to učinio, iskolačio sam oči, a kolega Zijo se zacenio od smijeha. "Pa, ovo je bejturan", rekao sam. Poenta? Ja sam se godinama protiv bejturana kao korova bezuspješno branio. Kasnije sam saznao da ga je majka potajno čuvala od mene, a dovoljna je samo JEDNA biljka da dočeka jesen, osjemeni se i u proljeće imaš more sadnica bez truna uloženog truda. Na pčelinjaku sam "zazimio" 4 grma bejturana. Jedan je bio kraj dvije velike saksije u kojoj su američke borovnice. Sad ima u te dvije saksije preko 300 sadnica veličine 5-15 cm. Pošto moram spašavati borovnice, sadnice ću podijeliti mnogima, a višak rasaditi po pčelinjaku. Eto, drug moj. Tebi jedino mogu obećati sjeme ujesen. No, ako bi kako bilo moguće, poslao bih ti preko nekoga i sadnice: rasadio bih ih u manje saksije i seoba Sveti. Vidi postoji li kakva solucija za sadnice jer bih želio da ga imaš na pčelinjaku već ove sezone.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Marko Pukić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bar
Odg: Pelin (Artemisia absinthium)
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 08, 2015, 22:05:22 »
Poštovani, opet podižem temu i izvinjavam se.

Samo sam htio da vam pokažem neke moje sadnice pelina koje sam napravio.

Interesuju me vaša mišljenja i sugestije.

Napravio sam razmnožavanje reznicama, posijao sam sjeme i našao nekoliko malih biljaka sa korijenom pa sam usadio.

Mogu reci da sam napravio jedan mali ekseriment da vidim šta će bolje da bude. Neke sam ostavio vani na svakodnevne uslove a neke sam stavio u plastenik.

Na prvoj slici je to gdje sam sijao sjeme i to je u plasteniku.
Druga slika su reznice i one su takođe u plasteniku.
Na trećoj slici je sve isto samo što sam to ostavio vani da vidim kako će da se ponaša i gdje će bolje da bude.

Interesuju me neke stvari.

Koliko vode treba?
Za koliko bi reznice trebale da puste korijen?
Mogu li ove mlade biljke koje sam korijenom uzeo da se zarviju?

Takođe sam sakupio punu kesu sjemena koje ću na proljeće posijati.

Pozdrav i hvala...